Superficialitate sau ghinion? Copil nascut mort...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli spune:

pusyketa, brendamitran condoleante. Doamne de ce s-a intamplat asa? imi pare foarte rau, suntem alaturi de voi. nu ma pot abtine din plans, mai ales ca am citit si povestea alexei101 si a bebelusului ei.
ne rugam pt bebelushi.

pusyketa, alexa sa va dea D-zeu bebei sanatosi cat mai repede. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Draga sora,

Acele asa zise clinici romanesti ff scumpe si cu fitze eu le consider de nivelul caselor de nasteri din lumea occidentala. Daca esti bine iti luam banii, daca nu nu spunem cat suntem de "nepregatiti" si iti recomandam cu caldura un spital. Am sau nu dreptate ??? Ff putine spitale de acest gen romanesti spun ca accepta ORICE sarcina. Nu mai mica de 37 saptamani...fara complicati...etc. Se auto considera cei mari tari si practica preturi de performanta dar de fapt...nu mai continui.

Cordonul ombilical nu se rasuceste pe dupa gatul copilului intr-o zi. sa ma corecteze coforumistii doctori daca gresesc dar tare mi se pare ca circulara de cordon(dubla, tripla...) se detecteaza cu saptamani in urma de ecografe anterioare. Nu este vb de USA unde se fac 2 eco(DA ati citit bine) pe sarcina, si de aceea scapa neobservata circulara de cordon si mor ff multi copii.Este vb de Ro si de un caz de sarcina in care s-au facut multe ecografii...!!!!

Ecografistul in occident FACE NUMAI ECO, ginecologul sau obsetricianul are alte indatoriri. atata timp cat sunt lacomi in romania si cred ca le fac pe toate SI LI SE DA VOIE PRIN LEGE gafe ca astea o sa se mai intample. Nu poti sa fii bun in 1000 de lucruri.

despre politica spitalului nu am ce sa spun... as scrie prea mult si nu-mi permite timpul. Ca sa nu ai acces la pacienta TA daca nu esti de garda... jignitor.

Ma doare sufletul sa aud cum se pot intampla asa gafe si cum o bucurie se transforma in tristete. Andrei este printre ingeri acum, Dumnezeu sa ii odihneasca sufletelul.!
Surorii tale ii doresc multa putere, sa treaca peste aceste clipe cumplite si sa poata sa lupte din nou. Desi nu va uita niciodata si durerea va ramane vesnica eu cred ca atunci cand Dumnezeu ii va darui un copilas din nou se va alina cu mult.

Desi poate par rautacioasa as mai avea un sfat. Acela de a va angaja un avocat BUN si de a incerca sa luptati pentru adevar. Poate daca mai multe mamici ar proceda asa in Ro s-ar schimba multe lucruri. este greu, ei(spitalele) se acopera unul pe celalat si probabil o autopsie nu s-a facut. Dar cine stie... Cu banii obtinuti puteti deschide o fundatie care sa ii poarte numele si care va salva alte vieti nevinovate.

Alinare si putere.

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Citesc... si nu-mi vine sa cred... Ce se poate intampla in spitalele din Ro... e strigator la cer!!

Brenda, te rog transmite-i Ralucai condoleantele mele... Cuvintele nu pot exprima ce simt de ieri de cand am citit... nici macar sa plang nu am putut.
Andrei va veghea cu siguranta asupra mamicii lui greu incercata... D-zeu sa-i odihneasca sufletelul...

Adina & Luka& bobita din burtica36+
obraznicatura lu' mami


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guess spune:

pur si simplu nu am cuvinte...........brenda vrei sa ne dai amnunte despre cei care au asistat la nastere ...ma refer la dr si dr cu care trebuia sa nasca......pe viitor sa stim sa ne ferim de ei....inca odata imi pare foarte rau .....sa ii dea DD putere sa treaca .........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Multumesc mult pentru gandurile voastre.
V-am rugat din suflet,hai sa nu facem acuzatii,poate e furia momentului,poate chiar nu se putea face nimic,sau poate da.....faptul e consumat.Va inteleg,si eu am avut tendinta sa acuz,imi venea sa strang de gat tot ce vedeam in halat albastru sau verde prin spitalul ala,dar.....ce folos?

Judecand acum un pic mai la rece,Raluca spune ca medicul respectiv s-a purtat foarte bine cu ea pe toata durata travaliului,ca si restul personalului de fapt.
Poate in durerile si disperarea aceea asa a simtit ea,poate ei puteau mai mult,dar ea nu-si va da seama niciodata,sau poate chiar s-au purtat asa cum trebuia.

Cat despre politica spitalului.....aici este de fapt o problema.Ne vrem a fi o tara civilizata,ne vrem a fi a tara dezvoltata.....e inuman tot ce se intampla acolo.Ca si faptul ca spitalul este condus de un economist,cand in fruntea lui ar trebui sa fie clar un medic.Eu ma intreb altceva: forurile superioare permit spitalelor sa faca asa cum le taie capul?

Despre tribunale....credeti-ma,cred ca este ultimul lucru pe care ar avea puterea sa-l faca in momentele acestea,plus ca am cauta o vina pe care nu o stim,deocamdata.Se va face necropsia bebelusului si vom avea niste rezultate,dar mai mult de cat se stie deja,nu stiu daca se va mai gasi.

Rugamintea mea mare ar fi,daca exista medici pe acest forum care sa ne dea un minim de pareri,s-o faca.
Vreau doar niste raspunsuri la intrebarile cu care am deschis acest subiect.Atat.Va multumesc mult de tot!

P.S.Astazi o externeaza pe Ralu.Cred ca e mai bine sa fie acasa decat printre plansete de bebelusi si mame care alapteaza.Sa ne rugam sa fie bine si sa poata depasi aceasta tragedie din viata ei!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

brenda - la prieteni exista un grup de medici

daca eventual le dai linkul catre acest subiect poate te pot ajuta cu pareri avizate

multa putere pusyketei

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishutza spune:

Brenda,condoleante in primul rand.Eu locuiesc in Germania.Anul trecut prietena mea era insarcinata in 7 luni(acum are un baietel minunat de un an si un pic)si a descoperit doctorita ei,ca,ar fi posibilitatea sa aiva o circulara de cordon,dar nu se vedea sigur.Au urmat inca vreo 5 ecografii,3d,4d,habar nu am,la mai multi medici,se vedea cordonul in fatza gatului,dar nu erau siguri ca e doar in fatza,sau e in jurul gatului.Ea a nascut la 8 luni,cand i s-a rupt apa si i s-a facut cezariana,doar din cauza acestei suspiciuni.Iar in luna aceea,a stat de 3 ori internata in spital,unde i se ascultau si de 4 ori pe zi bataile inimii micutului,iar cand nu era internata,mergea la cabinetul ginecoloagei minim odata pe zi,doar pt ascultarea inimii.Atunci a primit si o hartie,ca este recomandata cezariana(ca sa nu mai spun ca ginecoloaga vroia sa scoata copilul atunci,la 7 luni,ca sa fie ea sigura ca va fi ok).Deci da,doar pt o suspiciune de circulara de cordon,au fost obligati sa ii faca cezariana,chiar daca ei i se declanase nasterea normala,si bebelesul nu avusese de fapt deloc circulara.Asa e aici,cred ca asa e uman in primul rand.Poate medicii in romania lucreaza dupa alte norme,habar nu am,dar totusi,aici exista doar cezariene din cauze medicale,nu la cerere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Vreau sa transmit si eu condoleante familiei indurerate sa le trimita Dumnezeu multa putere sa treaca peste aceasta tragedie

Alexxa sa va daruiasca Dumenzeu multa sanatate

Cat despre spitalele din Romania este greu sa spui lucruri frumoase .Acesti medici au uitat cand s-au angajat ca au depus un juramant inaintea lui Dumnezeu ca ei trebuie sa salveze oameni ,rusine lor , asteapta mereu sa primeasca bani de la oameni altfel nici nu se uita la ei , ii trateaza ca pe niste ..... nu vreau sa zic cuvantul urat , pacat , am un gust amar , amar iar de politica spitalului ma ingrozesc !!!

Pacat de aceste suflete nevinovate si de acesti parinti care sunt afectati pe tot restul vietii


danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)

Album poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe ingerasi iar voua sa va dea putere sa treceti peste aceasta tragedie.

brenda refecritor la intrebarea ta..superficialitate sau ghinion....eu cred ca a fost vorba de superficialitatea dr care a urmarit sarcina..si cred ca nu trebuie lasate lucruirle asa...
alexa e crunt prin ce ai trecut .... sarcina usoara si un bb sanatos iti doresc!

Oana

de Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Doamne, imi pare tare, tare rau! Sper ca Dumnezeu sa fie alaturi de ea si sa aiba grija de ingerasul Andrei!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput