Nou stil de viata (236)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Citat:
citat din mesajul lui puskin
Zuzi, deci din cauza ta a plecat Tzuni . Drept pedeapsa, scrii zilnic meniul si nu depasesti 1500 calorii. Ce zici?
Cu genunchiul nu stiu ce am, ma doare si trebuie sa merg la medic. Insa am probleme cu el de mult timp, nu ma doare tot timpul ci numai cand fac efort sustinut o perioda mai lunga.



Zic si eu precum Bart Simpson: I didn't do it. Suna tentant si sper sa am timp sa-mi calculez caloriile asa cum o faci tu.

Azi de exemplu masa mea de pranz a fost un dezastru: Paste cu vegetale si bagheta frantuzeasca.
G(pe la 4) 1/2 bagel(cu susan) cu crema de branza Phil. si pe la 2.30 - un mar.
MD - cafea + o felie de paine toast cu peanut butter & gem de capsiuni.
C - salata verde cu ceapa verde & ridichi cu sare, ulei de masline si zeama de lamaie.

Hai c-am scris meniul la fel de haotic ca si mancarea pe care o mananc.

Cuba 2008



Zuzilici de Isabella Maria (21.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Zuzi, unde-s proteinele, ca nu le vad??? Eu imi calculez caloriile cu tool-ul asta: www.fitday.com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

moaaamaa, ce mancarime la limba ati avut, :).
Sa le iau in ordine inversa:

Zuzi, nu te necaji, consider ca e buna decizia luata de Tzuni. Are nevoie de liniste si meditatie. Sa-si ordoneze gandurile, sa-si stabileasca prioritatile, sa-si traseze sarcini si apoi sa le urmeze cu multa vointa si determinare.
Si pentru tine am o sugestie, buna sau rea, eu ti-o spun: trebuie sa accepti faptul ca ai o problema. O MARE problema, ce necesita ajutor de specialitate. Consulta un medic endocrinolog, fa-ti un set complet de analize, investigatii ce se impun, apoi inarmeaza-te cu multa vointa pentru a urma "tratamentul" recomandat. Noi suntem alaturi de tine si te vom sustine in permanenta.
...
Iti multumesc pentru aprecieri, sa vedem daca voi reusi sa ma mentin...
Iustin se simte bine la gradinita, dar si mai bine i se pare ca e acasa, .

Tzuni, ma gandesc la tine. Cred in tine si sunt convinsa ca poti sa-ti atingi scopul pe care ti l-ai fixat. Ne-ai demonstrat-o de multe ori: esti o femeie puternica si optimista, .

Caro, multumim de noul capitol.

Donna, ai sustinerea si sprijinul nostru, ce nevoie mai ai de ajutorul sotului? Mobilizeaza-te, sa-i arati ca poti!!!
Spui ca te doare stomacul de la cartofi (fierti/copti). Glumesti, asa-i?
Poftesti la covrigi dimineata, ok, azi papi unul, maine unul, poimaine reduci la jumatate si tot asa...ori incearca sa mananci juma de banana/jumate de baton cereale, e mult mai sanatos.

Tumpi, gata intrevederea cu seful? Sper ca a fost ok.

Clau, multumesc de aprecieri.
sanatosi mamei tale. Ce tinerica e!

Madelaine, multa sanatate! Ce tort ai ales pentru Roli?
Dieta cu lapte si banane e simpla: o tii 5-7 zile, consumi zilnic 4 banane si 4-5 pahare cu lapte. Am slabit binisor cu ea, ideea e ca am continuat cu un regim hipocaloric (800-900-1000 calorii- e drept:am facut exces de zel!), apoi cu Montignac.
Vrei sa-ti schimbi stilul de viata? Ok, incepe cu o zi de lichide (apa, ceaiuri), apoi alcatuieste-ti singurica, in functie de preferinte, un meniu de 1000 calorii/zi.
Bafta!

Puskin, ai grija de tine! Multumim pentru ideile retetelor de post.

Gabi, multumesc.
Sa-ti spun cum am facut sarmalele: am calit putin ceapa, am stins cu putina apa, am adaugat morcovul, patrunjelul radacina, telina, pastarnacul, doi gogosari, 1 kg de ciuperci taiate cubulete. Le-am innabusit pe toate, in final adaugand bulionul, condimentele si verdeata. Orezul brun l-am fiert separat, am scurs de apa si l-am adaugat compozitiei de legume. Am pus o lingura de amidon si trei linguri faina de porumb. Daca-ti place, poti sa adaugi si nuci macinate, cam un pumn. Le-am invelit in varza murata si le-am fiert la foc mic 3 ceasuri.
...
Paris..., ce frumos!

CristinaT, bine-ai revenit.

Anda, sa-ti ajute Dumnezeu sa le faci pe toate. O saptamana usoara!

An-k, multumesc.
Ai si tu ambitie, numai ca doarme, . Ia trezeste-o, sa vezi ce treaba buna faceti impreuna.
Sanatate celui mic, se simte mai bine?

Roxa, sa stii ca gatesc in functie de pofte. Sunt destul de mofturoasa cand e vorba de legume, nu-mi place orice. Si daca nu-mi place, nu mananc. Zilnic, caut pe net retete de post. Combin, improvizez....si mancarea e gata.
Azi n-am gatit nimic, caci am mancat pate vegetal cu gogosari. Plus sarmale si ciorbica de sfecla.

Gusta, uite www.naturaplant.ro/produse/1364/Bio-Chrom-FTG" target="_blank">aici.

Delia, sa stapanesti sanatoasa cadourile.

vai, ce m-am intins....salut toate fetele, noapte buna!

Carmen cu Iustin si Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Buna dimineata! Nu am somn, m-am trezit pe la 5 si nu am reusit sa mai adorm, desi sunt obosita moarta; ieri am umblat de mi-au sarit capacele, dupa care am venit acasa, am trantit un tort, ceva de mancare, curatenie, si m-am culcat pe la 12. Zici cs sunt zombi acum!
Azi am petrecere in pijama cu prietenele; profit ca nu mi-e sotul acasa, si ne facem de cap! Cine mai doreste, cine mai pofteste! Sunteti invitatecu toatele!
Delia, merci, tu urmezi! Suntem de-o varsta cumva, sau tu esti mai frageda (copila)?
Pana una alta, eram veterana grupului; nu stiu daca e cineva mai amre decat mine pe aici!
Tzuni, spor la slabit! Marea noastra greseala cand vrem sa slabim e sa spunem ca intra la cura; psihicul recationeaza nu prea favorabil la acest gand de privatiune, decalansand o serie de senzatii in corp pe care cu toate le cunoastem cand vrem sa tinem regim!
Cel mai bine e sa nu spui ca estio la regim, dar la fiecare masa sa micsorezi considerabil portia. Si fara regimuri drastice, mananci ce ai manca in mod normal, numai ca mai putin, zici ca restul mai tarziu, si fara amestecuri nepermise. Eu cel putin, numai asa reusesc sa ma mobilizez. Daca spun ca incep regim, Doamne fereste, ca ma apuca toate cele!, etc!
Hai ca astept sa va treziti si voi si mai vorbim dupa!
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rolo spune:

Neatza
Raport : stagnare
Tzuni, io te astept cuminte pana la Mos Nicolae. Pana atunci iti doresc succes.
Fug la treaba ca am o gramada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Neata!
Carmen, ce frumos le-ai scris fetelor
Eu am 67.5.
Se putea mult mai bine, dar duminica si ieri am mancat ciocolata
Sper sa nu repet experienta.
Si eu o inteleg pe Tzuni.
#

PS
Zuzi, iata o motivatie pt a slabi. SANATATEA!! Cand mergi la dr cu tensiunea? si 15 e f mare!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Neata,

Dau si ceai, poftiti doamnelor!

Raport: -1kg, am ajuns la 68kg. Mai am 8...

Sabina, te-am citit si la topicul lui Tzuni. Daca nu e timp de sport, atunci lucreaza la alimentatie. Mananca curat, stabileste ce poti manca si ce nu si niste limite rezonabile la cantitate si ai sa vezi rezultate, promit . Daca vrei, facem lista impreuna si ai sa vezi ca nu mananci numai carne fiarta sau mancare anosta.


Laura, La multi ani!!! Iti doresc sa ti se implineasca toate dorintele . Petrecere frumoasa cu prietenele.

Rolo, scurt asa raportul si fugi?

Carmen, si eu sunt super mofturoasa la mancare, pap doar ce imi place si caut zilnic pe net retete, idei...

Madelaine, sa iti traiasca puiul Roli!!! Nu mi-ai zis cati ani face....

Gabriela, mi-e dor de Paris, desi am fost anul asta la un training vreo 2 zile. Dar mi-e dor, a fost prima mea iubire , acum il mai tradez si cu altele.

Pup toate fetele, merg sa ma imbrac sa plec la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Dragelor...ce active sunteti, nu va fac fata!
Neata. Raport - am uitat sa ma cantaresc! Diseara, promit.
Zuzilici, multam de invitatie dar in clubul rumegatoarelor eu vreau musai un loc de cinste ca sunt ditamai vacuta!
Carmen, m-ai emotionat, voi chiar ca ma sustineti...cui ii mai trebuie sot ? Treaba cu cartofii sta altfel, eu glumeam ca imi priesc numai cei prajiti - adica nu imi plac cartofii si nici nu imi pica bine, dar daca e sa-i mananc, odata la cateva saptamani, mai usor cad in pacat cu cei prajiti decat cu alta varianta. Nu ma doare stomacul de la ei cum ma doare de la vinete spre exemplu dar nici bine nu imi fac la
Laura multa sanatate, fericire si noroc! Distractie placuta diseara la petrecerea in pijama!
Pentru fetele dragute care au scris retete de post..multumesc! Am sa incerc si chiftelutele de legume, dar in varianta la cuptor. Cred ca le fac chiar in seara asta, ca sotul meu deja a lichidat varza la cuptor si cred ca il voi gasi chior de foame (in timpul postului mananca de rupe).
Tzuni draga, spor la slabit in perioada asta, sper sa te intorci fericita si sa ne dai un model pozitiv (mai ales mie...ca am nevoie) pt tine si Meri.
Revin, fug nitel la munci.

Donna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

La multi ani, Laura! Sa fii sanatoasa si fericita langa cei dragi tie!

Madelaine, sa-ti traiasca puiul si sa creasca sanatos si fericit!

Mai vin astazi pe aici.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

'Neata!
Laura sa ai parte de noroc si fericire! petrecere frumoasa cu prietenele!
La multi ani Roland, sa cresti mare si sa fii sanatos!

Carmen multumesc, da e tanara, daca s-a grabit...
Imi place cum suna compozitia in sarmalele d epost. am sa ma uit si eu aici sa imi iau crom.
Ruxandra si pe sotul meu il doare genunchiul cateodata, el fuge cam de 2-3 ori pe saptamana cate 10 km si il mai aud ca zice cateodata ca iar il doare!
lou am facut, dar numai jumatate...
Gabi esti la Paris? sa ne spui si noua ce vezi frumos.
yubi fetita ta e bine acum?
Carmen E. ai fost cam absenta in ultimul timp...v-ati inzdravenit?

va pup pe toate, mmai stau umpicutz pe aici si apoi la treaba!

Mergi la inceput