LMA spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (307)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Vai dar rau s.a inceput capitolul astatoti sant bolnavi A venit rezultatul analizelor lui Angelo, trebuie sa sun pediatra si nu-i stiu nrca e la giorgos in portofel....mi se pare ENORMA diferenta de Fe Sant niste denumiri care nu le inteleg:harnasaure a iesit mic,alkalische phosphatase putin marit, dar fieruuuul......3 ng/ml iar normal e 30 pana 300 ng/ml....pai ce spuneau alea de la clinica ca este putin sub limita??? vai de mine ca sant terminata....am trimis un privat la o fata din germania si astept nr pediatrei

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna dimineata si de la mine

Maraki imi pare rau de Angelo dar intreaba ai intai medicul sa vezi ce si cum. Era si normal sa aibe lipsa de fier daca manca doar supa de rosii si danonino? Nu? .

Toanca asa e in colectivitate, trebuie sa isi faca anticorpii si nu vor mai fi asa probleme dupa aia. Uite-te la copii care frecventeaza cresa de anul trecut ca anul asta nu au asa probleme ca anul trecut. Cel putin al meu nu are. Si prietena mea s-a laudat pana in septembrie ca copilul ei nu a luat antibiotice si din sept i-a dat vreo 3 ture de antibiotic + a facut de 2 ori laringita si o data au stat si in spital 3 zile. Deci...asa e colectivitatea...mai devreme sau mai tarziu tot te vei confrunta cu problemele si bolile.

Nelu mai are putin si ajunge acasa ...noroc ca il ajuta maica-mea la porc ca eu nu pot pleca inca.



Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


pana m-am ridicat eu din pat...pe urma am vb. cu sorrela de i-am dat vestea....uite ca s-a facut ora 13.

Eu mare noroc am avut cu marco ca nu e asa sensibil. El nu mi-a facut complicatii, niste simple raceli sau conjuctivita.
Azi noapte nu a mai tusit asa de tare, odata parca, sper sa fim pe drumul cel bun.
In schimb al meu sot are semne de viroza....mi-e groaza sa nu-mi dea si mie, ca eu mai greu ma tratez.

Toanca vezi ca este vaccin antigripal homeopat. sunt bilute dulci, placute copiilor. cica e tare bun...si eu vreau sa-l cumpar.
Clau e super incantat de bb2. el vroia de mult...eu eram aia nedecisa.
Cristina imi pare rau, bine ca l-ai pus pe tratament imediat...of saracutul ca prin multe trece. si tu pe langa el.
Maraki eu zic sa vb. cu dr., nu te mai panica, cine stie ce scrie acolo. de ce nu mergeti la un dr. roman? am auzt ca e la voi in Munchen. macar asa ai cu cine vb si-ti explica mai bine.
Bianca pai normal ca e mai energic decat sandra, doar e baiat si oricum sunt diferiti, asta ai observat-o si tu.
Anasol te-ai reapucat de fumat? sper sa nu se reapuce si clau cand o avea 2 copii, glumesc....
eu ma bucur ca al meu s-a lasat de fumat. imi pare rau ca nu a mai mers la sala, caci dim. il duce pe pitic si adio...
sper sa ma simt mai bine din ian., sa-mi reiau activitatea, la fel si el.
Oricum se vede diferenta de cand nu mai fumeaza...nici nu mai suporta fumul...murim cand vine de undeva putin a fum...scoatem hainele pe balcon rapid.
Silvia bine ca i-a facut ceva teste si e mai binisor Alain. tu ai reusit sa dormi?

fete v-am pupat, merg sa termin cu cadouriile, caci iar vine zile nasoale pt. mine.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Hello.
Eu tot pe fuga.....
Silvi, intreaba pe Jean de laringita acuta subglotica si IRA (insuf. resp. acuta), iti va spune ca este urgenta pediatrica, necesita tratament cu antibiotic si cortizon in doze de soc la inceput, deci nu e posibil sa treaca cu siropele si alte alea, laringele sugarului si al copilului mic este predispus la spasm, asa ca fff usor poate face spasm si gata, se sufoca.... mai departe nici nu ma pot gandi.

Bianca, ma faci sa poftesc la sorici, si alte minunatii...
De fumat - never ever. Creierul meu refuza... Prietena mea Alina imi face o mare pofta cand trage din tigara (cu o mare sete, la fel faceam si eu) dar ma pot abtine. Pt. mine este o uriasa realizare abstinenta de la tutun. Am mai scris asta de 100 de ori.

Razvan e binisor, cu ceva febra, acum face nani... tati la Cluj deja.... poate o scoatem la capat bine, sper.

Iuliana, fii tare pt. Matei, asa spun legile nescrise, ca in colectivitate se imbolnavesc usor... si eu m-am saturat, dar... noi trebuie sa fim curajoase si optimiste pt. ei. Chiar daca stim ca s-au saturat de medicamente.... eu una ce sa mai zic, cu toate astea Razvan niciodata nu mi-a facut pb la luatul diverselor siropuri, sau alte medicamente, multumesc Domnului. asta mai lipsea. Acum are saracul niste cearcane rosii la ochi... de la cortizon......

Azi mi-am "racorit" putin creierii, am iesit la tuns, pensat, ceva mici-mici cumparaturi (dupa buget, nah), i-am luat lui Razvanel o locomotiva no name (nu va zic cati dolari canadieni a costat, ca-i secret ), dar care este super draguta, canta, merge, beculete, si doar 25 lei, deci 10 felicitari . Puiul mic s-a bucurat taaaaaaaare, sa vezi cand s-o trezi ce joaca pe el...
In rest cam atat...
Edit: bai, am gresit si-am zis pretul... ametita ce sunt
Maraki, sanatate multa la sot. Fierul copilului se poate "ajusta". Fii optimista, ok?

Va pup pe toate, ca tocmai am primit o comanda de 50 de felicitari de la fosta mea sefa, si sunt tare happy, pardon, fericita. Am dat citat din contemporani, deh.

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006) [Sindrom Asperger]

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatunza spune:

Buna fetele!!!

Giova, felicitariiiiiii! sa fie intr-un ceas bun si sa fiti sanatosi si tu si bebe. Ce dar frumos de Mos Nicolae! Auzi, sa nu ma bati, dar eu am un feeling ca e tot baiat.
Iar cu varsaturile... ce sa mai zic.... la unele femei sunt inerente in sarcina. iti doresc sa scapi cit de curind de ele.
Un pik de rasfat merge, ca doar esti gravida.

Eu am scapat deocamdata de disponibilizare; mi s-au mai dat si sarcini in plus, muncesc de-mi pocnesc ochii (la propriu mi s-a intimplat intr-o zi, ca mi s-a spart un vasulet de singe la ochi si in ziua aia m-a durut ochiul si n-am mai putut lucra nimik), dar poate o sa fie ok.

Sunt in concediu de luni pina pe 9 februarie .

vad ca o multime de copilasi sunt bolnaviori. le doresc multa sanatate!!!



Irinutza si Sabina Maria (23 februarie 2006)
poze Sabina

http://www.dropshots.com/irinamav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salstau si astept sa inceapa un curs la scoala despre inteligenta multipla
vad ca s multi pui raciti....sanatate multa


MARAKI cred ca sotul e mai bine
GIOVA ce sa zic de cont...mai bine lasa asa

copii mei sunt bine,sunt in priza pt ca sambata petrecem



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare si de la noi.
Cristina, imi pare tare rau eu credeam ca este o laringita simpla, stiu ca mai demult ziceai ca ati avut asemenea complicatii dar acum din postarea ta nu am inteles ca e asa grav. Sper sa ii treaca la pitic cat mai repede, amtrecut si noi prin faze cu branula si stiu ce inseamna sanatate multa va doresc. Am vazut noile felicitari puse sunt foarte frumoase ! Sa se joace fericit cu jucariile piticul tau
Maraki cum e sotul ta tot la spital? Nu stiu ce sa iti zic de analize ca valorile difera de la un laborator la altul mai ales de la o tara la alta. Daca sta rau cu fe poti sa ii dai siropel, nu ti face probleme ca se regleaza.
Giova spor la treaba, asta noapte am dormit si eu in mod exceptional pe la 1 dar la ora aceea imi si propusesem sa ma culc deci a fost ok. Alain e chiar ok as zice ca nu mai are nimic azi.
Cosmina ma bucur ca suntei bine toti, ti-am trimis ceva pe Pm imi raspunzi tu cat de repede poti .
Alain e ok nu ma se plange de nimic is ma bucur ca nu a facut complicatii saracul isi ia si medicamentele fara sa comenteze, mi-e si mila de el . Are niste secretii in tuse de ma sperie cum face, sper cu Stodal sa scapam de ele ca acum e de ceva vreme asa.
Spor la treba la toata lumea, vad ca incet incet ne cuprinde febra Craciunului.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

wow cusra asa da concediu , macr va plateste 100%?
giova- io m-am apucat ca s-a apucat si grasu si am rezistat io cat am rezistat dar nah. dar oricand pot sa ma las, nu am probleme de genul sunt o fire ambitioasa tare, dar acu pana la 1 ian vreau sa fumez.si de ce zic ca am vointa , de aproape 3 luni sunt la cura si tot mai tin inca alte 3 luni, acu nu mai dau prea mult cam max 3 kg pe luna dar asa e si bine, oricum de cand m-am apucat de cura aveam 75 de kg acum am 60......de cand am nascut pana acum am dat 28 de kg, mai am de dat cam 3, la 57 vreau sa ajung, dar acu dau greu tare....dar nu ma las......poate imi vad totusi visul cu ochii prin martie.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hai sa va zic, dr. de la clinica a spus la tel ca este foarte putin scazut fierul, eu cum vad ca scrie la valorile normale pe hartie, mi se pare enorma diferenta. Am picaturi de fier de la dr. pediatru pt ca a fost si ea sunata de la clinica si au spus ce sa reteta sa ne dea( asta pana sa ajunga scrisoarea lor catre ea.... care scrisoare a ajuns abea astazi la mine si urmeaza sa o duc la ea ) Am inceput deja tratamentul de fier
De Giorgos inca nu stiu nimic,se duc socrosenii acum la el, socrosenia m.a inundat in bucatarie Se infundase ghiuveta si a apasat prea tare in gaura si a sarit nu stiu ce garnitura de sub ghiuveta Stau cu galeata in masca, astept sa vina socroseniu mai incolo sa imi repare problema ca nu pot sa fac nimic in bucatarie

bianca sa stii ca nu mananca numai danonino si supa de rosii fii-miu Mananca si mezeluri si astea contin fier Acum vad ca are pofta de mancare dupa tratament

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

In seara asta vine Giorgos Aflu cand ajunge acasa ce au spus dr.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput