Imaginea romanilor in strainatate

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Mariamunteanu dar vad ca tu-i cunosti doctrina si culmea il si aprobi cumva pe alocuri...propun atunci (ca banuiesc ca nu mai ai cetatenie romaneasca, deoarece ti-ai luat-o p-aia austriaca) sa te faci consilier si sa mai reduci cumva numarul astora care vor sa vina in Austria, astora deh, consumatorii de resurse.
Pe de alta parte cumnata mea olandeza suta la suta cu o cunoastere a limbii germane beton, sot austriac, dupa 3 ani de Austria a facut depresie cat casa si nu ma intelege gresit, si olandezii sunt mai reci in comparatie cu romanii, dar ca austriecii mai rar dupa spusele ei...nici nu o bagau in seama pe "venetica" de-si luase sot austriac, dar ea nu era Domne de sange pur.
A preferat sa-si creasca copiii aici si sotul ei austriac sa vina sa traiasca aici.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Ilse
Atata timp cat esti in pauza ta unde e problema ce limba vorbesti?
Si eu cand lucram intr-un magazin unde erau o gramada de turisti cand vedeam romani vorbeam in limba noastra si nimeni nu mi-a zis niciodata nimic.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Mihaelka, Ilse, intamplare reala: actiunea se petrecea (mie si parintilor mei) intr-un oras din Romania anul 1987. Intr-un magazin de produse alimentare, nu am fost serviti desi am cerut de cateva ori paine din raft pt. ca ... vorbeam limba romana. Pur si simplu vanzatorul s-a facut ca nu ne vede, l-a servit in schimb pe urmatorul la coada care vorbea corespunzator. Va las sa ghiciti unde se intampla asta si carei categorii apartinea vanzatorul.

Asa ca nu mai cautati exemple din astea prin alte tari, cand le aveti atat de aproape.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

DA, romanii sunt foarte prost vazuti fie ei intelectuali sau cu joburi bune.



Unde se intampla asta ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Mihaelka, Ilse, intamplare reala: actiunea se petrecea (mie si parintilor mei) intr-un oras din Romania anul 1987. Intr-un magazin de produse alimentare, nu am fost serviti desi am cerut de cateva ori paine din raft pt. ca ... vorbeam limba romana. Pur si simplu vanzatorul s-a facut ca nu ne vede, l-a servit in schimb pe urmatorul la coada care vorbea corespunzator. Va las sa ghiciti unde se intampla asta si carei categorii apartinea vanzatorul.

Asa ca nu mai cautati exemple din astea prin alte tari, cand le aveti atat de aproape.

Maria


Opa stai ca asta e alta treaba, sau ai ceva cu minoritatile conlocuitoare, vrei sa le trimitem in tara vecina?
Nu ca le iau apararea, sunt in Romania ar trebui sa stie automat romaneste, dar aici problema se pune in altfel, adica noi vorbim mere si ne intelegem pere?
Kokorina n-a vorbit unui client romaneste ci germana...corect sau nu?
Astia de ti-au vorbit tie alta limba este cu totul si cu totul un alt caz, de acord?

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui ionica

DA, romanii sunt foarte prost vazuti fie ei intelectuali sau cu joburi bune.



Unde se intampla asta ?

Maria


M-am grabit fara sa scriu tot.

Daca au joburi bune, inseamna ca sunt apreciati. Cu asta te contrazic pana-n panzele albe.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Mariamunteanu dar vad ca tu-i cunosti doctrina si culmea il si aprobi cumva pe alocuri...propun atunci (ca banuiesc ca nu mai ai cetatenie romaneasca, deoarece ti-ai luat-o p-aia austriaca) sa te faci consilier si sa mai reduci cumva numarul astora care vor sa vina in Austria, astora deh, consumatorii de resurse.

Pe de alta parte cumnata mea olandeza suta la suta cu o cunoastere a limbii germane beton, sot austriac, dupa 3 ani de Austria a facut depresie cat casa si nu ma intelege gresit, si olandezii sunt mai reci in comparatie cu romanii, dar ca austriecii mai rar dupa spusele ei...nici nu o bagau in seama pe "venetica" de-si luase sot austriac, dar ea nu era Domne de sange pur.
A preferat sa-si creasca copiii aici si sotul ei austriac sa vina sa traiasca aici.



De unde ai scos-o ? Vezi ? Premisa falsa = concluzie falsa. Nu te mai lansa in speculatii, ca gresesti.

Hai Ilse, da-o incolo de treaba, ce-ti e si cu depresia asta pe care o fac unii doar asa, din raceala altora !

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse
Opa stai ca asta e alta treaba, sau ai ceva cu minoritatile conlocuitoare, vrei sa le trimitem in tara vecina?


Repet sfatul, nu te mai lansa in speculatii ! E a doua oara in doua pagini cand imi atribui lucruri pe care nu le-am afirmat niciunde ! Ti-ai permis deja prea mult.

Maria



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Da asa e, poate unii sunt mai sensibili, vor sa fie mai implicati in "viata sociala" a locului unde traiesc...asta a fost experienta ei, de ce nu poate fi adevarata, numai ca tu te simti bine acolo?
Si da tu ai spus de minoritatile conlocuitoare care ti-au vorbit in alta limba decat romaneste, unde este legatura cu cazul de fata, as vrea sa mi-o arati ca eu nu o vad, dar deloc.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Da asa e, poate unii unt mai sensibili, vor sa fie mai implicati in "viata sociala" a locului unde traiesc...asta a fost experienta ei, de ce nu poate fi adevarata, numai ca tu te simti bine acolo?
Si da tu ai spus de minoritatile conlocuitoare care ti-au vorbit in alta limba decat romaneste, unde este legatura cu cazul de fata, as vrea sa mi-o arati ca eu nu o vad, dar deloc.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor


Implicarea in viata sociala depinde si de cel care vrea sa se implice. Daca astepti doar sa te primeasca cineva cu bratele deschise, nu vei reusi, trebuie sa vii cu ceva. Experientele astea nu au legatura cu nationalitatea, ci cu atitudinea. Presupun ca prietena ta olandeza avea grija de copii acasa, poate e o fire mai retrasa. Am si eu o asemenea prietena care se simte marginalizata, este casnica (cu studii superioare) si isi petrece timpul avand grija de fetita ei.

Legatura este ca se vorbea pe aici despre cum sunt vazuti/tratati romanii. Mihaelka a dat exemplul ei din Olanda, iar eu am dat acelasi exemplu din Romania (fara turci, evident). Nu numai ca mi s-a vorbit in alta limba decat cea romana, nu asta m-a deranjat, ci faptul ca a refuzat sa ma serveasca, ceea ce e cu mult mai ... adanc.

Maria

Mergi la inceput