GRAVIDUTE/MAMICUTZE DIN BACAU (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Am aparut si eu mai tarziu ca m-am tot invartit prin casa sa mai fac cate ceva treaba...acum doarme Ioana si am apucat sa mai stau pe net...
Alina cum esti? Te simti mai bine? Mie aproape mi-a trecut gatul dar curge nasul si stranutMai bag lamaie cu miere din aia scarboasa Nu suport mierea, cahhh!

Anna de Ioana Maria 11.07.2008
Ioana povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2700 spune:

Credeam ca am ramas singura aici la Bacauance! Dar nu ma lasa Anna singura !
Eu ma simt mai bine astazi, chiar am iesit un pik la un market aici in apropiere!Azinoapte am dormit mai bine! Deci a functionat mierea caci lamaie nu aveam asa ca am bagat vit C si cate o lingurita de miere pentru gat!
Ioana ce face? Cum e cu diversificarea?

Pupici !!!

Alina de Alex si 26+

http://s366.photobucket.com/albums/oo108/alina2700/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Mai, cum sa fie, complicata treaba diversificarea asta! Ce bine ar fi daca ar putea sa pape lapte pana pe la 20 de ani asa... Azi i-am adaugat la supa si 2 rondele de dovlecel si a mai schimbat putin gustul si se pare ca i-a placut ceva mai mult ca a papat mai bine si fara prea multe strambaturi...dar oricum scoate aproape tot afara, eu ii bag inapoi, se uita la mine foarte dezorientata ca nu pricepe ce se intampla, mai scuipa ca mata carabusi , ce sa mai, o distractie...saptmana viitoare o sa-i introduc si pastarnac...si tot asa, a si vreau sa-i mai inbtroduc inca un fruct saptamana asta, dar oscilez intre para si piersica...piersicile nu mai sunt din alea naturale la ora asta as ca probabil para, daca gasesc din alea romanesti in piata...

Anna de Ioana Maria 11.07.2008
Ioana povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamatei spune:

Fetelor n-am mai intrat de mult... Am avut treaba mai tot timpul, am mai intrat de vreo 2 ori si am citit ce-ati mai scris voi dar n-am avut timp de scris. Si eu am fost racita de 2 ori in timpul sarcinii, ce m-am mai ofticat! Imi venea sa mor, eu care nu mai racisem de ani de zile, nici macar un nas infundat si uite m-am gasit gravida sa racesc. Am facut si un pic de febra, m-am panicat, pana la urma am luat paracetamol sa scada, cat evitasem eu medicamentele... In rest, muuuulte lichide, nu neaparat ceai, chiar si apa plata, oscilococcinum, vit. C la greu, stodal si sirop din muguri de brad - ca am tusit ca la casa de nebuni - si cam atat. Vreau sa spun ca dupa ce am racit si a doua oara am devenit paranoica, ma imbracam si ma feream de curent si de frig ca o baba de-aia!
Da.... mandra mea - ca am deochiat-o ca e cuminte - a rarit somnul si sta o gramada treaza, timp in care scartzaie si scanceste...si ziua si noaptea, mai nou si-a dereglat si programul de masa, n-o mai inteleg, cred ca trebuie deja sa marim ratia de laptic, desi ar fi cam devreme, n-as vrea s-o umflu, dar daca ea cere?!... Ne cam tine trezi noptile, pe rand, cand pe mine cand pe tati. Asta e.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2700 spune:

Buna fetelor!
Ieri m-am ocupat de treburi administrative si nu am mai intrat!
Anna ,poate ca printesa ta incepe sa dea de gustul supei!Cat despre cat da inapoi... ce putem face asa invata si ei sa pape mai mult pe linga!Important este ca accepta noua hrana!Acum e inca micutza si o potzi pacali dar sa vezi cand se face ea fetitza mare ca daca nu-i convine ceva iti da peste castronel.Mie mi-a placut tare mult perioada asta chiar daca Alex era f dificil cu papa.
Mariamatei Chiar ma gandeam la tine ce se intamlpa de nu mai apari!E cam micutza printesa ta ca sa nu va lase sa dormiti!Poate nu se satura cu lapticul, da-i sa manince cat vrea!Sau poate ca e de la colici!Eu sper sa isi revina si sa fie cea mai cuminte fetitza!Robert ce mai face?Ce mai spune el acum cand vede ca bebe mai face si galagie?
Va pupacesc muuuult!
Alina de Alex si 26+

http://s366.photobucket.com/albums/oo108/alina2700/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2700 spune:

Feteloooor!!! Am uitat sa va spun cat de fericita sunt ca de craciun vine sora mea aici Am sa incerc sa vb cu tatal lui Alex poate exista vreo sansa sa vina si el in vacanta, impreuna cu sora mea!Noi care ne gandeam ca o sa petrecem craciunul in casa singurei...acum ne facem planuri pe unde sa iesim,ce sa vizitam cred ca o sa fie super!
Iar cu raceala ce pot sa zic..aproape ca a trecut ,ma mai supara nasul din cand in cand dar e ok! Bine ca nu am facut febra si ca nu am tusit!
Va pupacesc!

http://s366.photobucket.com/albums/oo108/alina2700/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Maria stiu prea bine cum e, si Ioana de foarte micuta nu dormea deloc ziua, mai degraba doarme acum asa pe furis cate jumte de ora, ca in prima luna nimic, chiar ma gandeam ca e ceva in neregula cu ea, ca eu stiam ca nou nascutii dorm marea majoritate a timpului...dar se pare ca nu chiar toti...

Alina ce fain ca ai motive in plus sa stepti Craciunul...si eu astept sa petrecem primul Craciun al Ioanei...am zis ca vreau sa vina mosul la ea chiar daca e mica si nu intelege, mai mult pt placerea noastra, dar trebuie sa am grija pe cine pun sa se costumeze, ca peste cativa ani cand o sa vada pozele o sa recunoasca persoana daca e cineva apropiat deja imi fac probleme din astea, iti dai seama? Si abia astept sa impodobesc bradul, sunt curioasa cum o sa se uite Ioana la el...la globuri si beculete...si ghirlande...cred ca am luat-o putin pe aratura

Anna de Ioana Maria 11.07.2008
Ioana povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns auta_mita spune:

buna gravidute
nu am mai intrat pe forum cateva zile ca am avut cateva probleme care s-au rezolvat
eu sunt fffff stresata pentru ca inca nu am ajuns la eco si nu stiu nimic despre sarcina si despre bebe ca in anglia la 18 sapt iti face primul control, iar mie nici rau nu prea mi-a fost si am varsat o singura data pana acum, iar o femeie mi-a zis ca daca versi e bine pentru ca inseamna ca bebe e bine si eu sunt si mai stresata din cauza asta
din fericire sambata ajung si eu in tara si o sa merg la dr zoican sa vad care e treaba sper sa fie ok bebe.
si ... am inteles ca in primult trimestru nu ai voie sa iei pastile ... eu am luat acum 2 nopti 2 nurofen ca simteam ca imi explodeaza capul si imi era si rau si nu puteam dormi .... credeti ca il afecteaza pe bebe cele 2 pastilute??

Laura 12+3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamatei spune:

Ma bucur Alina pt. tine ca vine Carina - de ea e vorba, nu? - la tine de sarbatori, mai ales ca ziceai ca nu se prevestea cine stie ce distractie. Si mai bine ar fi daca ar veni si Alex, dar daca el vrea, tatal lui nu-i da voie? Sa dea D-zeu sa ti se indeplineasca dorinta si sa ai langa tine pe cine vrei tu de sarbatori!
Delia doarme ziua si ne face program artistic noaptea, noroc/ca tati e super baiat si sta si el cu ea, chiar ma roaga: du-te ma si culca-te ca stau eu! Azi noapte a skeunat de la 12:00 pana la 4 dimineata, adica inte doua mese, timp in care am furat asa... minute si chiar secunde de atipeala, care au fost mai frustrante decat daca n-as fi dormit deloc, mai bine deschideam televizorul sau calculatorul decat sa delirez asa. Pana la urma la 4 m-am dus si l-am trezit pe tati: du-te frate si mai stai si tu ca eu turbez! Dimineata cand l-am intrebat ce a mai facut, mi-a zis ca s-a culcat gagica imediat. Sunt si colici, ca se vede ca se strange de burtica, dar o cam suspectez si de alint, cat e de mica...cand o luam in brate ii trec toate...In fine, ne facem noi mari si trec si astea! - si vin altele!!!
Robert nu prea sufera de plansul Deliei ca el n-o aude din camera lui noaptea iar ziua ea plange prea putin ca sa ajunga sa-l agaseze. Se distreaza la maxim cand el se apropie s-o pupe si ea - daca o prinde un pic infometata - cauta cu gurita si-i prinde nasul sau obrajorul sa i-l suga. O pupa, o pipaie...v-am zis, isi compara manutele si piciorusele cu ale ei si tare-i mai place cand ii povestesc de cand era si el mic.
Si Anna, sigur ca da, chiar daca Ioana e mica, organizeaza-i un Craciun ca la carte! In primul rand pentru voi, ca ea n-o sa priceapa nimic, doar ca o sa simta bucuria voastra si vorba ta, raman poze, filmare... Eu pe Robert l-am nascut la 2 ianuarie si vreau sa spun ca inainte de asta, de Craciun, am facut bradut sil-am lasat pana m-am intors eu de la maternitate ca sa-l gaseasca si baiatul acasa...
Auta Mita nu stiu ce sa zic de Nurofenul pe care l-ai luat.In teorie, nu e voie, mai ales in primul trimestru, dar nu cred ca-i dracul atat de negru. Bine ar fi ca cele doua seri in care ai luat macar sa nu fi fost consecutive, zic si eu...Si SA NU MAI FACI!!! AI grija, si unele ceaiuri sunt interzise! Si dintre alimente, tonul, branza feta, oua, carne gatite superficial... mai informeaza-te eventual ca nu strica. Si aia in Anglia sunt niste dobitoci daca te lasa de izbeliste aproape jumatate din sarcina!
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2700 spune:

Salutare fetelor!
Dupa cum va spuneam, ieri am vorbit si cu Alex care ar fi vrut sa vina aici insa taica-su i-a pregatit o surpriza si il duce in Austria si apoi in Italia de sarbatori deci...ghinion pentru mine! Insa sora mea Carina vine oricum, asa ca un gol se umple totusi!
Mariamatei ma bucur mult ca te ajuta si tati (dupa parerea mea sunt putini tati care se implica atat de mult ,mai ales in primii ani de viata ai copilului),si ai dreptate : o sa treaca si perioada asta!Cat despre Robert ce pot eu sa zic este ca din cate descrii tu este tare dulce si reactioneaza foarte bine!Eu am 2 nepotele (fetitele cumnatei) intre care e cam aceeasi diferenta si tocmai de aceea te intrebam ( nepotica mea cea mare fiind cam geloasa pe surioara ei).
Anna ef bine ca iti organizezi craciunul in cele mai mici detaii,o sa fie o bucurie pentru voi ,si odata ce voi sunteti fericiti ai transmiteti asta si Ioanei,plus ca pentru mine spre ex craciunul este cea mai frumoasa sarbatoare ,si chiar daca nu as avea copii sau musafiri tot as face bradut si cadouri ,felicitari...stiti voi cum face Mr. Been pentr el isasi.Asa ca...nu conteaza ca nu-si va aminti Ioana craciunul asta,important este va voi o sa il puteti descrie si mai ales ca e primul craciun din viata ei!

Va pupaceeeeesc muuuult!

Alina de Alex si 26+

http://s366.photobucket.com/albums/oo108/alina2700/

Mergi la inceput