Decoratiuni de Craciun hand-made

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Am bagat si eu viteza pe ultima suta de metri si am facut un Calendar Advent pt pitic, are buzunarasele cam mari si nah, trebuie sa le umplem.
Daca vreti sa-l vedeti este in blogul de la semnatura, ultima postare.
Puiul s-a bucurat tare mult cand la gasit in dimineata de 1 decembrie si, spre surprinderea mea a acceptat destul de usor ideea ca nu poate goli toate buzunarele instant, trebuie sa asteptam sa vina ziua ficarei surprize....
Am muncit ceva la el (cam 5 ore asa pe fuga) insa sunt multumita de cum a iesit (din materiale gasite tot in viteza prin casa) mai ales ca la anul nu trebuie sa repet figura (e gata facut)
Carolinah, si noi am facut anul trecut figurine cu metoda pate a sel (parca asa se numeste) si ma bucur tare mult ca ai pomenit de ea, chiar uitasem si mi se pare perfecta pt asa ceva. Mai ales ca pot fi pictate si lipit diverse pe ele. Eu le uscam pe calorifer - de la o zi la alta
spor in continuare!

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Tala, ieri am inceput sa decoram figurinele pe o parte (numai pe o parte ca se sa usuce bine gliiter glue-ul). Sunt minunate, ne-am distrat pe cinste. Azi le decoram si pe partea cealalta, daca ne lasa timpul, ca deh, scoala, balet, engleza etc etc.

Dar lasa ca vine el weekendul!

Ma uit si eu la calendarul acela, ma gandeam sa le cumpar, dar e mai fain sa le fac. Thx de idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

tala felicitari pentru calendar
ce lucruri frumoase ai pe blog
mai ales cufarul, si tablourile alea is superbe, si io vreau
la noi a nins azi noapte si sau inchis scolile azi, chiar daca e Franta, poate ne apucam si noi de ceva ghirlande.
am scos si conurile de brad, alex le incarca in tractorul cu remorca si le duce la gunoi
caro, ce incarcat program aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Am facut si noi la birou un calendar de Advent cu dulciuri pt fiecare zi :-) Am pus o poza in ultima postare de pe blog, cea cu pungutele pentru Mos Nicolae, a iesit chiar dagut, chiar daca nu e gata inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Olim, multumesc. Te invidiez pt zapada (daca e iarna macar sa fie si zapada)
Leah, f ingenioase pungutele (de retinut!) - ai si rabdare si imaginatie (eu la capitolul rabdare stau f prost)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Dragelor, daca faceti decoratiuni de Craciun, singure sau cu copiii vostri, va astept sa participati si la concursul de la mine de pe blog. Am premii frumoase de Craciun si abia astept sa le daruiesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

M-a prins topicul vostru si m-am pus pe treaba, pana acum am facut asta http://picasaweb.google.com/zibeliebe/DecorDeIarna?authkey=Gv1sRgCOiP2vnNiPLe0wE# .

Leah, de la tine am furat ideile, de-abia astept sa mai fac cate ceva.

Tala, ce picturi, ce cufere... eu m-apuc si de traforaj si pictat.

Sunteti superbe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

E super ce faceti voi pe aici, m-am inspirat si eu de la voi si am facut colindatorii si stelutele de la Leah. Super !
Si vroiam sa va intreb ca va auzeam de vopsele acrilice, care sunt acelea si de unde le luati ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anda gasesti vopsele acrilice la magazinele de specialitate sau la cele de bricolaj (Hornbach, Brico etc)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Buna fetelor,

Anda, mai gasesti acrilice si la fondul plastic. Acrilicele sunt vopsele pe care le poti folosi cu apa, se usuca mai repede decat tempera si la uscare devin un pic plasticoase si nu prea se curata, nu se iau pe degete ca tempera. In schimb tempera mi se pare mai versatila, mai usor si mai spectaculos de combinat, mai interesant de asezat straturi transparente unele peste altele.
E drept si ca tuburile de acrilice mi s-au parut destul de scumpute si mai restransa oferta de culori decat la tempera. Daca mai e cineva dispus sa povesteasca cum se intelege cu combinatul culorilor vs. uscarea prea rapida la acrilice sunt numai ochi si urechi

Tala, tu iti traforezi singura formele? Ce suport folosesti lemn, placaj sau ce e ala si cum il tai? Daca vrei sa povestesti desigur

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Blogul grasei
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput