Clubul cititoarelor (10)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Lia, am eu ceva in capsor pentru clubul de lectura cand mi-o veni randul, care o sa ne plimbe nitel geografic si sper eu sa fie ceva nou si interesant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Feteleeeeeeee,

Mi-am cumparat Amy Tan - "Tamaduitorul de oase" si "Paunul alb" de D.H. Lawrence. De-abia astept!
Cel putin, despre prima carte am auzit numai lucruri bune; iar D.H. Lawrence e arhicunoscut....

Sper sa-mi placa ce-am luat....

Voi ati mai citit ceva in ultimul timp? Eu nu, ca am fost f ocupata, dar am..... planuri mari! Sper sa nu ramana doar la stadiul de plan....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Eu am inceput sa citesc "Ochi de pisica" de Atwood si incepe sa ma prinda povestea. Ma plictiseste usor dar ma bazez pe faptul ca ator oameni le-a placut asa ca trebuie sa fie ceva de capul ei.
Daca a citi-o cineva poate imi da un "hei rup" ...sau nu .

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 17+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Iar eu am terminat "Donul linistit" al lui Solohov. Autorul mi-a concentrat toate emotiile, mi-a strans sufletul in pumn si la final, i-a dat drumul sa zboare...este capodopera si a ramas pe primul loc pentru mine, acum si in urma cu 20 de ani, cand am citit-o prima data.
Scenele de razboi sunt construite foarte detaliat, foarte veridic, apoi avem o fresca a satului cazac, aici imi seamana cu "Taranii" al lui Reymont si nu in ultimul rand, prin toata cartea te trage un fir, cel al iubirii, cea mai frumoasa iubire despre care am citit vreodata. Minunat.
Rwheelwright, eu am citit "Fii si indragostiti" si "Sarpele" de D.H.Lawrence, drept sa spun sunt doua carti diametral opuse si ca stil si ca ccc compozitie. E super scriitorul, sa ne spui cum e Paunul alb, poate o cumpar.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Eu am citit 'Un fel de jurnal' - pe care l-am inceput cu o zi inainte ca Matei Calinescu sa plece in al doilea exil, coincidenta nefericita care a adaugat rezonante grave lecturii mele. Acum caut disperata 'Potretul lui M' si nu-l gasesc.

Am mai citit 'Teorema' lui Pier Paolo Pasolini. Eram curioasa sa vad o carte facuta dupa un film (!). Filmul mi-a placut mai mult. Cartea e prea 'programatica' pentru gustul meu, desi ideea e nemaipomenita (Pasolini vede peste tot lupta de clasa si burghezie putreda, iar cuvintele il tradeaza in timp ce imaginile il servesc).

Acum termin 'Toba de tinichea' si incerc sa fac rost si de film.




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Iar eu am terminat "Donul linistit" al lui Solohov. Autorul mi-a concentrat toate emotiile, mi-a strans sufletul in pumn si la final, i-a dat drumul sa zboare...este capodopera si a ramas pe primul loc pentru mine, acum si in urma cu 20 de ani, cand am citit-o prima data.
Scenele de razboi sunt construite foarte detaliat, foarte veridic, apoi avem o fresca a satului cazac, aici imi seamana cu "Taranii" al lui Reymont si nu in ultimul rand, prin toata cartea te trage un fir, cel al iubirii, cea mai frumoasa iubire despre care am citit vreodata. Minunat.
Rwheelwright, eu am citit "Fii si indragostiti" si "Sarpele" de D.H.Lawrence, drept sa spun sunt doua carti diametral opuse si ca stil si ca ccc compozitie. E super scriitorul, sa ne spui cum e Paunul alb, poate o cumpar.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


He-he, de bine ce le-am cumparat mi-a venit sa citesc "Dubliners" a lui James Joyce, pe care o aveam in biblioteca. Sunt povestiri ce incearca sa infatiseze crampeie din viata catolicilor de clasa mijloci din Dublin.... Nu mi se pare chiar fantastica pana acum.... La prima povestire, cel putin, "The Sisters", am vrut la un moment dat sa dau pagina si de fapt se si terminase... Asa, in coada de peste, cum se zice.... Revin cu impresii cand oi termina-o...... Vreodata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka cum e Toba de tinichea...eu ma chinui cu ea in germana, si desi nu sunt la prima experienta cu Gras, merge cam greu, si asta nu din cauza limbii, ci a cartii. Pe mine m-a asurzit de-a binelea cu toba aia afurisita, imi pocneau urechile, asa de bine imi imaginam zgomotele. Dupa ce a "refuzat" sa mai creasca - zic eu pana acum un protest in van fata de reactiile adultilor, care oricum sunt prea chiori ca sa vada lumea copiilor - parca m-am impotmolit. Acum imi trebuie un nou imbold sa ma reapuc de lectura. Si asa acum stau degeaba, caci am refuzat cu incapatanare sa citesc O inima atat de alba.

P. S. Daca nu gasesti Portretul lui M, cry for help, ti-o pot imprumuta eu. Suntem amandoua din Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Iar eu am terminat "Donul linistit" al lui Solohov. Autorul mi-a concentrat toate emotiile, mi-a strans sufletul in pumn si la final, i-a dat drumul sa zboare...este capodopera si a ramas pe primul loc pentru mine, acum si in urma cu 20 de ani, cand am citit-o prima data.
Scenele de razboi sunt construite foarte detaliat, foarte veridic, apoi avem o fresca a satului cazac, aici imi seamana cu "Taranii" al lui Reymont si nu in ultimul rand, prin toata cartea te trage un fir, cel al iubirii, cea mai frumoasa iubire despre care am citit vreodata. Minunat.


Eu sunt inca la primul volum si merge destul de incet din cauza Unei. E spectaculos, intr-adevar - in primele 50 de pagini se intampla atatea evenimente cat sa umple un roman intreg. Multe scene dure de tot, condensate intr-un paragraf sau intr-o jumatate de pagina, fara ca naratorul sa incerce sa supraliciteze emotional (si asta mi-a placut mult). Pe mine m-a lovit in freza chiar de la inceput, cu uciderea turcoaicei si nasterea lui Pantelei, apoi cu povestea Axiniei. Si dupa aceea, o multime de detalii frumoase - pulberea de polen de pe obrazul Axiniei, intalnirea celor doi in lanul de floarea-soarelui, Axinia care se apleaca si-si odihneste palmele in urma lasata de piciorul lui Grigori pe pamanul moale etc.

Ii vad pe oamenii astia dar, pentru mine, is din alta lume, din alt timp. Sunt curioasa ce-o fi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Mihaelka cum e Toba de tinichea...eu ma chinui cu ea in germana, si desi nu sunt la prima experienta cu Gras, merge cam greu, si asta nu din cauza limbii, ci a cartii. Pe mine m-a asurzit de-a binelea cu toba aia afurisita, imi pocneau urechile, asa de bine imi imaginam zgomotele. Dupa ce a "refuzat" sa mai creasca - zic eu pana acum un protest in van fata de reactiile adultilor, care oricum sunt prea chiori ca sa vada lumea copiilor - parca m-am impotmolit. Acum imi trebuie un nou imbold sa ma reapuc de lectura. Si asa acum stau degeaba, caci am refuzat cu incapatanare sa citesc O inima atat de alba.

P. S. Daca nu gasesti Portretul lui M, cry for help, ti-o pot imprumuta eu. Suntem amandoua din Bucuresti.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Iarina, ce pot pentru ca sa spun...merge de mers. Pe mine cartile lui Gras m-au intimidat mereu iar acum am tinut mortis s-o citesc ca sa pot vedea filmul lui Schlondorff. Dar si mie imi cam pocnesc urechile.

Multumesc de oferta cu 'Potretul lui M'. Cred ca o sa profit.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Liadorian pregateste-te sufleteste, naratiunea e la fel pana la final, foarte condensata cum bine ai remarcat, dar si foarte incitanta, cel putin n-am gasit un singur pasaj inutil...din punct de vedere descriptiv Solohov e maestru.
E interesant personajul Mitka cu ochii verzi-galbeni de pisica, sa-mi spui ce crezi despre el acum, la inceput...m-a fascinat, drept sa zic.
Si Grisa Melehov merita toata atentia, o sa discutam despre el putin mai incolo, cand ajungi la sfarsitul primei parti.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput