GYM sau PILATES

GYM sau PILATES | Autor: aniela23

Link direct la acest mesaj

Salutare gagici!
Optiunea de cautare in forum nu merge asa ca nu stiu daca s-a mai discutat subiectul.Hai sa va expun si eu problema mea tip ''tara arde si babele si piaptana''
Am 1.67 si 52 Kg , am oasele foarte mici deci din cele 52 kile o mare proportie e formata din grasime.Nu vreau sa slabesc deloc pt ca am mainile si picioarele subtiri in schimb grasime multisoara pe burta si o gramada de celulita pe fund si coapse.URASC sa merg la gym,desi platesc lunar merg la gym o data la 3 luni. Sunt foarte ambitioasa de felul meu dar cand vine vorba de gym gasesc tot felul de motive stupide sa nu ma duc (ca de exemplu ma imbrac in echipament si plec la sala dar ma opresc in drum spre sala la coafor sa ma tund si dupa aia normal ca nu mai pot sa exersez cu parul gata coafat;).
Asa ca m-am gandit sa imi anulez abonamentul si sa fac ceva acasa , poate asa o sa-mi gasesc 30 min pe zi sa exersez. Sau poate stiind ca nu platesc nu o sa mai fiu deloc motivata sa exersez dar sper sa nu fie asta situatia.
Am tot citit despre PILATES dar nu stiu destul de multe despre exercitiu. Pare destul de inceeeet si plictisitor.De asemeni am inteles ca trebuie sa stii cum sa respiri corect ca sa fie eficient exercitiul , de aceea am dubii despre posibilitatea de a-l practica sg acasa.
Daca practicati pilates sfatuiti-ma si pe mine , va rog.Vreau sa scap de burta si sa imi tonific toti muschii (in special cei fesieri) dar fara sa pierd din greutate ca n-am de unde.De asemeni am nevoie de un ex care sa ma ajute sa stau dreapta, din cauza ca petrec mult timp la computer am inceput sa ma cam ghebosez.
Orice fel de experience este utila, nu trebuie sa fie neaparat pilates.
De asemeni, ce va motiveaza sa exersati, ce trucuri as putea imprumuta ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Aniela draga, nici mie nu prea-mi place sa fac miscare, spre rusinea mea ( deh' la noi nu exista educatia aia in familie, ca la americani, ca sportul e bun, la, la, la... )dar dupa doua nasteri n-am avut ce face ( si eu ambitioasa ca tine ) si m-am mobilizat. In ce sens ?! Mi-am cumparat un aparat dintr-ala de facut abdomene, nu ma intreba cum ii zice ca nu stiu ( si faceam 200 de abdomene pe zi ) In 5-10 minute eram gata !!! Merge foarte usor cu aparatul. Si am ajuns sa am mai putine kilograme decat aveam inainte de a face copii Daca aveam dispozitie faceam 200 de abdomene intr-o sedinta , daca nu in doua - dimineata si sera 1 Efectele nu se vad chiar imediat, dar dupa o perioada o sa observi cum dai jos kilograme si ce frumos arata zona aceea . Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Pisimukz....acuma daca esti asa de multumita de aparatul asta trebuie sa ne zici si noua de care este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eu nu pot sa merg la sala pentru ca nu am cu cine lasa fetita. Asa ca fac exercitii acasa cu leg magic si mai fac TaeBo. Mie imi place foarte tare TaeBo-ul de pe vreamea cand mergeam la sala. Am cateva programe de TaeBo, le pun pe dvd si START. Este si un program special de TaeBo pentru fese si abdomen. Este la capatul opus de Pilates adica ritmul e foarte alert.

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Moana, l-am cumparat din metro da' nu ma intreba cum ii zice ca nu mai stiu. A costat vreo 8o ron acum vreo doi ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Da' chiar asa, Pilates a practicat cineva? Tonifiaza sau e doar "balet"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Eu am practicat Pilates...E un antrenament greu, dar eu nu am rabdare safac miscarile asa incet...Eu atat acasa, cat si la sala practic Tae Bo ... mi se potriveste de minune!...Daca m-as baza numai pe ce fac acasa ar fi ingrozitor...Am DVD si o singura data l-am folosit...La sala fac de cel putin 2 ori pe saptamana...E bataie pe un loc la Tae Bo...imi fac programari pe toata luna si trebuie sa merg ptr ca abonamentul e valabil doar 5 sapt. Mie imi place foarte tare si antrenoarea...E o tipa super normala cu forme asemanatoare cu ale mele...asa ca nu ma demoralizeaza cu un 60-90-60 la care nu o sa ajung never!!!
Saptamana asta imi reiau orele de tae bo ptr ca au trecut fix 6 luni de la a doua cezariana!

Spor la treaba tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

puteti downloda exercitii Pilates www.mp3portal.hu/viewtopic.php?f=53&t=1171&st=0&sk=t&sd=a&sid=35e2efb06a46bc192f56b06748f655c4" target="_blank">aici

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:


Am facut si eu tae-bo o vreme, dar pt mine nu a fost eficient. Nu voiam sa slabesc, ci doar sa ma tonifiez asa ca efortul mi se parea mult prea mare comparativ cu rezultatele. Caut sala de Pilates, ca acasa nu-s in stare sa fac nici 5 abdomene. Sper sa fie mai putin plictisitor decat aerobicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Lo li Ta, ca si tine nici eu nu vreau sa pierd din greutate ci doar sa ma tonific. Din pacata tind sa cred ca exercitiile de Pilates sunt mai plictisitoare decat cele de aerobic pt ca miscarile sunt incete. E pacat ca nu a practicat nimeni si nu ne poate spune care sunt rezultatele. O sa caut pt youtube si pe alte site-uri ca sa inteleg mai bine ''cu ce se mananca''.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Acum am vazut subiectul,eu sint fan pilates,am un program scurt de 20 min.
Am facut programul asta de 2 ori pe sapt aprox 2 ani si am fost f multumita in sensul ca am slabit(combinat cu dieta),muschii de pe abdomen se tonifiasera ,la fel coapsele.Apoi am avut mult de lucru la servici si am abandonat iar rezultatele negative se vad,am luat la loc 3 kg.
Nu o sa slabiti spectaculos dar va tonifiati frumos ;mie mi se potriveste pt ca nu-mi place sa topai si nu am timp sa merg la sala .
M-am apucat din nou de exercitii de o sapt.

Mergi la inceput