de ce trebuie sa omoram mistretii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

...aici vorbeam de placerea de a omori animalele, nu daca vantaorea lui Tiriac este legala sau nu. nu vorbeam daca coridele din Spania sunt legale sau nu, ci ne minunam de placerea diabolica a unor oameni.

Vanatoarea nu este o "placere diabolica". Este o chestiune primara. Sau primitiva, daca tineti neaparat sa-i ziceti asa. Animalica? Se prea poate. Cruda? Ce-i drept, trebuie sa ai stomac pentru asta. Dar diabolica? In nici un caz!
Placerea vanatorii nu consta in uciderea animalului ci in victoria asupra lui... Ma rog, e ceva mai complicat... Da' de ce vreti voi sa pricepeti care-i treaba cu vanatoarea? La ce v-ar fi de folos?

EDIT: Eu ma refer la vanatoarea clasica. Nu orice idiot posesor de pusca si permis se cheama vanator.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns croco21 spune:

Subscriu la ce a zis Rufus. Vanatoarea organizata de Tiriac e legala si nu vad nimic rau in asta desi eu n-as putea asista la asa ceva. De ce nu ne crizam si in cazul crescatoriilor de pasari ? Pasarile alea sunt crescute in conditii groaznice, inghesuite, obligate sa se oua si ziua si noaptea iar dupa o viata de chin - scurta e drept, taiate cu unicul scop de a ajunge friptura in farfuriile noastre.


Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Haideti sa punem problema in felul urmator:
In Univers ar exista o alta fiinta mai presus omului. Si pentru AGREMENT ar organiza vanatori, perfect legale, perfect organizate si vanatul ar fi ...OMUL, noi, copiii, parintii, surorile... Asta ar fi pasiunea si distractia lor(extraterestii de ex). Rufus, ti s-ar parea ok atunci?? Ai accepta ca deh...este legal.
Normal ca parerile sunt impartite si eu nu incerc sa le demonstrez celor din tabara opusa nimic, nici sa le critic opiniile si v-as recomanda sa nu o faceti nici voi. Este dreptul fiecaruia sa aiba o parere proprie.
Personal mi se pare ca vanatoarea este o mare greseala, ca sa nu folosesc alt cuvant.... Omul a vant pentru supravietuire, asemenea animalelor dar acum, cand hrana este atat de accesibila vanatoarea nu isi mai are rostul. E ca si cum eu as iesi cu copilul afara din casa si de dupa tufis vre-un allien ..poccc...si ar sari in sus de bucurie ce mare victorie si ce mare branza a facut el azi, ca e mai destept decat mine. pentru cei pasionati de arme sunt poligoane de tragere, prin alte parti se practica tragerea in capace de conserve, sticle...si altele.
In plus braconajul ar trebui pedepsit MULT mai aspru decat se face. Aproape ca am exterminat ursii polari, panda, lupii, balenele, delfinii, focile, albinele sunt pe cale de disparitie, padurea tropicala(plamanul verde) este si ea in mare pericol...si lista ar putea continua.
OMUL ESTE CEL MAI MARE PRADATOR AL TUTUROR TIMPURILOR. Dar cum orice nas isi are nasul cred ca roata o sa se intoarca, cat de curand nu stiu...dar va fi cu siguranta.
Este parerea mea personala si va invit sa vi-o spuneti si voi.


Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

http://www.youtube.com/watch?v=EEk3WocBIGk urmariti in special ultima parte

http://www.youtube.com/watch?v=jgpFyvexMU8
http://www.youtube.com/watch?v=CPNBynsVHAc

http://www.youtube.com/watch?v=XE_JqmUacNQ dezgustator:(
http://www.youtube.com/watch?v=on2agIIM55o

http://www.youtube.com/watch?v=i4t6Zrd2MKs neaparat sa vedeti asta!!!!


astea sunt romanesti 100%
http://www.youtube.com/watch?v=otJ7uUj70hQ
http://www.youtube.com/watch?v=zl_tyweEQGE in 2008
http://www.youtube.com/watch?v=cw4lgQpnxlk banuiesc ca despre asta era vorba 2009

si va continua...doar au prins gustul

hai ca mi-e greatza.





Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Adriuta,

Tu dreptate... in felul tau. Am mai explicat: rolul vanatorii este (sau ar trebui sa fie) pastrarea echilibrului ecologic, nu distrugerea lui, asa cum din pacate se intampla.

Citat:
Omul a vanat pentru supravietuire, asemenea animalelor dar acum, cand hrana este atat de accesibila vanatoarea nu isi mai are rostul.

Incorect! Omul, ca specie de pradator, trebuie sa-si faca treaba in natura; sa vaneze. Pentru ca are o pozitie in lantul trofic pe care nu o anuleaza faptul ca se gaseste carne la alimentara. Altfel ecosistemele s-ar debalansa. DAR... marele dar: cat ar trebui sa vaneze omul? Destul de putin, responsabil, controlat si cu mare stiinta. De aceea nu se vaneaza "la liber", fiecare cand vrea, cat vrea si unde il taie capul, ci numai pe baza de autorizatie. Sau, ca in cazul de la Balc, intr-un fond de vanatoare.

Insa oricat de infocat aparator al artei vanatorii clasice as fi eu, nu pot sa nu recunosc ca vanatorii adevarati sunt extrem de rari. Si in lipsa unui control foarte strict si riguros, acum se poate face "vanator" orice imbecil daca-si permite.

Omul nu este nici pe departe cel mai mare pradator; nu-l ajuta nici instinctele, nici simturile. Dar este, cu siguranta, este cel mai nesabuit.

EDIT: Cat despre filmulete, moral si normal ar fi sa precizezi ca sunt scene socante, crude, nerecomandate persoanelor sensibile, etc.





Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Eu cred ca nuanta este diferita.

Una este sa vanezi din placere si alta este sa omori animale ca sa le mananci.

De aceea eu n-am sa inteleg in veci pasiunea pentru vanatoare a unora, asa cum n-am sa inteleg coridele in Spania. N-ar trebui sa se intample lucrurile astea din placere, oricat de vechi ar fi obiceiul si oricate scuze s-ar gasi.


Nici nu ai cum sa intelegi.
Asa cum nu inteleg nici eu de ce sar unii cu parasuta din avion si uneori is sparg capetele iar dupa ce ii carpesc doctorii se duc si sar in continuare. Sau nu inteleg cum unii oameni pot sa se urce pe o piatra si sa tina un discurs in piata publica.
Sunt lucruri pe lumea asta pe care nu le intelegem, unele ne creaza chiar repulsie dar asta nu inseamna ca n-ar trebui sa existe.
Ce ar trebui sa fac eu acuma? Sa ma apuc sa militez pentru interzicerea oratoriei in piata publica sau a saritului din avion cu parasuta doar pentru ca mie imi creaza repulsie si consider ca e o barbarie?
Tiriac are o pasiune si poate sa si-o satisfaca. Are cu ce si mai ales "ARE CADRU LEGAL" in care sa si-o satisfaca. E o vanatoare organizata, platita, legala. Nu-si ia pusca intr-o dimineata si pleca de nebun in padure si impusca ce ii pica in mana cum face marea majoritate a asazisilor vanatori.
Sunt anumite specii de pasari si animale care atunci cand se imultesc peste masura devin pesta si trebuiesc tinute sub control, aduse iar in limitele acceptabile. Pacat ca nu se mananca ciorile si corbii ca poate asa le mai impuscau. Stii ca la momentul actual inmultirea acestor pasari a ajuns la stadiul de calamitate ecologica? stii ca distrug hectare intregi? E o cruzime sa le ucidem nu?
M-am lungit prea mult pe o problema care de fapt nu e o problema.

Partida de vanatoare a lui Tiriac e legala iar participantii nu sunt o adunatura de frustrati cum ii numeste initiatoarea subiectului ci niste oameni pasionati de vanatoare.



Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Vanatoarea de la Balc este organizata legal, vanatul este inventariat, taxat si platit.
Vanatoarea, in general, este o indeletnicire veche, si nu ma refer la cea pentru hrana, ci la cea pentru agrement. E valabila si astazi in multe tari, pe toate continentele, indiferent de religie, politica, dar are un numitor comun: este practicata de cei avuti. Organizarea, echipamentul-sunt chestii scumpe.
Supararea noastra pe Tiriac si vanatorii lui pare deplasata, din moment ce nimeni nu spune nici un cuvant despre masacrele zilnice prin braconaj, prilej cu care se omoara mult mai mult vanat, fara noima, in afara perioadei de vanatoare si, firesc, fara taxe.
Dar este vorba, din nou, de mani****re prin presa si media, a unui eveniment sensibil, pentru ca nimeni nu se gandeste la investitia facuta acolo care a rezolvat groaza localnicilor atacati in permanenta de turme de mistreti, nici la necesitatea tinerii vanatului sub control numeric, ci toti vad sange, animale in agonie si oameni fericiti de succesul lor.

Asa ca, indiferent ce sentimente avem fata de animalele omorate incepand de ieri, la Balc, hai sa tratam vanatoarea in ansamblu si nu doar odata pe an, cand se desfasoara cea mai legala si bine organizata vanatoare de la noi. Cu acordul mathildei, initiatoarea subiectului, hai sa deviem putin si sa tratam vanatoarea intre pasiune, umanitate, necesitate si profit (economic, de imagine). Ce ziceti?

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


de acord cu tine!













AJUTATI LA TERAPIA PENTRU MIHAITA!

Kari
"
"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Eu cred ca nuanta este diferita.

Una este sa vanezi din placere si alta este sa omori animale ca sa le mananci.

De aceea eu n-am sa inteleg in veci pasiunea pentru vanatoare a unora, asa cum n-am sa inteleg coridele in Spania. N-ar trebui sa se intample lucrurile astea din placere, oricat de vechi ar fi obiceiul si oricate scuze s-ar gasi.


Nici nu ai cum sa intelegi.
Asa cum nu inteleg nici eu de ce sar unii cu parasuta din avion si uneori is sparg capetele iar dupa ce ii carpesc doctorii se duc si sar in continuare. Sau nu inteleg cum unii oameni pot sa se urce pe o piatra si sa tina un discurs in piata publica.
Sunt lucruri pe lumea asta pe care nu le intelegem, unele ne creaza chiar repulsie dar asta nu inseamna ca n-ar trebui sa existe.
Ce ar trebui sa fac eu acuma? Sa ma apuc sa militez pentru interzicerea oratoriei in piata publica sau a saritului din avion cu parasuta doar pentru ca mie imi creaza repulsie si consider ca e o barbarie?
Tiriac are o pasiune si poate sa si-o satisfaca. Are cu ce si mai ales "ARE CADRU LEGAL" in care sa si-o satisfaca. E o vanatoare organizata, platita, legala. Nu-si ia pusca intr-o dimineata si pleca de nebun in padure si impusca ce ii pica in mana cum face marea majoritate a asazisilor vanatori.
Sunt anumite specii de pasari si animale care atunci cand se imultesc peste masura devin pesta si trebuiesc tinute sub control, aduse iar in limitele acceptabile. Pacat ca nu se mananca ciorile si corbii ca poate asa le mai impuscau. Stii ca la momentul actual inmultirea acestor pasari a ajuns la stadiul de calamitate ecologica? stii ca distrug hectare intregi? E o cruzime sa le ucidem nu?
M-am lungit prea mult pe o problema care de fapt nu e o problema.

Partida de vanatoare a lui Tiriac e legala iar participantii nu sunt o adunatura de frustrati cum ii numeste initiatoarea subiectului ci niste oameni pasionati de vanatoare.



Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby



pe langa frustrati i-am facut si idioti ca numai un idiot putea spune asa cea:
"„Vân#259;toarea este similar#259; cu golful pentru americani“

Elan Schwartzenberg, unul dintre invita#355;ii tradi#355;ionali ai lui Ion #354;iriac, a fost unicul invitat care a vorbit cu presa. El spune c#259; num#259;rul mare de animale împu#351;cate nu înseamn#259; c#259; participan#355;ii au ucis animale f#259;r#259; mil#259;. „Se împu#351;c#259; exact ca la orice vân#259;toare organizat#259; în România, 2-3 mistre#355;i de om, pe zi. Num#259;rul mare de mistre#355;i rezult#259; din num#259;rul mare de participan#355;i. Am fost 40 de vân#259;tori, fiecare a vânat, în fiecare din cele dou#259; zile, câte 2-3 mistre#355;i. Nimeni nu vine la Balc s#259; împu#351;te în ne#351;tire. 90% din ceea ce facem aici în fiecare iarn#259; este socializare. Vân#259;toarea de la Balc este pentu noi similar#259; cu golful pentru americani“, a declarat fostul so#355; al Mihaelei R#259;dulescu. "

rufus- am gasit parerea unui expert-"Ioan Silaghi, pre#351;edintele Asocia#355;iei Vân#259;torilor #351;i Pescarilor Sportivi Bihor, este unul dintre primii #351;i pu#355;inii care au catalogat vân#259;toarea de la Balc „un m#259;cel“.


„Asta nu e vân#259;toare. Stau coco#355;a#355;i în foi#351;oare #351;i trag în animalele ab#259;tute de gonaci spre ei. E tras la #355;int#259;, e m#259;cel, nu vân#259;toare. Vân#259;toarea presupune ca omul din spatele pu#351;tii s#259; dea o #351;ans#259; animalului, or, în cazul ac#355;iunii de la Balc, a#351;a ceva nu s-a întâmplat“, sus#355;ine Silaghi. "
ina- am vazut ca esti din noua zeelanda- uite ce spune cineva:"Eu nu inteleg un singur lucru: cum poate unul ca Tiriac sa batjocoreasca fauna (si flora) Romaniei fara ca nimeni sa se sesizez? Australienii nu isi impusca cangurii care le mananca recolta, ci, daca este cu adevarat cazul, cheama armata [Citeste] care doar ii sperie un pic (impusca cativa). Americanii nu ucid ursii grizzly cand le invadeaza teritoriile ci cheama organele autorizate. El ce vrea, sa fie lasat in pace ca sa ce? Sa distruga bucata lui de Romanie? Este un lucru rau si cei care tolereaza sunt complici si corupti!"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

of,
vad ca a iesit ca naiba- mai bine va pun link-ul si cititi si comentariile, va rog
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/836268/200-de-mistreti-bilantul-vanatorii-de-lux/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriuta

Haideti sa punem problema in felul urmator:
In Univers ar exista o alta fiinta mai presus omului. Si pentru AGREMENT ar organiza vanatori, perfect legale, perfect organizate si vanatul ar fi ...OMUL, noi, copiii, parintii, surorile... Asta ar fi pasiunea si distractia lor(extraterestii de ex). Rufus, ti s-ar parea ok atunci?? Ai accepta ca deh...este legal.



Adriuta...s-au gandit altii inaintea ta...si asa a iesit filmul "Planeta maimutelor"...o fictiune care nu este verosimila si, deci, nu putem sa ne raportam la ea.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput