Decoratiuni de Craciun hand-made

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Sunt, dar m-am mutat de curand si oarecum fac naveta saptamanal...
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
si noi ne-am cumparat materiale pentru a confectiona cu alex, prima data pentru noi, avem doar 3 ani,decoratiuni pentru craciun.
am cumparat multe figurine e lemn, globuri de lemn, pe care vreau sa le vopsim, niste hartie creponata, sper sa reusim cateceva.
leaham rasfoit putin blogu tau si am furt unele idei
am cumparat si cateva carti de specialitate sa avem de unde ne inspira.
o sa facem si ceva poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Olim, multumesc! :-) Stai pe aproape, ca mai urmeaza. Vezi ca la prima postare de Craciun e pdf-ul cu toate ideile de anul trecut, ca sa nu mai pierzi timpul rasfoind.
Si eu cumpar de la casa retro, sunt incantata de ei, nu au preturi mari fara de alte magazine de gen.
Mai exista un site foarte bine aprovizionat, se cheama www (punct) hobbyfix (punct) ro unde au ce nici nu-ti trece prin cap, iar pentru chestii de cusut si alte cele www (punct) merceria (punct) ro
Eu cumpar de peste tot materiale si mai si reciclez mult (hartie, cartoane, orice capat de panglicuta, nasturi). Uneori mai cumpar diverse (bluze, fete de masa) din magazine second hand si le tai ca sa fac eu diverse traznai. Nu prea imi vine sa dau 20 de lei metrul pe niste material pentru o fata de perna de papusa

Poze cu printesa www.youtube.com/watch?v=0tskgolNMA8&feature=related" target="_blank">Eliza se joaca www.youtube.com/watch?v=TERVOjgU6Ys&feature=related" target="_blank">Eliza invata sa vorbeasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Off topic rau : Leah, nu te-am mai citit de un secol, pe unde ai stat ascunsa ?
Felicitari pentru bebelina !

On topic : ideile sunt foarte faine (mai ales pe blogul Laurei patinele atirnate). Din pacate, anul asta nu am timp de nici o culoare, o sa ma apuc la vara pentru Craciunul viitor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

leah, mi-am copiat pdf-ul tau
buna idea cu nasturii de la secon-hand, am sa caut si eu prin piete haine cu nasturi frumosi.
am sa incerc sa scanez din revistele ce le-am cumparat niste idei de Craciun.
oricum is prin zona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

super faine patinele laura
felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Wow, fetelor, ce de idei frumoase! De-abia astept sa incerc cateva, putem face niste cadouri superbe celor dragi, fara sa dam tone de bani pe ele, si vor fi cu atat mai pretioase cu cat sunt facute de manusitele noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Gata, am inceput si noi weekend-ul trecut.

Copiii au facut lanturi din hartie rosie si aurie, de alea cum faceam noi cand eram mici, cu zalele lipite cu lipici (habar n-am cum sa explic).

Apoi am copt forme de agatat in pom. Am facut un aluat din 2 cani de faina, 1 cana de sare si cam 1 cana de apa fierbinte, l-am intins si am taiat forme de Craciun (cumparate de la Real), le-am facut si cate o gaura prin care sa trecem ata de atarnat in pom (cu o scobitoare ), apoi le-am copt cam 5 min in microunde. Cred ca se poate si mai putin, dar cuptorul meu e mai vechi si mai slab. Practic se coc pana sunt uscate, dar inca albe, nu rumene.

S-au racit si sunt beton acum, asteapta sa fie decorate: acuarele groase, glitter glue, lipici lichid+ tavalit prin paiete, perlute, margelute, barbi de vata pt mosi micuti etc...

Am si spray-at cateva nuci si conuri de brad cu spray cu zapada artificiala din Real, dar n-au iesit prea bine, asa ca azi a cumparat tata bronz auriu si argintiu de soba de la metalo-chimice si le vopsim cu astea, dar undeva afara in aer liber, sa nu inhalam vaporii.

Si in tot timpul asta am cantat colinde, am luat versurile de pe versuri.ro

Ah, ce bine ca se apropie sarbatorile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Mik, am fost pe aici, m-am ocupat mai mult de blog si am neglijat forumul :-) Muncesc cu spor la decoratiunile de anul asta si incerc diverse fursecuri sa vad care reteta are norocul de a ajunge pe masa de Craciun. Ati vazut fursecurile cu vitraliu pe care le-am facut? Am muncit o zi intreaga la ele, asa ca nu vi le recomand :-D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Doamne, Leah, fursecuri cu vitraliu. Chapeau.

Eu am facut numai o stea din betigase de urechi si una din hartie de genul: http://christmas.newarchaeology.com/make_paper_decorations.php

Azi facem Mos Craciun-i.

Mergi la inceput