Scandalul cip-urilor! Atentie ortodocsi!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Lady, statul trebuie sa slujeasca interesele cetatenilor, nu invers. Stat laic inseamna ca nu trebuie sa faca discriminare intre cetateni pe baza credintei, nu sa bage pe gat unui cetatean ceva contra constiintei sale, fara sa tina cont de nimic.



Corect. Statul slujeste interesele cetatenilor dar nu pe cele de credinta, ca n-are treaba statul cu credinta cetateanului, acesta din urma liber fiind sa creada in ce pofteste.Interesele de care este vorba sunt de alt ordin nicidecum religios.

Nu sunt toti din RO ortodocsi,corect?Si daca statul ar asculta de biserica ortodoxa cand hotaraste ceva, ar insemna ca discrimineaza celelalte credinte, care au drept egal si legal.
Daca Ro ar fi un stat religios, altfel ar sta treaba.dar nu este. Asa ca, peste legile bisericii se afla la loc de cinste legea statului laic.





draga mea, vad ca n-ai inteles: legea si statul slujesc cetateanul, cu toate interesele lui, inclusiv cele de credinta;nu invers.Deci daca un numar (mare) de cetateni, organizati sub o forma oarecare(biserica, de ex.) pune in discutie anume legi, statul trebuie sa tina cont de asta. In plus legile sunt votate de parlamentari, etc. ,care reprezinta cetatenii, deci tre sa tina coont de doleantele si interesele acestora. Nu suntem in dictatura, sa hotarasca statul cum ii vine pe chelie. Nu-mi convine o lege - am tot dreptul sa fac valuri, si daca suntem mai multi care facem valuri = putere si uneori rezulta schimbare de legi. E destul de clar acum?



am blog






E clar, urmand firul logicii asteia dar ma tem ca nu ai dreptate.
Oricum ai suci-o si ai invarti-o...intr-un stat LAIC exista legi LAICE care trebuie respectate, mai presus de legile bisericii.

Cum ti-ar placea tie acum sa se adune toti musulmanii din Romania, care au dreptul, ca si tine, de a crede in ce doresc, si sa se opuna comertului cu carne de porc, ca vorba aia, ii duce in ispita.Ei, ce ai spune tu? Ai spune ca nu te doare pe tine de legile LOR religioase, si ca Romania e stat LAIC unde se mananca porc.


Iti inteleg teama si faptul ca nu poti tu hotara singura fara duhovnic daca-i bine sau rau sa ai cip in pasaport, insa repet, ai sansa de a refuza. Nu-ti faci pasaport.E o tara libera, nu te obliga nimeni sa calatoresti in America

Si apropos de coduri NETL...are multe. Ce te faci daca pe undeva pe acolo apar cei trei de sase unul langa altul?Nu-l mai folosesti?
Esti ´´stampilata´´ si daca folosesti netul. Uita-te la IP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

mda, cu glumitele stam bine, cu altele stam mai prost am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Irina, tu spui ca nu e dictatura dar ce propui tu e dictatura ortodoxa.Ce spune biserica ortodoxa trebuie sa fie lege? De cand?
Da, statul apara drepturile cetatenilor dar daca ei cer drepturi bazate pe credinta lor religioasa statul nu trebuie sa asculte.In asta sta frumusetea statului laic.Statul apara drepturile constututionale ale cetatenilor si nu pleaca urechea la nebuniile debitate de capii religiosi si nu actioneaza in favoarea lor, lucru ce i-ar afecta si pe cei ce nu impartasesc respectiva credinta.
Acum ortodocsii sunt liberi sa refuze unele drepturi ca si cel de a avea pasaport, nu e obligatoriu.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

mda, cu glumitele stam bine, cu altele stam mai prost



am blog







Dar nu era gluma , pazea ca-i pe bune!
La modul cel mai serios, eu sa fiu in locul tau chiar mi-as face probleme cu codurile netului.Si cu posibilitatea ca intr-o zi, musulmanii din RO( de exemplu) se vor impotrivi comertului cu carene de porc.

Atunci sa vad cum sustii statul laic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Satan exista! Dumnezeu exista! Dar nu pot sa-ti arat nici pe unul nici pe altul.



Da, Dumnezeu si Satan exista. In fiecare dintre noi.
De aceea suntem singurii responsabili pentru actele noastre, pentru deciziile noastre, pentru alegerile noastre. Daca mergi un drum urat, nu e pentru ca te-a indrumat Satan, ci pentru ca asa ai vrut/ales tu.
D-aia nu pricep de ce crestinii 'curati' sunt atat de ingroziti de ziua judecatii. De ce mai au nevoie de timp pentru a se cai.

Pe mine nu ma deranjeaza ca biserica sau enoriasii protesteaza impotriva cipurilor. E dreptul lor sa o faca, e democratic si liber. Pe mine ma doboara inchistarea intr-o idee, obtuzitatea cu care se privesc alte posibile explicatii, intoleranta fata de alte opinii. Nu doar in cazul de fata, in general.

Daca nu crezi 100% in comunicatele oficiale BOR, nu esti un bun crestin. De fapt, la naiba, nu esti crestin deloc.

Biserica crestina are o lunga istorie de intoleranta si obtuzitate impotriva evolutiei, a ideilor 'periculoase'. Evident, cel mai puternic exemplu e al lui Giordano Bruno, ars pe rug pentru ca a indraznit sa afirme ca Pamantul e rotund. Si se invarte in jurul Soarelui.
Si in istoria recenta, mai toate ideile 'revolutionare' au fost intampinate cu un 'NU' hotarat de biserica crestina. Cea care de multe ori s-a inmuiat mai apoi. Televiziunea, calculatorul, internetul, toate au fost de-a lungul vremii 'unelte ale diavolului'. Toate erau semne ca zilele antichristului se apropie si suntem condamnati.
Nimic din toate astea nu va pune pe ganduri? Nimic nu va face sa ganditi o clipa si din punctul vostru de vedere?

Inchei prin a-mi preciza pozitia vizavi de biserica crestin ortodoxa. Am fost botezata in aceasta religie, si continui sa-i apartin, pentru ca nu m-am dezis 'oficial' de ea.
Dar daca exista un principal vinovat pentru indepartarea mea de Dumnezeu de-a lungul vremii, aceasta este biserica ortodoxa romana. Desigur, trecuta prin filtrul liberului arbitru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Vazui adunatura la televizor :)
Cinci sute de oameni din care cinci zeci de camasute verzi ale Noii Drepte. (asta e in sine un paradox : o organizatie extremista sa organizeze o manifestatie pentru respectarea drepturilor omului). Oricum am privi problema vestile sint bune: fie Romania are doar cincisute de idioti mistici exaltati, fie majoritatea cretinoizilor de tipul adunaturii de mai sus sint extrem de comozi.
De retinut declaratia lui www.hotnews.ro/stiri-esential-5378803-video-sminteala-cipurilor-dealul-mitropoliei-diavolul-cip-2012-vine-apocalipsa-masoneria-guvernul-mondial-condus-anticrist.htm" target="_blank">Varlaam acest Che Guevara al ortodoxiei berceniste. Ia faceti ascultare:

“Siguranta noastra si a familiilor noastre depinde de cum ne organizam in grupuri care sa constituie o garda civila la scara nationala si care sa actioneze la nivelul cartierelor, garda care sa ne permita sa actionam impotriva masurilor teroriste ale actualei puteri. Discutiile si conferintele nu mai sunt de ajuns; e nevoie de forta bruta”

La ce dracu' sa'l mai marchezi p'asta? Ca se vede de pe partea aialalta a strazii cat e de dobitoc!

Protestati baieti protestati! Luati aminte de la Iosif si Maria care au luat arma in mana cand au auzit ca'i cheama romanii la marcat.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mie mi se pare hilara aceasta initiativa de combatere a "cipurilor"!
In primul rand sunt convinsa ca marea majoritate a oamenilor speriati de "cip-uri"nici nu stiu care este situatia.
Acum, cine este in tema si alimenteaza isteria mi se pare de condamnat deoarece stie ca sunt n posibilitati de "amprentare" si de urmarire fara acordul sau cunostinta persoanei in cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Vazui adunatura la televizor :)
Cinci sute de oameni din care cinci zeci de camasute verzi ale Noii Drepte. (asta e in sine un paradox : o organizatie extremista sa organizeze o manifestatie pentru respectarea drepturilor omului). Oricum am privi problema vestile sint bune: fie Romania are doar cincisute de idioti mistici exaltati, fie majoritatea cretinoizilor de tipul adunaturii de mai sus sint extrem de comozi.
De retinut declaratia lui www.hotnews.ro/stiri-esential-5378803-video-sminteala-cipurilor-dealul-mitropoliei-diavolul-cip-2012-vine-apocalipsa-masoneria-guvernul-mondial-condus-anticrist.htm" target="_blank">Varlaam acest Che Guevara al ortodoxiei berceniste. Ia faceti ascultare:

“Siguranta noastra si a familiilor noastre depinde de cum ne organizam in grupuri care sa constituie o garda civila la scara nationala si care sa actioneze la nivelul cartierelor, garda care sa ne permita sa actionam impotriva masurilor teroriste ale actualei puteri. Discutiile si conferintele nu mai sunt de ajuns; e nevoie de forta bruta”

La ce dracu' sa'l mai marchezi p'asta? Ca se vede de pe partea aialalta a strazii cat e de dobitoc!

Protestati baieti protestati! Luati aminte de la Iosif si Maria care au luat arma in mana cand au auzit ca'i cheama romanii la marcat.

Come to The Dark Side ... we have cookies!





Mie imi vine sa rad, sincer. Ar trebui sa-mi fac probleme si sa o iau in serios?

Si te rog, Xeno, sa nu jignesti animalele. Asta mai sus citat´nu e dobitoc(ar vrea el). Este o persoana care probabil sufera de paranoia. Sau alte boli din sfera psihiatrica.
Cica agresivitatea caracterizeaza multe boli psihice. Mie mi-e mila de el(ei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

http://mihneamaruta.ro/2009/01/30/obscurantismul-ortodoxiei-si-pierzania-progresista-privire-asupra-unei-rani-deschise/ce ar mai fi de zis ? :)am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Uite Xeno ce se intampla atunci cand sceptici ca tine in loc sa lumineze se dau deoparte sau mai rau, intervin in batjocura si smintesc oamenii!

Mergi la inceput