Azoospermie-cap 27-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

buna ziua fetelor si un weekend minunat va doresc.
e prima data cand scriu pe DC, inca nu sunt foarte obisnuita cu forumul de aici.
weekendul asta o sa iau subiectul de la capitoulul 1 si sunt convinsa ca voi gasi raspuns la multe din intrebarile care nu ma lasa acum in pace.
Pe scurt la noi e cam asa. Incercam si noi de 6 luni. Analizele mele sunt se pare in regula (am facut cele uzuale iar hormonale am facut doar prolactina si TSH care sunt ok). Doctorita mea ne-a recomandat luna trecuta o stimulare cu closty, pentru ca se pare ca organismul meu nu si-a revenim pe deplin dupa AC folosit vreme de vreo 5-6 ani. Am lasat AC in primele luni ale lui 2008 (februarie, martie) si uite ca totusi...
august - CM de 44 de zile
septembrie CM de 34 (eram fericita crezand ca intru si eu in normalitate)
octombrie - CM de 38 de zile
noiembrie am avut o CM de 48 de zile m-a terminat intarzierea!
Cam astea sunt motivele pt care doctorita ne-a recomandat in decembrie o stimulare cu closty. In Z12 la monitorizare eram mandra posesoare a 2 foliculi 1.6 si 1.1 si au venit sarbatorile deci imposibilitatea de monitorizare eco exact cand era mai interesant. Oricum in Z20 am avut un test de ovulatie +. Luna a fost oricum fara rezultate si apoi a venit rezultatul spermogramei, cu concluzie Oligoastenozoospermie cu valori ph 8.5, culoare normal, vascozitate anormala (picatura > 2 cm), lichefiere anormala (absenta lichefierii la o ora) aglutinare redusa de tip mixt , mobilitate la 1 ora 46% dintre care 28% in mobilitate normala progresiva; la 4 ore 31% dintre care 20% in mobilitate normala progresiva; spermatozoizi/ml 12 mil/ml; nr total spermatozoizi36 mil, nr leucocite 0.2 mil/ml; spermocitograma - forme atipice 22%,anomalii: cap mare 3%, cap ascutit 4%, cap vacuolat 5%; gat indoit 6%; flagel incurbat 3%, flagel scurt 1% , forme tipice 78%.
Am scris toate rezultatele in speranta ca voi, deja trecute prin dilemele momentului cand te lovesti pt prima data de problema asta veti sti sa ma scoateti din ceata!
Deci - joi am fost la doctorita mea cu analiza in dinti, stiind ca de duminica ar fi trebuit sa incep a 2-a luna de stimulare cu closty, eu nemaivazandu-i rostul in conditiile actuale. Si am avut dreptate: doctorita ne-a trimis direct la kaali debrecen.
Fetelor...
La ce sa ma astept?
De Joi sunt pe net cum am putin timp, incercand sa aflu cam la ce sa ma astept.
Cel mai dureros din toata consultatia de joi a fost intrebarea doctoritei, pusa de 3 ori: "Deci cati ani ziceai ca ai!?"Am 32!(Nu mi-a pus intrebarea de 3 ori pt ca are memorie scurta... stiu asta! Si mi-a pus intrebarea de fiecare data cand isi lasa ochii pe spermograma.
Prin urmare azi o sa scriem medicului de la Kaali, o sa solicitam o programare.
Pana atunci .. fetelor, la ce sa ma astept!
Va pup, va urez succes si ma apuc pe citit...de la capitolul 1 pagina 1!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Gata, mi-am tras semnatura noua , probez sa vad daca am si reusit ca m-am muncit la ea mai ceva ca la noul capitol-stau prost la formatari .


un weekend placut si relaxant tuturor!


_
(aproape )Azoogirl
investigatii incepute in sept 2008
0->300.000, 90% f.atipice
hormonale OK(FSH 3.8, Testosteron 9.0)
dec 2008 analize genetice OK ian 2009 control urologic OK
2009-cautam clinica,incercam, trebuie sa reusim!!!

"Most of the important things in the world have been accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no chance at all." Dale Carnegie

April

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

alla - nu te panica, cu varsta esti ok, sa n-ai nici o grija
Cu spermograma nu te pot ajuta, spermograma la azoo are doar 3 randuri asa ca nu stiu ce sa-ti zic
Insa in orice caz exista metode prin care se poate imbunatati usor spermograma in vederea FIV, daca citesti din urma vei vedea
Bafta si ramai optimista, nimic nu e imposibil

AzooGirl -a.obstructiva
2007 Biopsie pozitiva
ICSI 1 & 2- 2007/2008 - Gynera -nereusite
ICSI 3 - Kinderwunsch Wels - fara ET(embrioni de proasta caliate)
In pregatire ICSI 4, probabil la AZVUB Bruxelles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

april - e bine cu semnatura asta, asa ne mai vin idei
Voiam sa-ti zic neaparat sa te duci la dr Voinea sa-ti confirme ca e obstructie
Apoi:
FSH nu e la limita inferioara ? Cred ca tratamentul cu Gonal ar schimba mult sansele
Sotul tau ia vreun fel de medicamente ?
Trebuie sa cauti o clinica unde se face IMSI dupa parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

pisix - multumesc de vorbele bune.
raman optimista si incerc sa imi dau seama care sunt pasii pe care sa ii fac de acum incolo. sunt in faza de documentare...
O duminica placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

alla - iti doresc sa ai multa rabdare, consecventa si optimism

Buna dimineata fetelor si o saptamana minunata !

AzooGirl -a.obstructiva
2007 Biopsie pozitiva
ICSI 1 & 2- 2007/2008 - Gynera -nereusite
ICSI 3 - Kinderwunsch Wels - fara ET(embrioni de proasta caliate)
In pregatire ICSI 4, probabil la AZVUB Bruxelles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hudak_ali spune:

amzulica
scuza-ma ca ma bag "ca musca in lapte"dar spune-mi si mie cum ai reusit?
si eu ma gandesc sa fac iad...pentru ca sotul meu nu vrea sa faca biopsia testiculara...si nu vreau nici eu sa il chinui mai ales ca are 0000000000000000.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Good morning ladies!

am impartit floricele frumoase si parfumate fetelor dragi care au votat subiectul- ce inceput de saptamana frumos!

citesc din urma si revin!

pup fetele


_
(aproape )Azoogirl
investigatii incepute in sept 2008
0->300.000, 90% f.atipice
hormonale OK(FSH 3.8, Testosteron 9.0)
dec 2008 analize genetice OK ian 2009 control urologic OK
2009-cautam clinica,incercam, trebuie sa reusim!!!

"Most of the important things in the world have been accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no chance at all." Dale Carnegie

April

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Buna fetelor,

Cine este interesat:

Am o programare (pt. sot) la un consult urologic, la dr. Mihai Bucur, la Dacia Medical Center nr.101, vis-a -vis de piata Spaniei, in 21 ianuarie la 15:30, la care RENUNT
.
Cine este interesat sa de-a PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Hudak_ali – amzulica a facut in cele din urma FIV cu biopsie testiculara si a reusit

Mergi la inceput