sa fiu diplomata sau sa apelez la lege?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Si eu cred ca vizita e legata de Craciun. Poate ca numai soacra vrea sa vina sa-si vada nepotii si sa le aduca ceva cadouri. Pana la urma e si ea bunica, are sentimente farta de ei. Nici eu nu ma sufoc de dragu soacrei dar nu as indrazni niciodata sa o indepartez de nepot.
Cand suna data viitoare poti sa o intrebi clar care e durata si scopul vizitei :))) si daca vine si exul sau nu.
In nici un caz nu i-as ptimi acasa, m-as intalni intr-un loc public pt cel mult 2 ore. Eventual eu m-as aseza la alta masa cu niste prieteni si as tine ochii pe ei tot timpul.

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pai lasa-i sa vina, sa vezi si tu in ce ape se scalda.
Va intalniti cu totii, inclusiv cu prietenul tau. Nu ai unul? Fa rost! Un tip cu clasa, daca se poate necasatorit, cu nume, poate un coleg...(se pot si ei interesa cine-i tipul). Evident, pentru cateva ore. Vei fi amabila si nu-ti vei lua nici un angajament. Nu promiti nimic, doar vezi ce vor. Si, mai ales, cum se comporta.
Cu privire la modalitatea pe care o s-o adopti, sunt lucruri bune si rele in ambele variante. Pentru inceput, poti sa lasi lucrurile asa cum sunt, exista o hotarare, sa vina de doua-trei ori sa-si vada copiii, pe urma te decizi. Nu stiu ce inseamna pentru imaginea ta un proces, dar te poti pomeni oricand cu el, dupa cum scrii de fostul, adica s-ar putea ca orice aranjament amiabil sa nu-l mai satisfaca la un moment dat.
Asa ca...tragi de timp. Si cred ca stii (te rog, nu te supara), daca lucrezi in sistem, cum se face asta. Pana se termina si un eventual proces, cu toate fazele sale, devin copiii majori (ma rog, exagerez si eu).

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

crisseis ce ai spus tu referitor la fostul sot este foarte grav. Nu stiu daca pot fi in masura sa-ti dau un sfat dar nu pot decat sa mi imaginez cum as reactiona eu in situatia ta.

Am sentimentul omul asta si familia lui respectiv soarca nu pot aduce nimic bun asa ca ar fi de indicat sa eviti eventuale intalniri cu copii tai indiferent prin ce mijloace. Cred ca cel mai sigur in cazul asta este calea legala, compensata cu actiunile tale private de respingere al lui. respectiv incearca sa faci in asa fel incat el sa nu stie unde locuiesti iar daca mai suna prin centrala roaga colegele tale sa nu iti mai faca legatura (daca se poate)si eventual sa il convinga sa nu mai sune! . Daca vine soacra in vizita pleaca de acasa, etc.. Nu-i oferii absolut nici o informatie despre starea actuala a copiilor si a ta. Daca continua incearca sa-l intimidezi macar ca o sa-l bagi din nou la puscarie daca se apropie de tine si copii etc

Nu cred ca poate exista vre-o solutie "la mica intelegere" decat in defavoarea ta si a copiilor. solutie pe care el va poate mani**** din nou. Iar un fost puscarias nu poate fi decat cel mai prost model de tata posibil.

De cele mai multe ori cea mai sigura cale de aparare e atacul. din cate stiu plangerile si actiunile judecatoresti se deschid in localitatea paratului (nu sunt sigura) asa ca deschide-i o actiune in fostul tau oras , in felul asta nu iti strica reputatia in noua localitate, si ii mai taie din elan. Incearca absolut tot ce ti trece prin minte ca sa-l plimbi prin judecati ,in localitatea lui , (hartuire, daune morale, pensie alimentara , pune-i litigiu pe bunuri, decadere definitiva din drepturi etc) si astfel sa nu se stabileasca vre-un program de vizita . de indicat ca adresa ta de citare sa fie alta decat cea reala , respectiv a unei cunostinte, coleg , casuta postala cel mai bine.

Nu stiu daca sunt cele mai bune sfaturi, dar cu vorba buna nu o sa rezolvi nimic. Daca ai reusit sa-l bagi odata la "zdup" probabil ti-a luat frica si in timp va renunta la a mai vrea sa vada copii.

Ma minunez si eu cum poate un tata care a fost suspendat din drepturile parintesti si care nu plateste pensie sa aiba drept de vizite!

Iti urez mult noroc si sanatate, tie si copiilor tai ,si daca pot spune succes in rezolvarea favorabila pentru tine a problemei acesteia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelabahrim spune:

buna crisseis. sper sa iti fiu de folos! cu un om cu cazier nu mai dai la pace! lasa legea sa isi spuna cuvantul! si de ce sa nu iti plateasca si pensie alimentara? nu are bani ? sa mai stea un pic inchis. nu vreau sa te sperii dar cunosc foarte bine un caz asemanator in care femeia a czut la intelegere, a reusit cumva sa faca copii sa il vrea, sa dus in vizita si... femeia nu a mai putu sasi faca dreptate. a fost ucisa in fata copiilor! nu cred ca iti doresti nimic rau pt copii tai daca vrei sai ajuti ajutate pe tine si fii egoista!da-l in judecata si cereti drepturile, copii nu iai facut singura. scuze daca am fost un pic brutala in vorbire. multa sanatate tie si copiilor tai si fii puternicaasta merita el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Zici ca lucrezi in sistemul judiciar si nu ti-a platit pensie alimentara de mult timp? Pai, de ce nu-l decazi din drepturile parintesti ca sa se invete minte si sa nu ii permiti sa te hartuiasca atunci cand i se pune pata cu placa "vreau sa vad copii"?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Pai, chiar asa! Daca nu ti-a platit pensie alimentara mai bine de 2 ani, este un motiv de care te poti lega... pentru asa ceva poate pierde drepturile parintesti...

Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Fetelor, e ziua cea mare.
M-am trezit azi, pe nepusa masa cu fostul sotz la serviciu si am apes sa adopt o atitudine calma si cu deschidere pentru o relatie civilizata cu el, strict in ce-i priveste pe copii.
Eu si copiii ne vom intalni in dupa amiaza asta la Mc Dolald pentru o ora, la discutii.
Urati-mi bafta. Sper sa plece repede si sa revina rar.
Si totusi ma tem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Cris, iti tin pumnii sa fie bine.

Te cred ca iti este teama, dar atitudinea calma cred ca este cea mai potrivita.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Crisseis, a fost totul in ordine ?

Mergi la inceput