Grasa disperata, caut motivatie si ambitie !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ile, m-am uitat la poze. Daca dai jos 10 kg te bate vintul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Ile, m-am uitat la poze. Daca dai jos 10 kg te bate vintul.

Lume multa, oameni putini


M-ai incurajat

Dar "ma risc"
Macar inca 3 ...si restul dupa anul nou



Ile, mami de Vivian (07.03.2006)



http://good-times.webshots.com/album/568512292eJLims

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_ene spune:

Eu sunt fooooooooarte pofticioasa si mi-e foarte greu sa ma abtin.Insa fac de ceva vreme tratamente corporale la un salon...la inceput mancam la fel,normal,nu ma abinteam de la nimic pana am inceput sa vad ca-mi sta altfel carnea pe mine,ca parca ma conturez,am intrebat-o pe o asistenta terapeuta daca e posibil asa ceva,daca nu e in capul meu doar pt ca fac tratamente si mi-a spus ca e f adevarat,masurandu-ma si aratandu-mi pe fisa mea.
Mi-am pus ambitia sa nu mai mananc,sa tin cura de aia cu apa plata si cam atat pe zi,dupa o zi jumatate,mergeam pe 7 carari pe strada,ziceai ca sunt beata,ma durea capul si nici la tratamente nu eram in stare sa merg ca lesinam naibii acolo.Atunci,o alta grasuta care facea tratamente la salon mi-a recomandat si m-a invatat sa tin regimul Montignac,fara sa ma abtin de la nimic,doar sa lucrez la combnatii,nu ma gandeam ca voi avea rabdare dar am reusit si in afara de faptul ca slabesc vazand cu ochii cu tratamentele corporale si dieta,ma simt si mult mai sanatoasa,parca si fatza mi-e mai luminoasa si simt ca am puterea sa merg mai departe.
Mi-am propus ca la varsta Madonnei sa arat si eu la fel!Si o sa arat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_ene spune:

Tzuni,m-am uitat peste pozele tale...Esti deosebit de frumoasa in ele,eu zic sa faci tot posibilul si sa te mobilizezi sa slabesti,grasimea nu doar ingrasa ci si imbatraneste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Tzuni, si eu colega de suferinta, insa am trecut peste pragul de motivatie si vreau sa o impart acum cu tine. Nu stiu cat de mult o sa te "afecteze" ceea ce iti scriu, insa, here I go: Esti o femeie deosebit de frumoasa, nu degeaba ai admiratori anonimi . Multe femei, inclusiv eu, ar da orice sa fie la fel de frumoase ca tine. Iar tu nu profiti de lucrul asta si refuzi sa iti iei inima in dinti si sa devii asa cum ai fost o data (cum, nu stiu, dar daca tu zici ca acum e de rau..) Gandeste-te ca, in ritmul asta de a manca, nu vei slabi niciodata daca nu vei face ceva. Si vei continua sa te ingrasi din ce in ce mai mult, incat, la un moment dat, iti vei dori sa fi fost la greutatea pe care o ai acum! Serios, gandeste-te la asta.. pentru ca nu e scapare, cum te ingrasi si nu faci nimic, cantarul tot in sus o sa arate, si nu in jos.
Din titlul subiectului am detectat ambitia, ca nu degeaba ai pus semnul exclamarii. Tie iti lipseste sutul in fund - pasul inainte, de fapt, si poate una din noi o sa fie in stare sa ti-l dea
Ai vazut vreodata la televizor o operatie de liposuctie? Ai vazut cat de scarboasa arata grasimea? Nu te gandesti ca asta se petrece si in corpul tau? Nu ti se face sila?
Te-ai gandit vreodata daca merita sa gafai cand urci scarile, sa transpiri, sa te enervezi ca nu ai cu ce te imbraca pentru ca nimic nu te mai cuprinde.. pentru mancarea pe care o gusti cateva minute pe zi, dar ale carei consecinte te afecteaza non stop si nu poti dormi de vinovatie? Merita? Eu nu cred..
Sincer, ti-am citit mesajele de la subiect inainte de a iti vedea pozele si ma gandeam ca cine stie cate sute de kilograme ai.. dar cand te-am vazut cat de bine arati, era sa fluier singura prin casa
Si nu, nici eu nu mi-am schimbat orientarea.. dar daca as sti ca as arata ca si tine cand erai slaba, pai m-as apuca de slabit imediat!
Eu nu cred ca nu ai vointa, macar fa-o pentru noi, astia care te incurajam. Iar daca nu ti-am dat un motiv, spune-mi, ca mai am in desaga destule. Poate ca chiar trebuie sa existe un "ceva" care sa te marcheze pentru a te face sa te schimbi, avand in vedere ca spui ca nimic nu ti se abate din calea mancarii. La mine a fost, cum iti ziceam si tie, chiar faptul ca am realizat ca al meu cantar a aratat intr-o zi cifra fatidica de 70 si mi-am dat seama ca trebuie neaparat sa fac ceva, altfel voi fi toata viata o grasa frustrata si nemultumita de mine.
Apropo de vaci pe frigider, mi-a venit in cap o idee: sa se inventeze un dispozitiv care, atunci cand deschizi frigiderul, sa urle "Muuuuuuuuuuuuuu" din rasputeri.
Hai, ca stim ca poti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Multam de vorbe, fetelor!

Aseara am facut un plan de bataie pt saptamana asta. Trebuie musai sa-mi educ creierul. Stiu ca primele zile sunt mai grele, dar sunt dispusa sa incerc din nou.

Addicted, m-ai zgandarit cu chestia privind acumularea kilelor si regretul ca nu voi arata macar cum arat acum! Exact asta spun despre pozele in care ma privesc. Atunci spuneam ca-s grasa si nu ma iubeam.

Hai ca-ncerc iar de azi s-o iau pe calea dreapta.
care-mi stati pe-aproape, va multumesc din suflet!

Si ma mai mobilizeaza un gand: daca intr-o zi ma intalnesc intamplator cu Marius si se sperie de mine? El, admiratorul care crede ca-s intr-un anumit fel si ma descopera la dublu?


Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit si cu...blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Tzuni, eu m-am mobilizat la slabit cand am citit de regimul Scarsdale. Am vazut ca dureaza doar doua saptamani si din ce ziceau fetele da rezultate exceptionale si mi-am zis ca n-oi muri doua saptamani daca ma abtin de la bunatati. Si l-am tinut cu succes. Am slabit in doua saptamani 5 kg, si apoi am mai sla bit 2 kg in urmatoarea luna fara sa ma straduiesc deloc, doar ca nu mai mancam dupa ora 18 seara. Acum am 53 kg si ma simt super bine. Si acum mananc apropae orice si la orice ora, dar nu in cantitati mari si vad ca nu ma mai ingras. Deci eu recomand la toata lumea regimul acesta. Este usor de tinut, si ce e cel mai important: dureaza putiiinnn!!!!! Ai toate sansele ca pana la Craciun-Revelion sa devii din nou zana! (sunt convinsa ca si acum esti!!!!)


Cristina, mamica fericita de bebe Andrei-Eric (26.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

cristina_ana

Iti sustin postarea despre regimul Scardale,l-am facut si eu dupa prima nastere si am reusit sa slabesc 7 kg in doua saptamani,perioada de mentinere a fost relativ usoara.

acum la adoua sarcina nu am mai pus kg ca in prima.abia astept sa nasc si sa pot tine din nou cura .

Tzuni incearca macar,avantajul la scardale e ca poti manca bine,nu te infometetzi.

Curaj frumusico

Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu zic sa te auto-setezi pe fraza "mananc sanatos": legume, fructe, carne, FARA dulciuri, cartofi; paste pizza, etc. Un alt lucru care m-a ambitionat e dorinta de a-i da un exemplu bun copilului, adica nu pot sa-i zic "tu mananca sanatos ca mama poate sa basculeze orice".

Cand te paleste dorul de KFC sau de amandina (astea-s pofetele mele:), tu stii mai bine ce te macina pe tine ) mananca gospodareste, dar sa fie maxim de 2 ori pe luna.

A, sa-ti mai dau un pont: eu de ceva timp mananc 2-3 firimituri din macarea sau ciocolata copilului, dupa ce termina el. In felul asta simt si eu gustul interzis , dar fara urmari pe coapse.

Hai, mobilizare generala! Shoriciului ii sade bine prajit si asezonat cu sare pe farfurie, nu pe funduletul nostru!!.


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Tzuni draga mea cu singuranta ca nu esti singura asa, sunt milioane de femei in situatia ta,un sunt binenteles una dintre ele.
Sa iti spun eu parerea mea, cum cred eu ca se intampla lucrurile, pui 5 kg si zici ca nu e grav, cu o dieta de 2 saptamani le dai jos urgent ca ai mai facut-o de 100 de ori, ajungi la + 10 cand te cam demoralizezi si mananci de nervi incepi sa slabesti si nu prea merge si apar mereu motive sa mananci de nervi, de bucurie, de stres, de uitat la tv, de acompaniat partenerul si daca pierzi firul te trezesti la + 15 cand e chiar grav si te trezesti ca esti in alta categorie de "doamne" cu marimi mai mari dar tenul mai luminos si de cele mai multe ori aici daca partenerul de viata e si el in acesi situatia ramai pentru ca de ce nu nu mai ai 20 de ani, ai un copil...sau mai multi, cea mai buna scuza, partenerul te iubeste si asa si sa fim serosi nu e nici el de pozat in play boy pana la urma deci sa lase si el pretentiile mai jos nitzel. Asta e dupa parerea mea traiectoria femeii de la 20 la 35 de ani , excuzand femeile care au probleme de metabolism si se ingrasa sau se mentin din motive hormonale si cele care au ambitie si se mentin cu control alimentar.
Sa continui vorbind e mine, sunt genul de tipa la la 1,65 si 60 de kg ...nu am fost si nu am pretentia de si genul fotomodel dar eram o tipa draguta, am inceput sarcina cu 63 de kg am ajuns la 83 cu care dupa nastere m-am luptat sa le dau jos peste un an dar....am ajuns din nou la 60 kg dupa cure de slabire repetate, Monti si scardale si dieta Daneza si tot ce s-a mai inventat in domeniu. Ei din vara si pana acum am reusit performanta de care iti vorbeam in prima parte, respectiv de a pune 10 kg, cu primele 5 + lejer si apoi catinel care + 10, foooarte usor.
Sunt tipul care mananc de bucurie, de tristete, de stress, de plictiseala si daca mai ma gandesc bine ajung sa concluzionez ca asa imi manifesc eu emotiile si deja ma ia rusinea. Ca si tine am incercat toate metodele de la poze la oglinda si cantarit de 10 ori pe zi sa vad eu cu ochii mei realitatea dar n-a mers.
De azi insa de dimineata am zis ca gata, ajunge,nu mai merge asa, eram o tipa supla, faceam si miscare, ma simteam bine mergand pe strada, privindu-ma in vitrine, proband haine. Acum nici nu imi vine sa imi mai cumpar haine ca am tot luat mai mari si daca o tin asa ma trezesc ca umblu in magazine speciale de cautat haine pentru obeze. Sotul ma place si ma iubeste si asa a luat si el in kg si nu are ce comenta si nu ma motiveaza deloc sa slabesc dar nu mai conteaza nici asta acum ca sunt hotarata.
Iti spun ce metoda aplic eu acum : mananc disociat ca nu sunt in stare sa ma apuc de ceve diete, cred ca as da semne de agresiviatte la ce foame am in mine imi aleg in fiecare zi de acum inainte de am pofta sa mananc si o sa o tin asa sa vad cum merge, beau f multa apa si ceai si dupa 18 nu o sa mananc nimic, daac nu rezist o sa zic hai dupa 19 saptamana asta. O sa fac zilnic exercitiul recomandat mai demult de un psiholog, 5 minute diminetata te focusezi pe imaginea care ai vrea sa o ai despre tine, la pranz 5 minute iti proiectezi imaginea cea mai draguta din amintiri care o ai cu proprie persoana si seara la fel cu ceea ce ti-ai dori sa fie din nou in ceea ce te priveste. De cate ori vrei sa mananci constientizezi bine inainte ce talie si dimeniuni ai si unde esti in raport cu imaginea pe care o vrei....si analizezi ce e mai important : KFS sau Tzuni cea dragutza.
De azi incep si cu miscare si sunt realista si indulgenta cu mine, ca vb aia daca eu nu sunt, cine sa fie incep cu 5 minute azi si cresc zilnic cu 5 pana ajung la 30 min.
Eu una sunt sigura ca o sa reusesc pentru ca vreau si pot si am facut eu lucruri si mai complicate in viata...sa fim seriosi.
Poate te inspira cu ceva metoda mea, promit sa te tin la curent cu rezultatele.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput