Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clodyac spune:

anamaria acum am vazut mesajul taudin capitolul anterior iti multumesc ca m-ai linistit exact asa si eu cand sa incep treaba hop zic : ce naiba are de nu intra ???

te pup inca o data si multumesc eu am de pus 6 si asta a fost primul si cuvantul meu definitoriu este ca al tau : BLEAHHHHHH


pupici si pt toate burticile o seara linistita si ne citim maine ca pe mine ma doare spatele de mor si de indata ce ajung acasa ma pun in patut

12 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Cred ca la iaurt se referea burticutza, da. Acum mi-am amintit ca parca am vazut scris pe un iaurt ceva cu "probiotic", deci e foarte posibil sa fie vorba despre acesta.

Ce m-as face fara voi?

Multumesc fetelor!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Flobaby, augmentinul face parte din antibioticele permise i n sarcina, dar precautia cu probioticul este valabila oricand la antibiotice.
Cel mai complet produs natural probiotic pe care il stiu este Kombucco Orientalis, dar daca nu ai folosit inainte de sarcina nu este indicat sa incepi acum. Poti sa folosesti kefir (de preferat de casa) sau cel mai simplu iaurt pe care scrie probiotic.

Carla, s.11 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Mai, dar voi provocati asa omul sa spuna despre nastere, mi-e ca, daca ma apuc sa scriu deschis ce cred, o sa ma urasca multe colege de odisee. bDar... ma mananca limba.
Intai si intai mor cand aud de cele care au ales cezariana ca "au nascut ca niste doamne". Pai daca femeia prin natura ei era facuta sa nasca fiind taiata pe burta, cred ca se ducea naibii specia umana demult.
N-am nimic cu situatiile care impun cezariana, e foarte bine ca se poate, este un pas inainte in medicina. Am 2 prietene care au tinut neaparat sa nasca natural si din diferite motive nu au putut, desi s-a mers pana in panzele albe. Una din ele imi spune si acum, dupa 2 ani, ca mereu o sa pastreze undeva, intr-un colt al mintii, intrebarea "cum ar fi fost daca...?"
Trimit repede ca sa nu pierd ce am scris, continuu imediat.

P.S. Cine vrea sa arunce cu rosii e bine-venit, mi-e pofta de salata

Carla, s.11 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Mda, deci este extrem de evident ca aleg nasterea complet naturala, asa cum am ales-o si prima data. De felul meu nu sunt deloc rezistenta la durere, numai faptul de a mi se lua sange imi provoaca insomnii zile intregi si cand ajung acolo sunt paralizata de frica. Nu suport obiectele si metodele prin care mi se penetreaza pielea prin taiere sau intepare.
Am ales nasterea complet naturala si am cerut in mod expres sa nu mi se faca injectii sau perfuzii, nu am luat in calcul epidurala si din cauza intepaturii si pentru ca orice medicament/anestezic introdus in corpul mamei in timpul nasterii ajunge la copil si il poate afecta.

Beneficiile nasterii naturale la mine au fost:
- am mers pe picioare de la sala de nasteri la cea de travaliu, alergam dupa o ora de la nastere
- laptele a venit imediat, am putut sa am grija de copil permanent, am stat impreuna de la inceput
- nu s-a pus problema de refacere, neavand nimic taiat pe nicaieri, ma simteam exact ca inainte imediat dupa nastere
- am vazut tot ce s-a intamplat si mi-am carat puiul in brate imediat.

Acum despre dureri... sunt mari, dar am avut si mai mari la o criza renala. Natura stie ce face, nu ne da dureri mai mari decat putem suporta si n-a murit nimeni la nastere de durere. Cea mai cool treaba, la care chiar nu ma asteptam, a fost ca intre contractii nu mai doare deloc, sunt pauze de refacere. Iar dupa ce iese copilul, durerea dispare complet.
Am auzit si eu femei urland la nastere si injurand in stanga si-n dreapta, mi s-a parut mai mult de show, mi-e greu sa cred ca durerile cele mari iti lasa suficienta energie si pentru strigate agonizante.

Carla, s.11 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Liana, bine ai venit! Am citit povestea ta mai demult si m-a impresionat mult .

A, si un motiv extrem de stupid pentru care n-as vrea cezariana: felul in care va arata locul taieturii. Am niste costume de baie minuscule de la Victoria's Secret si chiar n-as vrea sa le schimb, dar nici sa stau pe plaja cu o cicatrice pe burta.

Carla, s.11 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui CarlaV
P.S. Cine vrea sa arunce cu rosii e bine-venit, mi-e pofta de salata


Esti haioasa! Pai nu ne-am strans aici ca sa aruncam cu rosii. Ne-am strans ca sa discutam, sa ne sppunem parerile sau sa impartasim din experienta proprie. Asa invatam din greseli(le altora mai ales ) si speram sa facem treaba buna pe viitor cu propria persoana / propriul copil .

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) (Povestea nasterii)
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Ramona,

Carla, s.11 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

mai fetelor, mult ati mai palavragit.....
eu marti merg la dr, asa ca tineti mi de pe acuma pumnii sa vad 7un bebe activ si viu....adica o sarcina in evolutie, am mari emotii pt asta si opt masurarea pt Down.....deci am doar 25 ani.....dar cele 2 sarcini oprite in evolutie anterioare imi dau motive de ingrijorare.....
trece si week-end-ul si vine ziua sa imi vad bebicul drag, poate de data asta va avea curaj si tati sa vina cu noi, de cand am fost ultima data si a vazut bebicul mort, refuza sa mai vina, inventeaza motive....:( si tare mi-ar placea sa vina si el vada....daca va avea ce sa vada...

ps: scuzati mi pesimismul, ma apuca in preajma ecografiei....si nu am scapare se pare...

12+
http://bd.lilypie.com/U6V5p2.png
http://s299.photobucket.com/albums/mm310/taniutzaa/

Mergi la inceput