cand se fac inscrierile in anul scolar 2009-2010?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Fliofteia, Sorana, la ce scoli ati inscris copiii de v-au primit dosarele atat de repede (si cu pile)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Fliofteia, Sorana, la ce scoli ati inscris copiii de v-au primit dosarele atat de repede (si cu pile)?

Anya


Eu nu am inscris copilul. Doar am discutat
Daca ma duceam la "scoala de fitze" trebuia inscrisa din octombrie. Dar m-am sucit si ma duc la scoala de langa mine.
La scoala la care o voi inscrie nu e nevoie de nici o pila si nici de inscriere anticipata ca oricum nu-si completeaza locurile. Poti sa te inscrii si in mai ....


Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Fliofteia, Sorana, la ce scoli ati inscris copiii de v-au primit dosarele atat de repede (si cu pile)?

EU ies din discutie ca nu-s din Bucuresti.
La noi in oras este o moda deja...cel putin cam la primele 10 scoli din oras...nu mai este vorba doar de cele cu fite...vrei invatatoare buna...trebuie sa cunosti, sa te zbati, sa te inscrii cu un an inainte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany.petra spune:

Stie cineva p invatatoare buna si draguta cu copii sensibili in sector 6 scoala 157 sau la 309.
Va rooooog!
Copilul meu este cam sensibil si pe deasupra mi se pare si cam micut. A facut 6 ani pe 5 noiembrie.
L-as mai putea tine un an acasa????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Vin si eu in clubul vostru. baietelul meu mai mare va intra cls I anul acesta. Azi m/am dus la scoala sa o cunosc pe viitoarea invatatoare. Inscrierile se fac in luna februarie. Nici ea nu stia prea bine.
Va pup

Diana mamica de Alin si Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatMar spune:

Buna, sunt noua pe acest forum.
Ma poate ajuta cineva cu informatii despre invatatoarele care vor lua clasa I (anul scolar 2009-2010) la scoala generala Jose Marti din Bucuresti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Mie nu-mi vine sa cred ca am ajuns aici!! Baietelul meu va merge la scoala anul asta!!

Fetele, dati-mi si mie va rog ceva idei despre cum as putea sa ma interesez de o invatatoare buna la o scoala la care nu cunosc pe nimeni. Cum pot afla o informatie cat de cat credibila?

Si altceva...voi v-ati orientat cumva si pe criteriul numarului de strazi pe care va fi nevoit sa le traverseze puiul? Pt ca eu ma gandesc...bun, in primii ani il va duce/aduce cineva la/de la scoala. Dar in anii urmatori cand va merge singur? Mie imi este groaza de cum se circula prin Bucuresti si ma gandesc ca si asta ar fi un criteriu de avut in vedere, nu?

Pupici si succese! Asteptam subiectul boboceilor de 2009-2010.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Buna fetelor,

Astazi am depus cererea de inscriere la scoala. Nu stiu daca asa se procedeaza la toate scolile, dar poate n-ar fi rau sa va interesati. Teoretic, numarul de ordine al cererii depuse determina intrarea copilului intr-o clasa sau alta; practic, vom vedea. In cererea respectiva am mentionat ca doresc sa-mi inscriu fetita la invatatoarea X (sper sa conteze). Dosarele am inteles ca se depun in martie.

Alina, noi am ales o scoala aproape de casa. Iar de invatatoare am aflat de la mamicile din parc, de la educatoarele de la gradinita si de la vecini. Cum toata lumea intrebata indica o anumita invatatoare, n-am avut nevoie si de alte criterii :).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatMar spune:

Alina,
Cred ca sunt foarte rare cazurile in care puiutii nu sunt nevoiti sa traverseze strazi pentru a ajunge la scoala. In cazul meu, apartinem de Scoala Jose Marti si trebuie sa traversam intersectia din Piata Iancului. Cred ca ne va trebui insotitor catre si inapoi de la scoala pana cel putin in clasa a VI-a.
La ce scoala te-ai hotarat sa il inscrii pe Luca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Fetelor, multumesc mult pentru raspunsuri.

Asa este, cam greu sa gasesti scoala fara strazi mari pe traseu.
Eu ma gandesc sa-l dau pe Luca la scoala 117, in Militari. Este aproape de noi insa trebuie sa traverseze doua strazi mari: Lujerului si Iuliu Maniu.

Din pacate nu am vecini care sa aiba copii la scoala. Sunt tineri si au copii mici sau pensionari. Cred ca ma voi interesa direct la scoala. Intreb secretara, ce sa fac? Luni vreau sa merg si eu la scoala sa ma interesez.

Voi optati si pentru after school? Pentru ca eu ma gandeam si la asta. Si atunci ar trebui sa aleg o scoala un pic mai departe. Dar nu stiu cat e de ok after school-ul asta in conditiile in care copiii sunt amestecati, de toate varstele si nu se ocupa cineva individual de fiecare.

Pupici!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput