Copilarosii martie-aprilie 2004 - 2 -

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Nedda, iti multumesc pentru toate detaliile! Studiez link-urile si ii spun sa caute.
El va merge primele zile in Miami, apoi in LA, sigur gaseste mall sau magazine in drum, depinde si de cat timp liber va avea la dispozitie (de aceea e f util sa-i spun mai exact unde sa caute).
Cred ca o sa-l pun sa se uite si dupa ceva echipament de sport, mai ales daca sunt reduceri.
Pe Cristina o va lua bona pe care o avem cu Alex acum. Va merge si el la gradinita pana la pranz, astfel ca ea ii poate aduce pe amandoi acasa, caci gradi si scoala sunt aproape de noi.
Imi doresc tare mult sa aiba noroc de o invatatoare care sa o atraga si care sa fie deschisa, fac eu cumva si stabilesc o legatura cu ea.

Uneori ma gandesc cat de frumos ar fi sa am mult timp liber la dispozitie, sa-l petrec cu copiii, sa-i duc la tot felul de activitati...

Va pup, gata cu visatul, back to work!


Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Ei, Ela, tu visezi frumos la timpul ala liber!! :) Daca ar avea ziua 50 de ore si noi am trai macar vreo 300 de ani ce bine ar fi, nu? :))
Spune-i sotului tau ca daca are ocazia poate intra si in magazine d'astea mari ca Target, Kohl's sau Walmart unde gaseste sigur tot felul de lucruri pentru scolari. Probabil ca daca a mai fost pe-aici stie el unde sa caute. Depinde si de cat timp are si daca are masina inchiriata ca sa poata umbla. Apropo, tu nu poti sa vii cu el?

La noi se anunta weekend lung, adica luni e Labor Day si e zi libera. Nu mergem nici noi la serviciu si nici Lara la scoala. Am atatea planuri pentru zilele astea!!!! S-a si racorit un pic afara si se simte un aer de toamna, asa... Maine dimineata mergem la piata de legume si fructe - da!! avem piata ca in Ro unde vin fermierii cu produsele din gradinile lor si e asa o atmosfera de sarbatoare acolo, cu lume multa, muzica, vorbarie etc... E imposibil sa nu ne intalnim cu oameni cunoscuti si ne oprim la vorba, si uite asa trece jumatate de zi. :)

Sa aveti si voi un weekend placut!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

:) ma cauta cineva?!

N-am mai intrat de secole pe-aici, azi am bagat un ochi e forum sa vad cum e cu scoala, pentru ca am inscris-o deja in clasa I pe malina si cautam sfaturi, pareri, impresii, liste de rechizite...chestii de genul, si-am zis ca trec macar 5 minute sa va salut.

Acum sunt la birou, nu cred ca avem noi voie sa pierdem vremea pe net (fiecare click ne este monitorizat :)), dar pe de alta parte n-am niciun dosar in lucru in acest moment, asa ca nu ma poate acuza nimeni de lipsa de interes :P

Nu mai stiu de cand n-am postat, intre timp mi-am schimbat jobul, acum lucrez la banca, analist regional credite, leasingul era pe duca. A fost greu dupa 8 ani sa schimb locul de munca, dar trebuia s-o fac, e o poveste mai lunga....poate in vreo seara cand mai am timp liber v-o spun!

Cat despre copii....cresc! Nici mie nu-mi vine sa cred cand ma uit la ei, Lizi mai are un pic si face 2 ani, iar Malina deja merge la scoala!

Voi, cu ce va mai laudati!? :)

Mickyyy si cele 3 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005) Eliza Gabriela (28.11.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Nedda - multumesc mult de indicatii, i le transmit! El e invitat pe linie de serviciu, au tot felul de intalniri, asa ca eu nu prea aveam cum sa "ma lipesc" de ei. Super cu piata aceea, recunosc ca mananc cu mai multa placere orice cumpar din piata, fata de supermarket. Dar cel mai mult imi place sa mananc din gradina alor mei sau a socrilor - nu e mare, dar gustul e nemaipomenit.;)
Mickyyy - bine ai revenit! Chiar trece timpul repede, prea repede si vorba Danielei - vreo 50 h/zi si aprox. 300 de ani parca as zice ca ar fi multumitor ca sa apucam sa facem tot ce am vrea/ar trebui. Succes la noul loc de munca, deci. Si succes Malinei la scoala, o sa avem teme de discutat pe viitor!

Laura - ai scapat de controlul de la finante?

Eu sunt un pic agitata, tata a avut o operatie astazi destul de complexa si sper sa se refaca repede si bine, numai ca ma simt legata de maini si de picioare pentru ca nu am acces la terapie intensiva decat 30' pe zi si parca as vrea sa fiu sigura 24/24 ca e bine ingrijit, ca nu il lasa sa aiba dureri etc. Griji...

Si ca sa fiu sigura, urez tuturor Mariilor
LA MULTI ANI cu sanatate si bucurii si impliniri si noroc si... tot ce-si doreste fiecare!

PS. o sa-mi fac timp sa schimb semnatura, caci Alexandru are deja 3 ani si 3 luni, deci trebuie gasit un icon potrivit. pupici!!

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Wow, ce bine imi pare ca suntem active. Eu recunosc ca intru zilnic pe DC , in perioadele mai libere il am deschis tot programul . Din fericire nu suntem in birou decat 2 persoane si o pot face.

Ne-am intors din concediu...a fost super....poate reusesc sa incarc niste poze.
Ela, ma rog sa fie bine tatal tau ; iti inteleg ingrijorarea.
Nedda, ce bine ca esti vorbareata....ce bine ca Lara are multe activitati extra, Daria a facut sah extra si ceva dans la gradi....cu sahul va continua dar nu stiu inca ce activitate " sportiva" sa-i gasesc. Cine o duce , cine o aduce de fapt astea sunt problemele mele.
Wow, Mickyyy ce bine ca functioneaza telepatia. Te asteptam cu povesti despre frumoasele tale....

Ma chinui sa termin mesajul asta d eo ora....REVIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nu prea am timp de povesti....stau prost la capitolul timp liber acasa, doar la serviciu mai am deocamdata timp de pierdut, ca sunt inca la inceput, doar ca la serviciu nu stiu in ce masura avem noi voie pe forumuri . Ce stiu sigur e ca toate calculatoarele sunt monitorizate, ni s-a spus asta din primul moment, ba scrie chiar si prin regulamentele de ordine interioara.

Cat despre fete....nu-mi ajung 3 pagini sa va mai spun ce-au facut in ultima vreme . Malina devine din ce in ce mai dificila, se simte neglijata, cu toate ca in ultima vreme a primit cea mai multa atentie, a descoperit durerile de burta imaginare care o scot din orice incurcatura, cand nu vrea sa faca ceva, o apuca instantaneu burta, si partea cea mai grea e ca nu mai vrea sa stea de vorba cu noi. ori de cate ori ne suparam din cate-o chestie si incerc sa-i explic frumos ce si cum, sa ii cer si parerea ei...incepe sa-si dea ochii peste cap, sa faca tot felul de figuri, nu e atenta, se plange ca iar stam la "discutii, discutii, discutii", ca e plictisita de atata stat de vorba, a inceput sa raspunda destul de obraznic si nu ofera nico explicatie pentru comportamentul sau actiunile ei (cu raspunduri de genul de-aia, sau asa).
Daria a stat o luna la mama in vacanta si a venit destul de schimbata, in bine as putea spune, e chiar intelegatoare.
Iar Lizi...e de departe cea mi cuminte. A fost si ea in deplasare o luna la soacra-mea, care a avut o singura grija, s-o indoape bine. Rezultatul, cred ca e mai grea ca daria, desi nu e un copil obez, ci doar pufos bine , iar daria a fost slabanoaga de cand o stiu. Oricum, mananca de rupe (mai mult ca cele mari), si vorbeste in continuu.

Gata, am fugit la munca......dar promit sa mai bag un ochi pe-aici din cand in cand.

Mickyyy si cele 3 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005) Eliza Gabriela (28.11.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Ela, refacere rapida tatalui tau si sanatate multa! Stiu ca nu poti sa nu stai ca pe ghimpi pana il vezi acasa dar ai grija si de tine. Mai incepe si scoala Cristinei curand, ca poate aveai prea mult timp liber!!!

Micky, sa-ti traiasca cele trei fete cucuiete!!! Pe Eliza nici nu stiam ca o ai desi parca imi aduc aminte ca tu planuiai surioare sau fratiori pentru Malina inca de cand ea era mica-mica si noi foarte active pe aici. Felicitari pentru reusita de a avea trei copii! :) Chestia cu supararile copiilor nostri cred ca tine de varsta. Si Lara are opinii pe care le articuleaza din ce in ce mai bine si ma si dezarmeaza total cand incepe argumentarea cu "mami, tu cred ca nu intelegi!!" :))) Mor de dragul ei si o las sa imi explice si apoi ma las lamurita si inteleg totul. :)) Eu incerc cat pot de mult s-o incurajez sa-mi vorbeasca, sa-mi spuna tot ce simte si gandeste. Asta cred eu ca ma ajuta s-o cunosc pe ea si o face si pe ea sa inteleaga ca totul se rezolva daca discutam si ne lamurim. Ca sa nu mai zic ca pentru mine este absolut fascinant sa fiu martor la pleiada de sentimente, trairi, reactii pe care le are Lara de fiecare data cand descopera, preia si proceseaza o bucatica de informatie despre lumea asta si despre tot ce o inconjoara. Este fascinat sa urmaresc cum filtreaza ea aceste informatii si de aici reactiile diferite avute inclusiv suparari, nervi, tipete... Eh, as putea vorbi la nesfarsit despre asta.

Laura, bine ati venit din concediu! :) Cred ca sahul e o activitate foarte-foarte buna pentru mintea copiilor nostri. Bravo Dariei ca e interesata si ca ii place. Ca activitate sportiva ati incercat gimnastica sau inot? Sau poate vreun joc de echipa? Nu stiu daca pe la cluburile din Ro se face volei, de exemplu, cu copii atat de mici. La Lara la scoala au fotbal, volei si baschet dar ea nu s-a aratat inca interesata. Semestrul urmator a zis ca vrea sa mearga la baschet si daca inca mai vrea pana atunci o s-o inscriu. Iti inteleg problema cu dusul-adusul mai bine decat oricine. Si eu o am si fac la drumuri de capiez in fiecare zi. Am devenit o adevarata "soccer mom" sau taximetristul familiei noastre. :) Sotul imi e ocupat toata ziua si oricum masina e la mine. In plus, nu e nimic foarte aproape de noi adica la distanta de mers pe jos. Totul e la o oarecare distanta de mers cu masina, inclusiv scoala. Asta e, nu ma pot plange, sanatosi sa fim. :)

V-am pupat si mai vin eu!! Poate mai vin si alte mamici sa povestim pe-aici. Asteptam si gasca veche dar putem face si alta noua, nu?

P.S. Mai scrisesem ieri un mesaj si nu stiu pe ce buton am apasat si uite asa l-am pierdut cat ai clipi!!! Cred ca pierdut a ramas ca n-am avut eu norocul sa apas pe "salveaza ca draft"!!! :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Ei cum a fost prima zi de scoala?

Daria era atat de emotionata ...si de nerabdatoare...de trei zile numai "Scolarei si scolarite " ne canta

Festivitatea....hm....ca la romani....scoala s-a chinuit sa organizeze totul, dar parintii/bunicile se imbulzeau....ma rog aglomeratie mare.
Doamna invatatoare i-a asteptat cu manualele pe pupitre cu baloane cu heliu...arata foarte bine clasa. Dupa festivitate, i-am lasat cu dna invatatoare pana la 11.30. Iar la ora 17 avem deja sedinta. ( pana sa inceapa scoala am avut 3 sedinte ).

Va pup. Sa ne fie sanatosi boboceii si sa ne aduca numai bucuriii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Mult succes scolareilor nostri!
Si noi am trait intens prima zi de scoala - desigur ca imbulzeala nu a lipsit, noroc ca suntem clasa I A si au fost invitati primii in clasa. Prima zi a fost mai mult simbolica, efectiv in clasa au stat o jumatate de ora, poate, timp in care au primit insigne cu semnul clasei lor, albinuta. Plus manuale, cate o floricica, o bombonica si un balon. Diseara avem si noi sedinta cu parintii, e prima.
Cristina pare incantata, dar nu foarte nerabdatoare sa vada manualele; cred ca noutatea o atrage, totusi, cel mai mult. Alex vrea si el la scoala cu sora lui si e suparat ca nu il lasam.
In rest, tata e in faza de recuperare, i s-a dat voie sa manace cate putin, anumite alimente, speram sa-l lasa acasa cat mai repede. esigur, va sta la noi un timp, cat mai are nevoie de mers pe la controale. A revenit si sotul, asa ca incercam sa intram in fagasul normal al lucrurilor (asta nu inseamna, neaparat, mai mult timp liber)
Laura, si eu imi pun problema activitatilor suplimentare, pentru ca trebuie sa o duca si sa o aduca cineva, Alex doarme la pranz, deci bona nu prea poate merge cu Cristina... Vom studia si vom vedea...
Mickyyy - voi nu ati inceput scoala?

Si eu am observat rebeliunea sau obraznicia unor raspunsuri/atitudin ca o trasatura a varstei. Imi puneam problema ca am gresit eu ceva, dar am vazut acelasi lucru (la indigo, parca) la alti copii de aceeasi varsta, care veneau fiecare din alta parte. Si m-am linistit.

Va pup, trebuie sa fug la treaba, mai trec si maine!



Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Da, si noi am inceput ieri scoala . Festivitatea de deschidere...dezamagitoare, o buluceala de nedescris (mai mult din cauza parintilor care n-aveau niciun pic de bun simt in ei si se imbranceau si se ingramadeau sa iasa ei in fata ceva de speriat), directoarea a vorbit numai aberatii care nu-si aveau locul la festivitatea de deschidere (chestii de genul: invatati-va copii cum se folosesc WC-urile ca acum arata ca noi si peste 2 saptamani o sa le gasim vandalizate - exact genul de discurs care sa impresioneze un "boboc" de clasa I), a fost un scurt program artistic - dansuri sportive prezentat de elevii scolii, care ar fi fost dragute, daca ar fi putu fi vazute de cei mici, insa nicio sansa sa poata observa ceva pentru ca desi s-a repetat de zeci de ori ca parintii sa stea in spatele copiilor care ar fi trebuit sa stea 2 cate 2 aliniati in spatele invatatoarelor, primii in spatele invatatoarelor erau evident parintii!! La intrarea in clase au trecut totusi prin tunelul de flori pregatit de cei din clasa a patra . Pe mese ii asteptau manuale si caiete noi, pe care evident ca urmeaza sa le platim noi pana la sfarsitul saptamanii .
In prima zi au stat maxim jumatate de ora in clasa, cu parinti cu tot gramada, iar seara a fost sedinta cu parintii. Ne-a dat orarul, lista cu rechizitele care mai trebuiesc cumparate, si-am mai discutat una alta, probleme organizatorice. Invatatoarea mi-a placut, si sper sa fie sentimentul reciproc, adica si fie-mea sa fie incantata de ea. Oricum azi dupa ore am vorbit cu ea la telefon si era foarte mandra ca a luat o bulinuta albastra la matematica, asta insemnand foarte bine. O sa vad diseara cum a fost prima ei zi de scoala (ca cea de ieri n-o pun la socoteala).

Mickyyy si cele 3 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005) Eliza Gabriela (28.11.2008)


Mergi la inceput