Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Neata' mamicutze

Saptamana trecuta a fost groaznica ...numai ..m-am saturat. Azi am program. la dr. si o lista intreaga de intrebari cred ca o sa fie super stresat.. Nu m-am suport nici macar sa deschid frigiderul..il pun pe sot sa-mi scoata ce-mi trebuie din el.

Andreea 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Buna dimineata!Off,ce nervi am....m-am cantarit azi dimineata...si rezultatul:+5 kgMa fac cat o casaAbia astept sa ajung la dr,sper sa fie totul ok cu ,ma cam stresez ca nu il simt si nu l-am simtit pana acum miscandu-se,si sunt la a doua sarcina.....teoretcic,ar trebui sa-i simt miscarile mai repede.Stiu,sunt dusa rau,,nu ar trebui sa-mi fac probeleme,nu e tarziu inca,dar na.....gasesc eu motive sa ma stresez.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Pooh, te inteleg asa de bine, si eu stau seara geana pe burtica, poate poate simt ceva, desi eu nu stiu ce-ar trebui sa simt. Pana acum 2 zile imi tineam mainile pe burtica si asteptam sa simt chestii. Si am vorbit cu mama mea care mi-a spus ca nu am nicio sansa sa simt la mana in momentul asta miscari, la mana se simt mult mai tarziu. A zis ca acum se simt inauntru, ca bebe e mic, iar uterul are pereti grosi, si mai e vezica si ce mai e pe-acolo, si ca miscarile care se simt acum sunt ca miscarile unui fluture care zboara in burtica...
Deci am renuntat sa mai incerc sa simt cu mana. Si acum incerc sa fac diferenta dintre miscarile matzelor si al bebeului. Eu sunt sigura ca multe dintre noi l-am simtit pe bebe pana acum, dar nu ne-am dat seama ca e el.
Dar eu astept ziua in care sa fiu sigura ca e el...

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icmanu spune:

Buna fetele,

De ce nu ma treceti si pe mine in listuta cu ?

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Buna fetelor,

Am fost sa-mi iau analizele si am observat ca CMV IgG este pozitiv cu val.13, iat IgM este negativ. M-am uitat pe net si ce am vazut m-am ingrozit...poate sa afecteze bb.
Asta am gasit: "Prezenta anticorpilor IgG-CMV in ser confirma infectia cronica cu CMV""; http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Analize_medicale/Anticorpi_anti_citomegalovirus_tip_IgM_si_IgG_43.html
Bine ca azi am programare la dr. , ca altfel nu as fi rezistat fara un raspuns...sa de-a Doamne Doamne sa fie bine
Andreea 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Pupici!

Nu sunt la zi cu cititul, dar mi-au cazut ochii pe ultimul mesaj.

andreiutasg, Igg-ul indica faptul ca ai avut o data infectia, Igm-ul indica o infectie recenta, acesta din urma daca e pozitiv e periculos pt. bb.

Multa sanatate va doresc!



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Dragele mele, sa aveti o saptamana linistita si bebelusi sanatosi!!!!

Dr mi-a zis ca la eco din sapt 16 imi zice ce sex au bebelusii. Sper sa stea in pozitie buna. Azi vb cu dr. ce mi-a facut celelalte FIV-uri si care se ocupa si de ecografiile de DT si TT sa vad dac sa fac si eu testele sau nu e cazul.

cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexSiMatei spune:

Buna fetelor, scuze ca ma bag din nou in vorba

Uliiasi, cum ai patit tu in autobuz patesc si eu constant in metrou daca nu stau jos si in magazine daca stau la coada sau daca stau pur si simplu mult in picioare. Fetele mai avansate de la mai-iunie mi-au zis ca are de-a face cu tensiunea - ai cumva tensiunea mica? Eu una n-am gasit inca leac, nu pare sa aiba legatura cu mancatul, iar de evitat metroul nu prea am cum...

Va pup

Alex

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Cornelia am IgG pozitiv, IgM negativ. Din cate am mai citit IgG pozitiv indica faptul ca am avut aceasta infectie si ca mi-am format anticorpi contra CMV si faptul ca IgM este negativ este cel mai bine.
Totusi vreau sa repet cat mai repede aceasta analiza.


Andreea 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

andreiutasg, exact asta spuneam si eu. Nu ai de ce sa iti faci probleme. Si eu am Igg-ul pozitiv si e asa de ani de zile (din 2004 mai exact - atunci cand am avut infectia si am si pierdut o sarcina). IGM-ul este important sa fie negativ



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput