America (133)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

SINZI,RAMONA,sanatate si voua la puiuti,sa nu fie cazul sa treceti prin asa ceva,ca-i groaznic

ADRIANA,hihihi,draguta ideea ta...sa faci poze ca sunt curioasa cum a iesit...si sa ne povestesti ce-au zis colegii...nu stiu ce alte idei sa-ti dau...da,ar fi bun sa duci si ceva traditional de papa...asta daca ai timp sa faci


SINZI,hihi,numai asta le mai lipseste la baieti din casa...cred ca lui David iar place,dar lui Radu,hmmm,nu stiu ce sa zic


Noi plecam la Mall,am de luat cate ceva si acum dimineata nu e nebunie...urasc aglomeratia


la toata gasca si sa aveti o sambata frumoasa!!!




Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui LucasMom

A adus Cenia vorba despre will si e o problema care ma framanta si pe mine. Stiti cumva daca putem lasa custodia copilului cuiva care nu este rezident US? Trebuie neaparat sa fie rezident US?
Exista alte restrictii cu privire la cine putem lasa custodia copilului in testament?

Alina


Teoretic, se poate lasa copilul oricui, rezident sau nerezident US; problema intervine cand vrei sa-i lasi si bani copilului, iar atunci e bine ca persoana sa fie cetatean american, ca sa poata fi administratorul banilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui lexi

Citat:
citat din mesajul lui LucasMom

A adus Cenia vorba despre will si e o problema care ma framanta si pe mine. Stiti cumva daca putem lasa custodia copilului cuiva care nu este rezident US? Trebuie neaparat sa fie rezident US?
Exista alte restrictii cu privire la cine putem lasa custodia copilului in testament?


Teoretic, se poate lasa copilul oricui, rezident sau nerezident US; problema intervine cand vrei sa-i lasi si bani copilului, iar atunci e bine ca persoana sa fie cetatean american, ca sa poata fi administratorul banilor.

Lexi, multumesc pt raspuns! Mai am intrebari, daca nu te superi. In cazul in care el este beneficiarul asigurarilor noastre de viata, pe langa restul bunurilor, custodele ce fel de access are la bani proprietati etc? trebuiesc toate detaliile stipulate or exista o procedura care se poate adopta as default?

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Hai ca eu citeam la fetele din austria si eram super confuzata ce e cu vacantele alea de ski in austria, despre care tot vorbeau, plus ca nu mai recunosteam nici un personaj

Pai dc copilul poate fi incredintat oricui,cetatean, rezident sau nerezident, de ce in cazul Gabrielei, bunicii nu au putut lua copii? sau nu a exista nici un will? Face vreo diferenta dc copilul este doar cetatean american sau si cetatean roman? E mai bine din punctul asta de vedere ca copilul sa aiba dubla cetatenie?

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Miere eu retin din ce povesteau fetele pe aici atunci, ca tocmai de aia copii Gabrielei nu au putut fi incredintati bunicilor din ro, ca aveau doar cetatenie americana. Nu apucasera (sau poate nici nu s-au gindit sa o faca) sa le scoata copiilor certificate romanesti.
Daca gresesc sa ma corecteze fetele ce cunosc povestea mai bine.
Si eu ma tot gindesc sa facem acte ca sintem singrei pe aici, dar pe de alta parte nici nu avem pe nimeni atit de apropiat incit sa i-o dau pe Bianca mea asa ca ea fiind cetatean roman probabil ca putem trece pe cineva din tara.


Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Da,dar tocmai asta e problema,ca daca e cetatean roman si american ,fara will ,copilul nu se incredinteaza nimanui din Ro,chiar bunici fiind....noi de exemplu nu avem pe nimeni aici,nici un fel de rude,al meu copil e si cetatean american si roman...in caz de Doamne fereste ceva,intrebarea mea este ,il incredinteaza bunicilor din Ro,sau ce se intampla cu el?...am auzit (nu stiu exact legea,ci doar ce se vorbeste)ca poate ajunge copilul si la foster pana ce se elucideaza cazul...daca cineva stie exact legea poate sa ne lamureasca si pe noi?




Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui LucasMom

Lexi, multumesc pt raspuns! Mai am intrebari, daca nu te superi. In cazul in care el este beneficiarul asigurarilor noastre de viata, pe langa restul bunurilor, custodele ce fel de access are la bani proprietati etc? trebuiesc toate detaliile sti****te or exista o procedura care se poate adopta as default?

Alina
[/quote]

Ca sa se evite taxarea banilor mosteniti, se poate face un trust care are un administrator, din care se platesc cheltuielile cu educatia, intretinerea si altele. Fondul se poate desfiinta dupa ce copiii implinesc o anumita varsta. Administratorul fondului are acces la toti banii, de-aia trebuie sa fie o persoana de incredere. Daca nu se face trust, copiii ar trebui sa plateasca income tax pe banii mosteniti (mai multe detalii cred ca gasesti pe site-ul IRS).
Daca banii se tranfera sa zicem bunicilor din Ro, taxele sunt ceva de genul 50%.
Cea mai buna varianta e sa gasesti un avocat si sa te lamureasca strict pe cazul vostru.
Daca mai ai intrebari, o sa incerc sa-ti raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pt ca nu suntem aici pana sambata, va doresc un Thanksgiving fericit!! Mese imbelsugate si prieteni si/sau familie aproape si numai bine!



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui LucasMom

A adus Cenia vorba despre will si e o problema care ma framanta si pe mine. Stiti cumva daca putem lasa custodia copilului cuiva care nu este rezident US? Trebuie neaparat sa fie rezident US?
Exista alte restrictii cu privire la cine putem lasa custodia copilului in testament?

Alina

E obligatoriu sa fie rezident, altfel ii ia statul. Trebuie sa fie cineva de incredere sa actioneze in primele ore in caz de si apoi sa fii sigura ca ii duce in Romania la bunici. Statul american n-are decit un singur interes, sa tina copiii in America indiferent daca e sa fie cu cineva din familie sau in foster.
Administratorul banilor poate sa fie diferit de cel cu custodia.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Dar dc aplici pt reintregirea familiei si faci gc bunicilor si acestia se hotarasc sa se mute inapoi in Ro, e vreo problema?

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput