Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Da, am tensiune micuta in general, 10 cu 7.
Dar asa o am tot timpul, e prima data cand mi se intampla asta, totusi. Dar de acum e mai bine cu metroul, e mai racoare parca, era tare cald in autobuz. Plus ca e mai liber parca, am sanse mai mari sa prind loc liber....
Am baut cateva guri de cafea, poate a mai crescut putin tensiunea .

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:


Aoleu Cornelia,

si la tine CMV a fost de vina la pierderea sarcinii? Vad ca ai 2 copilasi frumusei, sa-ti traiasca; Si acum ai tot IgG pozitiv?
Scuze daca par stresanta ...dar stii cum e cand ai de-a face cu 1 virus.

Andreea 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_80 spune:

Buna ziua mamici de zmeurici
Nu am mai scris de mult dar v-am citit mereu. Maine o sa fac in sfarsit dublu test si am niste emotii .... mi-am luat concediu ca sa stau cumintica acasa sa ma odihnesc ... am citit ca trebuie sa fii odihnit ca sa nu-ti iasa cine stie ce. In rest ... facem bine ... tot fara greturi ... asa am fost inca de la inceput. Exista vreo care nu a avut deloc greturi? Ca citeam undeva ca daca nu ai, nu e ok sarcina. Ce m-am mai speriat si inca sunt speriata.
V-am pupat si sa auzim numai de bine si de bbei sanatosi.
Referitor la ghicit ce avem ... am un feeling ca o sa fie baietel ... ... vroiam fetitza dar dupa atatia ani de asteptat nu mai conteaza
Andra_80 +12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Buna fetele,

Si noi pe aici.
Ne odihnim ziua ca sa putem sa iesim la plimbarica cand o aparea tati dupa-amiaza.
De abia astept.
Am inceput sa micsoram doza de antispastice, de la 6 ore la 8 ore cateva zile, apoi la 12 ore, etc.
Doctorita mi-a zis sa nu le mai iau decat daca e nevoie si sa am un amestec litic ijectabil la indemana in caz de contractii puternice (de care oricum nu am avut niciodata).
Eu am hotarat sa micsorez doza treptat ca sa vad cum mi se comporta organismul. Pana acum se pare ca e bine.
Deci....cu Dumnezeu inainte.


"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Atat e de mare burtica16+
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Andreiutasg, eu iti spun, tocmai, ca nu ai de ce sa iti faci probleme . Igm pozitiv e periculos. La mine erau amandoua pozitive in 2004. Igg-ul o sa ramana pozitiv toata viata, dar asta inseamna anticorpi, adica ai avut o data boala.

Nu te mai stresa!

Multumesc pentru aprecierile ref. la copiii mei


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serbanica spune:

Buna ziua gravidute si vitoare mamici de comori.Sunt si eu mamica de un baiat nascut in 20 august si am intrat la voi sa imi amintesc trairile perioadei cind esti gravida.Ce sa spun e cel mai frumos moment din viata de femeie dar cel mai intens e atunci cind iti vezi copilul pt prima data.Sa va dea DD sa duceti sarcina cu bine si la sf celor 9 luni sa traiti bucuria de a fi MAMA.Va pup si va imbratisez pe toate!Sa aveti grija de voi si de micuti oameni care se formeaza la voi in burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roco1617 spune:

Buna la toate zmeuricile ,

In primul rind multumesc la toate pt urari.
Astazi am intrat in saptamina 8+ si am avut dimineata o singerare si in ultimile 2 zile o durere profunda la spate in dreptul rinichilor .
Nu stiu ce se intimpla nu prea mai am greturi si nici pofte .
Am dat toata dimineata telefoane sa incerc sa fac o programare la un spital si raspunsul lor a fost ca o singerare in general e normala .,,,telefonic m-au intrebat ce simtome am si au spus ca se pare ca e ceva normal ......pina la urma cred ca ma duc dupa orele de munca la urgenta sper sa ma primeasca .

Cu toate ca am avut o saptamina cam dificila putin panicata cu ajutorul vostru am devenit mai increzatoare .
Sper ca totul sa fie bine pt mine si bebe .
Dumnezeu e mare si ne ocoroteste .

Va pup
Roxana 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Citat:
citat din mesajul lui icmanu

Buna fetele,

De ce nu ma treceti si pe mine in listuta cu ?

14+


Mai lasa-mi te rog inca odata datele tale, nu le gasesc acum. Azi cum prind putin timp te trec pe listuta. scuze, ne mai scapa



JUCARII SI PRODUSE PENTRU COPII

www.acasatv.ro/noutati-acasa/emisiuni/la-povestiri-adevarate-maria-are-nevoie-de-7500-de-euro-pentru.html" target="_blank">SPERANTA PENTRU MARIA

Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006) si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

uliiasi – sa sti ca si eu la prima sarcina am lesinat ff des..atat in autobus cat si in metro…deja era un domn care ma cunostea si statea la prindere si plecam mereu cu ceva dulce in geanta si apa. De vreo saptamana vad ca am din nou uneori stari de rau..dar inca nu am picat de tot…totul e de la tensiune mica si lipsa de calciu la mine.

andra_80 – incearca sa gandesti pozitiv..stiu ca e usor de zis si greu de facut..ca si eu am stat cu acelasi stres inainte si pana la primirea rezultatelor de la triplul test…referitor la lipsa greturilor..am o prietena care nu a avut deloc..deci te rog mult nut e mai ingrijora.

rallu- ma bucur tare ca sunteti bine..plimbarica placuta spre seara

Pe mine ma doare capul tare...de tot de abia astept sa se faca ora 17 sa plec acasa.
Pupici dulci


Ania & Inutza (23 oct 2004) si 17+
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59135" target="_blank">Inutza-sufletzelul nostru minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna dragi mamici de zemurici,

Astazi dimineata am fost si eu la doctor.Totul e f bine cu bebe,dezvoltat pt exact virsta de sarcina (10 s si 5 zile),dadea din miini si picioare,are degetelele,tot.
Am intrebat-o daca vede fibrom asa cum imi zise cealalta si cica da,pe peretele posterior stinga si ca unde e si dimensiunea lui (4/3 cm)nu l-ar afecta pe bebe,Doamne fereste sa nu mai creasca.Mi-a dat vitaminele pt urmatoarea perioada (de la 12 sapt in continuare)plus magneziu(e f bun la contractii,la prima sarcina nu am avut decit abia in luna 8 si cica ar ajuta si la micsorarea fibromului...).

In fine,nu m-am lamurit nici acum daca am fibrom sau nu,de ce doctorita de azi la care am mai fost de cel putin 3-4 ori inainte nu mi-a zis ea ci mi-a zis numai acum,cind a citit ce a scris asta in fisa .Ma interesez de un prof si ma duc pt a treia opinie fara sa zic nimic inainte...

In rest,mi-a luat singe din nou,imi repeta toxoplasmoza,citomegalovirusul,listerioza,parvovirusul pt ca nu am anticorpi.Asa des trebuie repetate?!
Tocmai m-am intilnit cu o mamica cind am luat-o pe fiica-mea de la scoala si cica si ea a patit la fel,la sarcina in care era asigurata privat,de o mie de ori analize...e si destul interes financiar la mijloc .In fine,sanatosi sa fim...

Cornelia si Andreiutza,aveti si ceva valori pt Igg si Igm din citomegalovirus?Eu am IgM<o,85 si IGG<6.

Mai vin io...ma duc sa maninc ceva si sa-mi cumpar retetele.







Alina

Mergi la inceput