Fiv Austria(13)-Germania(12)-Spania-UE (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Beatriz cel mai bine e sa le scrii si sa vezi ce raspunsuri primesti. Si o intrevedere cu ei te poate ajuta sa te decizi unde sa mergi.

Nu stiu ce inseamna HALO poate vor intra mai multe fete si poate o sa ne spuna ce inseamna.

Kitta asta va fi anul tau. Trebuie sa vina bebe si la tine. Ai incredere si totul va fi bine.

Bafta multa si multe gravidute.

elena +9

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Buna fetelor,

La multi ani si din partea mea si fie ca 2009 sa ne implineasca dorinta comuna care ne-a facut sa ne cunostem si imprietenim

Voiam sa va mai spun o data ca e o mare bucurie pt mine sa cunosc, chiar si virtual, fete atat de sufletiste, inteligente si altruiste ca voi.Sper sa devenim prietene si in lumea reala mai ales cand vom iesi cu bebelusii la plimbare

Eu va anunt ca m-am hotarat sa fac FIV nr 4 in aprilie, insa ...inca nu stiu unde : Austria sau Ungaria. Sper sa iau decizia cat mai curand ..

Va pup pe toate si va doresc un An Nou extraordinar !

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:


hej fetelor, va multumesc mult ptr raspunsuri. poate cineva ppoate sa-mi zica mai multe de testul HALO. Poate mergem in Austria in martie, inca nu am hotarat exakt.

Asta e clinica unde cred ca vom merge, nu este nimeni pe aici care poate sa-mi zica ceva despre clinica asta?

Priv. Kinderwunsch-Clinic
Dr. med. Josef Zech, ärztlicher Leiter
Grabenweg 64 - SOHO Gebäude
A-6020 Innsbruck
T +43 (0) 512 / 57 91 24
F +43 (0) 512 / 57 91 24-9
email: zechj@kinderwunsch.at
Internet: www.kinderwunsch.at

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

OneFineDay -nu, e o clinica noua, nu am mai auzit pe nimeni despre ea
HALO e un test de ADN al spermei, cel putin asa scrie chiar pe site-ul lor
Nici eu nu am auzit de testul asta ...

Despe HALO (sau HBA test):

Due to insufficient clinical evidence to support medical efficacy, sperm evaluation with hyaluronan assay used in the analysis of sperm for the treatment of male infertility will not be reimbursed by Oxford® or by CMS. This service and/or device is not proven to be clinically effective and, therefore, is not considered to be medically necessary.

Description of Service/Assessment/Background Information:
The Sperm-Hyaluronan Binding Assay (HBA) is a method for assessing the maturity of sperm in a fresh semen sample. The assay is intended to be used as a method to help determine the need for an intracytoplasmic sperm injection procedure (ICSI) as part of an assisted reproductive technique. HBA has also been proposed as a component of the standard analysis of semen in the diagnosis of suspected male infertility.

To date, there is a lack of published data to confirm the effectiveness of this testing in the clinical setting. Publications have limited discussion to the biological basis for the test, with no reports available which address the sensitivity, specificity, positive or negative predictive values, or specific appropriate clinical applications for HBA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui KITTA

OneFineDaynu stiu daca la clinica asta ai scris http://www.kinderwunsch.at/ dar sa stii ca aici aun avut ceva fete niste resite si la 2 cazuri nu prea usoare.
..............


OneFineDay, uite iti raspunsese si KITTA, anterior.
Este aceeasi clinica. Eu am fost acolo si, daca ai ceva intrebari,te pot ajuta cu ceva raspunsuri.

Noi ( adica mai mult sotul ) nu am facut testul HALO, eu am trimis doar rezultatele spermogramei, testele care se fac in mod obisnuit legate de numar, viabilitate, morfologie.
Dar sint convinsa ca cere analize in functie de pacient si de trecutul lui medical si poate chiar de rezultatele anterioare la alte FIVuri.

Pentru noi, aceasta clinica a fost cu noroc.
Doctorii Zech ( sot si sotie), Josef si Sonja mi s-au parut foarte dedicati si deloc reci.
Acelasi lucru pot spune si despre echipa lor.

Bafta!!!

dana14 plus






Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

daniela_b- imi poti spune te rog de cand e clinica asta ?
M-am uitat azi-noapte pe site-ul ei si mi s-a parut ca e foarte ...avansata, adica are tot felul de servicii complexe
Insa nu scrie nimic despre ei
Am cautat o multime si despre dr Zech si nu am gasit nimic ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Pisix, nu stiu exact cind anume s-a infiintat clinica dar eu am auzit despre dr. Zech cam prin 2005, de la sora mea care a citit despre el si rezultatele lui intr-un ziar local.

Nici pina astazi nu stiu ce m-a facut ca, la momentul respectiv sa nu iau in seama informatia cu toate ca eram intens interesata sa fac FIV. Am considerat ca e mai bine sa apelez la cineva din tara mea Romania, cu ( credeam eu) mai mult renume,experienta etc.

Dupa rasunatorul esec din Romania m-am orientat spre aceasta clinica fara sa fac alte cautari sau comparatii ( cu alte clinici) pentru mine motivul principal a fost ca era in orasul in care locuia sora mea, astfel beneficiind de un suport moral sporit fata de un alt loc unde as fi fost singura ( eu raminind cu ceva "sechele" de la primul FIV, dpdv psihologic).

Si intr-adevar si mie mi s-a parut ca sint foarte avansati insa, repet, eu nu am cu ce alte servicii sa fac comparatie.

dana14 plus



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

daniela_b - multumesc mult de tot, super intuitie ai avut, poate ca eu imi pun prea multe intrebari
Tocmai le-am scris si eu sa vad ce-mi zic

Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Cu placere, Pisix! Sper sa primesti raspunsurile pe care le astepti!!

Bafta multa!!!

Dana 14 plus





Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Buna ziua,an bun,bogat in evenimente fericite!!!

Pisix ...in cautare de clinici???....imi permit sa-ti dau un sfat: alege o clinica care lucreaza si simbata si duminica...vad ca clinica aceasta noua de care vorbiti nu lucreaza in week-end!!!!

Kitta avem cam aceleasi planuri..sper sa reusim cu materialul nostru " ...

Moni

...inca nu m-am ddecis pt clinica...dar...nici nu prea m-am obosit sa mai caut pe per.sarbatorilor...dar trebuie sa recuperez ca timpul trece....

Numai bine tuturor!!!

Mergi la inceput