de ce trebuie sa omoram mistretii?

de ce trebuie sa omoram mistretii? | Autor: mathilda

Link direct la acest mesaj

cat de frustrati tb sa fie tiriac si gasca lui de idioti ca sa omoare atat de multe animale? unde sunt asociatiile pt protectia animalelor? cum e posibil ca la acces direct sa apara oana turcu si sa spuna ca ea isi cumpara la semestru, trimestru, anual, bi-nici nu mai conteaza, si sa etaleze hainele de blana naturala?
oricum- de ce tb omorati mistretii, ca n-am inteles? daca tiriac nu are cu ce sa se mai joace sa gaseasca ceva mai modern- sa omoare mistreti online si sa-si refuleze acolo barbatia.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Eu nu stiu de unde pasiunea asta la unii de a omori un animal...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Unii oameni cu bani nu mai au suflet din pacate.

Mami de Andreea Maria 07.08.08
Mami de Bogdan 28.05.99
http://community.webshots.com/user/ladymina77
povestea mamarutei cu cifra 7, ziua joi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

La asta subscriu si eu, dar din pacate, cine vede scrisul nostru si daca-l vad.......cui ii pasa?
Fetelor, stie cineva in ce luna se pot dona cei 2%, as dori sa donez unei fundatii de animale....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Vanatoarea de la Balc este organizata legal, vanatul este inventariat, taxat si platit.
Vanatoarea, in general, este o indeletnicire veche, si nu ma refer la cea pentru hrana, ci la cea pentru agrement. E valabila si astazi in multe tari, pe toate continentele, indiferent de religie, politica, dar are un numitor comun: este practicata de cei avuti. Organizarea, echipamentul-sunt chestii scumpe.
Supararea noastra pe Tiriac si vanatorii lui pare deplasata, din moment ce nimeni nu spune nici un cuvant despre masacrele zilnice prin braconaj, prilej cu care se omoara mult mai mult vanat, fara noima, in afara perioadei de vanatoare si, firesc, fara taxe.
Dar este vorba, din nou, de mani****re prin presa si media, a unui eveniment sensibil, pentru ca nimeni nu se gandeste la investitia facuta acolo care a rezolvat groaza localnicilor atacati in permanenta de turme de mistreti, nici la necesitatea tinerii vanatului sub control numeric, ci toti vad sange, animale in agonie si oameni fericiti de succesul lor.

Asa ca, indiferent ce sentimente avem fata de animalele omorate incepand de ieri, la Balc, hai sa tratam vanatoarea in ansamblu si nu doar odata pe an, cand se desfasoara cea mai legala si bine organizata vanatoare de la noi. Cu acordul mathildei, initiatoarea subiectului, hai sa deviem putin si sa tratam vanatoarea intre pasiune, umanitate, necesitate si profit (economic, de imagine). Ce ziceti?

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Rufus....bine spus..oricat ne-ar durea sufletul....ai dreptate...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu cred ca nuanta este diferita.

Una este sa vanezi din placere si alta este sa omori animale ca sa le mananci.

De aceea eu n-am sa inteleg in veci pasiunea pentru vanatoare a unora, asa cum n-am sa inteleg coridele in Spania. N-ar trebui sa se intample lucrurile astea din placere, oricat de vechi ar fi obiceiul si oricate scuze s-ar gasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Asa ca, indiferent ce sentimente avem fata de animalele omorate incepand de ieri, la Balc, hai sa tratam vanatoarea in ansamblu si nu doar odata pe an, cand se desfasoara cea mai legala si bine organizata vanatoare de la noi. Cu acordul mathildei, initiatoarea subiectului, hai sa deviem putin si sa tratam vanatoarea intre pasiune, umanitate, necesitate si profit (economic, de imagine). Ce ziceti?


In cateva milioane de ani de evolutie, omul-vanator a fost varf de lant trofic, alaturi de rapitoarele mari, cu un rol esential in pastrarea echilibrului ecologic. Chestia asta nu poate fi anulata de cateva zeci de ani de asa zis protectionism si isterie ecologica.

Restrangerea arealelor naturale si, implicit, micsorarea numarului de animale, au dus la reglementarea stricta a vanatorii - numarul animalelor per specie ce pot fi vanate intr-o anumita zona; interzicerea vanatorii pentru speciile protejate; interzicerea vanatorii in perioadele de rut; interzicerea vanatorii femelelor gestante sau cu pui; extragerea exemplarelor bolnave sau tarate, etc. Dar rolul omului-vanator in toata chestia asta nu poate fi anulat. Adevarata problema (extrem de grava) este braconajul.

Rezervatiile de vanatoare nu sunt areale cinegetice 100% naturale. Sunt supra-po****te artificial cu una sau mai multe specii tocmai in scopul vanatorii "de performanta". Sincer, mie nu mi se pare chiar cea mai cavalereasca forma de vanatoare dar, in fond, este aproximativ aceeasi chestie cu cresterea animalelor domestice pentru carne sau piele. Deci nu vad unde e problema.

Vanatoarea "de placere"... hm. Nici nu ai cum sa o intelegi, Adina. Tine de instinct, de testosteron si de adrenalina. O partida de vanatoare reusita e ca o partida de sex reusita... sau cam pe-acolo. Omul se "dezbraca" de civilizatie si isi urmeaza instinctul de vanator...

Si inca ceva: un vanator adevarat protejeaza natura, respecta si iubeste si protejeaza animalele si stie mult mai multa ecologie decat majoritatea.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Subscriu la ce a spus Rufus.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Subscriu la ce a spus ADINA. aici vorbeam de placerea de a omori animalele, nu daca vantaorea lui Tiriac este legala sau nu. nu vorbeam daca coridele din Spania sunt legale sau nu, ci ne minunam de placerea diabolica a unor oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Subscriu la ce a spus ADINA. aici vorbeam de placerea de a omori animalele, nu daca vantaorea lui Tiriac este legala sau nu. nu vorbeam daca coridele din Spania sunt legale sau nu, ci ne minunam de placerea diabolica a unor oameni.

Mergi la inceput