Imaginea romanilor in strainatate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

Citat:
Traiesc si eu de cativa ani buni printre straini,dar nu m-am simtit niciodata discriminata pt ca sunt romanca.


VIOLETA.....ma uimesti.sa nu intelegi gresit,te rog...dar sant uimita pt ca traim in aceeasi tara si eu am fost in proportie de 90 % din cazuri discriminata ca sant straina,ca sant romanca.am un exemplu cald,de nici o luna de cand s-a intamplat.

m-am angajat de curand la o parfumerie(müller,poate stii ce spun)...acolo am intalnit o romanca si in pauza de masa vorbeam cu ea pe limba noastra.la nici 3 minute a venit sefa la noi si ne-a INTERZIS.....repet : interzis(repet pt ca eu sant inca socata de ce mi s-a intamplat).....sa vorbim pe limba noastra,ca colegele se simt lezate ca nu inteleg nimic si bla,bla.......
hallooooooo!!!!!!oriunde in lumea asta cand doi oameni de aceeasi natie se intalnesc isi vorbesc pe limba materna si NIMENI de pe planeta nu-mi interzice sa vorbesc pe limba mea,din tara mea.
m-am simtit discriminata,aruncata cu piciorul si asta nu e singurul exemplu,doar ca e cel mai recent.....niciodata la locul de munca nu am fost vazuta bine pt ca sant straina si cum o straina munceste ce muncesc si ele cot la cot.ma rog...eu ma bucur sincer pt tine ca nu te-ai simtit discriminata,insa eu DA!
chiar ma gandeam sa ma interesez pe la drepturile omului sau nu stiu sa iau atitudine cumva si sa fac o reclamatie sau ceva de genul asta,pt faptul ca mi s-a interzis sa vorbesc limba mea maternacu "sora" mea din romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Kocorina,nu te inteleg gresit,poate ar trebui sa completez.
M-am simtit si eu discriminata,ca orice strain,dar niciodata nu am fost discriminata ca sunt ROMANCA.Trebuie totusi facuta o diferenta,esti discriminat ca strain,nu esti discriminat ca roman.
Sunt revoltata de ceea ce am patit la Consulat,nu e normal,in conditiile in care am mers la Magistrat pt certificatul de nastere cu David si nu au fost deranjati,mai ales ca am intrat si cu caruciolul in birou.

Ceea ce ti s-a intamplat este strigator la cer,nu lasa lucrurile asa,creaza precedent.

Uite aici o adresa www.migrant.at fa-ti un termin poate te pot ajuta cei se acolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui nuschu

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Majoritatea strainilor cu care lucrez eu nu au fost niciodata in Romania.


Eu ma intreb cum ti-ai dat tu seama ca au o 'parere buna' despre romani. Ti-au spus textual 'avem o parere buna'? Ti-au dat de inteles? Cum?


[font=Arial]De exemplu, strainii cu care lucrez eu spun textual: Cutare lucreaza foarte bine, n-ai gasi in Franta un om sa munceasca atat pe banii astia.


Depinde foarte mult de ochii si deschiderea fiecaruia.

************
Nus[/font=Arial]


Deci ce sa intelegem? ca romanul e fraier si munceste ca negrul pe plantatie pe un salariu pe care francezul nici nu s-ar deranja sa se trezeasca?
Francezul stie care ii sunt drepturile, si si le cere.

De-asta a si mers DAcia un timp. Spre disperarea francezilor care vedeau cum se delocalizeaza fabricile lor.
Acum - de cand romanul a inceput sa ceara salarii mai mari, francezul gaseste mai atragator indianul sau brazilianul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui kokorina

Citat:
Traiesc si eu de cativa ani buni printre straini,dar nu m-am simtit niciodata discriminata pt ca sunt romanca.


VIOLETA.....ma uimesti.sa nu intelegi gresit,te rog...dar sant uimita pt ca traim in aceeasi tara si eu am fost in proportie de 90 % din cazuri discriminata ca sant straina,ca sant romanca.am un exemplu cald,de nici o luna de cand s-a intamplat.

m-am angajat de curand la o parfumerie(müller,poate stii ce spun)...acolo am intalnit o romanca si in pauza de masa vorbeam cu ea pe limba noastra.la nici 3 minute a venit sefa la noi si ne-a INTERZIS.....repet : interzis(repet pt ca eu sant inca socata de ce mi s-a intamplat).....sa vorbim pe limba noastra,ca colegele se simt lezate ca nu inteleg nimic si bla,bla.......
hallooooooo!!!!!!oriunde in lumea asta cand doi oameni de aceeasi natie se intalnesc isi vorbesc pe limba materna si NIMENI de pe planeta nu-mi interzice sa vorbesc pe limba mea,din tara mea.
m-am simtit discriminata,aruncata cu piciorul si asta nu e singurul exemplu,doar ca e cel mai recent.....niciodata la locul de munca nu am fost vazuta bine pt ca sant straina si cum o straina munceste ce muncesc si ele cot la cot.ma rog...eu ma bucur sincer pt tine ca nu te-ai simtit discriminata,insa eu DA!
chiar ma gandeam sa ma interesez pe la drepturile omului sau nu stiu sa iau atitudine cumva si sa fac o reclamatie sau ceva de genul asta,pt faptul ca mi s-a interzis sa vorbesc limba mea maternacu "sora" mea din romania...

Pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.
www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D" target="_blank">http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D



Iarta-ma dar eu ii dau dreptate sefei. Atata timp cat esti la munca, si sunt persoane care ar putea sa nu va inteleaga ce vorbiti, gasesc ca e normal si de bun simt sa vorbesti in limba pe care o inteleg toti;
Daca vroiai sa vorbesti romaneste cu prietena/colega, ieseai la o cafea doar tu cu ea si palavrageati cat doreati.

Nici tie nu ti-ar conveni sa auzi ca se vorbeste langa tine intr-o alta limba necunoscuta tie, si ca respectivele persoane se mai si amuza in conversatie. automat ai crede ca vorbesc/rad de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Citat:
citat din mesajul lui spic de grau

Citat:
citat din mesajul lui kokorina

Citat:
Traiesc si eu de cativa ani buni printre straini,dar nu m-am simtit niciodata discriminata pt ca sunt romanca.


VIOLETA.....ma uimesti.sa nu intelegi gresit,te rog...dar sant uimita pt ca traim in aceeasi tara si eu am fost in proportie de 90 % din cazuri discriminata ca sant straina,ca sant romanca.am un exemplu cald,de nici o luna de cand s-a intamplat.

m-am angajat de curand la o parfumerie(müller,poate stii ce spun)...acolo am intalnit o romanca si in pauza de masa vorbeam cu ea pe limba noastra.la nici 3 minute a venit sefa la noi si ne-a INTERZIS.....repet : interzis(repet pt ca eu sant inca socata de ce mi s-a intamplat).....sa vorbim pe limba noastra,ca colegele se simt lezate ca nu inteleg nimic si bla,bla.......
hallooooooo!!!!!!oriunde in lumea asta cand doi oameni de aceeasi natie se intalnesc isi vorbesc pe limba materna si NIMENI de pe planeta nu-mi interzice sa vorbesc pe limba mea,din tara mea.
m-am simtit discriminata,aruncata cu piciorul si asta nu e singurul exemplu,doar ca e cel mai recent.....niciodata la locul de munca nu am fost vazuta bine pt ca sant straina si cum o straina munceste ce muncesc si ele cot la cot.ma rog...eu ma bucur sincer pt tine ca nu te-ai simtit discriminata,insa eu DA!
chiar ma gandeam sa ma interesez pe la drepturile omului sau nu stiu sa iau atitudine cumva si sa fac o reclamatie sau ceva de genul asta,pt faptul ca mi s-a interzis sa vorbesc limba mea maternacu "sora" mea din romania...

Pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.
www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D" target="_blank">http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D



Iarta-ma dar eu ii dau dreptate sefei. Atata timp cat esti la munca, si sunt persoane care ar putea sa nu va inteleaga ce vorbiti, gasesc ca e normal si de bun simt sa vorbesti in limba pe care o inteleg toti;
Daca vroiai sa vorbesti romaneste cu prietena/colega, ieseai la o cafea doar tu cu ea si palavrageati cat doreati.

Nici tie nu ti-ar conveni sa auzi ca se vorbeste langa tine intr-o alta limba necunoscuta tie, si ca respectivele persoane se mai si amuza in conversatie. automat ai crede ca vorbesc/rad de tine.


corect, asa e civilizat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui kokorina

Citat:
Traiesc si eu de cativa ani buni printre straini,dar nu m-am simtit niciodata discriminata pt ca sunt romanca.


VIOLETA.....ma uimesti.sa nu intelegi gresit,te rog...dar sant uimita pt ca traim in aceeasi tara si eu am fost in proportie de 90 % din cazuri discriminata ca sant straina,ca sant romanca.am un exemplu cald,de nici o luna de cand s-a intamplat.

m-am angajat de curand la o parfumerie(müller,poate stii ce spun)...acolo am intalnit o romanca si in pauza de masa vorbeam cu ea pe limba noastra.la nici 3 minute a venit sefa la noi si ne-a INTERZIS.....repet : interzis(repet pt ca eu sant inca socata de ce mi s-a intamplat).....sa vorbim pe limba noastra,ca colegele se simt lezate ca nu inteleg nimic si bla,bla.......
hallooooooo!!!!!!oriunde in lumea asta cand doi oameni de aceeasi natie se intalnesc isi vorbesc pe limba materna si NIMENI de pe planeta nu-mi interzice sa vorbesc pe limba mea,din tara mea.
m-am simtit discriminata,aruncata cu piciorul si asta nu e singurul exemplu,doar ca e cel mai recent.....niciodata la locul de munca nu am fost vazuta bine pt ca sant straina si cum o straina munceste ce muncesc si ele cot la cot.ma rog...eu ma bucur sincer pt tine ca nu te-ai simtit discriminata,insa eu DA!
chiar ma gandeam sa ma interesez pe la drepturile omului sau nu stiu sa iau atitudine cumva si sa fac o reclamatie sau ceva de genul asta,pt faptul ca mi s-a interzis sa vorbesc limba mea maternacu "sora" mea din romania...

Pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.
www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D" target="_blank">http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D


Nu ai fost discriminata deloc. De fapt ti s-a atras atentia ca nu prea sunteti civilizate :))) ups

"oriunde in lumea asta cand doi oameni de aceeasi natie se intalnesc isi vorbesc pe limba materna si NIMENI de pe planeta nu-mi interzice sa vorbesc pe limba mea,din tara mea."

Daca se intalnesc laiarba verde sau la piata ai perfecta dreptate ca nimeni nu are voie sa le interzica.

Voi insa erati la serviciu si corect era sa vorbiti limba tarii in care va aflati.

Ma indoiesc de vericitatea afirmatiei tale " eu am fost in proportie de 90 % din cazuri discriminata ca sant straina,ca sant romanca"
Dupa exemplul pe care l-ai dat ma gandesc ca poate ai fost doar amendata pentru faptul ca nu te integrezi in societatea respectiva.




Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Stii care e una dintre diferentele (putine, e drept) dintre Jorg Haider si CV Tudor (cu exceptia faptului ca unul dintre ei e mort, bineinteles)? CV Tudor n-a castigat niciodata alegerile.

Si, ca sa raspund curiozitatii tale, nu locuiesc in strainatate; plec doar cateva luni pe an, cat sa-mi fac o umbra de idee. Si ce m-a frapat mereu e ca cei care ii urasc pe romani nu sunt oameni simpli - Joe the Plumber - ci oameni scoliti bine si care gasesc justificari 'inalte' pentru rasismul si xenofobia lor.


Ma indoiesc ca [] cunosti atat de bine doctrina lui Haider incat sa poti face comparatii. Intr-o tara in care traiesc atat de multi straini, dintre care destui sunt doar consumatori de resurse si traiesc din banii statului (adica ai celorlalti contribuabili), nu te mira ca mai apar uneori voci impotriva acestei situatii.

E de mirare cum in cateva luni tu ai reusit sa gasesti ceea ce eu nu am gasit in ani - rasisti si xenofobi, inseamna ca i-ai cautat cu lumanarea. Ideea ta pe aceasta tema este intr-adevar foarte in umbra.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Aiurea in tramvai, erau fetele in pauza de masa, a si precizat fata...pe cine ce deranja ca doua romance sa vorbeasca in timpul lor liber, ca asta inseamna pauza in limba lor materna, mi se pare si nenatural, nemaivorbind ca fascist sa impui asemenea regula...poate vreti si pe strada cand va duceti sa vizitati Viena sa vi se impuna ca doua persoane, doua romance sa zicem sa nu vorbeasca intre ele romaneste sa nu deranjeze Domne trecatorii cu limba asta de groaza...A fost aici o nebuna in guvern acu ceva ani(Rita Verdonk) care vroia ea sa introduca o asemenea lege: lumea si pe strada sa vorbeasca in olandeza, ma mir cum se putea aplica asta la puzderia de turisti bantuitori prin Amsterdam...normal ca nimeni intreg la cap nu a stat sa asculte asemenea aberatie...hahaha o si vad pe Maxima, sotia printului mostenitor, argentinianca de altfel vorbind pana si cu prietenele ei nu in spaniola la telefon ci in olandeza...durere ce le trece oamenilor prin cap.
Nu cred ca fata le vorbeste clientilor romaneste, dar in pauza ei de pranz poate sa vorbeasca si japoneza daca vrea, corect?

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui spic de grau

Citat:
citat din mesajul lui kokorina

Citat:
Traiesc si eu de cativa ani buni printre straini,dar nu m-am simtit niciodata discriminata pt ca sunt romanca.


VIOLETA.....ma uimesti.sa nu intelegi gresit,te rog...dar sant uimita pt ca traim in aceeasi tara si eu am fost in proportie de 90 % din cazuri discriminata ca sant straina,ca sant romanca.am un exemplu cald,de nici o luna de cand s-a intamplat.

m-am angajat de curand la o parfumerie(müller,poate stii ce spun)...acolo am intalnit o romanca si in pauza de masa vorbeam cu ea pe limba noastra.la nici 3 minute a venit sefa la noi si ne-a INTERZIS.....repet : interzis(repet pt ca eu sant inca socata de ce mi s-a intamplat).....sa vorbim pe limba noastra,ca colegele se simt lezate ca nu inteleg nimic si bla,bla.......
hallooooooo!!!!!!oriunde in lumea asta cand doi oameni de aceeasi natie se intalnesc isi vorbesc pe limba materna si NIMENI de pe planeta nu-mi interzice sa vorbesc pe limba mea,din tara mea.
m-am simtit discriminata,aruncata cu piciorul si asta nu e singurul exemplu,doar ca e cel mai recent.....niciodata la locul de munca nu am fost vazuta bine pt ca sant straina si cum o straina munceste ce muncesc si ele cot la cot.ma rog...eu ma bucur sincer pt tine ca nu te-ai simtit discriminata,insa eu DA!
chiar ma gandeam sa ma interesez pe la drepturile omului sau nu stiu sa iau atitudine cumva si sa fac o reclamatie sau ceva de genul asta,pt faptul ca mi s-a interzis sa vorbesc limba mea maternacu "sora" mea din romania...

Pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.
www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D" target="_blank">http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D



Iarta-ma dar eu ii dau dreptate sefei. Atata timp cat esti la munca, si sunt persoane care ar putea sa nu va inteleaga ce vorbiti, gasesc ca e normal si de bun simt sa vorbesti in limba pe care o inteleg toti;
Daca vroiai sa vorbesti romaneste cu prietena/colega, ieseai la o cafea doar tu cu ea si palavrageati cat doreati.

Nici tie nu ti-ar conveni sa auzi ca se vorbeste langa tine intr-o alta limba necunoscuta tie, si ca respectivele persoane se mai si amuza in conversatie. automat ai crede ca vorbesc/rad de tine.


Exact. Kokorina, sefa ta ti-a explicat clar motivul pt. care ti-a interzis (cam tare termenul) sa vb o limba straina in prezenta colegelor la seviciu.

Da-mi voie sa ma indoiesc ca esti atat de discriminata pe cat pretinzi. Cred ca esti tu mai sensibila asa.

Am o cunostinta care se plange de cat de rau e in Austria, dar nici nu concepe sa se intoarca in tara. Si pe ea au "discriminat-o" pt ca nu i-au dat permis de munca - de fapt ea nu a solicitat niciodata permisul si nici n-a lucrat de cand e aici.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Ina nz,

Mi se pare cam aspra afirmatia ta ,cum adica "nu au fost prea civilizate"?
Ce stii tu despre interlocutoare? ai ghicit in globul tau de cristal?
fata a spus clar " eram in pauza de masa",era pauza ei si numai a ei,dreptul ei sa stea si in cap cu prietena la o sueta ,iar la Muller sunt numai straini ,din cate am vazut,nu m-a deranjat niciodata sa aud doua tipe vorbind poloneza, de cand trebuie sa ne fie rusine de nationalitatea noastra?


Daca tu crezi ca asta este lipsa de civilizatie ma indoiesc.

DA, romanii sunt foarte prost vazuti fie ei intelectuali sau cu joburi bune.
Am avut si eu parte de asa experienta la petrecerea de craciun la compania la care lucreaza sotul. Toti credeau ca sunt frantuzoiaca, sotul a tinut un discurs si a tinut sa vorbeasca si despre sotia lui romanca.Dupa ceva timp vine un tip la mine care era din board ca si sotul si-mi afirma ca rar a vazut romani blonzi care sa aibe un statut social bin.Ce cunoaste el sunt doar lucratori cu ora, bineanteles ca i-am adus aminte de istorie si de civilizatie,dupa o ora tipul era deja fun romanial.


Sophia 2ani 06.09.06
+28
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput