frumoasele orase

frumoasele orase | Autor: beshter

Link direct la acest mesaj

Eu iubesc Bucurestiul. Sunt zone in orasul asta pe care le iubesc cu patima chiar. Asta a fost unul dintre motivele pentru care am tinut sa ma marit la biserica Stravopoleos. Dupa ce am nascut, visam foarte des ca ma plimb pe Calea Victoriei, cobor pe langa biserica Kretzulescu si ajung la cinemateca...
Sunt foarte constienta de uratenia care zace in acest oras; la fel de constienta sunt de juxtapunerea (fortata si grotesca, deseori) dintre cladiri vechi si valoroase si 'zgarie-nori' masivi si lipsiti de gratie.

Dar pentru mine, Bucurestiul are farmec. Pentru voi are? Mai sunt zone sau cladiri in Bucuresti - cum e farmacia veche de la Maria Rosetti - care sa va faca sa 'vibrati'?

Va place Sibiul? Daca voi pleca vreodata din Bucuresti, acolo ma duc.
Iasiul? Clujul? Suceava?....

Daca aveti timp si vrere, povestiti despre bucurestiul fiecare(u)ia.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Si mie imi place Bucurestiul meu!Am traseu aproape zilnic pe la consulatul italiei,prin parcul Kiseleff,pe langa Muzeul de Geologie,Muzeul Taranului,prin fata Guvernului pana in piata Victoriei!Imi place primavara sa admir iarba verde,trandafirii din parc,sa privesc cu invidie la mamicile iesite cu puii la plimbare,imi place vara sa miros teii infloriti de pe Aviatorilor,toamna sa merg prin frunzele fosnitoare ale castanilor din fata muzeului de geologie,sa admir lalelele plantate pe Lascar catargiu,sa ma plimb iarna prin nametii de zapada din herastrau!
Imi place Sibiul,dar mai mult imi place Sighisoara!Imi place partea de nord a Ploiestiului,imi place in Constanta partea de langa Lacul tabacariei si orsova!Ce frumos sa te trezesti dimineata si sa vezi Dunarea albastra,imensa,valurita!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Bucuresti-ul meu e Timisoara! Imi place aerul orasului pur si simplu! Imi plac cladirile, parcurile, zonele vechi, imi plac oamenii frumosi, florile, copacii, copiii care alearga si fac o harmalaie de nedescris - asta e orasul meu fermecat! Oriunde as fi, acasa e Timisoara.

p.s. Sunt constienta si de partile urate ale orasului, dar traind aici zi de zi, vreau sa-i vad partea frumoasa.



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Oradea. Pur si simplu.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si mie imi plac Bucurestiul, centru in special apoi Manastirea Radu Voda unde eu am gasit o oaza de liniste intr-un oras asa de agitat.
Imi place de asemenea si Ploiestiul , tot centru cu toate ca-l poti parcurge intr-o jumatate de ora.


Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Clujul e casa mea .....si pe acolo m-am plimbat prin Parcul Mare, pe la arteziana, m-am dat cu barca pe lac....am fost la Facultatea de Litere (o cladire veche, gratioasa, cu curte interioara plina de verdeata).
In Cluj e Muzeul de Arta, Teatrul, Catedrala Ortodoxa...si in Marasti o biserica frumoasa in mijlocul strazii pe un fel de insulita ..cred ca se numeste Sf. Petru si Pavel (daca gresesc corectati-ma).
Apoi...strada din spatele liceului Sincai unde de asemenea este o biseriva in stil gotic extrem de veche si de frumoasa.
Ma opresc ca ma apuca melancoliile si sunt multe de vazut acasa la mine!

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Bucurestiul meu e in zona Gradinei Icoanei. In spatele teatrului National. Pe stradutele pline de case vechi, case cu povesti multe. Pitar Mos, numarul 7. Casa lui Danut din La Medeleni. Pe Kisselef, tot in casele vechi, care poarta istoria. In teatre, pe Lipscani. Vara, seara, cand e vacanta si toti sunt plecati si poti sa te plimbi linistit pe stradute.

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Clujul...aer aristocratic ,linistit si oameni calmi..As putea sa traies si in Sibiu sau Brasov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Oradea si Iasul sunt cele mai frumoase!

Dar eu iubesc orasul in care traiesc, desi este nou si mic ... pentru distantele mici, viata mai ieftina, curatenia lui, ca oriunde doresti o "pila" o gasesti repede printre cunostinte , pentru colectivul in care lucrez si nu in ultimul timp pentru asta:
http://www.fantanapitesti.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Clujul imi este cel mai aproape de inima. Cu piata muzeului, piata matei Corvin, parcul mare, cu facultatea mea, cu toti oamenii mei dragi.

Filofteia, superba fantana voastra.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Mie cel mai mult imi place orasul in care si locuiesc: Piatra Neamt.
http://www.imagini.neamt.ro/
Imi place si Iasiul, iubesc Copoul, Gradina Botanica...imi amintesc de perioada studentiei.

Lora, mami de Iustina

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput