Strumfi de 1 an (iul-aug 2007) (117)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greierash spune:

Carla, uitasem, apropo de adormit, eu dupa ce l-am intarcat, si tin sa mentionez ca adormea la san, numai la san, am inceput sa il iau in brate si sa ii cant si sa il legan. Mai tarziu am renuntat la leganat, dar in brate tot ne mai tinem, si cantecul care i-a atras atentia(din tot repertoriul meu!) a fost ala cu pupaza(in padurea cu alune aveau casa doi pitici..... vine pupaza si spune: pu pu puuuu vreau sa stau si eu aici...). Prin urmare atunci cand ii spun ca mergem sa dormim aud invariabil: pu puu puu! E tare dragut!

Arhdy, auzind povestea ta le sunt si mai recunoscatoare bunicilor, pentru ajutorul pe care mi-l dau, si Doamne sper sa nu mai treaca nimeni prin ce ai trecut tu!

greierash mamica de Andrei Robert(05.07.2007)

- "Traieste clipa" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Tare ma tem ca Deni o sa doarma cu noi in pat si cu tzatza in gura pana la 20 de ani. Nu reusesc sa gasesc o metoda ce poate fi aplicata si la noi. Am incercat cu rutina inainte de somn- nu are nicio treaba; am incercat cu jucaria preferata sa doarma cu ea- o ia de par (e o papusa) si o arunca cat colo ca nu are ce cauta langa ea pe perna. De plans nu prea imi vine sa o las ca nu stiu daca ma lasa inima. Pentru mine e clar ca problema ei este ca nici pana acum NU stie sa adoarma singura si apeleaza la tzitzi pentru asta. Dar ce nu mi-e clar e cum o invat eu sa invete ea sa adoarma singura.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007) www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletze



A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arhdy spune:

Multumesc Dana, dar din pacate nu s-a intamplat acasa, ci la cresa Sunt sigura ca daca era sub supravegherea mea nu se intampla asta. Desi oricat de supravegheat ar fi un copil daca este sa se intample se poate intampla.

Diana si Cristiana Maria (30.07.07)

poze: http://www.flickr.com/photos/14718383@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arhdy spune:

Da greierash, sa le fi recunascatoare. Ce n-as da si eu pentru un ajutor, chiar si platit numai sa nu o mai duc la cresa.

Diana si Cristiana Maria (30.07.07)

poze: http://www.flickr.com/photos/14718383@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

greierash, multumesc pentru raspuns, din pacate la mine cu luatul in brate e mai complicat, din motive de sarcina cu niste probleme si copil greu si zvapaiat. O sa incerc si cu cantecelul cu pupaza, ii placea mult acum cateva luni, cred ca e momentul sa-l readuc in actualitate.

Si zi asa, Mychy, te-a cusut ca pe pastrama. Si cu sfoara de canepa sau de bumbac? Serios vorbind, maica-mea a fost cusuta cu o ata groasa, si zice ca si acum o deranjeaza locul taieturii/cusaturii dupa zeci de ani.

Carla, s.13 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Cristina v-am admirat bradul dar mai ales minunatia de fetita. E o scumpa si-o finuta ca mamica ei

Carla sigur veti gasi metoda potrivita de intarcare, tu in colaborare cu Saby normal. Dar cred ca parerea ei face 90% din ceea ce ti-ai propus tu

Ghinetz ce ai bun la cuptor?

Na ca am uitat ce-am ami vrut sa scriu... mi-au inecat hormonii neuronii



Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash spune:

Timi, esti tare haioasa

greierash mamica de Andrei Robert(05.07.2007)

- "Traieste clipa" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

multumesc greierash si voua

arhdy e groaznic ce-ati patit cu cresa. Eu cred ca sunt Capcaunul la cresa la Soph de cand m-am luat de proprietara de ce lasa o mamica sa intre cu incaltarile de afara in camera copiilor si la fete le-am zis clar ce are voie Soph si ce nu. Nici aici conditiile nu-s excelente dar e mai multa responsabilitate. In ceea ce priveste lipsa de ajutor "welcome to my club". Acuma sincera sa fiu ma bucur ca Sophie s-a adaptat la cresa si stiu ca fac activitati care eu/bona/bunica nu le-am face si chiar vad progrese la ea datorate cresei. Soer sa gasiti o solutie sa va fie bine la amandoua

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:



Imi doarme printesa asa ca am timp de cateva cuvintele.

Am vazut toate pozele din urma aseara cat am mai stat si ce Strumfi superbi avem. Sa ne traisca.

Arhdy am imarmurit cand am citit ce a patit Cristiana eu sincer nu as mai duce-o la cresa respectiva, un copil asa mic nu se lasa nesupravegheat deloc. Sanatate multa va doresc.

Despre bradut noi l-am facut o sa pun si poze, nu stiu daca va mai amintiti dar noi anul trecut am hotarat sa nu mai cumparam (cel putin momentan) braduti taiati si am luat unul micut in ghiveci care va creste impreuna cu Adelise, acum a ajuns la app un metru, l-am pus pe o masa astfel ca Lis nu poate sa-l traga jos peste ea, insa am luat-o in brate si l-a ciufulit nitel in prima seara acum nu o mai intereseaza in sensul ca nu se mai agata de el.

Am trecut si noi aici pe la Mosu', in Mall unde l-am vazut si ne-a dat cadouas o carte 3D lui Lis si o carte cu Dr Who lui Cosmin, gratis nu se plateste. Insa lumea e civilizata in sensul ca intra o data si gata, mama radea ca daca era in Romania intrau apartinatorii anumitei etnii si de 10 ori sa ia cadou gratis.

Mychy raspunsul adica rezultatul il astept prin posta in cateva sapt, rezultatul si la sange si la biopsie, ma gandesc ca daca era cancer o dadeam ortu' popii pana acum de un an jumate, sau macar ceva simptome aveam. De data asta a durut mai tare pentru ca au vrut sa ia direct din mijloc si nu stiu ce pana mea facea acolo ca baga acul si il scutura bine de credeam ca o pocnesc pe aia, in fine a trecut.

Cu adormitul avem si noi probleme de ceva vreme ca ii ies maselele si seara vrea numai cu biberonul in gura si cu mine de gat, adoarme repede dar health visitor-ul de aici care se ocupa de Lis mi-a explicat ca e gresit, ca va asocia mereu somnul cu biberonul si ca trebuie sa-i dau laptele in alta camera, apoi sa o spal pe dinti apoi o pun in pat si initial stau langa ea, apoi la picioarele patului, apoi pe covor etc, pana imi fac iesirea din camera, mi-a zis ca in 2 sapt pot sa o rezolv insa nu vreau inca, am amanat dupa Craciun.

Ma gandesc ca asa e si cu sanul, asociaza somnul cu sanul si nu pot adormi altfel. Eu una ma gandesc ca doar nu o sta cu biberonul in gura pana la 20 de ani. O sa incerc dupa Craciun metoda cu datul in alta camera si pusul in pat fara biberon vedem ce iese.

Cafera, Cristina26 si Ghinetz va multumesc ca va interesati de soarta mea.

Am uitat sa va zic ca pe 20 vine Fianna aici si va petrece ziua cu mine pana o ridica sotul seara, abia astept sa-i vad si sa avem timp sa stam mai mult impreuna.

Va las, pupici tuturor.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Of Luna imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta. Ma gandeam ca nu te-a durat daca ti-au facut anestezie. Si nici nu te mai gandi la cancer ca te bat. pai, daca Doamne fereste era ceva nu te mai puteai tu ocupa de Lis; cel mai important simptom la cancer e anemia, lipsa de putere (cel putin eu asa stiu).

Sa inteleg ca Lis a lasat suzeta si s-a luat de biberon ? Nu-i de ras, dar fac si eu haz de necaz. Daria e in continuare cu suzeta. Reusisem si i-am scus-o 5 zile. Eram tare fericita, insa mi-a racit si de frica sa nu raguseasca de la plans i-am dat-o iar. Apoi i-au iesit caninii de jos si, acum, e mai indragostita de ea ca niciodata.
Am zis ca astept sa-i dea si caninii de sus si apoi o sa iau masuri drastice.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)


''Cand aveam 15 ani, credeam ca tatal meu era cel mai stupid om de pe pamant. La 20 de ani am fost surprins sa constat tot ce a invatat omul asta in 5 ani''

Mergi la inceput