Clubul cititoarelor (10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

N-am mai scris de mult despre lecturile mele, dar o fac acum:
Regina Noor - Autobiografie, o carte foarte interesanta care mi-a dezvaluit o serie de lucruri nestiute despre Iordania, despre lumea araba, despre conflictul arabo-israelian vazut din partea araba;
M-am apucat de Shalimar clovnul, dar nu am terminat-o, destul de greoaie, cel putin la inceput, dar sper sa o reiau intr-o buna zi. A ramas pe noptiera mea;
La sugestia uneia dintre voi mi-am luat ultima carte a lui Amos Oz - Poveste despre dragoste si intuneric , pe care ma chinui s-o citesc de vreo luna. Merge extrem de greu, desi are unele pasaje scurte foarte bine scrise si interesante, per ansamblu nu ma incanta. Este o carte scrisa pentru evrei(nu ca as avea ceva cu ei!!!), dar prea multa istorie si literatura nationala, prea multe nume care nu-mi spun nimic... Dar totusi o citesc si nu renunt!!!
Spor la citit si voua!

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui RWheelwright
Voi cu ce va mai 'laudati'?

Nihil sine Deo.


Cu vreme frumoasa, numai buna de stat cu copila pe afara. Mai citesc atunci cand doarme peste zi, ceea ce tot da vreo doua ore, daca am noroc. Nici eu n-am mai scris de mult tare, asa ca mentionez, din amintiri:
* Mihail Sebastian, Jurnalul, Accidentul, Orasul cu salcami: erau relecturi cu toatele, dar Accidentul a fost o redescoperire faina pentru mine. Cumva, in mintea mea cartea asta a fuzionat cu Patul lui Procust (Camil Petrescu) si a fost acum o ocazie buna sa despart apele.
*Daniel Arasse, Nu vedeti nimic: savuroasa culegere de eseuri despre cat de needucata/lipsita de spontaneitate/plina de prejudecati etc. e privirea pe care o indreptam spre tablouri celebre, despre cat de multa noutate ramane in imaginile despre care avem impresia ca stim totul.
*Dickens, Marile sperante: prima mea lectura de adult din Dickens (dap, cam tarziu), dar ce bucurie! Cumva foiletonistic romanul asta (n-am scapat de senzatia ca scrie asa, ca si cum ar publica in foileton, poate e numai impresia mea, n-am apucat sa verific: mecanismele suspansului functioneza in sensul asta, destula doza de senzational, de eveniment dramatic in fiecare capitol ca sa tina legat un cititor, personaje la marginea caricaturalului etc.) Oricum, imaginea mea despre Marile sperante, asa cum se formase dupa ce vazusem filmul s-a spulberat cu totul, slava Domnului!
*Bernhard Schlink, Cititorul: m-am dus spre cartea asta ca spre pomul laudat, cel din proverb si poate de aceea am simtit ca primesc mai putin decat ma asteptam... Subiectul foarte ofertant (urasc vorba asta, dar nu mai schimb acum), insa undeva am simtit ca... e cartea prea subtire.
*D.H. Lawrence, Fii si indragostiti: prea lunga pentru gustul meu. A durat ceva sa ma las in voia cartii, s-o iau ca pe o saga fara intriga stransa, fara miza imediata. Cred insa ca D. H. Lawrence are nevoie de-un alt fel de cititor decat mine...

Na, m-am laudat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

*Dickens, Marile sperante: prima mea lectura de adult din Dickens (dap, cam tarziu), dar ce bucurie! Cumva foiletonistic romanul asta (n-am scapat de senzatia ca scrie asa, ca si cum ar publica in foileton, poate e numai impresia mea, n-am apucat sa verific: mecanismele suspansului functioneza in sensul asta, destula doza de senzational, de eveniment dramatic in fiecare capitol ca sa tina legat un cititor, personaje la marginea caricaturalului etc.) Oricum, imaginea mea despre Marile sperante, asa cum se formase dupa ce vazusem filmul s-a spulberat cu totul, slava Domnului!



Nu e numai impresia ta. Dickens publica in foileton si-si tinea publicul cu sufletul la gura - avea timp intre fascicule sa se gandeasca pe cine sa omoare, pe cine sa salveze etc. Tinea cont si de scrisorile primite de la cititori, in care era rugat s-o scoata mai repede din scena pe nebuna de Miss Havisham (e doar un exemplu tampit). In sensul asta, romanele lui sunt cu adevarat o radiografie a epocii victoriene, pen'ca se muleaza si dupa dorintele si mentalitatea cititorilor. Foiletoanele lui au fost chiar comparate cu niste soap operas vitoriene.

Mi-am amintit de o anecdota - pe care am citit-o cred intr-un roman de Agatha Christie - despre Anthony Trollope, care publica si el tot in foileton. Aflat pe un vas, aude din intamplare conversatia unor pasageri care vorbeau despre ultimul fascicul publicat. Unul spunea ceva de genul: ' e foarte bun, imi place de cutare dar ar trebui s-o omoare pe baba aia fastidioasa'. La care Trollope se duce la ei si spune: 'Va raman indatorat, domnilor. Ma duc s-o omor pe data'.

Si, pentru ca nu ma pot abtine, la care film te referi? Ala cu Gwyneth Paltrow in rolul Estellei si De Niro in rolul lui Magwitch?


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui speed

off topic: copiloi, parca tu citeai firmin...ai terminat-o? ne spui si noua daca ti-a placut? la alt topic,bineinteles...



Am terminat Firmin, ceva mai greu, dar nu din cauza cartii, ci din lipsa de timp ......

Nu ma pricep eu la cronici de carte, dar ce pot spune despre Firmin este ca e imposibil sa nu-ti placa.....e placuta, duioasa, reflectiva, scrisa cu bun gust, emotionanta.....si care iti trezeste pofta de lectura

O singura asteptare mi-a fost inselata...inainte de a ma apuca de ea, am citit intai niste review-uri de unde am tras eu concluzia ca in carte, prin Firmin, se fac comentarii mai detaliate si la alte carti, ceea ce nu-i chiar asa ...

In concluzie, cartea e relaxanta, fara a fi usoara, meditativa- nefilozofica


Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Si, pentru ca nu ma pot abtine, la care film te referi? Ala cu Gwyneth Paltrow in rolul Estellei si De Niro in rolul lui Magwitch?


You cannot both dance and not pay the piper.



Da, cred ca despre ala e vorba. Vazut cu mult timp in urma, amintiri vagi... Da' stiu ca ramasesem cumva cu impresia ca Marile sperante e o carte asa, sfasietor de romantica. Or acum, la lectura, am gustat mai degraba partea de satira/caricatura, ironia cu care e pus in pagina Pip etc.

Si fraza asta: "Doamna Joe era o gospodina neintrecuta, insa avea darul de a face din curatenia ei impecabila un lucru mai neplacut si mai inacceptabil decat murdaria insasi. Curatenia se aseamana intrucatva cu cuviosenia, iar unii oameni fac acelasi lucru cu religia pe care o imbratiseaza." (Una e in faza in care rontaie paine/biscuiti pretutindeni prin casa, m-am relaxat instant numai citind cele de mai sus.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui speed

off topic: copiloi, parca tu citeai firmin...ai terminat-o? ne spui si noua daca ti-a placut? la alt topic,bineinteles...



Am terminat Firmin, ceva mai greu, dar nu din cauza cartii, ci din lipsa de timp ......

Nu ma pricep eu la cronici de carte, dar ce pot spune despre Firmin este ca e imposibil sa nu-ti placa.....e placuta, duioasa, reflectiva, scrisa cu bun gust, emotionanta.....si care iti trezeste pofta de lectura

O singura asteptare mi-a fost inselata...inainte de a ma apuca de ea, am citit intai niste review-uri de unde am tras eu concluzia ca in carte, prin Firmin, se fac comentarii mai detaliate si la alte carti, ceea ce nu-i chiar asa ...

In concluzie, cartea e relaxanta, fara a fi usoara, meditativa- nefilozofica


Alina

***


interesant, si eu tot asa am inteles din review-urile de pe amazon parca...oricum pare o carte interesanta, o pun pe lista, merci de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Alina, de cine e scrisa Firmin? Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

? Sam Savage...tocmai ce am dat un search...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Da, autorul e Sam Savage.

Am aflat de carte de www.terorista.ro/2009/03/06/o-carte-adorabila-trei-premii/" target="_blank">aici.


Alina



***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Mersi Alina, imi place si blogul, nu sunt o "profesionista" in ale cititului, mai ales ca iau carti in engleza, de la biblioteca...cartile scrise acum 10-20 de ani sunt mai diferit scrise- ma refer la engleza, asa ca incerc scriitorii mai noi ...Am pus si eu Firmin pe lista de citit !

Mergi la inceput