sa fiu diplomata sau sa apelez la lege?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Crisseis incearca sa intrerupi legaturile, eu cred ca oricum peste cativa ani copiii il vor cauta ei daca vor dori, cred ca momentan mai ales cand copiii iti intra in adolescenta sa ii mai supui si stresului tatalui. Au nevoie de liniste, nu sa se identifice cu un neom.

Cat despre trimisul cu trenul singur noaptea, cunosc, fostul vroia sa-i trimit baiatul singur cu avionul pana in Romania, la el cand avea 7 ani si nu il mai vazuse de la 4 ani (deci nu si-l aduce aminte) iar inainte de 4 ani ma rugam eu de el sa-l vada si l-a vazut de vreo 10 ori in total. DEci eu trebuia sa-i zic copilului "urca mama in avion, singur si vezi ca te asteapta un nene cu sapca la capatul celalalt, pe care tu nu-l cunosti!".



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Crisseis, parerea mea are 2 puncte:

1. Desi exul a avut condamnare pt violenta etc, eu cred ca in cazul particular al relatiei el-copii este mai mult gura de el, ceva de genul "cainele care latra nu musca". Spun asta pentru ca un "tata" care doreste cu adevarat sa-si vada copiii ar fi venit personal la ei, mai ales ca tu nu l-ai impiedicat. Nu exista nicaieri obligatia tutorelui sa "impacheteze si sa prezinte" copiii celuilalt parinte, oricine stie asta. Chiar si el stie asta si deci s-ar fi "fortat" macar 1 data pe an sa-si viziteze copiii. Asadar, la acest punct, de la sms-urile urate pana la prezenta lui in carne si oase acolo la voi, e cale lunga, so, eu as baga "ignore".

2. "Dialogul" intre ex si tine. Aici este vorba de razbunare si mai ales frustrare, posibil ca exul, in prezent, sa nu fie deloc realizat, si atunci, ca orice om slab, gaseste pe oricine vinovat, mai putin pe el. In mintea lui, tu esti vinovata pentru actuala lui nerealizare si de aceea te tot hartuiste. Dar depinde de tine ce pondere pui pe cuvintele lui: le poti vedea ca pe niste litere urate si goale sau nu? Crede-ma, sunt doar litere.

Concluzia finala: trateaza-l exact ca pe un mail-spam.

Iti doresc mult calm si bucurie in viata ta alaturi de copii, si chiar si noroc, poate vei intalni un om adevarat...


Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Dupa tot circul asta cu mesaje si telefoane la serviciu, si-a anuntat venirea...
In concluzie, vine maine sa-i vada pe copii si nu stiu cat sta. Se pare ca cel putin 2 zile...voi avea nevoie de tot calmul din lume, desi e greu sa suport prezenta lui:(
In plus, e foarte imprevizibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisseis

Dupa tot circul asta cu mesaje si telefoane la serviciu, si-a anuntat venirea...
In concluzie, vine maine sa-i vada pe copii si nu stiu cat sta. Se pare ca cel putin 2 zile...voi avea nevoie de tot calmul din lume, desi e greu sa suport prezenta lui:(
In plus, e foarte imprevizibil.


Eu nu l-as primi in casa!
De ce nu stabilesti cu el sa va intalniti in oras, sa stati sau sa stea cu copiii siteva ore undeva, apoi daca vrea sa ramana peste noapte sa-si ia o camera de hotel undeva, si sa-i vada si a doua zi pe copii.
Sub nici o forma nu ar dormi sub acoperisul meu una sau doua nopti, si nici nu ar intra in apartamentul meu.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburica mititica 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine

Citat:
citat din mesajul lui crisseis

Dupa tot circul asta cu mesaje si telefoane la serviciu, si-a anuntat venirea...
In concluzie, vine maine sa-i vada pe copii si nu stiu cat sta. Se pare ca cel putin 2 zile...voi avea nevoie de tot calmul din lume, desi e greu sa suport prezenta lui:(
In plus, e foarte imprevizibil.


Eu nu l-as primi in casa!
De ce nu stabilesti cu el sa va intalniti in oras, sa stati sau sa stea cu copiii siteva ore undeva, apoi daca vrea sa ramana peste noapte sa-si ia o camera de hotel undeva, si sa-i vada si a doua zi pe copii.
Sub nici o forma nu ar dormi sub acoperisul meu una sau doua nopti, si nici nu ar intra in apartamentul meu.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburica mititica 20+



Mi se pare normal.
Cum sa stea fostul sot la tine?Eu cand ma duc sa vad copiii din prima casatorie nici macar nu intru in casa.Va dati seama ce penibil ar fi sa stau in casa fostei cu sotia si 2 copii unde locuieste si actualul partener pt care a div. de mine.
Odata ce oamenii se separa sau div nu cred ca ma e ok sa ne comportam de parac ar face parte din familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Pentru mine ieri a fost o zi foarte lunga si istovitoare.
A fost, ne-am intalnit de dimnineata sa discutam la o cafea.
Motivul vizitei lui a fost de fapt altul, nu acela de a-si vedea(neaparat) copiii.
Da, ati citit bine.
Vrea sa-l ajut eu sa i se stearga din cazier condamnarile(2) pentru a putea intra in avocatura(!!) In conditiile in care acelea sunt hotarari definitive si irevocabile si in conditiile in care faptele au fost savarsite impotriva mea , respectiv a tatalui meu.
Am crezut ca n-am auzit bine, am fost socata. Mi-a spus ca daca nu-l ajut, va recurge la gesturi disperate si e in stare sa ramana in oras , aici, unde locuiesc eu cu copiii si parintii mei, cat va fi nevoie.
M-am ridicat imediat de pe scaun si am plecat.
Miloasa si proasta, m-am apucat sa-l sun si sa-l intreb cum facem cu copiii, sa stabilim pe dupa amiaza o intalnire, la mall. M-am gandit ca acolo e loc public si, daca vrea sa-mi faca ceva, sunt multi oameni in jur.
Ei, pana acolo mai e mult.S-a imbatat de umbla pe strazi fara rost, in conditiile in care la noi ieri a plouat foarte tare. A dorit sa vorbeasca cu conducerea institutiei in care lucrez si...l-au deposedat jandarmii de cutitul nou-noutz pe care-l purta in buzunarul interior al gecii!!!
Nu stiu daca si dimineata, cand am stat de vorba la o cafea avea cutit, dar dupa ce m-am ridicat indignata de propunerile lui si constienta de fapt de motivul vizitei lui, sigur s-a dus sa-si cumpere acest cutit.
A facut la serviciu la mine un circ ingrozitor, s-au convins toti cei de fata cat de amenintator si de agresiv era. Plus ca pe langa cutit , avea si o sticla cu bautura.
Pana la urma conducerea institutiei a permis ca eu sa aduc copiii la serviciu si mi-a pus la dispozitie o camera unde sa-i poata vedea.
Era atat de beat, incat cand il sunam la telefon sa vina ca i-am adus pe copii, nu stia(sau facea pe prostul) unde sa vina, desi era pe langa institutie.
Ma intreb si va intreb: un om care vine de la 800 km se presupune ca doreste sa-si vada copiii si ca si-ar pastra mintea limpede pentru asta, ca doar nu-i vede toata ziua.
Nu va mai spun ca o ora cat a stat cu copiii a trebuit sa fiu pazita(eu) pentru ca era irational, de beat ce era.
Mi-a fost efectiv mila sa se intoarca de unde a venit si sa nu-i vada copiii.
Acum nu stiu daca a plecat sau nu din oras, situatia e foarte rea pentru mine, pentru ca-mi dau seama ca, de 3 ani de cand m-am mutat aici el n-a abandonat gandul de a-mi face rau. Ma considera pe mine vinovata de esecurile lui si cred ca sunt o opbsesie pentru el.
Ma simt atat de umilita ca a trebuit sa afle persoane de la serviciu...
O sa-mi schimb numarul de telefon si, desi seful institutiei unde lucrez mi-a spus ca daca va mai veni sa-si vada copiii, pentru siguranta mea imi va pune la dispozitie la serviciu o incapere, nu cred c-o sa mai fiu de acord sa-i mai vada.
N-are decat sa ma dea in judecata.Si-atunci o sa ma lupt cu toate armele.
A fost un episod care m-a aruncat iar in trecut, sper sa -mi revin, pentru ca de ani de zile lupt sa ma reechilibrez dupa 10 ani de trait cu animalul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

A trimis si azi mesaje, toata ziua. E inca in oras, s-a cazat la un hotel (desi eu, proasta , la rugamintea lui, ca n-are internet , i-am cautat 2 locatii ieftine si i-am trimis prin sms).Nu stiu cand are de gand sa plece, n-am deschis telefonul toata ziua(decat sa incerc sa aflu din sms-urile pe care le tot trimite cam ce are de gand).
De la serviciu o sa vina un var sa ma ia cu masina, dar...situatia asta nu poate continua la nesfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

fii tare atenta!
Sa ai 911 (ori 112) nu mai stiu ce e in Ro pe speed dial! suna la politie, nu ezita, pentru ca pe mine m-ai ingrozit cand ai povestit de cutit! Ma gandesc sa nu faca vreo idiotenie si sa rapeasca copii!
Fii tare atenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Crisseis, dupa toate cate s-au intamplat cred ca cel mai bine ar fi sa il decazi din drepturile parintesti si sa nu mai aiba dreptul sa se apropie de voi, nici de tine, nici de copii. Inregistreaza mesajele, telefoanele pe care le da la serviciu. Chiar daca nu se pot folosi ca probe, daca sunt martori care le-au auzit sau vazut, din cate stiu eu, pot depune marturie.

Ai martori referitor la starea in care s-a prezentat sa isi vada copii, avea cutit...
Copii nu au nevoie de un astfel de exemplu.

Ai grija de tine si de copii si NU iti mai fie mila de el. Nu merita. Scoate-l din viata ta. Orice gest de bunavointa din partea ta, il va folosi ca sa agate din nou de tine. Nu ii mai arata nici un semn de slabiciune. Nu ii esti datoare cu nimic si nici copiii!

Eu zic ca e momentul sa apelezi la lege.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Nu cred ca pot sa- ced decaderea din drepturile parintesti numai pentru asta.
Cutitul nu l-a folosit(oare inca...?) asupra mea, e drept ca-l avea asupra lui, nu vreau sa ma gandesc in ce scop.
Decaderea stiu ca se pronunta pentru rele tratamente aplicate minorilor, ceea ce nu e cazul, copiii fiind la mine, fara sa (mai) mearga la el de cel putin 3 ani(de cand ne-am mutat).
Problema mea e ca el e inca in oras, nu stiu ce intentii are. Ar trebui sa aiba multi bani la el ca sa ramana aici o vreme(dupa cum s-a exprimat). Si daca tot la hotel sta...costa. Poate a mintita ca sta la hotel, dar oriunde ar sta, tot il costa.
Nu stiu ce sa fac in continuare. Mi-e teama sa umblu prin oras, am o multime de lucruri de rezolvat si nu stiu de unde-ar putea aparea.

Mergi la inceput