Cartile si autorii preferati

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Malinka spune:

tocmai am terminat "Panza de paianjen " de Celle Serghi, superba carte...chiar nu ma asteptam sa ma impresioneze atat...claritatea descrierilor, amanuntele, intensitatea trairilor si totusi...simplitatea...merita citita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Foarte buna cartea, Malinka; am citit-o si eu mai demult insa as vrea sa o recitesc, mai ales ca acum vreo 5 ani am fost extrem de norocoasa sa o cumpar cu numai 30.000 ROL din anticariatul din pasajul Universitatii. Nici nu mi-a venit sa cred atunci ca am gasit-o (editie mai veche)(si am luat si "Mirona" si "Aceasta povara dulce, tineretea"). In plus, am luat acum o saptamana si editia noua - cea de la Jurnalul National, asa, sa ma asigur ca am destule exemplare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Una din preferate: "The Consul General's Daughter" de Erin Pizzey. Trebuie sa mai gasesc ceva de autoarea astea dar.... cam greu....
O aveam in biblioteca si abia anul asta am citit-o.... Super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

RWheelwright, am inteles eu bine din ce ai scris, ca s-ar fi reeditat Panza...? Ai cumva idee de unde as putea-o cumpara? Iubesc cartea asta si o aveam acasa la ai mei, dar nu am indraznit niciodata sa-i cer mamei sa mi-o dea mie, pt ca stiu cat de mult ii place si ei.

Daca se gaseste undeva online sau poate fi cumparata si in provincie, va rog sa imi dati si mie detalii! Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

http://www.buybooks.ro/panzadepaianjen.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Aldebaran, multumesc mult pt link!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

mai bine ia-o de la jurnalul national, e mai ieftina (11 lei) si arata bine! cred ca poti s-o comanzi pe situl lor (www.jurnalul.ro)

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Ca si capra cu trei iezi,iti sugerez si eu sa o iei de la Jurnalul National - http://www.bibliotecapentrutoti.ro/
Tot la link-ul asta poti sa vezi ce a aparut deja si ce urmeaza sa se scoata pe piata. Miercurea trecuta mi-am luat "Lorelei", iar miercurea asta va fi "Craii de Curtea Veche". Costa 11 lei - e ieftin, sa ne gandim cat dam pe o revista "glossy" pe care o aruncam, probabil, dupa prima citire. Te asigur ca merita sa le iei de la Jurnalul: arata bine (o sa-ti aminteasca de lucrurile bune care se faceau in trecut, ca acum rar mai e ceva de calitate), sunt si cateva date despre autor sau roman, scrisul mi se pare usor lizibil (stii ca mai conteaza si asta - marimea fontului, tipul caracterelor, s.a.).
Pe 28 aprilie (marti) se pun din nou la vanzare cele 3 volume ale cartii "Cel mai iubit dintre pamanteni"; cine a pierdut vreunul (sau pe toate) isi poate completa colectia.
Eu abia am gasit un chiosculet care sa vanda ziarul + cartea fara liste (ma indigneaza moda asta romaneasca cu rezervatu'- ca sa ma exprim elegant).
Si eu sunt interesata sa imi comand de la ei "Maytreyi", ca am pierdut-o, insa am vazut ca optiunea de comanda nu este inca functionala; probabil ca mai tarziu. Sa mai urmarim....
Oricum, acum sunt chiar bucuroasa ca nu m-am lasat prada impulsurilor de a lua cartile de la 'Adevarul' (nu prea le gaseam 'la liber', iar verdele ala nu imi placea deloc).
Sanatate si sa mentinem Clubul cititoarelor viu !

PS: Baremi nu ma platesc si pe mine cei de la 'Jurnalul', ca, recitindu-mi mesajul inainte de a-l posta, realizez ca am facut un soi de publicitate de parca ar fi trustul meu. Adevarul e ca am fost asa de incantata de cartile astea ca am vrut sa import si cu voi bucuria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Capra cu trei iezi, RWheelwright, va multumesc pt informatii si linkuri . E foarte interesanta selectia de carti pe care Jurnalul a ales sa le reediteze si "Panza..." a fost chiar o surpriza de proportii (pt mine).
Inca o data, multumesc la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Cu foarte maaaaaaaaaaaaaaaaaare placere !

Mergi la inceput