sa fiu diplomata sau sa apelez la lege?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Petrica, cred ca tu nu ai citit primul mesaj al lui crisseis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Ieri am primit iar sms si telefon de la el, la care n-am raspuns.
Azi am vrut sa-i trimit pe email poze cu copiii, asa cum promisesem cand a venit aici cu ceva timp in urma, insa adresa de email nu era valida.
Prin urmare, m-am gandit sa-i raspund la sms, cerandu-i sa-mi trimita o adresa actuala.
Ei, dar omului ca el, daca-i dai un deget, iti ia toata mana.Nu mai termina cu sms-urile de dimineata si in final, dupa ce-a vazut ca nu mai raspund, a sunat.
Vrea sa stie daca am o solutie sa vada copiii, ca el nu poate veni aici din lipsa de bani.
Cred ca se gandeste sa ma duc eu cu ei acolo!! De dus n-o sa ma duc, pe de o parte pentru ca daca vrea sa-i vada, trebuie sa vina el,apoi pentru ca acolo, singura cu copiii nu m-as simti in siguranta, dupa cate-am patit de la el.
O sa mai sune, asteapta de la mine o solutie si eu n-am niciuna.
Sincer, as vrea sa nu ne caute niciodata sau cat mai rar cu putinta.
Si-acum tremur cand vorbesc cu el la telefon, asa, de la distanta si m-apuca furia care-mi intuneca gandirea lucida ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Crisseis, spune-i ca nu ai gasit nicio solutie , decat sa vina el cand va avea bani si sugereaza-i acum ca, intre timp, poate vorbi cu copiii in zilele x si y, intre orele cutare...
Cat despre sefi, in afara ca e neplacut, nu cred sa te afecteze pe tine, cred ca ei sunt oameni cu capul pe umeri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

De ce i-ai dat adresa si telefonul? Ai fugit de nebun 800 de km, ai lasat totul in urma ta ca sa nu te mai hartuiasca si acum te trezesti cu el la usa. Daca Doamne fereste cistiga la loto sau da altfel de bani? Eu daca plecam nu mai mai stia nici vintul unde am plecat.
Fa tot ce iti sta in putere sa feresti copiii de un asemenea individ, nu le e tata doar pentru ca a contribuit la conceperea lor, sa fii parinte implica mult mai mult. Explica-i baiatului ce nenorociri a facut, spune-i ca nicio fiinta nu are dreptul sa atenteze la viata si libertatea cuiva. Daca atunci cind va deveni adult vrea sa-l ajute si sa-i inteleaga comportamentul aberant, va fi alegerea lui, dar pina atunci fa tot posibilul ca el sa nu-i mai vada si sa nu le mai strice viata. Schimba-ti telefonul sau daca il pastrezi nu-i mai raspunde, nu mai citi sms-urile. Un om a fost condamnat la 4 ani de puscarie pentru violenta nu are ce cauta linga niste copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui catale

Crisseis, spune-i ca nu ai gasit nicio solutie , decat sa vina el cand va avea bani si sugereaza-i acum ca, intre timp, poate vorbi cu copiii in zilele x si y, intre orele cutare...
Cat despre sefi, in afara ca e neplacut, nu cred sa te afecteze pe tine, cred ca ei sunt oameni cu capul pe umeri.



Exact asa a facut si ex nevasta mea...rezultatul l-ati citit probabil tot aici pe forum.Doamnelor, fara suparare, daca asa alegeti sa faceti, e decizia voastra, dar va rog nu mai acuzati tatii ca nu se (mai) intereseaza de copii.
Dupa ani de zile de vb cu portia si facut sute de km pt ca asa vrea exa, ti se cam ia.
Asumati-va deci faptele si nu mai acuzati.Dar asumat-va si posibilitatea (ba chiar probabilitatea) ca ai vostrii copii sa fie nefericiti nu numai fostul sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

De ce i-ai dat adresa si telefonul? Ai fugit de nebun 800 de km, ai lasat totul in urma ta ca sa nu te mai hartuiasca si acum te trezesti cu el la usa. Daca Doamne fereste cistiga la loto sau da altfel de bani? Eu daca plecam nu mai mai stia nici vintul unde am plecat.
Fa tot ce iti sta in putere sa feresti copiii de un asemenea individ, nu le e tata doar pentru ca a contribuit la conceperea lor, sa fii parinte implica mult mai mult. Explica-i baiatului ce nenorociri a facut, spune-i ca nicio fiinta nu are dreptul sa atenteze la viata si libertatea cuiva. Daca atunci cind va deveni adult vrea sa-l ajute si sa-i inteleaga comportamentul aberant, va fi alegerea lui, dar pina atunci fa tot posibilul ca el sa nu-i mai vada si sa nu le mai strice viata. Schimba-ti telefonul sau daca il pastrezi nu-i mai raspunde, nu mai citi sms-urile. Un om a fost condamnat la 4 ani de puscarie pentru violenta nu are ce cauta linga niste copii.


Nu le mai intoxicati mintile frgede cu asa ceva. doamnelor.Chiar daca e adevarat, daca sunteti mame si ii iubiti ii feriti de asta.Le spuneti la 18 ani ce facea si dregea ex sotul.
Cand o sa puneti razbunarea pe planul 2 si copiii pe planul I??
Uite, eu cand ii vad nu le spun ca ma-sa se culca cu cine prindea si ma lasa singur cu ei cu zilele.Cum ar fi sa le zic asta, asa din razbunare?Daca ma vor intreba la 18 ani de ce ne-am despartit, atunci o sa le explic, oricum tot mai cu perdea ca e mama lor, indiferent cu cine si ce a facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Petrica, nu-ti cunosc povestea dar din cite povestesti aici te doare ca esti departe de copiii tai. Un tata este la fel de important in viata unui copil ca si mama, cu conditia obligatorie de a fi OM si de a avea toate mintile acasa. Nu ma poti convinge cu nimic ca un animal care a incercat sa-si omoare sotia din bataie devine brusc omenos, tandru, responsabil si se abtine de la bautura cind e cu copiii (de altfel, dupa cum povesteste Crisseis a venit baut si neingrijit la intilnirea cu copiii). Oamenii nu-s facuti din felii si nici nu-si schimba naravul, un copil nu are ce cauta in preajma unui astfel de specimen doar pentru ca la un moment dat un spermatozoid a fost prin preajma (e valabil si pentru femeile cu comportament aberant). Spui ca trebuie sa le spuna copiilor la 18 ani ce violent a fost taticu'. SI cum garantezi tu ca mama ca intr-o criza nu da in ei? Ca nu-i sechestreaza, ca tot a fost condamnat pentru asta, ca sa se razbune pe mama??? Imi pare rau ca te faci ca nu intelegi, aici nu e vorba despre mama care se razbuna pe dobitocul care i-a stricat viata ci despre protejarea copiilor de crizele pe care le poate avea ORICIND un asemnea individ. SIngurul lui scop e sa se razbune pe ea (scrisori la serviciu, amenintari etc), nu-mi spune ca vezi pe undeva vreo farima de dragoste paterna.
Si ca sa te lamuresc, eu nu intoxic mintile fragede ale nimanui, din fericire vorbesc dinafara unei astfel de situatii, familia mea e intreaga si fericita, dar imi imaginez ce as face intr-o situatie similara si ma apuca disperarea ca unii cred ca pot distruge vieti si ca au si dreptul la nesfirsit doar pentru ca la un moment dat a fost semnata o hirtie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Petrica, acel om a fost judecat si condamnat pentru vatamare corporala grava, pentru lipsire de libertate, cu interzicerea drepturilor parintesti ! Ti se pare normal ca un astfel de om sa aiba acces liber si neingradit la copii ?!
Eu m-am milogit de fostul sot sa vina sa-si vada fetita, l-am implorat, am aplicat toate metodele... Dar daca mi-ar fi facut ce i-a facut fostul sot lui crisseis, nici moarta nu l-as mai fi lasat sa se apropie de mine sau de copil ! As muri cu orice judecator de gat, daca i+ar permite unui monstru sa se apropie de mine sau de familia mea !

Mi-am vazut prietena batuta crunt de fostul ei sot (dupa consumarea faptei), bataie aplicata in fata copilului, era mai mult moarta... Mi-e sila de astfel de oameni ! Fetita a ramas cu traume psihice pana in ziua de azi. Mama... incearca sa revina la normal, desi cursul vietii ei e inca afectat si probabil ca toata viata asa va fi...

Chiar crezi ca are vreo legatura cazul tau cu cel al lui crisseis ? Eu, una, sper ca nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Catale

Sa stii ca am citit si primul post si ulterioarele, dar (sper sa nu se supere Crisseis) am mai auzit de cazuri in care sotii se cearta, amandoi imping sau dau cate o palma ..vine politia si sotul e cel vinovat.
Acum eu nu spun ca e cazul lui Crisseis doar ca eu nu am crezut ca omul ala e chiar o bruta din moment ce are acces la copii dar cu portia, are adresa , ne tel, etc.Am crezut ca o fi fost vreun 'episod' sau doua provocate de ambele parti...
Daca omul e o bruta, e periculos si extrem de agresiv....normal ca nu il vrei nici langa un adult.Si atunci inteleg atitudinea, si da, ar fi fost mai bine cum spui tu, sa nu ii mai dea adresa.Sa vada copiii prin mediator sub supraveghere( am inteles ca se poate si varianta asta).Depinde si cat de mult isi manifesta el dorinta.Daca niciodata n-are rost sa i se propuna, sau sa i se 'bage pe gat'.Daca plange de dorul lor in fiecare zi, cere mereu sa ii vada, si nu i-a lovit pe ei niciodata, atunci e ok, cred eu sa ii vada sub supraveghere.
Ce ai povestit tu de amica ta, e groaznic.
Nu ,nu am nimic in comnun cu asta, nu dau nici in barbati dar in femei...nici atat (sunt si mai mic asa......).Nu m-a acuzat fosta si nici nimeni altcineva de violenta...si nici nu au motive.Cei care ranesc astfel mai ales femeile sau copiii sunt brute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Am din nou probleme...ma framant...nu stiu ce si cum sa fac...
In concediu nu m-am putut duce cu copiii in orasul de unde m-am mutat(faceam asta an de an, pentru a-mi vizita rudele si prietenii), din cauza banilor.
Fostul sot ar fi vrut sa merg eu acolo, sa nu se mai cheltuiasca el,bineinteles...
Va spun drept, el nu le-a platit un leu pensie alimentara, nu stie cate cheltuieli am in general cu doi copii de varsta scolara, in conditiile in care am si rata pentru casa,asigurare pentru casa si cate altele...(meditatii, activitati extrascolare, iesiri cu colegii de clasa la teatru, film, in fine).
Pe el l-a deranjat foarte tare treaba asta, cred ca ma ia de fraiera, in conditiile in care eu abia fac fata cheltuielilor, ar fi vrut sa-i duc si copiii "la nas", cum se spune.
A inceput cu telefoane de amenintare, cu mesaje vulgare, conditii in care nu i-am mai raspuns la telefon.
Acum(dupa o luna si ceva) a inceput din nou cu telefoanele.u stiu cum vi se pare voua, dar nu mai vreau sa discut cu el. Daca i-am dat nr meu de telefon sa mai poata suna sa vorbeasca cu copiii si o adresa de email prin care sa putem comunica, vad ca abuzeaza de asta si continua cu acelasi limbaj .
Ieri a sunat toata ziua si-a trimis sms-uri foarte vulgare- ma scuzati, dar voi posta unul, pentru a va face o idee: " celui ce i-o s---i roaga-l sa-mi lase copiii in pace", apelatice precum "catzea", "c---a proasta"...
A vazut ca nu raspund, a sunat azi la serviciu, la conducerea institutiei sa se planga ca nu-l las eu sa vada copiii(!!??)
Pai cine il impiedica sa vina sa-i vada?
Nu stiu de ce procedeaza asa, de fapt stiu, asa a procedat mereu, e tactica omului bolnav psihic- se victimizeaza, plange la telefon pentru a-si impresiona asistenta si nu se da in laturi din a trimite amenintari(prin sefi!!) la adresa mea!
Asta deja intrece orice masura!
Si nu stiu cum sa procedez!

A! una dintre idei era sa trimita un telefon mobil cu cartela , din acela cu un eurocent, pentru baiatul nostru, pentru a putea vorbi cu el. Eu nu i-am spus ca baiatul are deja telefon mobil, pentru ca am vrut ca discutiile sa fie totusi supravegheate de mine, adica sa se faca prin telefonul meu(cel putin pentru inceput).
Nu va mai spun ca daca i-am spus ca nu merg cu copiii in concediu acolo, mi-a propus sa pun copilul cel mare(nici 12 ani) pe tren, singur, distanta de 800 km, sa schimbe si doua trenuri si sa mearga si noaptea!!!
Acum...judecati si voi si sfatuiti-ma ce sa fac.
Eu acolo nu ma duc singura cu copiii, doar pentru ca domnul intr-un an de zile nu-si poata strange bani sa faca un astfel de drum aici. Iar aici daca a venit(o singura data in 3 ani de cand ne-am mutat0 , am fost impreuna cu copiii la un M'c Donald pentru a sta de vorba cu ei. In vacante, la el, singuri, mi-e teama sa-i las.

Mai ganditi-va ca e in termenul de incercare de 5 ani, acordat printr-o hotarare penala, c-as putea sa-i fac si eu plangere penala pt abandon de familie si pentru amenintari(doar ca , facute asa, prin telefon si sms-uri...nu stiu cum sa le dovedesc.
Am nevoie de ajutorul vostru, macar cu un sfat...

Mergi la inceput