biiig problem!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Avortul iti lasa traume sufletesti care se vindeca foarte greu.
Ai de ales dintre mai multe rele, trebuie ales cel mai mic. Daca te gandesti la asta si te "arde" sufletul, nu-ti va fi usor nici inainte, nici dupa. Nu cred ca este o decizie buna daca te gandesti asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Greu sau nu...n-as putea sa-mi omor propiul copil. Propiul copil care la un moment dat ma va stringe de deget, va sta la san uitandu-se in okii mei, imi va zimbi si-mi va spune mama.. Pe el cine-l poate apara, micutul cind propria mama decide sa-l sfirtece???
GINDESTE_TE foarte bine..

Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=73230cba168c08670e90d4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Dupa o luna de cand va cunoasteti cred ca prietenul tau o sa faca hertz atac! mare prostie!
Nu o mai speriati cu ce pateste copilul avortat!Stie ca nu-i proasta este doar speriata si intr-o mare incurcatura. Trebuie sa va ganditi ca sunt mame care fiindca nu sunt pregatite sa faca copii fac depresii si se arunca de la etaj cu copil cu tot! Ati vazut si tampenii din acestea la tv!
Plasament nici vorba!
Avort sau sa nasti astea sunt intrebarile tale. Daca va iubiti ( de unde sa sti dupa o luna ?) prietenul si familia lui te vor ajuta. Daca nu ai doua variante: iti asumi prostia si faci pe dracu in patru sa te zbati sa faci si cresti copilul sau avort. Da, avortul lasa urme sufletesti si fizice, Da sa fi singura si sa nu fi pregatita sa fi mama este foarte greu dar in timp poti sa ai mari satisfactii.
Cate mame de pe forum in tinerete au facut avort? multe si nu toate regreta fiindca nu toate au fost pregatite sa fie mame. Ca-i o prostie si o cruzime? Da , aveti mare dreptate. Te-ai bagat din pacate intr-o mare dilema.
Sper din suflet sa iei cea mai buna decizie si sa fi pregatita pt ea.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip
Propiul copil care la un moment dat ma va stringe de deget, va sta la san uitandu-se in okii mei, imi va zimbi si-mi va spune mama..


Foarte poetic ce spui tu, dar in realitate nu e intotdeauna asa cand mama e f. tanara si singura. De unde privit ochi in ochi, de unde zambete si dragalasenii cand nu au unde sta si cu ce se intretine ? Cine va creste copilul si cu ce ? Sunt femei mature "la casa lor" care-si lasa copii de 3 luni acasa cu bunici/bone si se duc sa munceasca pt. un salariu cat de cat si nici macar asta nu e ok, dar Rocksee care abia isi duce zilele muncind pe branci ?

Nici macar nu are o relatie cu prietenul ei.

Nu as face un copil pana cand nu as avea sa-i ofer o familie si un loc in care sa creasca protejat. Nu as risca. Eu am asteptat si bine am facut.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu nu inteleg idealismele astea, pentru mine dau in patetism, chiar mi se par niste indemnuri irationale. Nu sunt adepta avortului si nu-l propovaduiesc pe nicaieri, dar sa iei asa in senin situatia:"a, ai ramas? ok, fa-l, nu conteaza ca n-ai iubit, ca n-ai sprijin, ca n-ai bani etc, te va privi si-ti va zambi blabla" mi se pare...sentimentalism de doi bani, film siropos SF dar cu happy end. Eu sunt gravida si am sotz si mama drept suport, si tot mi se pare greu uneori, tot mi se par perspectivele sumbre cand ma uit la site-urile cu produse de copii cu preturi uriase...am toane cauzate de hormoni si daca as fi singura cred ca as innebuni, poate vreau compot la 12 noaptea (ma rog, astea-s maruntisuri, dar fac si ele parte din peisaj:))
De ce trebuie sa dati din start o amploare atat de mare si grava unui act medical, la urma urmei? Doar nu-i face histerectomie, e tanara, se va reface din toate punctele de vedere, va fi un episod neplacut din trecut, intr-adevar, dar unele prea fac o tragedie din asta. Eu cred ca cineva pregatit sa aiba un copil nu mai pune intrebari pe forum; fata asta tanara e nesigura si ar vrea o incurajare, dar astea mi se par incurajari irationale:"fa-l, ca bine-a fi!". Poate-a fi bine, poate nu. Poate peste 10 ani vei fi in culmea fericirii, cu un copil de scoala, implinita si senina, sau vei fi o mama-acritura frustrata ca nu si-a trait tineretea, razbunandu-se pe copil cu reprosuri mai mult sau mai putin mascate ca "s-a sacrificat pentru el". Putem sa ne inchipuim mai multe perspective, nu doar cea idilica, cu copilasul scaldandu-se in zambetul mamei fericite!

24+
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

io zic sa va calmati
fata n-a mai dat nici un semn, poate ca nici nu va mai da...cine stie...
voi va dati de ceasul mortii aici si ea...

halal subiect, DACA nu va mai interveni autoarea topicului!

daca, totsi e pe bune, atunci e o situatie destul de rea si dificila, DAR exista rezolvari. va stii sa ia singura o decizie...


Kari
"
"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pai abia azi a postat, zici de parca n-ar mai fi dat pe aici de un an.
Eu sunt calma, daca-mi expun punctul de vedere nu inseamna ca o fac cu spume la gura. E un subiect ca oricare altul si ne dam si noi cu parerea pe marginea lui, nu?

24+
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Rocksee, activeaza-ti PM, vreau sa iti zic ceva personal!!!

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu cred ca trebuie sa intorci bine situatia pe toate partile si apoi sa iei o decizie pe care sa ti-o asumi total.
asta e, vei ramine cu niste invataminte - nu are sens sa te autoacuzi sau mai stiu eu ce.
sint povesti cu final fericit in ambele variante si sint povesti triste tot la fel, in ambele variante.
era destul de recent un jurnal al unei mamici care nascuse un copil impotriva tuturor ca sa zic asa si care acum era fericita.
pe de alta parte poti ajungi la niste frustrari greu de depasit.
hotarirea trebuie sa fie a ta in intregime, macar vei sti ca ti-ai facut-o cu mina ta :)

p.s. - eu cred ca daca fata are 2 joburi e mai greu sa tina pasul cu forumul

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Rocksee, te rog frumos, inainte de a lua o decizie radicala, citeste cat iti permite timpul din acest topic:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131319&whichpage=1

Sunt femei care se chinuie si de 10 ani sa aiba un bb. Unele au ca motiv pentru care nu mai pot ramane insarcinate un avort facut in trecut.

Felicitari pentru modul cum te descurci, din ce spui, faci parte dintre invingatori.

Mergi la inceput