studiu nou dieta Atkins

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

rory76
"Pai hai Deus, ma apuc si eu cu tine! Ce suplimente iei tu? De la ce firma? Ce ai mancat azi? Eu am 1.60m, 57.5 kg!Si vreau sa ajung la 50 de kile pana sa zicem in februarie. Adica aproape 8 kile in doua luni, e bine, zic eu!"

Ok de azi la munca. Eu mi-am cumparat supradyn preparat polivitaminic ce contine 12 vitamine si 8 minerale si oligoelemente ,plus in perioada de iarna ca si copii iau supliment de vit D si calciu.
Ai cartea dietei sau informatii despre dieta? Se gasesc pe net daca cauti plus cartea este f detaliata .
Eu azi am mancat
*dimineata pe la 9 o papara din 3 oua cu un bol mic de salata verde ,
*pe la ora 1 am mancat o pulpa de pui ( la cuptor )
*dupa o plimbare de cca 30 min pe la ora 3 am mai mancat doua fileuri de peste facute tot la cuptor cu o gramada de condimente
*diseara ( pe la 7 ) am sa mananc din nou un bol de salata, si o pulpa de pui
*am baut o jumate de cana de cafea cu indulcitor si cateva pahare cu apa , ceai fara cofeina ( tot fara zahar )
Probabil ca o sa fie ciudat in primele zile dar ma obisnuiesc eu repede. Am facut la cuptor aseara o tava mare de pui si azi una de peste asa ca trei zile nu o sa am treaba.
Nu mi-e foame si faptul ca stiu ca oricand daca mi-e foame pot sa mananc un ou fiert sau o pulpa de pui ma linisteste.
Dupa cate am citit pe diverse forumuri si in carte in doua saptamani ( faza de initiere ) sigur vom scapa de ce ne doare :)doar sa nu trisam ! ca trebuie sa o luam de la capat dupa fiecare abatere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Bravo, Deus!!! Ai mancat exact ce trebuie! da, eu am luat cartea aia scoasa de RAO parca, verde turcoaz asa. Trebuie sa mai imi iau carne ca nu prea mai am. Peste de care ti-ai facut? Mie nu prea imi place macroul cred ca o sa caut altceva. Trebuie sa bem multa apa, de fapt iti face si sete dieta asta,nu? Si eu iau supradyn tablete dar parca nu mi se pare ca fac ceva bun...nu-mi place ca nu pot sa gust ciocolata deloc, eu sunt nebuna dupa ea...vad eu ce fac! Am auzit ca in USA sunt dulciuri speciale pentru cei care tin dieta asta, cu indulcitori si fara carbs. Maine dimi mananc si eu oua cu branza telemea si cred ca castravete. la pranz pui cred. Mai scriu maine ce am facut, maine o sa fie la mine prima zi. Sa iti notezi greutatea si marimile-talie, sold, picioare, o sa vezi ca acolo slabesti prima data, pana sa se vada la cantar! Succes! Tin pumnii pentru amandoua!

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Ce ma enerveaza ca in Ro nu scrie pe produse cate carbo contin! inclusiv pe supradyn!
Le-am scris la Bayer sa-mi zica cat contine o pastila:) nu-s intreaga la cap
Da, si eu am aceasi carte asa ca suntem doxa la capitolul dieta Atkins.
Eu peste am pus combinat in tava, pangasius si cod file. Daca am pus o tona de ierburi a iesit ok . Recunosc ca nu-s tare mofturoasa si mie imi plac mai mult chestiile sarate asa ca dieta asta este buna pt poftele mele.
In legatura cu ciocolatata care-ti place: doua saptamani poti sa rezisti !!!!! :)
Cand vrei sa papi cioco sa te gandesti ca te vad si te mustruluiesc:)
Nu prea am ce masura ca stiu cat am ( marimea 38-40 ) la pantaloni si stau ca pe un carnacior unii pantaloni.
Noroc ca-s de 1.70 cm ca altfel era mai rau.
Eu 6 kg tu 8 kg putem sa le dam jos !
tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

aveti mare grij, am o cunostinta apropiata care dupa multe regimuri proteice a facut o boala f nasoala, colagenoza.
e total aiurea Atkins asta.(si asta va spune o grasa disperata, deci am citit despre diete imens)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

La cina am mancat o rosie, 1/2 castravete o felie de peste la cuptor si o pulpa de pui. Sunt satula:)

Sabina: luam suplimente de minerale si vitamine, bem 8-10 pahare de apa, facem miscare cel putin 30 min pe zi si nu o sa dureze la nesfarsit ( dupa 14 zile se introduc in alimentatie multe legume si fructe ca dieta sa fie echilibrata ). Multumim de atentionare, o sa avem grija ca nimeni nu vrea sa fie bolnava ci doar slaba :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Hehehe Deus,asa sa fie!Am incercat si eu iarna trecuta un fel de sora a Atkins,keto adica.La mine a functionat extraordinar de bine din punct de vedere estetic,ma "modelam"cu o viteza incredibila!Lifting nechirurgical,asta a fost pentru mine:-)Bineanteles cu suportul unor suplimente adecvate,sport la greu si combinatii alimentare potrivite.Insa nu as mai repeta experienta,pentru mine a fost doar un test.Un test care,organismului meu obisnuit cu multe legume si fructe,nu prea i-a placut.Asa ca,fericita sa fiu eu..si celulita mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Buna dimineata:)
Ieri seara m-a mai lovit foamea odata si am mai mancat o pulpa de pui si o felie de peste! Dar dimineataaveam abdomenul plat, m-am dus bine la baie si efectiv cu 1/2 kg mai putin. Poate si faptul ca am baut cred ieri 12 pahare de apa si vreo 5 ceaiuri m-a ajutat.
Ce am observat ca mancatul fara carbo nu baloneaza deloc. Ati observat ca atunci cand faci vreo cura si vrei seara sa mergi cu o rochie fara sa ai burta mare chiar daca mananci ca o pasarica tot esti balonata?
Acuma ma simt bine.
Azi am sa mananc exact ca ieri fiindca am deja facuta mancarea in frigider.
Pui, peste, oua, salata verde si poate seara putina varza rasa cu ulei de masline si sare.
Sunt o gramada de retete pe net dar sincer sunt o comoda in bucatarie. Ma loveste cateodata cheful de specialitati dar imi trece repede:)
Rory 76 cum stai? ai inceput cu dreptul? Vezi ca eu te sustin si ma simt tare bine ca stiu ca suntem doua la drum.
Pacat ca nu esti din Cluj ca am face poate si ceva miscare impreuna.
Eu m-am decis asa: pana la Craciun o tin cu sfintenie, de Craciun am sa fac of course niste prostii ( nu mancarea este marea problema cat un pahar de vin sau doua ) , dupa pana la revelion o tin din nou cu sfintenie si de revelion din nou hop la un pahar/doua/trei de ceva bautura. Noroc ca nu mor dupa dulciuri.
Sper ca anul 2009 sa ma prinda mai slaba si cu psihicul mai bun. Efectiv psihicul meu parca trece prin grasime! daca-s grasuta sunt cu fundu in sus , daca-s slabuta parca-s plina de energie si de chef de viata.

Apropo Rory 76 eu mi-am luat de la farma un pachet de biotics pt alduti care regleaza tranzitul intestinal fara sa fie laxativ sau diuretic. Face bine si la sistemul imunitar asa ca merita. Sunt culturii vii de lactobacillus acidophilus si lactobacillus bifidus.
Sa ai o zi buna, si sa auzim de sute de grame pierdute azi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Deus, cam ca tine sunt si eu. Adica am 1.65 si 64 kg acum. Inainte de prima sarcina am avut 58, inainte de a doua la fel. Ei acum nu reusesc sa ajung la 58 deloc. Am avut perioade in care am ajuns la 59, 60 dar imediat acul cantarului ajunge inapoi la 63, 64. Si ma enerveaza de mor. Intr-adevar insa, nu pricep de ce, dupa a doua sarcina am inceput sa mananc dulciuri aiurea..inainte nu mancam.
Asa ca de maine incep si eu, ca azi am mancat deja chestii care nu sunt bune...o sa ma inspir din meniul vostru. Oricum, daca am inteles bine, pot sa mananc telemea, oua, pulpe, castraveti ..ceea ce pt mine e super rezonabil.
Sa auzim de bine!


Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

bine ai venit eunice78 :)
unul din primele efecte ale dietei Atkins este ca scapi de pofta de dulce ( cel putin asa scrie in carte ) asa ca poate asta este norocul tau.
In prima faza a regimului faza de initiere cand se slabeste si cel mai mult dieta este mai restrictiva . Ai voie pe zi sa zic doua cani de salata verde sau spanac sau rosie si castravete dar nu mai mult si pui/peste/oua/vita cat poti. Fara zahar, faina, orez, cartofi, paste fructe- tot ce contine multi carbo.Bine ca nu recomanda nimeni sa mananci 3 kg de pui insa daca chiar iti estee foame intre mese poti sa manaci un ou fier/o pulpa de pui etc.
Ai regimul ca vad ca sunt multe de spus la subiect? Cauta pe net ca sunt multe scrise despre meniu si o sa-ti faci meniul exact cum iti place fara sa rabzi de foame.
Nu uita daca incepi regimul sa iei suplimente de vitamine si minerale ca vrem sa fim slabe si santoase ! :)
Si eu pana la 30 de ani slabeam oricand si oricum insa dupa bebe parca sunt lipite kg de fundul meu. Unul sus/ unul jos. Adevaru-i ca la 34 de ani nu mai esti ca la 29.
Sunt curioasa cum voi fi cand imi vine ciclul. O sa mananc un pui si zece pesti :)
Oricum eu cred ca este un regim ok fiindca nu esti frustrat din cauza foamei plus ca daca luam suplimente ne simtim bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

17.12.2008

Mic dejun
*papara din 3 oua, un bol mic de salata verde cu ceva verdeturi ( condimente )
*1/2 cana de cafea cu indulcitor
*doua pahare mari de apa
*suplimntele de vitamine si minerale

voi fetelor ce faceti?

Mergi la inceput