de ce trebuie sa omoram mistretii?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz
Nici nu ai cum sa intelegi.
Asa cum nu inteleg nici eu de ce sar unii cu parasuta din avion si uneori is sparg capetele iar dupa ce ii carpesc doctorii se duc si sar in continuare.



Asta mi-a placut mult, e exemplul perfect pe care-l puteai da.
Chestia asta ca "nu inteleg, deci nu-i normal" e unul din sporturile noastre nationale.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mathilda

...am gasit parerea unui expert-"Ioan Silaghi, presedintele Asociatiei Vanatorilor si Pescarilor Sportivi Bihor, este unul dintre primii si putinii care au catalogat Vanatoarea de la Balc "un macel".

"Asta nu e vanatoare. Stau cocotati în foisoare si trag în animalele abstute de gonaci spre ei. E tras la tinta, e macel, nu vânatoare. Vanatoarea presupune ca omul din spatele pustii sa dea o sansa animalului, or, în cazul actiunii de la Balc, asa ceva nu s-a întâmplat".


Ce mincinos ipocrit este dl. presedinte al AJVPS! Vanatoarea la mistret se face doar in doua moduri:
1. La panda (in foisor-hochstand sau in coverga), cu gonaci sau
2. La urma ("la dibuire") cu caini.
Asta daca n-o fi inventat 'mnealui vreo metoda noua, mai "umana" si mai "sportiva". Poate tir cu arcul...
Asa zisa lui indignare vine din faptul ca AJVPS Bihor nu a obtinut fondul de vanatoare de la Balc ca sa faca exact acelasi lucru pe care-l face Tiriac, dar in interesul si beneficiul lui si-al asociatiei: Iaca www.rohunting.ro/index.php/Preturi/MISTRET-SUS-SCROFA-ATTILA.html" target="_blank">argumentul.
Asadar, dl. presedinte al AJVPS este, repet, un mare mincinos si un maaaare-mare ipocrit.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Mami Q, stii cat te iobesc io... Da' din foisor cu gonaci tot tras la tinta e...Poti s-o faci pe orice tinta, se pot face si miscatoare( artificiale), dar placerea de a ucide e de fapt cceea ce-i mana pe ei acolo....
Imi povestea cineva care asista la vanatori... Cu straini bogati veniti din afara.Care stateau ore intregi, la punct fix, sa-i aduca cineva un cerb( cat mai mare, cu coarne cat mai bogate, cat mai "trofeu")in bataia pustii si sa-l impuste fix intre ochi.Era uimit ca a vazut si o femeie facand asta, si era extrem de fericita cand ucidea.Pe mine m-a dezgustat cum marii bogati si "decision makeri" ai Europeise plimbau si se holbau in boturile insangerate sa vada care are coltii mai grosi/lungi, al cui e "trofeul", sa se impauneze cu el. E barbar.
Nu am nimic cu alte pasiuni: alpinist, bunjee-jumping, auto/moto ciclism si alte pasiuni periculoase...Atat timp cat nu ranesc pe altii treaba lor ce fac... Dar sa stai "mumos" in foisor si sa tragi la tinta sa ucizi cat mai mult...bleah...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui adriuta

Haideti sa punem problema in felul urmator:
In Univers ar exista o alta fiinta mai presus omului. Si pentru AGREMENT ar organiza vanatori, perfect legale, perfect organizate si vanatul ar fi ...OMUL, noi, copiii, parintii, surorile... Asta ar fi pasiunea si distractia lor(extraterestii de ex). Rufus, ti s-ar parea ok atunci?? Ai accepta ca deh...este legal.



Adriuta...s-au gandit altii inaintea ta...si asa a iesit filmul "Planeta maimutelor"...o fictiune care nu este verosimila si, deci, nu putem sa ne raportam la ea.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Ba s-a numit Predator, film nominalizat de 3 ori la Oscar desi nu pare. In rolul principal Guvernatorul Arnold

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

- in afara de faptul ca am o parere groaznica despre vanatorii din placere
- in afara de faptul ca nu vad cum s-ar putea pune egal intre o partida de sex reusita si o partida de vanatoare reusita (satisfactia ucigasului din placere = satisfactia datatorului/primitorului de placere? )
- in afara de faptul ca nu inteleg de ce ucigasii din placere sunt sustinuti in "nevoia" lor de a se dezbraca de hainele de 2009 si a se imbraca in hainele de ucigasi din zorii omenirii
- in afara de faptul ca vanatoarea e oarecum mai blanda si fair decat macelul din abatoare, deci, mi-ar fi greu sa inteleg pe cineva care sustine ca vanatoarea - iacs, fripturica - iamiii,

tin sa semnalez o chestie: unde au mers mistretii vanati de gasca de sportivi ai lui Tiriac? (auzit la teveu)
Mistretii ucisi merg la azilele de batrani si orfelinate . Carevasazica, Tiriac si nobilii sai sportivi lui fac acte de caritate, daruindu-le batranilor si copiilor carne de mistret pentru pranz si cina .
Sper ca domnul Tiriac si-a pastrat cateva bucatele bune de mistret pentru mai incolosa, cand va fi sfatuit de medicul sau grijuliu sa pape din cand in cand supa de mistret. Face bine la circulatie, la memorie si la insomnii .


A, si inca ceva. Daca tot am ajuns sontac-sontac in 2009, putem scapa de animalele salbatice care se inmultesc in ritmul nedorit de noi, intr-un mod mai demn de 2009 as zice.
In loc sa aduni nobili sportivi din toata lumea ca sa-si puna mintea si nobilele skills cu niste porci , mai bine ai aduce una bucata medic veterinar si una bucata macelar, care ar rezolva fara atata circ problema.
Iar nobilii sportivi sa fie trimisi la luat lectii de facut sex :-)). NUmarul de satisfacuti se va dubla .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria

Mami Q, stii cat te iobesc io... Da' din foisor cu gonaci tot tras la tinta e...Poti s-o faci pe orice tinta, se pot face si miscatoare( artificiale), dar placerea de a ucide e de fapt cceea ce-i mana pe ei acolo....

Love. Pai ce? Am zis eu ca vanatoarea la stand e vreo mare vitejie? Nu intamplator am facut paralela intre vanatoare si sex. Unii cauta, "vaneaza", curteaza, cuceresc. Bingo! Bravo lor. Altii isi "cumpara" de-a gata cate-o monica-trofeu. Bingo, daca-si permit. Altii "inchiriaza" profesioniste care sa le spuna ah-oh-ce-mare-barbat-esti! Bing-bing-bing... O!(?) So...




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

- in afara de faptul ca nu vad cum s-ar putea pune egal intre o partida de sex reusita si o partida de vanatoare reusita (satisfactia ucigasului din placere = satisfactia datatorului/primitorului de placere?
- in afara de faptul ca nu inteleg de ce ucigasii din placere sunt sustinuti in "nevoia" lor de a se dezbraca de hainele de 2009 si a se imbraca in hainele de ucigasi din zorii omenirii

[...]

Iar nobilii sportivi sa fie trimisi la luat lectii de facut sex :-)). Numarul de satisfacuti se va dubla .



Buna asta!
Chestia cu satisfactia... Hm. E pe incercatelea. Ca si cum as zice eu ca nu m-as atinge in vecii vecilor detrufe, pentru ca sunt urate si scarboase si cresc pe sub pamant; Asa ceva la mine in farfurie? Never! Basca ca ar trebui sa fac credit la banca pentru o portie. Si nici nu-i inteleg pe aia care dau o gramada de bani pe-o ceasca de cafea din boabe ce-au fost in prealabil digerate de-un soi de guzgan de copac si-apoi eliminate prin... pardon, defecatie. Scarbos... da' scump!
Da', deh! Instinctu' primar e instinct primar; placerea e placere. Iar Homo sapiens sapiens nu-i nici pe departe un animal atat de "domestic", civilizat si sofisticat pe cat ne-ar placea noua sa credem. Daca peste cateva decenii se gaseste cineva sa zica ca sexu' e barbar, animalic, necivilizat si degradant? Ce ne facem, fetelor? Si-apoi ce rost are? Copiii pot fi facuti si in eprubeta...




