Clubul cititoarelor (10)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Edit: ce carte e cu balene? Poate ii cumpar si la Diana...despre ce e vorba?


E o mica enciclopedie foarte faina de la RAO, pentru copilasi. Site-ul celor de la RAO e in lucru, caut acusi link in alta parte. Cartea e parte dintr-o serie de carticele tematice - despre padure, despre ferma, despre bebelusi, corpul uman etc. Clar o depaseste in continut pe Una mea (2 ani fara o luna), dar e superb ilustrata. Dar i-au placut Unei balenele si delfinii, a invatat si ea unde traiesc balenele si-a dedus ea cumva ca balenele sunt... bune.

www.ishop.ro/carti/Delfini-si-balene_-Larousse.html" target="_blank">Asta-i.
Cat e de mare Diana ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

m-ati innebunit cu donul asta linistit!
de unde se poate cumpara?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui capra cu trei iezi

m-ati innebunit cu donul asta linistit!
de unde se poate cumpara?


Eu o iau de la biblioteca, nu stiu sa se fi reeditat recent. Poate gasesti cartea intr-un anticariat. (Sa fii atenta, editia de la Univers, din 1987, are 4 volume - eu le-am dat greu de urma, aici nicio biblioteca nu le avea pe tote 4. )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Lia, mersi de link, noi avem enciclopedii, chiar una mai pe scurt cu diverse animale, pesti, pasari si insecte. A rasfoit-o de cateva ori, stie ce sunt, dar nu pare foarte interesata de ea, poate daca n-ar avea acces asa facil la ea s-ar schimba treaba.
Are 3 ani si jumatate si destule bazdaganii in cap...
Sa-ti traiasca fetitza si s-o duci mereu la biblioteca, sa ii placa sa citeasca...asta e oful meu cel mare, niciunul dintre nepoti/nepoate nu sufera de mania cititului, daca le pui o carte in mana, parca e bomba si explodeaza.
On-topic: ai terminat ultimul volum? Sa-mi descrii impresia de la sfarsit...apoi ti-o spun si eu pe a mea.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
On-topic: ai terminat ultimul volum? Sa-mi descrii impresia de la sfarsit...apoi ti-o spun si eu pe a mea.

Cat a dormit azi am Una am citit primele 130 de pagini. Maaai, e asa o tristete peste toti si peste toate... Nu stiu, parca simti ca-i sfarsitul aproape. E clar ca n-au cum sa scape, eu una vad ca li-s zilele numarate, parca o intuiesc si ei - Grigori si Prohov vorbesc despre razboi, simtind ca e destul, batranii care se pregatesc de muncile verii simt si ei ca razboiul s-a lungit prea mult, toti cartesc atunci cand femeile sunt decorate, ca si cum notiunea de "ieroism" ar cadea astfel in derizoriu, Daria cu bolile ei vine, in alta nota, sa sublinieze senzatia asta de sfarsit iminent. Plus destramarea familiei Melehovilor, instrainarea pe care incep s-o simta toti, si cel mai mult batranul Pantelei.

A, si-a aparut Mitka Korsunov. Am inteles de ce-l numeai tu o intruchipare a raului pur.

Citesc cat de repede pot, sa incep dupa aceea cartea de la cerc. Dar nu cred ca termin azi, poate doar daca adoarme Una devreme.

Si ca veni vorba de Una, e inca mica, am impresia, ca sa faca ea niste alegeri foarte... constiente. Deocamdata se joaca mult cu cartile, ii place la biblioteca, alegem greu ce sa ia acasa si ce sa lase acolo. Noroc ca-s dragute bibliotecarele de aici si ne lasa sa rasfoim, sa stam si cate-un ceas printre rafturi. Om vedea mai tarziu cum evolueaza situatia, deocamdata ma bucur ca are cine mosteni biblioteca noastra de acasa.

Editiile acelea de la RAO cred ca merg si ceva mai mult de 3 ani jumate - as zice eu ca pana pe la 5 ar fi ok, da' experienta mea cu copii asa de mici e limitata rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Liadorian, imi place tema propusa, dar ma mahneste precizarea cu clasicii. Ce au clasicii, musca?


oh nu,dimpotriva.am facut precizarea din motive pur egoiste , incerc sa-mi "construiesc" si eu o biblioteca aici iar din motive economice :) incerc sa nu iau cartile pe care le am acasa, in limba romana. sugestiile si comentariile fetelor-de la toate temele propuse pina acum si si de la subiectul de fatza- sunt o sursa de inspiratie de nepretuit :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui speed

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Liadorian, imi place tema propusa, dar ma mahneste precizarea cu clasicii. Ce au clasicii, musca?


oh nu,dimpotriva.am facut precizarea din motive pur egoiste , incerc sa-mi "construiesc" si eu o biblioteca aici iar din motive economice :) incerc sa nu iau cartile pe care le am acasa, in limba romana. sugestiile si comentariile fetelor-de la toate temele propuse pina acum si si de la subiectul de fatza- sunt o sursa de inspiratie de nepretuit :)


Esti o dragutza Speed, n-am zis cu rautate fraza aia, eram mirata, bine ca ai spus de ce. N-am vrut sa te intreb la organizatorice, ca nu mi se pare corect sa punem in discutie motivele alegerii unei teme.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Lia, si fiica-mea sta si studiaza cartile sau inventeaza povesti, cata vreme are aceasta preocupare eu sunt linistita, bine, o si tin departe de calculator.
Mitka a ajuns tortionar din proprie vointa, de aceea spuneam de el ca e diabolic, nicidecum nu mi-am putut imagina transformarea lui de la inceputul cartii.
Ce ma lasa in ceata, sunt alegerile lui Grigori privind partidul, el este tras cand intr-o parte, cand in alta, imi aminteste de Sasa din Ribakov, acolo e o atmosfera si mai tensionata, nici acum n-am habar ce orientare are la final eroul (caci e erou totusi). Daca ai citi Ribakov, am putea face o paralela cu 1984 si uite asa, din carte in carte tot inaintam..


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

as veni cu o rugaminte la voi. cand scrieti despre un titlu, poate stabiliti un criteriu: adika greu de parcus, intriga, vocabular..etc.

io, citesc in germana, si de Ex: la Salman Rushdie -as pierde intr-o limba pe care nu o stapanesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ingrid, am terminat Donul linistit. Ultimul volum, am mai spus-o, a fost de-o tristete... Mor unul cate unul, unii in mod revoltator (ma gandesc aici la Natalia - mi s-a parut asa de aiurea felul in care moare), valorile vechi par sa se relativizeze (ce teribil tineau Melehovii sa se delimiteze de unii ca Miska sau ca Axinia si uite, in final ajung sa inrudeasca, sa locuiasca impreuna sau mai stiu eu ce), Grigori insusi ajunge un soi de hotz, daca am priceput eu bine.

Iar sfarsitul cartii mi-a parut tare inselator: barbatul se intoarce in sfarsit acasa, isi tine baiatul in brate, implinindu-si astel visul. Dar e cred, cel din urma vis, fiindca intoarcerea acasa e cam ca cea din Tinerete fara batranete si viata fara de moarte: odata intors, le gaseste pe toate schimbate si numai moartea il mai asteapta.

Iar Donul o curge el linistit, insa cei de pe malurile lui numai de liniste n-au parte. Imi pare ca-i o carte despre indivizi care nu-s lasati in pace, nu-s lasati sa-si curga destinul in liniste. Peste toate, o lectura care mi-a prins bine.

Sa-mi spui care-a fost impresia ta la final, sunt tare curioasa!

Mergi la inceput