Clubul cititoarelor (10)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Lia, eu am 4 volume, cred ca si la tine e la fel. Dar, prima data am citit o editie unde erau 2 volume, sper ca memoria e corecta.
Unde ai vazut alaturarea dintre Reymont si Rebreanu? Mi se par foarte diferiti ca scriere, subiectele nu sunt o garantie a egalitatii scriitorilor. Reymont reuseste sa fie luminos si plin de speranta chiar si in mijlocul nenorocirii, Rebreanu e mohorat, tragic...cel putin asa am impresia eu.
Nu-ti mai spun de carte, pentru ca esti aproape de final si ti-as dezvalui restul intamplarilor. Insa, am o obiectie la destinele de care vorbesti, in marile opere "jucatorii" schimba societati, destinul lor nu ramane cantonat intr-un areal mic, ci cuprinde cu generozitate lumea. Uite in Mizerabilii....cel mai rapid exemplu care mi-a venit in minte.
Poate nu-ti plac cazacii, rusii, comunistii...as vrea sa-ti recomand de la biblioteca Copiii din Arbat de Anatoli Ribakov, o carte exceptionala ce te va face sa intelegi altfel tema propusa de Solohov.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Tocmai am terminat volumul al treilea. Am stiut eu ca Grigori si Axinia o iau de la capat, ha! Nu se putea altfel! Cred ca acest al treilea volum m-a atras mai mult; au fost amintirile acelea din copilarie ale lui Grigori care mi s-au parut absolut tulburatoare in contextul distrugerii lumii prin razboi, apoi felul in care razboiul schimba oameni si locuri - batranul Pantelei venind cu caruta la Grigori dupa prada de razboi, brrr! Iar finalul m-a lasat masca - lumea ajunge la cheremul unui nebun!

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Insa, am o obiectie la destinele de care vorbesti, in marile opere "jucatorii" schimba societati, destinul lor nu ramane cantonat intr-un areal mic, ci cuprinde cu generozitate lumea.

Cu asta sunt perfect de acord. Atat doar ca eu nu ma vad nicicum in scenariul asta asa de mare, cu oameni ata de generosi, care schimba lumea. Se sparie gandul cand e vorba de schimbat lumea. Efectiv nu pot gandi la scara asta.

Despre Rebreanu si Reymont cred c-am citit pe undeva prin critica literara, chiar nu mai stiu referinta exacta. O sa caut prin fise si notite, probabil prin liceu am dat de asocierea numelor lor. Cred ca cei doi erau pusi alaturi mai mult pentru tematica rurala decat pentru altele.

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid SPoate nu-ti plac cazacii, rusii, comunistii...

Nu stiu ce sa spun, nu cred ca am ceva in mod special cu ei. Cred ca daca am ceva, e cu romanul asta de creatie (dar nici cu el n-am nimic, atat ca nu-i genul de proza care sa vorbeasca pe limba mea). Mie mi se potriveste mai mult proza de analiza, cred. Sa stii ca-l caut pe Ribakov, n-am citit nimic din ce-a scris. Si daca poti sa-mi mai recomanzi niste rusi interesanti, te rog s-o faci. N-am prea trecut de clasici - un Tolstoi, un Dostoievski, un Cehov, numele alea mari pe care le stie toata lumea. Iar extrem contemporani chiar n-am citit deloc.

Buuun. Deci ma asteapta lucruri interesante in volumul patru! Sigur mai e un volum patru si la mine, nu stiu de ce s-o fi zgarcit bibliotecara. Acu as fi putut sa-l incep, of! Asa, ma consolez cu foer, Totul este iluminat.

Ai vazut pe tema faina avem la cerc? Poate citim impreuna si Memoriile lui Hadrian!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Liadorian, imi place tema propusa, dar ma mahneste precizarea cu clasicii. Ce au clasicii, musca? Asa am scos o carte din amintirile mele, scriitoarea nu e cotata very well, dar m-a uluit cat de perfect a descris simtamintele unei femei...doar o femeie putea fi asa de precisa.
Daca doresti, citim si pe Hadrian , dar sa-l pun pe cumnatel sa caute la biblioteca, eu n-am permis.
O sa-ti placa tot mai mult romanul pe masura ce se termina. Desi sunt convinsa ca te-ai obisnuit cu rasturnarile de situatie, tot o sa mai ai parte de surprize.
Dintre rusi am citit clasicii, Solohov, Turgheniev, Cehov, Gogol, Puskin, Lermontov, Tolstoi, Dostoievski (cel mai mare), ceva carti de povesti , Ribakov pe care ti l-am dat de exemplu...nu mai stiu altii. Cam putini daca stau sa ma gandesc acum..daca vrei ceva anume, iti stau cu placere la dispozitie.
Spor la lectura, fie si Foer. Eu recitesc Graham Greene, La drum cu matusa mea, lesin de ras.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

O precizare: nu-i asa ca sunt "adorabili" cand fura ca in codru, sub asa-zisa protectie familiala? Vorbesc de Pantelei, de parca surioara lui Grigori e mai buna...in razboi totul e permis. Nici macar n-am fost socata de atitudinea tatalui, dar de a lui Grigori da, pentru ca aceasta cinste e unica. Si stai sa vezi demnitate la Pantelei Prokofievici, cum o sterge pe jos cand e vorba de supravietuire...

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Edit: am observat ca ai subliniat replica: poate nu-ti plac rusii, comunistii...etc, sper sa nu deduci ca mi-ar fi dragi comunistii, bolsevicii.., vroiam sa zic ca eu citesc indiferent de subiect, nu-mi place totalitarismul daca apreciez si traiesc la maxim 1984. Si Ribakov descrie totalitarismul, acolo mai gasesti si sarcasm din belsug, avem si fragmente din viata lui Stalin (foarte bine si la rece prezentat), precum si universul kafkian care se intrepatrunde cu "realitatea" rusa...intamplari atat de absurde, incat par de legenda. Na, ca ti-am descris-o, ramane la latitudinea ta daca o iei sau nu s-o lecturezi.

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Edit: am observat ca ai subliniat replica: poate nu-ti plac rusii, comunistii...etc, sper sa nu deduci ca mi-ar fi dragi comunistii, bolsevicii...

Nicio grija, am inteles din prima.
Si pe Ribakov cred ca o sa-l caut pana la urma, mai ales ca azi,la Carturesti, am gasit o carte a lui Kadare cu 9.90 - Palatul Viselor, descrisa nitel www.humanitas.ro/humanitas-fiction/palatul-viselor" target="_blank">aici. Pare a fi legat de totalitarism. M-am invartit mult pe langa cartea asta, n-am citit inca nimic de Kadare si nici n-am nimic acasa din ce s-a tradus la noi dar hotarasem sa nu iau decat o carte si pana la urma am luat O lume pentru Julius. O sa reiau si 1984, n-am mai citit-o de vreo 10 ani, poate si Castelul lui Kafka, citit tot cam pe atunci si mai vad eu ce. Ma tenteaza si Bradbury, cu Fahrenheit 451,n-am citit-o inca.

Vad eu cum fac pana la urma, is in plin proces de facut si desfacut liste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Lia, Kadare iti va placea. Nu stiu daca 'Palatul viselor' e cea mai reusita dintre cartile lui (are un sfarsit cam rasolit, ca sa ma exprim academic). Eu iti recomand 'Florile inghetate din martie', 'Piramida' (tot parabola totalitarista) si 'Generalul armatei moarte'.

Trebuie sa-mi cumpar si eu 'O lume pentru Julius' (asa cum trebuie sa-mi cumpar o gramada din cartile propuse de speed la cercul de lectura).




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

N-am citit de Kadare nimic, dar daca e vorba de totalitarism, ma bag la frunzarit. Mihaelka, o sa caut Piramida, mersi de pont.
Despre 1984 as putea scrie eu un roman, doar din comentarii, cuvantul exceptional cred ca e sarac in descriere. Iar Fahrenheit 451 l-am cumparat in iarna, chiar inainte de Craciun, un mic cadou pentru mine , merita citit, o lume rece, seaca si stranie ca un peisaj lunar.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Mihaelka, macar un Kadare tot trebuie citit pana la 1 august. Cred ca ma abtin de la alte cumparaturi si caut la biblioteca Generalul armatei moarte, sa-l incep pe Kadare cum trebuie. Si vreau si Dumnezeul lucrurilor marunte, vreeeeeaaaau!

Ingrid, azi ma duc dupa ultimul volum din Don. Sigur o sa-si ia si Una "catea cu balene", a treia oara!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Despre 1984 as putea scrie eu un roman, doar din comentarii, cuvantul exceptional cred ca e sarac in descriere. Iar Fahrenheit 451 l-am cumparat in iarna, chiar inainte de Craciun, un mic cadou pentru mine , merita citit, o lume rece, seaca si stranie ca un peisaj lunar.



O, da. Ce idee nemaipomenita pentru un viitor cerc de lectura: utopii negative (distopii).

Eu recomand cu mare caldura si ecranizarile: www.imdb.com/title/tt0087803/" target="_blank">Nineteen Eighty-Four, 1984, regia Michael Radford si www.imdb.com/title/tt0060390/" target="_blank">Fahrenheit 451, 1966, regia Francois Truffaut - amandoua extraordinare.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Mihaelka, am vazut 1984, Fahrenheitu' mi-a scapat. Probabil si pentru ca e ecranizat prin anii '60.
Da, ideea e perfecta pentru cercul de lectura, dar si o tema comica ar fi fost buna, sunt atatea carti care sa te mai scoata din plicitseala cotidianului prin ras...vorbesc in cunostinta de cauza, am terminat La drum cu matusa-mea.

Edit: ce carte e cu balene? Poate ii cumpar si la Diana...despre ce e vorba?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput