Nu stiu ce sa fac

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana_b

Mircea m-a luat de mana (dormim in aceeasi camera, ca i-e frica sa doarma singur) si mi-a zis: "mami, ce bine ca stam asa aproape unul de celalalt, o sa stam asa impreuna toata viata.

Diana si Mircea (2.01.2004)


Diana, iti mai spun un singur lucru. Faptul ca Mircea ti-a spus ce am pus in bold imi pare o incercare a copilului de a obtine o confirmare de la tine. In astfel de situatii tulburi, in care lucrurile nu merg bine in cuplu, copiii simt tensiunea si nu o pot explica. Este posibil ca el sa simta ca ceva nu este in regula si sa ceara o confirmare de la tine ca nu o sa-l parasesti. Copiii la varsta asta simt o teribila teama de abandon, care trece, desigur, dar trebuie reconfortati si asigurati permanent ca nu se va intampla nimic rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Eliza

El stie saracutul ca nu e in regula, de cand ne tot certam noi ca chiorii si evident ca auzea si el. Pe atunci ii explicam asa:
"Tu o iubesti pe prietena ta?
Da.
Dar cand va intalniti va certati si va bateti?
Da.
Pai asa si mami si tati (ma rog, noi nu ne bateam) se cearta, dar tot se iubesc."

Eu i-am mai zis ca mami si tati nu se mai inteleg si tati o sa vina mai rar pe acasa. Ca mami il iubeste foarte mult si o sa ramana intotdeauna cu el si si tati il iubeste f mult si o sa vina cat poate el de des sa-l vada si sa se joace cu el. Doar ca nu i-am spus ca tati nu mai locuieste aici, dar asta a observat singur, doar ca nu stie ce nume sa-i dea si tati ii tot zice ca el e la servici.

El e foarte afectuos cu mine de ceva timp (adica mai mult decat era inainte), ma tot pupa, ma ia in brate, imi pupa mainile, imi zice tot timpul ca eu fac cea mai delicioasa mancare, ca-s cea mai draguta mama, ca eu sunt mama pe care si-a dorit-o intotdeauna - asta o are de la mine, i-am zis ca el e copilul pe care mi l-am dorit . Nici cu mine nu mi-e rusine ca eu il pup de-l albesc .

Si de tati ii zic ca-l iubeste foarte mult, nu l-am vorbit niciodata de rau.

Si stau sa ma gandesc cum e mai bine cu vizitele astea: sa-i zic lui ta-su ca poate sa vina sa-l vada cand vrea (cum am zis pana acum) si el sa apara din cand in cand ca un meteor, de multe ori zice ca vine si dupa aia nu mai vine, noroc ca m-am obisnuit si nu-i mai zic nimic copilului, ca numai il amarasc, sau sa stabilesc 1-2 zile cand el sa vina si poate asa are copilul mai multa stabilitate? Desi nici nu stiu ce zile, ca vad ca nici una nu-i convine, a zis ca se mai gandeste.

Ufff, o gramada de hotarari. Si parca cum o dau, tot nu-i bine.

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Daca ai fi avut de-a face cu un om serios, care isi respecta cuvantul dat, atunci ti-as fi spus ca e bine sa il incurajezi sa vina cat mai des, cu conditia sa te sune inainte ca sa iti aranjezi si tu programul. Avand in vedere insa ca el anunta ca vine si pana la urma nu ajunge.... Dificil de spus. Cred ca ar trebui sa stabiliti pur si simplu 2 zile pe saptamana (instanta de obicei stabileste un weekend la 2 saptamani deci e rezonabil) in care sa vina si sa stea cat mai mult cu Mircea.. Mai tarziu, cand lucrurile se aseaza, cand exul tau va fi stabilit la casa lui, va trebui sa il lasi pe Mircea sa stea si la tatal lui, macar un weekend la doua saptamani..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Draga Diana sotul tau e un papa-lapte si un egoist. Cum adica vine la voi la internet si SA DOARMA?
Hello, sinteti divortati! Asta inseamna ca nici macar nu trebuie sa mai calce pe la voi in afara de a -si lua copilul si a-l duce acasa unde locuieste el. Daca nu locuieste nicaieri atunci sa isi vada copilul cind va avea o locuinta. Ce se intimpla acolo e extrem de nociv pt. tine si pt. copil.
Daca as fi in locul tau fireste ca as schimba yala si daca ar indrazni sa zica de dormit sau venit cind are chef i-as replica scurt ca nu poti ca ai un prieten la tine care doarme peste noapte. Adica chiar asa, poate nu acum dar la un moment dat vei cunoaste si alti barbati. Ce barbati sau cum sa iti refaci viata in conditiile in care acest om te foloseste drept pres de sters pe picioare?
Bun cu copilul e mai delicata problema insa nu il mai zapaciti. Spune-i odata pt. todeauna de divort dar nu-l vorbi niciodata de rau pe sotul tau. Asa cum i-ai zis ca nu va mai intelegeti e ok. daca nu vine sa il vada spune-i copilului ca tati isi cauta casa sau servic or something. Nu ii spune de X. Cine iti garanteaza ca nu va fi si o Y sau Z sau W? La 40 un om trebuie sa stea pe picoarele lui. Daca nu poate atunci cu atit mai mult descotoroseste-te de el ASAP pt. ca it va minca viata. Ex-barbatul asta al tau e un trintor. Are unde sta, nu e problema ta ce face el. Aranjamentul a fost in asa fel i ncit el sa aiba acea locuinta ba i-ai dat si bani sa o faca locuibila. Daca i-a cheltuit again, a fost alegerea lui. Nu vad de ce asta ar fi problema ta sau de ce asta ar trebui sa te faca sa=l suporti in continuare.
Scuza-ma pt. postare dar m-am enervat numai citind acest subiect.40 ani spui? Doamne cit de idioti pot fi unii barbati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimiboie spune:

Atata vreme cat sunteti divortati nu are ce cauta sa doarma in casa ta . Relatia cu copilul va fi una normala daca va fi si el normal-daca nu , tu vei fi alaturi de copilul tau si-l vei sustine .

Mergi la inceput