Clubul cititoarelor (10)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Sunt de acord cu Donul linistit, dar abia maine am cartea, nu-i bai daca incepi ca te ajung din urma.


Si eu mai am vreo 100 de pagini din Amos Oz, www.polirom.ro/catalog/carte/sa-cunosti-o-femeie-1650/" target="_blank">Sa cunosti o femeie si abia dupa aceea ma apuc de Donul linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Am citit Amos Oz, Sa cunosti o femeie. Fragmente aici.

Personajul principal e Yoel, agent al serviciilor secrete israeliene. Sotia lui, Ivria, moare. Imediat dupa aceea, Yoel isi ia fiica, mama si soacra si se muta intr-un alt oras, intr-o casa noua, renunta la serviciul sau si
"Nimic nu fremata in el, decat o vaga dar constanta senzatie ca nu era treaz: ca se misca de colo-colo, gandea, se ocupa de casa si de gradina si de masina, facea dragoste cu Annemarie, facea naveta intre pepiniere si locuinta, intre casa si centrul comercial, curata geamurile pentru Pasti, terminase aproape de citit biografia Sefului Statului Major Elazar, dar totul in somn. Si, daca mai incerca o vaga speranta de a mai descifra ceva, de a decoda si a intelege ceva sau macar de a formula o intrebare clara, atunci trebuia sa se scuture de pacla aceasta deasa. Trebuia, cu orice pret, sa se trezeasca di toropeala. Chiar cu pretul unui dezastru. Daca l-ar sfasia ceva, taind gelatina moale, cleioasa, care se inchega din toate directiile in jurul lui si-l asfixia, ca o placenta." (p.315-316)

Finalul:
"Si astfel, Yoel Ravid a inceput sa cedeze. Din moment ce era capabil sa observe, ii placea sa observe in tacere. Cu ochii obositi dar deschisi. In inima intunericului. Si daca era nevoie sa-si focalizeze privirea si sa ramana treaz, de veghe, ceauri intregi si zile, ba chiar si ani, ma rog, era un lucru extrem de placut. In speranta reaparitiei unuia dintre acele momente rare, neasteptate, cand bezna se rupe pentru o clipa si se produce o strafulgerare, o licarire fugara care nu trebuie sa-ti scape, care nu trebuie sa te surprinda nepregattit. Pentru ca poate insemna o prezenta care te determina sa te intrebi ce altceva ti-a mai ramas? In afara de inaltare si de umilinta." (pagina 385)

Din categoria, "mi-a parut bine, dar n-o s-o recitesc".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Liadorian, eu am cartea. Ne apucam de citit? Deseara?
N-am citit Amos Oz, dar o carte cu recomandarea: "n-am s-o mai recitesc", nu ma atrage. Daca imi pica in drum, merg pe mana ta si o ignor..

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Liadorian, eu am cartea. Ne apucam de citit? Deseara?
N-am citit Amos Oz, dar o carte cu recomandarea: "n-am s-o mai recitesc", nu ma atrage. Daca imi pica in drum, merg pe mana ta si o ignor..

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


Sigur ca ne apucam de citit, chiar din seara asta. Eu sunt gata. Despre Oz nu vreau sa transmit un mesaj gresit, chiar a fost o lectura ok, dar nu atat de spectaculoasa incat sa investesc timp intr-o relectura. E drept ca am si avut, in ultima vreme, norocul sa dau peste carti care mi s-o potrivit manusa - Tihna lui Bartis, Foer, Matei Iliescu, Cortazar. Cu Amos Oz am luat-o o pauza, cred.

Deci eu pe la 9 si ceva, dupa ce adoarme Una, deschid Donul si o iau la vale. Linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Lia, Sa cunosti o femeie nu este cea mai buna cartea a lui Oz, eu o recomand cu multa caldura pe ultima, "Despre dragoste si intuneric", cred ca tot la acest topic s-a mai scris despre ea. Aburel a mai scris despre ea...apropos, o sa-i trimit un pm poate ni se alatura. Cred ca n-a mai intrat pe forum si nu a vazut subiectele. Ori poate nu are suficient timp de lectura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Lia, Sa cunosti o femeie nu este cea mai buna cartea a lui Oz, eu o recomand cu multa caldura pe ultima, "Despre dragoste si intuneric", cred ca tot la acest topic s-a mai scris despre ea. Aburel a mai scris despre ea...apropos, o sa-i trimit un pm poate ni se alatura. Cred ca n-a mai intrat pe forum si nu a vazut subiectele. Ori poate nu are suficient timp de lectura.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde

"Despre dragoste si intuneric" e o carte superba! Nu am citit nimic altceva de Oz, decat niste recenzii ale cartilor lui si mi s-a parut ca nu e pe gustul meu, dar autobiografia lui e cel putin de 4 stele! Am fotografiat acum ceva vreme un fragment care mi-a placut mult, in care bunicul de 95 de ani ii explica nepotului de ce e greu sa mori la asa o varsta inaintata.

In legatura cu tema aleasa de Carmina- pe lista mea de asteptare sta de mult timp "Matusa Julia si condeierul" a lui Llosa, daca va hotarati cumva pt cartea asta particip si eu.:)

"Donul linistit" l-am citit acum vreo 12-13 ani. Mi-a placut enorm, dar singurul lucru pe care mi-l mai amintesc cu claritate e ca o batrana murea in timp ce afara crestea iarba, ideea asta m-a impresionat teribil si mi-a ramas intr-un fisier din creier. As reciti cartea cu voi, dar am luat la recitit Anna Karenina :), la 20 de ani dupa prima cetire; se impunea sa vad cum o percep acum. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

iarina, sa stii ca mi-ar placea sa mai citesc si altceva de Amos Oz, nu cred ca l-am bifat definitiv. O sa caut "Despre dragoste si intuneric", cu siguranta.

Teodora, multumesc mult pentru fragmentele din Oz. Cat despre Donul linistit, se pare ca hazardul a facut in asa fel sa-l reiau acum. Daca nu-l pomenea Ingrid, cred ca ramanea uitat intr-un "fisier din creier". Sa vii si la cercul de lectura, musai! Si sa-ti faci dintr-asta un obiect pana la 100 de ani! A, si sa scrii, daca ai vreme, despre Karenina - eu am redescoperit-o anul asta, prin ianurie, la 10 ani de la prima lectura si mi-a purtat noroc pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Lia, cu placere!
Ce sa zic de Karenina, decat ca imi ofera prilejul sa fac tot felul de consideratii despre iubire si sa raman mult timp cu ochii pe pereti.:) Si de data asta imi plac inclusiv partile in care se dezbate problema agriculturii. :)
Tocmai acum sunt la un fragment in care Anna si Vronski au acelasi vis, care ii ingrozeste pe amandoi, cu un mujic cu barba incalcita, care balmajeste ceva in franceza, prefigurand viitorul lor tragic. Daca era vorba de un scriitor sud-american parea un "truc" normal :), la Tolstoi ma intriga.

Citat:
Si sa-ti faci dintr-asta un obiect pana la 100 de ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Teodora ma bucur ca ai poposit pe aici. Si multumim pt. fragmentele din Oz. Diseara, daca am timp o sa postez si eu unul.
Lilanda te astept chiar si cu aparitii meteorice. Daca ai citit deja cartile votate, te asteptam cu impresii. O sa-i trimit pm si lui AB azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Eu am citit de Oz "Cutia neagra" si mi-am schimbat complet parerea despre romanul epistolar, care fie vorba intre noi nu-mi place de nici un fel pentru ca ma plictiseste. Ei bine nu si asta.

Intre timp am mai citit "Plopii di Berlin", o carte frumusica si cu un subiect interesant.
Si acum ma chinui cu Martin Amis "Banii". Spun ca ma chinui pentru ca romanul are 600 de pagini si deja dupa 100 am senzatia ca am citit tot ce se putea spune despre Self. Se tese greoi printre pagini o intriga dar asa nu ma mai intereseza...e cumplit de plictisitoare. macar personajul daca ar fi un puc mai "vioi" dar nu e.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput