Imaginea romanilor in strainatate

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Maria ,

am gasit un subiect haios despre numele romanesti,
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108583

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui ionica
numele tipului nu prea suna romnaeste,sa fie oare Ali Iranian sau alta nationalitate care a fost casatorit cu o romanca si a obtinut pasaport roman?



Ionica, vrei sa-ti dau exemple de nume din Romania care nu suna romaneste ? Elvis, Dolar, Mercedesa, Bredpit ...

Tot Mailat il cheama si pe cel acuzat sa a violat si ucis o italianca la Roma anul trecut.

Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica


uite mah.......
o chestie frumoasa pentru tine,asta asa ca esti prea acra .

ok, danke. Acriturile sunt binevenite in timpul sarcini. Eu terminasem dupa amiaza conflictul cu tine, der Kluge gibt immer nach!

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

kokorina,faptul ca dn conversatzia voastra nu s-a intzeles decit numele unor firme,poate chiar concurente cu cea la care lucrezi a determinat o asemenea reactzie!

Ma rog,adevarul este undeva la mijloc si daca ai fot apostrofata cu asa ceva,trebuia clar sa intrebi de ce si unde este sti****t in contractul de munca faptul ca nu ai voie sa vorbesti alta limba decit limba oficiala a tzarii in care lucrezi!

Eu stiu ca pare deranjant la prima vedere insa daca privim in adincime...este corect!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionela roxana
Romania nu este vazuta decat ca o tara saraca, lipsita de importanta, mai ales ptr tarile cu oarecare importanta, putere;
ptr unii chiar nu are importanta istoria Romaniei;

mamica celor doua cucuiete


hahahaha
Noi romanii suntem toba de geografia si istoria Congo si Burkina Faso

Ai dracu straini n-au aflat nici acu ca "The dacs come from da tracs" :)




Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica


Maria ,

am gasit un subiect haios despre numele romanesti,
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108583



Merci, le-am gasit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritah spune:

In toata Europa tropaie nationalismul. Am vazut acum ceva ani niste batai ingrozitoare in Belgia intre valoni si flamanzi, niste prieteni din Olanda care aveau 20 de ani aveau pica pe nemti ca le-au furat bicicletele in timpul razboiului, ne-au povestit niste faze din Amsterdam cand olandezii au vandalizat o masina nemteasca de ne-am crucit. Fiecare are ceva de impartit cu altii, n-o mai puneti la suflet. Ca sa nu mai vorbim ca se mai impaca cum se mai impaca intre ei, dar marea majoritatii din Europa are pica pe nemti. Am un coleg sarb si l-am intrebat ce au ei de impartit cu croatii, mi-a spus ca in timpul celui de al doilea razboi mondial croatii au avut lagare de concentrare si au murit multi sarbi. Aia discriminare, ce s-a intamplat cu familiile mixte in fosta Yugoslavie.
Vorbea cineva de Japonia, ca li se interzice sa vorbeasca romaneste, fac pariu ca domul respectiv s-ar purta la fel daca sotia ar fi de alta nationalitate si nu romanca.
Cum vorbesc romanii despre arabi si chinezi in Romania?De bine? In Canada, paradoxal am auzit de multe ori romani care se cred superiori indienilor, chinezilor, arabilor si altor nationalitati.Spun paradoxal, ca probabil sistemul canadian este cel mai deschis multiculturalismului.
Nu mai puneti la inima,chiar daca pare ca sunt inversunati acum in special impotriva romanilor, au si alti candidati. Atat timp cat nu se schimba mentalitatile, problema o sa fie una generala in Europa, si nu e indreptata numai impotriva romanilor.
Pe de alta parte nu am vazut natie mai slaba decat romanii, restul se unesc, se ajuta intre ei, romanii isi dau in cap daca se poate, isi pierd identitatea. Am fost invitata acum cativa ani la un spectacol ucrainian, se petrecea in Toronto, ce mandrii erau astia de muzica lor po****ra si dansurile lor po****re, stateam toti cu gura cascata. Copii nascuti, crescuti in Canada spuneau cu mandrie ca au bunici ucrainieni si dansau dansuri po****re.
Schimbarea cred ca trebuie sa vina de la noi in primul rand,de la fiecare in parte, ca ne calca astia in picioare si noi ii lasam, ia sa spuna cineva ceva neplacut unui sarb, ce scandal ar face. Noi plecam capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui ritah
Pe de alta parte nu am vazut natie mai slaba decat romanii, restul se unesc, se ajuta intre ei, romanii isi dau in cap daca se poate, isi pierd identitatea. Am fost invitata acum cativa ani la un spectacol ucrainian, se petrecea in Toronto, ce mandrii erau astia de muzica lor po****ra si dansurile lor po****re, stateam toti cu gura cascata. Copii nascuti, crescuti in Canada spuneau cu mandrie ca au bunici ucrainieni si dansau dansuri po****re.
Schimbarea cred ca trebuie sa vina de la noi in primul rand,de la fiecare in parte, ca ne calca astia in picioare si noi ii lasam, ia sa spuna cineva ceva neplacut unui sarb, ce scandal ar face. Noi plecam capul.


Ai dreptate. Din pacate.
Si nu numai ca 'plecam capul' - multi dintre noi au o mare placere sa-si toarne cenusa-n cap si sa se put themselves down.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliviutza spune:

Are dreptate ritah. Eu am stat o vreme in Olanda si am vazut cam cat de "unita" e comunitatea romaneasca. Atitudinea "sa moara capra vecinului" pare sa se amplifice in strainatate, nu stiu de ce dar pare sa fie o mare concurenta in loc de o mare comunitate. Cred ca schimbarea intr-adevar trebuie sa vina de la noi, nu putem schimba ce fac altii, dar orice roman care face impresie buna si isi promoveaza valorile e un plus de imagine pentru toti romanii.

Cat am stat in Olanda (tara care se mandreste cu toleranta si lipsa de xenofobie) mi s-a intamplat des sa mi se spuna ca inainte sa ma cunoasca pe mine persoana respectiva avea o cu totul imagine despre romani - eram un grup mare de studenti straini si olandezi la master, unde nemtii aveau toti aceeasi opinie, romani=tigani si hoti, italienii credeau ca romani=cersetori si asa mai departe. Pe langa faptul ca toata lumea crede ca suntem un popor slav si habar nu au unde e Delta Dunarii (asta putin offtopic, ca fapt divers).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ritah

In toata Europa tropaie nationalismul.


adevarat. si-atunci, ce facem cu Uniunea Europeana, cum se justifica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Mai Conchita, al 2 lea post citit si gata am raspunsul : un come back de toata frumusetea. Da nu mai baga si tu zazanie ca este destula p'aci

Mergi la inceput