Imaginea romanilor in strainatate

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu



Germanicul din povestea ta a fost un nesimtit ca s-a exprimat asa.
[/quote]
Aici ai dreptate. Eu pierdusem din vedere faptul ca el i-a zis in fata, ceea ce denota lipsa de bun simt.

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Blue eyes,

ti-am inteles necazul si supararea,stai linistita domna ca si cartofii sunt buni si se digera chiar mai repede decat homarul.

Am observat ca-mi urmaresti postarile,vad ca stii ce-am cinat la craciun, pot sa-ti spun si ce voi manca diseara?
Hintertux,asta doar pt. cultura ta generala nu are nimic mai in plus fata de alte statiuni unde skiez eu iarna,ba din contra e cea mai nasoala.

Si acum pe cuvant daca te inteleg,ce legatura are societatea din care fac eu parte si comentariul tau.
Probabil ca ai tu ceva de impartit cu mine sau nu ti-am cazut bine in ultima vreme,chiar nu-mi aduc aminte de tine.
Asa ca te rog public sa nu mai dai quote la postarile mele,eventual poti sa faci comentarii dar pe margine.

De vreo 5 ori ai depasit lipsa bunului simt si ai facut atac la persoana.Vezi,eu nu te voi denunta la moderatori,ii las pe ei sa decida comportamentul tau.

Sophia 2ani 06.09.06
+28
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Blue eyes,

ti-am inteles necazul si supararea,stai linistita domna ca si cartofii sunt buni si se digera chiar mai repede decat homarul.


Si acum pe cuvant daca te inteleg,ce legatura are societatea din care fac eu parte si comentariul tau.

Asa ca te rog public sa nu mai dai quote la postarile mele,eventual poti sa faci comentarii dar pe margine.




N-ai inteles nimic! Ah, am dat quote; sic!

Nu am nimic impotriva ta, doar m-au uimit niste aspecte constatate pe forum. Mah... nu-ti mai zic nimica, vad ca esti insarcinata si hipersensibila. Numai bine...

ps. atacul la persoana (unul, nu cinci) a fost acum vreo zece zile la ZZ si am scris ca-mi asum riscul sa primesc un triunghi rosu, dar aveam ceva de zis. Din nou, numai bine si sarcina usoara!

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui kokorina

buuuun,am inteles si punctul vostru de vedere,m-am pus si in pielea lor inca de dupa incident.insa am uitat sa mentionez,ca noi vorbeam despre joburi(evident ele nu intelegeau asta),dar numele companiilor sau altor magazine pe unde mai lucraseram erau lesne de inteles si bine cunoscute lor.nu vorbeam de retete de placinte.in cazul asta nu trebuia sa vorbim toate aceeasi limba sa ne dam seama despre ce se vorbeste.erau nume mari,cunoscute si lor.nu eram la masa impreuna,era numai un loc comun....nu mancam dimpreuna.eu am considerat ca fiind pauza mea,timpul meu liber sa vorbesc cu fata asta pe romaneste.ca nici ele daca ar lucra in alta tara,cand s-or intalni nu vorbesc limba tarii respective,tot pe dialectul lor comunica.
eu am lucrat cu turci si iugoslavi dimpreuna.mi s-a intamplat ca in pauza de masa,turcoaicele sa vorbeasca intre ele,iugoslavele la fel si eu....cu "nimeni" ca nu era nici un roman.una la mana,ca niciodata nu m-am gandit ca vorbesc despre mine(asta se poate face si fara ca eu sa fiu de fata),si doi...nici nu m-a deranja vreodata.ca apoi cineva a inceput un subiect de vorbit,spus pe germana sa putem sa ne continuam pauza frumos si sa sporovaim dimpreuna,asta iar e altceva.dar daca doua femei...ex: turcoaice,vor sa-si povesteasca ce-au gatit sau facut cu o saear inainte acasa,pe turceste...e strict treaba lor si repet; nu ma deranjeaza.sau de fapt unde intervine ofticareala celorlati?mi s-a parut absolut firesc ca doi oameni de aceeasi natie aflati in alta tara sa-si vorbeasca limba materna.imi pare rau dar eu nu vad altfel situatia asta.pt ca si eu am fost in pielea colegelor mele ca sa zic asa,si nu m-am simtit lezata.

Pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.
www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D" target="_blank">http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D


Inteleg perfect punctul tau de vedere, insa si tu trebuie sa intelegi ca este o regula de bun simt in grup, chiar daca altii nu au aplicat-o fata de tine.

Este ca si cum sefa voastra ar fi venit sa va spuna sa nu mai mancati cu mana si sa folositi tacamurile. Sigur ca se poate manca si cu mana, poate ca unii au facut-o si o mai fac fara probleme oriunde, insa...daca cineva iti cere sa respecti intr-un colectiv regula asta, n-ai altceva ce face decat s-o respecti, indiferent ca altii au mancat cu mana in fata ta in trecut si n-a fost nici o problema. Nu trebuie sa te superi!

Blue eyes, nu-ti mai bate capul in zadar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu
Unii sustin sa Stalin a fost la fel de criminal ca si Hitler, ca [] comunismul practical de el ar fi facut mai multe crime chiar decat nazismul, dar nazismul e cel mai blamat. Cred ca ambele regimuri criminale merita sa fie condamnate in egala masura.


Eu cred ca multi sustin ca Stalin a fost un criminal la fel de mare ca Hitler - in mare parte pentru ca e adevarat.
Ai foarte mare dreptate in ceea ce priveste ultima fraza. Cred, insa, ca nazismul e cel mai blamat - si, intr-o oarecare masura, pe buna dreptate - din cauza Endlosung der Judenfrage.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Germanicul din povestea ta a fost un nesimtit ca s-a exprimat asa.
Mie, dimpotriva, mi s-a spus de cateva ori ca lb. romana e frumoasa, suna ca italiana.



Si mie mi-au spus unii ca suna ca italiana; altii ca suna foarte 'slav' (!!! - o fi din cauza 'da'-ului); altii ca suna 'barbar' etc.

E, intr-adevar, nesimtire sa-ti spuna cineva to your face ca limba ta e urata - condescendenta si aroganta ma omoara.

Ma uimeste, insa, cati straini non-lingvisti s-au straduit sa-mi demonstreze ca nu exista nicio legatura intre romana si italiana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu
Unii sustin sa Stalin a fost la fel de criminal ca si Hitler, ca [] comunismul practical de el ar fi facut mai multe crime chiar decat nazismul, dar nazismul e cel mai blamat. Cred ca ambele regimuri criminale merita sa fie condamnate in egala masura.


Eu cred ca multi sustin ca Stalin a fost un criminal la fel de mare ca Hitler - in mare parte pentru ca e adevarat.
Ai foarte mare dreptate in ceea ce priveste ultima fraza. Cred, insa, ca nazismul e cel mai blamat - si, intr-o oarecare masura, pe buna dreptate - din cauza Endlosung der Judenfrage.



Doi dezaxati care s-au crezut stapani peste lume. Nazismul e mai cunoscut, nazistii au lasat documente si evidente dupa care se pot reconstitui identitati. Comunismul de jungla nu a lasat evidente, dar inclin sa cred ca in cei 50 de ani cat a durat (la rusi inca si mai mult), a facut mai multe victime decat orice alt regim.
Nazismul a durat cativa ani si s-a terminat o data cu Hitler. Comunismul a tinut mai mult de 50 de ani si a distrus cel putin doua generatii, lasand urme adanci pe unde a fost prezent. Uite ca Romania inca nu si-a revenit complet nici dupa 20 de ani.

In concluzie, toate ideologiile care distrug oameni sunt condamnabile, indiferent care au fost scopul si mijloacele lui.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui kokorina

buuuun,am inteles si punctul vostru de vedere,m-am pus si in pielea lor inca de dupa incident.insa am uitat sa mentionez,ca noi vorbeam despre joburi(evident ele nu intelegeau asta),dar numele companiilor sau altor magazine pe unde mai lucraseram erau lesne de inteles si bine cunoscute lor.nu vorbeam de retete de placinte.in cazul asta nu trebuia sa vorbim toate aceeasi limba sa ne dam seama despre ce se vorbeste.erau nume mari,cunoscute si lor.nu eram la masa impreuna,era numai un loc comun....nu mancam dimpreuna.eu am considerat ca fiind pauza mea,timpul meu liber sa vorbesc cu fata asta pe romaneste.ca nici ele daca ar lucra in alta tara,cand s-or intalni nu vorbesc limba tarii respective,tot pe dialectul lor comunica.
eu am lucrat cu turci si iugoslavi dimpreuna.mi s-a intamplat ca in pauza de masa,turcoaicele sa vorbeasca intre ele,iugoslavele la fel si eu....cu "nimeni" ca nu era nici un roman.una la mana,ca niciodata nu m-am gandit ca vorbesc despre mine(asta se poate face si fara ca eu sa fiu de fata),si doi...nici nu m-a deranja vreodata.ca apoi cineva a inceput un subiect de vorbit,spus pe germana sa putem sa ne continuam pauza frumos si sa sporovaim dimpreuna,asta iar e altceva.dar daca doua femei...ex: turcoaice,vor sa-si povesteasca ce-au gatit sau facut cu o saear inainte acasa,pe turceste...e strict treaba lor si repet; nu ma deranjeaza.sau de fapt unde intervine ofticareala celorlati?mi s-a parut absolut firesc ca doi oameni de aceeasi natie aflati in alta tara sa-si vorbeasca limba materna.imi pare rau dar eu nu vad altfel situatia asta.pt ca si eu am fost in pielea colegelor mele ca sa zic asa,si nu m-am simtit lezata.

Pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.
www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D" target="_blank">http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D


Inteleg perfect punctul tau de vedere, insa si tu trebuie sa intelegi ca este o regula de bun simt in grup, chiar daca altii nu au aplicat-o fata de tine.

Este ca si cum sefa voastra ar fi venit sa va spuna sa nu mai mancati cu mana si sa folositi tacamurile. Sigur ca se poate manca si cu mana, poate ca unii au facut-o si o mai fac fara probleme oriunde, insa...daca cineva iti cere sa respecti intr-un colectiv regula asta, n-ai altceva ce face decat s-o respecti, indiferent ca altii au mancat cu mana in fata ta in trecut si n-a fost nici o problema. Nu trebuie sa te superi!

Blue eyes, nu-ti mai bate capul in zadar.


Eu zic ca exemplul asta cu mancatul cu mana nu tine. Am avut, la un moment dat, colegi etiopieni (care mai vorbeau si dialectul lor si nu numai in pauze, dar asta e din filmul celalalt); daca decizi sa mananci cu ei, e nepoliticos s-o faci altfel decat cu mana.
Nu cred ca i-ar trece cuiva prin cap sa le interzica etiopienilor sa manance cu mana in pauza lor indiferent unde ar lucra si in ce tara s-ar afla. Si ati ghicit de ce - ar fi discriminare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Pai m-am retras, Mihaela ...

Ma duc sa citesc pe site-ul www.svp.ch/" target="_blank">http://www.svp.ch/SVP(CDU) sa vad si aud direct de la ei ce au contra romanilor si a bulgarilor. Ca deh, fum fara foc nu iese! Sa aud (vad) si parerile contra, ca pro am citit ieri.

Fetele germanofone, nu va ingroziti, daca nu intelegeti limba din video, e un dialect elvetic.

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


uite mah.......
o chestie frumoasa pentru tine,asta asa ca esti prea acra .

http://www.youtube.com/watch?v=oul-lKr4t5I

Citat:
citat din mesajul lui blue eyes

Pai m-am retras, Mihaela ...

Ma duc sa citesc pe site-ul www.svp.ch/" target="_blank">http://www.svp.ch/SVP(CDU) sa vad si aud direct de la ei ce au contra romanilor si a bulgarilor. Ca deh, fum fara foc nu iese! Sa aud (vad) si parerile contra, ca pro am citit ieri.

Fetele germanofone, nu va ingroziti, daca nu intelegeti limba din video, e un dialect elvetic.

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput