biiig problem!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui rein

Felicitari pentru modul cum te descurci, din ce spui, faci parte dintre invingatori.

rein


Si eu subscriu la asta. Nu sunt multe care se descurca singure asa bine ca tine, sunt sigura ca te vei descurca si de acum incolo.
Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Draga mea,daca ai ramas insarcinata,inseamna ca acest COPIL TREBUIE SA SA NASCA,nu ai alta varinata.Acest copil care se dezvolta in tine este o viata,primul organ care se formeaza este inimioara.La sase saptamni incepe deja sa bata.Tu nu ai dreptul sa iei aceasta viata!
Care crezi ca este diferenta intre o mama care avorteaza si una care isi omoara bebelusul la nastere??NICI UNA,diferenta este de cateva luni in plus de sarcina.
Asa se intampla cand exista sex inainte de castorie si mai ales neprotejat.Ce ai crezut ca se intampla daca nu te protejezi?

Daca te infectai cu virusul HIV?Ce faceai?Mai te intrebai daca sa-l avortezi sau sa-l pastrezi(ma refer la virus)?

Sper ca nu am fost prea dura cu tine,ai sa te descurci.O sa-ti fie greu dar ai sa reusesti,pt ca acel copil cand se va naste va primi ceea ce tu nu-i poti da:destin,soarta sau noroc(ar zice unii).Sunt convinsa ca Dumnezeu va v-a purta de grija!Nu as dori sa stii ce inseamna sa porti povara ca ai luat o viata printr-o decizie, zic eu, egoista.

VEI REUSI,ESTI O LUPTATOARE!

Inca odata imi cer scuze,iarta-ma daca am fost prea dura dar asta este realitatea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu vreau sa-mi spuna cineva, pe puncte nu asa din gura, CUM se poate descurca fata asta daca face copilul? Cu ce bani?
Cat despre ideea cu lasatul in plasament in primii doi ani, e absolut sinistru...


J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:




Inca odata imi cer scuze,iarta-ma daca am fost prea dura dar asta este realitatea.



parerea mea e ca nu ai fost doar incredibil de dura, ci si inutil de dura.


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Sa-ti termini facultatea, sa gasesti un serviciu care sa-ti placa si din care sa poti intretine doua suflete si abia apoi sa te gandesti la un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Citat:
J G Posted - 05/01/2009 : 22:46:52
--------------------------------------------------------------------------------
Eu vreau sa-mi spuna cineva, pe puncte nu asa din gura, CUM se poate descurca fata asta daca face copilul? Cu ce bani?
Cat despre ideea cu lasatul in plasament in primii doi ani, e absolut sinistru...

rocksee lucreaza,se pare ca are 2 joburi.Tind sa cred ca are macar la unul o carte de munca.
1. intra in prenatal + concediu de odihna.
2.aste si dupa are dreptul la postnatal(dupa cum se aude va creste suma).
3."ingheata anuŽ" cum se zice si continua facultatea la fara frecventa..
4.a sa mai castige ceva pe langa,poate lucra la sfarsit de saptamana ca barman si pe bebe il va lasa cu o femeie/bona eventual o prietena,bunica si s-o mai gasi cineva.(exista multi oameni cu suflet)
5.dupa 2 ani duce copilasul la gradi si ea merge la lucru.

Varianta fericita,tatal copilului,prietenul,accepta sa il creasca impreuna o sprijina si contribuie amandoi in egala masura.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

1. daca are carte de munca si minimum 12 luni.
2. suma NU va creste, iar banii aia sunt insuficienti pentru a creste copilul fara ajutorul financiar al altcuiva, sta si cu chirie din cate inteleg.
3. daca ingheata anul, nu-l va mai relua asa de usor...va avea mereu pe cap problema banilor si va trebui sa munceasca incontinuu
4. o bona costa mult, parintii nu se intereseaza de ea. O prietena tot de 20 de ani ?
5. la doi ani, la cresa... si imi aduc aminte cum fiica-mea se imbolnavea des la cresa, ca mai mult a stat acasa, insa eu am norocul ca ma ajuta ai mei... si am cu cine s-o las in caz de ceva

Varianta fericita nu o prea cred, happy-end doar in filme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Violeta Nicolae

Draga mea,daca ai ramas insarcinata,inseamna ca acest COPIL TREBUIE SA SA NASCA,nu ai alta varinata.Acest copil care se dezvolta in tine este o viata,primul organ care se formeaza este inimioara.La sase saptamni incepe deja sa bata.Tu nu ai dreptul sa iei aceasta viata!
Care crezi ca este diferenta intre o mama care avorteaza si una care isi omoara bebelusul la nastere??NICI UNA,diferenta este de cateva luni in plus de sarcina.
Asa se intampla cand exista sex inainte de castorie si mai ales neprotejat.Ce ai crezut ca se intampla daca nu te protejezi?

Daca te infectai cu virusul HIV?Ce faceai?Mai te intrebai daca sa-l avortezi sau sa-l pastrezi(ma refer la virus)?

Sper ca nu am fost prea dura cu tine,ai sa te descurci.O sa-ti fie greu dar ai sa reusesti,pt ca acel copil cand se va naste va primi ceea ce tu nu-i poti da:destin,soarta sau noroc(ar zice unii).Sunt convinsa ca Dumnezeu va v-a purta de grija!Nu as dori sa stii ce inseamna sa porti povara ca ai luat o viata printr-o decizie, zic eu, egoista.

VEI REUSI,ESTI O LUPTATOARE!

Inca odata imi cer scuze,iarta-ma daca am fost prea dura dar asta este realitatea.


Violeta mamica de DAVID(9.7.2008), ALESSANDRA(26.7.2006),MAIRA (14.10.2004)si STEFAN(3.5.1998) Dragostea este indelung rabdatoare,este plina de bunatate,dragostea nu se lauda,nu se umfla de mandrie,nu se poarta necuviincios,nu cauta folosul sau,nu se manie,nu se gandeste la rau,nu se bucura de nelegiuire,ci se bucura de adevar,acopera totul,crede totul,nadajduieste totul,sufere totul.
1Corinteni 13:4-7



Gresit!
daca a ramas insarcinata nu inseamna ca acest copil TREBUIE sa se nasca.
A ramas insarcinata si fata aia de 12 ani si nu s-a nascut nimeni .


Eu nu inteleg privirea asta aeriana asupra lucrurilor:
avem in fatza o fata de 20 de ani ,cu parintii departe(nu doar fizic , ceea ce e si trist) , care este studenta , care are 2 locuri de munca dintre care unul ca barman, care nu are casa ei , care are rate de platit.
Care a facut o reseala asa cum poate face oricine(pt. cine e in urma cu lucrurile abstinenta e singura metoda contraceptiva 100% sigura), care nu are posibilitatea de a fi ajutata de tatal copilului.

Eu am prietene care au facut avort si nu au viata neagra , depresii , samd.
Cum sa-i spui unei fete de 20 de ani sa tina un copil doar pt. ca alte femei nu pot avea copii?

Roksee, daca as fi in locul tau eu as face avort. Si acum daca s-ar intampla(doamne fereste) , tot asta as face din simplul motiv ca nu as putea sa-i ofer copilului tot ce trebuie.




"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Violeta Nicolae



Daca te infectai cu virusul HIV?Ce faceai?Mai te intrebai daca sa-l avortezi sau sa-l pastrezi(ma refer la virus)?


Zimbea si cind zimbea, virusul parea o minune aureolata cu curcubeu de aur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:



ma terminati cu frazele gen "si se va uita in ochii tai si iti va zambi" sau "copilul TREBUIE sa se nasca" sau "Dumnezeu nu va lasa" si cea mai tare din toate "Asa se intampla cand exista sex inainte de castorie si mai ales neprotejat"
1. Nu stiu daca tu ca mama, sau celui mic, ii va arde de zambit cu burta goala.
2. Nimic nu trebuie. Exista posibilitatea de a alege (asa era ultima oara cand m'am interesat, s'a schimbat ceva?)
3. Dumnezeu nu i'a lasat nici pe cei 6 copii din Cucuietii din Deal care nu aveau curent si se incalzeau la un foc facut in mijlocul camerei, nu e asa?
4. Adica a facut sex inainte de casatorie si Dumnezeu a pedepsit'o? Daca da, cum? Nu imi spune ca a pedepsit'o cu acea sarcina, te rooooog

Mergi la inceput