Copilarosii martie-aprilie 2004 - 2 -

Copilarosii martie-aprilie 2004 - 2 - | Autor: Claudelu

Link direct la acest mesaj

Ultimul subiect din ciclul "Clubul scutecelor"

In floarea copilariei
1



16 februarie amelie(Crina-Amelia/Bucuresti),Andreea,
23 februarie Oani (Ioana/Brasov),fetita (2,6kg)

*****

1 martie Vladhana, Vlad - Cristian (3000g si 50cm)
2 martie crina catalina, Codrin ( 3300 g si 51 cm)
3 martie vasce(Canada), David Theodore (3,45kg si 51cm)
3 martie machetuta(Simona-Cluj), Lucian (3.200g si 53cm)
4 martie mandita, Adriana Claudia (1.900g)
6 martie bibuga (Ildi/Mures), baietel (3.750kg ,54 cm)
7 martie Maluba (Beatrice),Darius-Gabriel (4,2kg si 53cm)
7 martie asi (Stanca/Cluj),
8 martie bea75 Claudiu
9 martie codritu(Montreal/Canada), Tudor (2.6kg si 49cm),
9 martie dia_codat (Dia/Bordeaux), Stephanie Daria,
10 martie danitin (Dana-Timisoara), Loriana(3,4kg),
11 martie spic de grau (Luminita/Paris), David (2.4kg si 47cm)
13 martie Klaus29 (Claudia/Craiova), Andrei ,
14 martie oanadrag (Oana-Toronto/CA), Chris(3,3kg si 51cm)
15 martie dely99 (Delia/Sibiu), (3,850 kg si 58 cm)
15 martie LauraFlo (Laura/Galati), Daria (3.700g/52 cm/apgar 9)
16 martie gabivalceanu (Gabi/Pitesti), Ioana(2,8 kg)
16 martie iamona(Bucuresti),Andrea Cristina(3,7 kg)
16 Martie Irismetal, Stefan Catalin (4 kg si 53 cm,Agpar +10)
17 martie KIKISOR (Anamaria/Cluj), Andrei-Alexandru
19 martie Veve(Irina/Nh,USA), Laur Andrei (3,08kg si 46cm,apgar10)
20 martie Soleil (Flaviana/Bucuresti), Tiana Maria (3150 g si 51 cm)
20 martie Cosmy , Cristiana-Daria(3550g/52cm,apgar 9)
20 martie tinutza (Bucuresti),Robert
22 martie Dalina(Bucuresti), Andrei (3450g 51cm scor 9)
23 martie ematutui (Ema/Constanta), George Radu
25 martie Oake(Bucuresti), Vlad (2800g)
25 martie SimoV (Simona/New York), Mia (2,5kg ),Lucas (3,3kg),
26 martie ellys (Mihaela/Bucuresti),Elena-Larisa (3.900 kg si 52 cm)

27 martie ruprich (Daniela/Bucuresti),Robert (3.100 kg-49 cm/12kg si 78cm)
29 martie alona(Anca/Canada),Theodora
30 martie inaioana (Ioana/Ploiesti), Katja (3 kg SI 48 cm)
31 martie Mickyyy (Adriana/Bucuresti), Malina Ioana (3800g si 53cm/10kg si 78 cm)
31 martie mikaela(Mihaela/Ploiesti), Radu Paul (3800g si 52 cm)

*******

1 aprilie Diana76 (Diana/Bucuresti), Maria Cristina (3600g)
1 aprilie Claudelu (Claudia/Arad), Raul Andrei (3500g/51cm/apgar 8)
3 aprilie simona_minteuan(Cluj-Napoca), David Bogdan (3.800kg 57cm)
4 aprilie cipstyle(Cristina/Germania), Anelisa Elena (3810 g si 55 cm)
5 aprilie malina mircu (Malina/Pitesti), Daniel Ioan (3400 g)
5 aprilie mobriq (Monica/Belgia), Eduard
7 aprilie denis (Denisa/Bucuresti), George Cosmin (3500 g)
7 aprilie Nedda (Daniela/Boston,USA), Lara-Diane (3101g si 51cm)
7 aprilie bindiu (Camelia/Bucuresti), Tudor(3,150 kg si 51 cm)
8 aprilie mirinda,prima sarcina, Ana (3250 g,50cm)
8 aprilie blerina (Bucuresti/Romania), Jo-elle
12 aprilie Rayuela (Elena/Göteborg,Sweden), Amelie(3500g)
13 aprilie katalina (Catalina), Robert Mihai(3.700g, 52 cm )
14 aprilie Nally , Sebastian (2,650kg si 48,5 cm)
15 aprilie KULTA(Finlanda), Daniela,
16 aprilie LaviB (Lavinia/Germania),Hanna

17 aprilie georgescu oana(Oana), Maria Alexandra (3350g/49cm)
18 aprilie Pucku (Corina/Canada), Stephanie (4900g/52cm/apgar 9) ,
19 aprilie mama_lui_andrei(Roxana/Bucuresti), Andrei-Alexandru(3600g/54cm/apgar 10)
20 aprilie Laura22 , Justin George (2.900 kg)
20 aprilie mariana tache(Cluj), Stefan Adrian (4200 g si 57 cm)
20 aprilie acris (Cristina/Targoviste), Amalia Elena
21 aprilie Ela76 (Mihaela/Bucuresti), Cristina (3.550kg si 52cm apgar 9)
21 aprilie piciulica , Eric
22 aprilie ama luca (Bucuresti), Luca (3.600, 49 cm)
26 aprilie Simone, Iulia Alexandra (3100 gr si 48.5 cm)
26 aprilie irinac, Ilinca (3.100kg si 50 cm)
26 aprilie bebe2004 (Andreea/Constanta), Alexandru (9:15am,3700g,52cm),
28 aprilie grasuta , Ana Maria (3000g si 49cm)
29 aprilie Alina33, Dragos



Aniversari
IANUARIE
02 ian '81-Gabriel (sot Maluba)
12 ian '76-machetutza
19 ian '77-Nick (sot irina c)
FEBRUARIE
09 feb '72-mirinda
21 feb '01-Agnes (fetita Veve)
24 feb '???-SimoV
MARTIE
03 mar '79-mariana_tache
04 mar '98-Catalin (baiatel katalina)
08 mar '75-Rayuela
13 mar '76-Sot dia_codat
12 mar '75-Claudiu (sot Claudelu)
16 mar '75-dia-codat
17 mar '76-irina c
23 mar '70-Eduard (sot LaviB)
APRILIE
02 apr '69-ruprich
05 apr '77-bebe2004
11 apr '72-Nedda
17 apr '76-Ela76
24 apr '68-Puiu (sot katalina)
MAI
15 mai '76-katalina
24 mai '80-mama_lui_andrei
IUNIE
03 iun '68-Irismetal
07 iun '76-Cristian (sot spic de grau)
18 iun '76-Luigi (sot mama_lui_andre)
19 iun '79-Pucku
24 iun '76-spic de grau
IULIE
08 iul '73-Flavius (sot Veve)
14 iul '02-Caroline
16 iul '79-Claudelu
24 iul '70-Theodor (sot mirinda)
AUGUST
23 aug '75-Virgil (sot Ela76)
27 aug '80-Maluba
28 aug '68-Oszkar (sot Pucku)
30 aug '77-georgescu oana
SEPTEMBRIE
04 sep '75-Veve
14 sep '77-Marius (sot LauraFlo)
15 sep '75-LauraFlo
28 sep '76-Mickyyy
28 sep '69-sot Mickyyy
OCTOMBRIE
17 oct '97-[purple]Vlad (baietel alona)
25 oct '76-Cristian (sot bebe2004)
27 oct '78-malina_mircu
31 oct '74-LaviB
NOIEMBRIE
01 nov '71-Claudiu (sot alona)
03 nov '77-Catalin (sot malina_mircu)
13 nov '72-alona
13 nov '72-Victor (sot Irismetal)
DECEMBRIE
03 dec '77-gabivalceanu
20 dec '65-Catalin (sot Rayuela)

23 dec '73-Stefan (sot machetuzta)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Bine v-am regasit la noul subiect!
Eu din pacate nu va pot da vesti bune, din pacate pentru mine anul l-am incpeut cu stangul dar sper sa-l termin cu draptu. Din pacate din data de 13.01 am ramas fara loc de munca, am fost pe lista disponibilizatilor. Deocamdata e bine, ca sunt in preaviz de 30 zile calendaristice, timp in care s-a suspendat munca ( asta a hotarat conducerea) si suntem platiti ca atare...dar din 10.02 nu stiu ce voi face pentru ca nu gasesc locuri de munca libere Sper totusi sa-mi gasesc ceva, ca altfel cred ca o iau razna ..."munca" de casnica nu e pentru mine, am nevoie de activitate...ma simt ca prinsa intr-o cusca fara scapare Asta e, trebuie sa trec si peste asta cu fruntea sus!

Vorbeati de petreceri. Eu in ultimii 2 ani nu i-am mai tinut lu Raul ziua acasa.in primul an i-am tinut-o la Mc dar am fost dezamagita, desi pretul a fost foarte acceptabil, la 4 ani i-am tinut-o la un loc de joaca, www.evetrix.ro/" target="_blank">aici care intradevar a fost cam scump, dar a meritat. Anul asta daca ne ajuta Dumnezeu tot acolo vrem sa-i tinem ziua. De fapt trebuie sa facem pe dracu'n patru ptr ca inainte de a sti ce va fi cu job-ul meu i-am promis copilului si promisiunea e promisiune, nu?

In rest, Raul a inceput si el de ieri gradinita. Pana acum l-am tinut acasa ca mi-a tot facut otita si avea mucozitati de la polipi. Acum e bine, ba mai mult se pare ca scapam si fara operatie la polipi.

Laura, felicitari pentru

Mi-e tare dor de restul fetelor care n-au mai dat de multttttttttt pe aici

Ela, de Rayu stiu doar ce mai citesc pe forum cand apare, in rest nimic mai mult, din pacate




Claudia si Raul-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Dumnezeule, Clau, imi pare tare rau sa aud asa ceva. Brrr, mi se ridica parul cand ma gandesc la implicatii....Ma rog sa-ti gasesti ceva repede. Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

si mie mi se ridica parul cand ma gandesc, cnad ma gandesc la toate chiar si la felul in care am fost anuntata...imagineaza-ti ca din departamentul nostru eram cea mai veche...eram de la inceputuri pe baricade...cand eram in CIC cu Raul am renuntat la a mai sta cu el doar ptr ca m-au chemat la munca, iar acum cu noua conducere, ptr ca nu sunt genul de om care l...ge, m-am trezit pe langa. Au fost totusi 6 ani de munca in companie, 6 ani in care zic eu, am dat tot ce a fost mai mult din mine, 6 ani in care mi-am cam ignorat chiar si familia...si pentru ce, care ti-e multamu? asta e, n-am voie sa cedez, trebuie sa stau cu mintea limpede si sa-mi caut de munca, ca de bani toti avem nevoie!
important e sa fim sanatosi ca restu le facem noi cumva sa fie bine!

PS: ce-mi place cum ma incurajez io pe mine




Claudia si Raul-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Clau - multumim pentru deschiderea noului capitol; se pare ca am reusit sa trecem de 20 de pagini in mai putin de un an!
Imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva, nici nu stiu cum sa te incurajez. Sa tii minte vorba aia, ca orice sut in fund e un pas inainte. Iti tin pumnii sa sara iepurele acela de undeva, de unde nici nu te astepti. Bafta si cu gradinita!
Bibuga - insanatosire grabnica! Ce antibiotic aplicati? Prin Bucuresti nu te lasa deloc sa aduci mancare de acasa, cel mult un tort de la alta cofetarie decat a lor. Noi anul trecut am facut la McD, a fost mai ieftin decat la alte locuri de joaca si copiii s-au jucat frumos. Se cunoaste diferenta de la un an la altul, caci pe masura ce cresc parca ii intereseaza mai putin locul si cauta mai mult sa creeze jocuri intre ei.
Laura - da un link sa mai vad dolofanul! Nu-mi vine sa cred ce repede zboara timpul. Alex al meu deja face mini-propozitii, pronuntate insa destul de cifrat pentru necunoscatori Am si uitat cum era cu el bebelus.
Noi va trebui sa cautam in curand o bona, caci matusa care are acum grija de el va pleca dupa ce implineste 2 ani, of...
Fetele-chiulangite, treceti aici, sa salutam noul capitol, ca doar nu s-a straduit Clau degeaba!

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaviB spune:

Salutareeeeeeeeeeeee feteleeeeeeeeeeee cucuieteleeeeeeeeeeeee!!!!

Va pup si va doresc din suflet un an nou plin de realizari , sanatate si impliniri!!

Stiu ca suntem cam in intarziere cu aceste urari....dar la caaaaaaaaat am absentat.....e de intles.

Sincer va spun ca nu am apucat sa citesc prea multe de cand am lipsit...dar ce am citit m-a bucurat (si putin intristat- Clau).
Deja vorbim de scoli?! Vb lui Clau....(parca) .,... pana nu demult eram gravidutze si acu.....
Ma intristez totusi ca...uite criza asta (de o fi ea vinovata) loveste si in altii.
Clau: Oricum te consider o tipa super desteapta si descurcareata si nu cred eu ca o sa stai mult fara activitate...mai ales ca spuneai ca pe tine meseria de "casnica" nu te "prinde". O sa reusesti si chiar de nu asa repede pe cat iti doresti...ia timpul asta de stat acasa, ca o pauza petrecuta cu puiutzul tau drag...care uite-i cat de repede cresc.
Ce-i drept ca si eu mergeam de 3 ori pe sapt la munca (nu neaparat in meseria invatata) iar acu s-a ivit sansa de a merge 5 zile...si-ti spun sincer ca de cand sunt in plin program...imi dau seama si mai mult de cat de repede cresc puiutzii nostri. Sunt zile si impliniri in viata lor cu care nu ne vom mai intalni...tocmai de aceea iti spun...ia-o ca o mica pauza pt ingerul tau.
succes mult!

Laura, Ela v-ati mutat? Nici nu mai stiu ce s-a mai intamplat cu voi, cu renovare, mutare etc. Sper sa va fie bine si sa va simtiti implinite asemeni mie.

si noi suntem deja la casa noua din noiembrie.Am avut un an 2008 plin de munca, stres si realizari...s-a meritat insa. O sa incerc sa-mi fac vreme sa pun niste poze...chiar daca mai avem multe de facut...deja a prins totul o forma.
Fetele mele sunt bine, sanatoase cu ceva mucisori ici si colo.(multam Domnului ca inca ne putem lauda ca avem copii care inca nu au luat antibiotic-deci mi-au fost sanatoase pana acu) Voua celor cu copii bolnaviori va dorim sanatate multa.

La capitolul scoala.,,, aici legea e putin altfel...cica tre sa-ti dai copilul la scoala in anul in care face 6 ani. La Hanna hai ca mai mere...copil de aprilie...in sept va avea sase ani si 5 luni , insa la Thea o sa fie mai probl. Va implini 6 abia in oct si ar trebui, dupa lege, sa o dau la 5 ani si 11 luni.Greu cica reusesti sa-i amani (trebe tot felul de teste si abrobari) Mai avem insa un pic cu ea...asa ca...vom vedea

Sa va spun putin despre Hanna, printesa mamei. E un copil dulce si cum am mai spus-o, prea bun pt zilele noastre ( "e buna rau" cum spunea o prietena)
Merge saptamanal la sport, dans si teatru ( pe perioada rece se fac pt copii diferite activitati - teatrale, de lucru manual, vizionare diapozitive etc)
E cuminte si mult prea iubitoare. Pt ca ne-am mutat in alt cartier a trebuit sa schimbam si gradi...iar cand ceva nu-i pica bine de la noua gradinita imi spune " cred ca copii nu ma iubesc prea mult" la care eu ingrijorata " de ce mami?!" la care ea " pai nu se prea joaca cu mine...dar o sa se invete in timp"
Ma doare sufletul si ma mir cata bunatate e in ea....si incerc sa o invat sa fie si rea..dar....se pare ca am dat totul surioarei mai mici

Inchei acu si incerc sa pun niste poze

va pup dulce pe toate si sper sa ajung sa scriu acu mai des, desi mi-am reluat pe deplin activitatile (mi-au plecat ajutoarele- parintii)

paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Lavi, draga mea, ce mult ma bucur ca ai dat un semn de viata! Ma bucur enorm ca ati reusit sa va mutati la noua casa.
Vaai mor cat pot fi de scumpi si destepti copilasii astia. Sa stii ca si pe mine ma socheaza Raul cat de departe il duce mintiuta.
Pupici printeselor tale

Ai dreptate, deocamdata imi petrec mare parte din timp cu Raul (cand nu e la gradi) si ne prinde bine amandoura. sa va spun ca inceput sa scrie singur?? Nu stie ce scrie dar se uita pe carti si scrie si el ce vede acolo dupa care ma intreaba ce a scris si trebuie sa-i spun prima oara pe litere. N-as fi vrut sa invete asa repede, dar cum noi in fiecare seara avem program de lectura si uneori (eu sau bunica) adormim inaintea lui asa ca ne-a spus rastit "Trebuie sa invat sa citesc ca sa nu va mai chinui pe voi"
Duminica seara m-au dat lacrimile...stiti ce mi-a spus? "Mami, maine merg la gradi ca poate imi dau salar si atunci o sa avem iar bani si tu ai sa fi linistita"
Nu e obisnuit sa merg dupa el la gradi si acum de fiecare data fuge si nu se opreste pana in bratele mele, ba mai mult, ieri a strigat cat l-a tinut gura "Mami ce frumoasa esti! esti cea mai super mamica" No sa nu te topesti?
E gingas, e iubaret din calea afara, iar de o vreme incoace, (probabil ca ma simte mai tensionata) e multtttt mai cuminte si mai intelegator.
Toate perioadele au fost frumoase, dar nu stiu de ce, perioada asta de acum o ador.

aaaaaa avem si o bomba...vrea 22 de fratiori "Mami cand fac 5 ani imi faci un fratior, cand fac 6 ani altu si tot asa mamiiii pana imi faci 22 de fratiori? Si nu mi-o spune numai mie ci tuturor

Ela, Lavi, Laura va multumesc pentru cuvintele frumoase, pentru sprijin! N-am voie sa cedez, trebuie sa fiu tare si cu ajutorul lui Dumnezeu voi avea si job! Sunt doar trista ca am lasat un loc drag cu oameni dragi! Ma credeti ca inca citesc mail-urile colegilor si a colaboratorilor mei si imi dau lacrimile! Muncesti dar parca niciodata indeajuns, iar cand pleci si oamenii-ti scriu vorbe atat de frumoase precum mi-au scris mie (unora chiar si disperarea le-o poti citi printre randuri) incepi sa realizei ca totusi n-ai muncit in zadar si asta e cea mai mare satisfactie pe care o poti avea (oricum tristetea din suflet nu ti-o alunga nimeni) Colega mea de birou inca imi cumpara, in fiecare zi, covrigi Nu se poate obisnui cu ideea ca eu nu mai sunt acolo langa ei! chiar si rasul meu le lipseste si mie-mi lipsesc ei...offf, gata ca iar bocesc ca proasta

Noapte buna, prietene dragi!




Claudia si Raul-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Salutare!
Lavi - bine ai revenit aici in 2009! Ma bucur si eu tare mult sa citesc vesti despre voi, mai ales ca vin din casa nou-nouta. Abia astept sa arati ceva poze, mai ales sa le vad pe cocolinele-domnisoare, care banuiesc ca au crescut mari de tot Hai, povesteste, cum e cu spatiu mai mult, cu curte, ce idei dragute de amenajare interioara/exterioara ai mai avut... Fetele stau in camere separate? Ce dulce trebuie sa fie Hanna, asa de intelegatoare si sensibila. Cand ma uit la Cristina mea, nu cred sa am vreodata sansa sa o vad asa. E sensibila, dar naravasa, vrand mereu sa-si impuna punctul de vedere (si cand nu se potriveste cu al celorlalti, chiar nu conteaza, ne ignora cu succes ). De aici mai avem "conflicte", discutii, lamuriri. Recunosc, insa, ca in ultimul timp am fost (si suntem) atat de ocupati, ca practic nu am mai avut atat de multe ore de petrecut impreuna.
Dar am reusit cat de cat sa ne asezam in noul apartament, chiar daca nu-s terminate toate de aranjat. Incet-incet, isi gaseste fiecare lucru locul lui. Mai avem de facut mobila in sufragerie, dar proiectul e amanat pana la o data ulterioara, din lipsa de fonduri.
Chiar ne-am obisnuit in noul camin si simt din plin confortul unei camere in plus, chiar daca suntem la limita supravietuirii financiare.
In rest, multumim bunului Dumnezeu ca suntem sanatosi, voiosi, ca-i vad pe prichindei crescand de la o zi la alta. Mi-s dragi de nu mai pot, mai ales atunci cand se joaca intre ei, fara sa ne mai bage pe noi in seama.
Clau - exact cum spunea si Lavinia, perioada asta va fi un timp castigat pentru tine si Raul, si sunt convinsa ca relatia dintre voi se va intari si mai mult, lucru ce se va simti din plin in toti anii care urmeaza. Din punctul asta de vedere, parca te invidiez putin

Cica eu trebuia azi sa invat pentru niste examene...
Va puuuuuup!

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Lumi - ce faci, a venit bebelina?

Nu mai dati niciun semn de viata?

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Buna.
Clau, ingrozitor ce s-a intamplat. Eu sunt cu sufletul la gura pentru ca fac parte din cei 20000 de angajati care se ocupa de fonduri europene. Ieri, "dl" Nica a spus ca e nesimtire in sistem. Si nu e chiar asa cum zice el, ca din cauza noastra nu s-au atras fondurile. Vine de sus de tot. Deci, nici in sistemul bugetar nu mai ai stabilitate. Dar, suntem tinere, cu ceva experienta, oferim garantie si cred ca o sa ne descurcam intr-un fel.
In rest...am copilul bolnav, a racit, tuseste cam urat, dar n-am ajuns inca la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibuga spune:

imi pare rau ca criza economica face ravagii si printre mamici care de multe ori s-au sacrificat pt munca in defavoarea familiei!imi pare rau clau!asa au patit si citiva dintre prietenii nostrii care acum isi scriu cv-ul pt a merge mai departe.e groaznic,dar cu siguranta va pricepeti la multe,nu ca mine care am studiat toata viata la vioara ....noroc ca nu se pune problema disponibilizarii atfel as putea sa-mi valorific cunostiintele si talentul la colt de strada...

bebe- siropul stodal totdeauna a facut miracole pt noi...mult mai eficient ca plantussinul .pretul e 16 lei,nu de mult au scumpit-o.

ela-multumim.streptococul din gat era sensibila la penicilina asa ca a facut tratament cu ospen 400 -5ml de 3 ori pe zii
bafta la examene!

cu sarcina e totul ok,nu demult am fost la al doile eco si abia a putut sa-l masoare s-a miscat incontinuu,eram f emotionata vazind ca bb apuca cu manutele locul unde era aparatul.]

salutari

Mergi la inceput