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Iar Homo sapiens sapiens nu-i nici pe departe un animal atat de "domestic", civilizat si sofisticat pe cat ne-ar placea noua sa credem.



Ba daaa, ba daaa, este totusi mai "domestic" decat am crede !!!!
Am citit un www.hotnews.ro/stiri-esential-5338882-marturii-dincolo-portile-domeniului-tiriac-tinara-pictorita-povesteste-cum-fost-restaurat-castelul-balc.htm" target="_blank">articolas delicios care te contrazice, Qsar :p.

Vedem acolosa ca domnul Tiriac e totusi un sofisticat: doreste picturi cu cerbi sfasiati de caini, daaaar, nu doreste sa vaza picatura de sange pe panza.

Doreste sa vaneze, daaaar, cu drag priveste cum sunt hranite viitoarele trofee (trofee de din ala care poate face mai mult decat a sta atarnat de bratul unei monicute-prăzi ;)). (sa nu carecumva sa va stergeti din postari, ca sa nu se mai inteleaga nimica din ce analizez io pe-aicea :-)))).

Pentru ca, probabil, caprioarele nu se inmulteau in ritmul dorit de sportivi (sunt convinsa ca unicul motiv era numarul prea mic de cerbi romani ), dansul a adus special cerbi din Austria.
( Pomenea cineva despre faptul ca vanatoarea e data de prea marele numar de indivizi padureti? ).

A, si a pus si termopane la castel .



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Offf..oricum o dau, nu-i bine...Daca zic ca animalele-s CATEODATA mai bune ca UNII oameni( scuze de strigat dar vreau sa se stie nuanta), imi sare lumea in cap ca nu iubesc oamenii, care-s superiori si civilizati si au sentimente si care-si traiesc viatza ghidati de ratiune, bla bla...( a, si ca platesc taxe, asta a fost un argument invocat o data la un subiect)

Apoi daca zic ca da, oamenii sunt si trebuie sa fie superiori, ca isi infraneaza instinctele animalice si isi ghideaza actiunile mai mult dupa ratiune decat dupa instinct...aflu ca neh, nu-i asa...
Tre' sa re-re-resubliniez ca, dupa stiintza mea, animalele nu violeaza/tortureaza/ucid din placere alte fiintze.

Deci bogatii lumii( superiori unora, zice-se) se bat in carduri si masini ( nu in coarne si gheare)ca sa pune gheara pe femela favorita, si, de ce nu, si ucid, ce pana lor, ca asta-i instinctul....
Si daca aceasta ucidere poarta numele de "sport pentru nobili", "entertainment", "promovarea imaginii Romaniei in mediile de afaceri", atunci tot de superioritate tine, nu?

Quo vadis, homo "sapiens"????


V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Ntz-ntz-ntz... Sa stii ca nu prea merge caprioarele + cerbii = love. Adica nu merge deloc, ca-s specii diferite. Caprioarele cu capriorii.(Capreolus capreolus L) Cerbii cu ciutele. (www.naturephoto-cz.eu/pic/ceteri/cervus-elaphus-5686.jpg" target="_blank">Cervus elaphus). Inprospatarea cu masculi "straini" a efectivelor de cervidee in areale restranse este esentiala din cauza riscului consangvinizarii. N-are a face daca se face in scopul vanatorii, sau dimpotiva, in scopul protejarii speciei. Orice vanator stie asta. Ecologistii de ce n-o stiu?

Aaaa! Si daca tot vorbim de tot felul de "capre", eu nu folosesc si nici nu cumpar nici un parfum care contine mosc. Intrucat moscul (Moschus moschiferus) nu a inteles sa-si cedeze de bunavoie momitele* parfumate ca sa fie omenirea civilizata mai frumos mirositoare. Asa ca a fost (si inca mai este) vanat in prostie, pana la limita extintiei.



_
* - de fapt este vorba despre alte glande odoripare situate langa testicole... da' n-are a face. Tot n-a vrut sa le "doneze" omenetului.


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput