Nu stiu ce sa fac

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Cred ca cel mai bine e sa-i spui adevarul: ca mami si tati nu mai pot sa stea impreuna iar tati va locui in alta parte. Dar ca tati il iubeste si va veni sa il vada. Important este sa stabiliti un program clar de vizita pentru ca felul in care spui ca decurg lucrurile acum il zapacesc pe copil si poate trage concluzii gresite (de exemplu ca tati vrea sa vina acasa dar mami nu il lasa) sau poate afla totul din alta parte cu consecintele de rigoare. Chiar tu ai spus ca isi da seama ca ceva nu e in regula. Daca il intreaba pe tati despre asta si el, zapacit cum pare, ii spune cine stie ce povesti? Vorbeste tu cu el pana nu e prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Ok, asa o sa fac. Multumesc pt raspunsuri, in mare mi-ati confirmat ceea ce vroiam si eu sa fac.

OOOOfff, mi-e asa de greu sa-i dau vestea asta

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana_b


OOOOfff, mi-e asa de greu sa-i dau vestea asta

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004


Incearca (stiu ca e greu, dar incearca) sa ii prezinti situatia ca pe un fapt de viata, nu o tragedie. Copilul are nevoie sa te simta puternica si nu daramata. Spune-i vestea asta cand ai inima usoara si incredere in viitor pentru ca Mircea te va "simti" dincolo de ce spui tu. Spune-i ca va fi bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Te cred ca e greu, mai ales sa-i spui copilului, poate e bine sa apelezi la un psiholog de copii ca sa gasiti impreuna modul cel potrivit de a-i spune ca fie cat mai putin afectat.
Cat despre ex, parerea mea e sa reglementezi programul si locul vizitelor in instanta, sa faci o intampinare in care sa descrii situatia (ca vine si-i spune ca se muta inapoi, dupa care dispare din nou), in special punand accentul pe faptul ca poate crea dezechilibre psihologice copilului.
Si cred ca ai putea sa incepi schimband yala.
Multa putere iti doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana_b

Nu-l vreau inapoi. Vreau doar sa aiba o relatie cu copilul lui. Relatie pe care de altfel, nu a stiut s-o aibe nici macar cand statea acasa.



Mai intai rezolva-ti problema ta si apoi rezolva si problema copilului. Deocamdata, tu ai o problema, din moment ce fostul sot vine, pleaca, iar tu reactionezi ciudat
Apoi, dupa furtuna (caci va fi o furtuna, cand vei schimba yala si nu-l vei mai primi in casa), spune-i adevarul copilului, pentru ca pe jumatate va sti, iar pe jumatate va banui.
Dupa aceea, cand totul e pe masa, la vedere, stabileste cu fostul sot (daca-l vei mai prinde) cum e mai bine sa va cresteti copilul.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

In acest moment sotul tau nu poate zice ca are o relatie cu copilul. are doar un adapost pentru vreme rea unde intamplator se afla si copilul si petrece cateva ore cu el. Dar nu e cinstit nici pt copil si nici pentru tine.
Intre tine si sotul tau conturile sunt incheiate, el nu are ce cauta in casa ta, mai ales cu bagaj pretinzand ca se muta acolo iar a doua zi sa se intoarca la iubita.
Eu as schimba yala si pt copil as stabili program de vizita, eventual as implica si un avocat sa ma ajute cu reglementarea acestora.



Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Diana,avind si eu copil de aceeasi virsta cu al tau si noi o virsta foarte apropiata,inteleg ca nu e usor absolut deloc.Copilul cred deja ca stie ca nu e in regula situatia si face in mintea lui diverse proiectii.Cred ca e momentul sa-i spui!Incearca sa te controlezi foarte bine,tonul sa fie foarte natural,mimica fetei,sa incerci indiferent de reactia lui sa-i induci o stare de normalitate.Daca plinge nu te apuci sa bocesti mai tare ca el,etc.Il linistesti si ii explici ca e foarte normal,ca se intimpla la foarte multe familii,ca-l iubiti,ca..etc,etc .
Desi eu sint pt ajutarea tatalui sa constientizeze ca trebuie sa se ocupe de copil,in conditiile cind acesta nu e constient de responsabilitatea lui,adica sa fii concesiva si sa-l vada fara programe prestabilite,fiecare face cum simte ca e bine.Daca el e nesimtit si joaca sah cu aia,mutindu-se din cind in cind la voi,eu zic sa nu-i permiti,ca si nervii tai sint importanti.Daca ar veni sub alte auspicii,de ex ca vrea sa-l culce seara,sa-i faca baie,sa petreaca seara impreuna,da,cu asta as fi de acord.
Daca are un comportament perturbant cu copilul si-i explici tatalui si nu pricepe limba romana,atunci e de datoria ta sa pui limite in beneficiul lui Mircea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

De azi dimineata si pana acum am stat de vorba cu ex-ul. I-am explicat ca nu-i normal ce face, ca suntem divortati si fiecare trebuie sa-si vada de viata lui, daca a ales sa stea la X, pai sa se mute acolo si sa ma lase pe mine in pace. De azi dimineata tot negociaza cu mine, ca n-are loc la aia, ca unde sa-si duca lucrurile, ca la unchiu nu se poate trai, ca uite in ce situatie grea e el si ca eu nu-l inteleg deloc si incerc doar sa-i fac rau. Si am ramas ferma pe pozitie: e momentul sa ma gandesc la mine si la copil, asa cum el s-a gandit atatia ani numai la el. El are 40 de ani si se poate intretine singur, dar copilul nu poate. Si el nu intelege cat rau ii face copilului. I-am zis ca daca vroia sa faca ceva, pai facea in astea 3 luni de cand s-a mutat la X, nu intindea pelteaua la nesfarsit. Azi sunt eu iubirea vietii lui, maine e aia femeia visurilor lui. Vax!
I-am zis ca sa-si ia lucrurile in cateva zile ca dupa aia nu-i mai dau drumul in casa.
Pai cum sa nu-i dau drumul? Daca el are nevoie de internet? Ca X nu are internet si internetul mobil pe care i l-am luat si-l platesc din banii mei nu merge asa de bine
Deci din toata discutia a ajuns la concluzia ca sunt o scorpie care ii vrea raul cand el saracu incearca sa fie totul bine. Blabla.
I-am zis sa stabileasca 2 zile pe saptamana cand sa vina sa stea cu copilul. Da' sa nu-i pun zilele astea in zilele de karate, ca alea nu-s vizite. Da' el o sa fie ocupat cu jobul (pe care inca nu-l are), deci nu stie inca cand va putea sa vina. Zic bine, vino sambata sau duminica. Nici asta nu-i convine, ca in week sta cu X.
Dar daca vine in vizita la copilul LUI si vrea sa doarma aici, cum, nu-l las? I-am zis ca asa cum vine noaptea de la iubita lui pana aici pt ca se cearta cu ea, tot asa poate sa plece de aici dupa ce se culca copilul.
Eu stiu ca astea nu sunt decat vorbe, ca si atunci cand statea acasa, cand eram casatoriti, facea orice, numai sa stea cu copilul nu. Ca n-are rabdare, ca are treaba (nu stiu ce treaba tot avea), ca el de fapt nu a vrut copil si daca am vrut copil sa mi-l cresc singura, dupa care sa zica ca de fapt el il iubeste foarte mult...
Eu nu neg ca il iubeste, doar ca e foarte egoist si nu isi da seama ca un copil nu se iubeste de la distanta, pup-pup si gata imi vad de treaba mea.
Eu as fi de acord sa vina oricand sa vada copilul, dar nene, daca tot zici ca vii sa stai cu el, pai stai cu el, nu vii juma de ora si in timpul asta se vede clar ca te grabesti la amanta si ii mai dai si lui aia 100 de telefoane.

Alaltaseara cand a venit acasa a pupat copilul si copilul i-a zis ce mult il iubeste, s-au dragalit putin si dupa ce el s-a dus la culcare, Mircea m-a luat de mana (dormim in aceeasi camera, ca i-e frica sa doarma singur) si mi-a zis: "mami, ce bine ca stam asa aproape unul de celalalt, o sa stam asa impreuna toata viata. Ei, numai in parc nu stam tot timpul impreuna, ca ma mai deplasez si eu". Si-l iubeste si pe tati, dar tot ce face, dar absolut tot, vrea sa faca cu mami.

Na, ca m-am racorit

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Multumesc tuturor pt raspunsuri si pentru ca mi-ati dat putere sa fac ceea ce trebuie. Ma tot gandeam ca saracul, cum sa-i fac asa un rau, sa-l dau afara din casa, dar in continuare imi faceam rau mie si copilului, ceea ce am si facut atatia ani incercand sa dau o sansa casniciei. Am tot zis sa fiu eu buna si sa fac ce trebuie sa fie toata lumea multumita. Ei, din pacate nu se poate.

Prietena mea mi-a zis ieri: "Pai sigur, cand ti-am zis eu ce sa faci (sa-l dau afara din casa) nu m-ai ascultat, n-ai avut incredere in mine, trebuia tu sa postezi pe forum ca sa vezi ca am avut dreptate".

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Diana, felicitari pentru ca ai initiat discutia cu fostul tau sot si mai ales ma bucur ca ai avut puterea sa fii ferma pe pozitii. Din ce imi povestesti despre relatia dintre tine si fiul tau, inseamna ca tranzitia nu va fi grea pentru el avand in vedere ca este atat de atasat de tine si va aratati afectiunea atat de frumos unul fata de celalalt. De acum inainte puneti-va pe voi doi pe primul loc, toate actiunile tale sa fie pentru voi, nu mai ai nicio datorie fata de ex, nu esti datoare nici cu internet, nici cu acoperis in vreme de furtuna. Este un om matur care trebuie sa isi poarte singur de grija. Si in masura in care doreste, implica-l activ in cresterea copilului, in termenii agreati de amandoi. Nu ii restrictiona accesul la copil (am vazut ca nici nu ai aceasta intentie ) dar nici nu il lasa sa doarma la tine atunci cand se cearta cu iubita lui. O sa va fie bine, o sa vezi

Mergi la inceput