Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vally spune:

andreiuta bine ai venit printre noi!sarcina usoara si la termen
dureri am mai avut si eu si la fel mi-a zis dr; iau No-spa si e ok!

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

bun venit noii mamici si LA MULTI ANI ionilor si ioanelor....

rallu, daca asa a zis dr. ... las ca nu strica. stie le ce stie ... de aceea este dr., nu?
incearca sa fii linistita.

eu am o stare tare....nasoala... ca sa ii zic asa.. nu ma doare nimik. dar uite asa...or fi si hormonii de vina...bata-i vina..k sa zic asa

in rtest.....ce mai ziceti?


anne-marry mamica lui teodor alexandru si 15

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

La multi ani sarbatoritilor ce posrta numele Sf. Ion/Ioana!!

Ioana, , esti o luptatoare!!imi place optimismul tau si felicitari dr tale care iti da curaj si putere!
Lakrima,imi pare rau, multa putere si tie si refacere rapida pentru o noua sarcina care sa mearga pina la capat!

Multumesc Motana si Alina, nu mi-am mai pus picaturi, am tras cu ceai si eferalgan si echinaceea, asta e tot ce am luat. nu mi se mai infunda nasul dar am muuulte mucozitati si tusesc destul de productiv. o sa treaca...

Andreiuta, bine ai venit printre noi! sint normale usoare intepaturi prin burta in periaoda asta.

eu am uterul retrovers, si la echo mi-a zis ca e in retroversie, si din cauza asta (cred) simt intepaturile astea ca pe niste junghiuri in zona perineala...asa simteam si la prima sarcina.

cu epilatul la fel stiu si eu, sa nu fie in premiera acum. eu deja sint obisnuita cu aparatul si am suportat durerea. dar nu m-am facut niciodata cu ceara ca nu am suportat nici inainte.

eu pina acum ma declar multumita, se pare ca sint in tabara "fatza de portelan". nici la prima sarcina nu am avut probleme cu pielea, doar niste mincarimi intre omoplati, care vad ca si-au facut simtite prezenta.
Faza cu alergia ma chinuie si pe mine, eu sint alergica de felul meu si nu am descoperit la ce, si pe sistem nervos, si de contact, si de frig si alimentar. acum am aproape zilnic bubite pe corp, in special brate/picioare, care imi apar razlet si blinde pe la bretele sutien, dunga dres, dunga chilot..pe vremuri luam claritine dar nu e voie acum, asa ca suport, ce sa fac.

Vomit cu regularitate dimineta cum ma trezesc, peste zi la servici nu am mai vomat. am remarcat ca imi prieste munca, acasa zaceam de pe o canapea pe alta si ma simteam naspa. la servici nu am mai vomat peste zi, dar am greata permanenta si un gust ciudat in gura..dar sint foarte ocupata si nu ma gindesc prea mult la asta.

Vineri merg si eu la dr meu, probabil im iva da lista de analize, etc.

la toate zmeuricile.

Patricia s9 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Multumesc fetelor de primire

vally e bine de stiut ca e o chestie normala, m-am mai linistit

Si tuturor viitoarelor mamici sarcina usoara si la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Patricia si mie imi mai apar iritatii si imi dau cu un spray cu aloe vera de la FOREVER; la mine da rezultate

vally 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Moniland,,am sa caut magazinul daca o sa ma simt in stare!Am comandat niste hainuta de la tarafashion,pt. prima oara in viata mea.Sunt destul de dragute,dar mi se par fff. mici....desi am comandat marimea 40 si L in ideea ca o sa cresc si sa am unde sa intru,am impresia ca deja mi-s mici....intr-adevar inca nu le-am incercat,imediat fug sa le probez.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

vally da, ginecologul tb sa iti dea o scrisoare medicala in care sa spuna ca esti gravida pt medicul de familie, ca altfel acesta din urma nu are cum sa demonstreze si sa justifice toate analizele pe care ti le da si etc...iar medicul de familie iti da o adeverinta pe care o duci la servici.

In legatura cu cosurile, cele care aveti probleme, ca si mine de altfel, nu cred ca aveti spatele plin plin de cosuri care sa il sperie pe anestezist si sa nu va faca peridurala. Eu am avut si la prima sarcina si aveam si pe burta si pe spate si pe decolteu si fata era praf facuta (mai ales ca eu am boala sa le rup si raman semne) si tot am facut anestezie la nastere si nu mi-a zis nimeni nimik ca ar fi vreo problema...

Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Alfa_anca multumesc mult

mai este cineva la dr T? eu as vrea sa nasc prin cezariana,dar stiu ca la Elias se accepta mai greu.....si nu stiu cum sa fac...e cam devreme sa ma gandesc la asta,stiu.....

vally 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Vally eu tot la Tutunaru sunt si pe Elena tot cu dansul am nascut-o. Daca vrei cezariana si nu ai indicatie clara in primul rand va fi cam greu sa il convingi pe dr pt operatie, nu e vb de spital. Abia apoi dc dansul e convins ca ai nevoie de cezariana, chiar dc obtine mai greu acordul la spital dar tot iti face. Asa ca tu nu iti fa probleme pt spital ci pt doctor. Acuma nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, stiu ca fiecare are parerea ei si nu contest cazurile in care e nevoie de cezariana, dar acuma daca nu ai o indicatie clara de cezariana, de ce vrei sa faci cezariana? Eu una care mai am o nastere naturala la activ (si care nu a fost deloc usoara) imi este TEAMA sa nu ajung la cezariana......

Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

alfa_anca am inteles... mie imi este frica de chinuri acelea dureroase...mie frica sa nu dureze mult travaliu si mie fff frica de taietura de jos...nu stiu...poate sunt eu speriata de bombe rau acum...sunt si micuta si mi se pare mie ca bazinul este 'micut'...sa nu radeti de mine,da!

cum a fost la nasterea Elenei?

vally 8+

Mergi la inceput