Imaginea romanilor in strainatate

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

"On June 22, 1941, Germany launched Operation Barbarossa, attacking the Soviet Union on a wide front. Romania joined in the offensive, with Romanian troops crossing the River Prut. After recovering Bessarabia and Bukovina (Operation München), Romanian units fought side by side with the Germans onward to Odessa, Sevastopol, and Stalingrad."



Zi-mi si cum s-a terminat povestea. Cine a castigat ?

Maria


Nu romanii, in orice caz
Tezaurul romanesc a ramas in Rusia, rusii au avut trupe aici pina prin anii '60 si Romania a platit si daune de razboi Rusiei desi ulterior a trecut de partea cealalta..

Oricum interesanta discutie. Oare care e imaginea romanilor in Rusia? (isi pune cineva din rom problema asta?)


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Lasa nene ce au facut rusii cu romanii..tu stii doar una si buna..sa fii in ton cu ce spune lumea selecta aici pe DC ..vezi intii ce au romanii cu rusii. Vrei sa te pui bine cu ei..cu lumea buna.. sau cu mine?


Credeam ca m-am pus deja bine cu tine .

Romanii n-au nimic cu rusii, le sunt recunoscatori, mai tii minte hit-ul "Stalin si poporul rus/Libertate ne-a adus" ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

munteanu...pai spune merci ca ai scapat doar cu atit.....sa fiu yo in locul rusilor eram de 10 ori mai al dracului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

munteanu...pai spune merci ca ai scapat doar cu atit


Ai dreptate, ce mai conteaza 50 de ani de totalitarism ? Ce mai conteaza aruncarea romanilor in intuneric, foame, lipsuri, teama, ignoranta ? Ce conteaza exterminarea miilor de romani in inchisori, la Canal, in Siberia ? "Ana Pauker si cu Dej/Au bagat spaima-n burgheji".

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Pai Maria draga, cand au contat astea ca sa conteze si acuma?! problema de imagine pe care o au romanii se trage si de la ce s-a intamplat acum douazeci de ani...nimic din ce spui tu nu a contat, au plecat ai nostri si au venit ai nostri, ca sa instaureze aceeasi criminala domnie a incompetentei, coruptiei si nepasarii. In 14 ani pana cand am plecat, sectorul public romanesc, banul statului, a fost utilizat si servit de tot soiul de neica nimeni, lipsiti de cea mai vaga urma de buna vointa si preocupare pt slujba pe care erau platiti s-o faca.
Jalea din invatamant (unde am vazut cu ochii mei cum se furat milioane din banii de la UE), jaful din sanatate (cu a carei bani se finantau tot felul de bailouturi dubioase), rizibla institutie a parlamentului (in care toti gusatii veneau sa doarma si sa-si incaseze leafa), le stiti si voi la fel de bine ca si mine.
Peste tot omul sfinteste locul. Poti sa fii enclavizat si in tara ta, nu trebuie sa pleci pentru asta, po****tia nomina odiosa ca nu stiu daca sa zic rrom sau tigan a fost, tineretul de la sate fara bani, pamant sau educatie sau vreo cat de mica perspectiva a fost. In atatia ani multe se puteau face, daca pe ici pe colo pe la conducere ar fi existat chiar si cel mai mic interes. Din pacate in tara in care Adrian Nastase ajunsese sa isi faca blazon, asta nu a fost posibil. Si se vede, oh ce bine se vede.

Conchita: nu ai dreptate; traim in epoca post-rasiala, remember?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Conchita: nu ai dreptate; traim in epoca post-rasiala, remember?


Llaura, nu ai dreptate. s-au inversat rolurile, doar atat. traim in epoca dictaturii minoritatii - ceea ce contrazice esenta democratiei. discriminarea pozitiva, remember?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

stai un pic, ca nu inteleg, dictatura minoritatii dpdv rasial? de unde pana unde? ce, albii sunt mai multi?(ma refer global, ca si tine , cand zici "traim vremurile" mai mare generalizare nu cred ca se poate )



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Deci, da. Karma e de vina, pana la urma. I thought so...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

stai un pic, ca nu inteleg, dictatura minoritatii dpdv rasial? de unde pana unde? ce, albii sunt mai multi?(ma refer global, ca si tine , cand zici "traim vremurile" mai mare generalizare nu cred ca se poate )


albii? tu crezi ca albii dicteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

tu zici dictatura minoritatii.
Dpdv rasial se intelege alta rasa decat cea alba, care a dictat pana acuma.
Sau?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput