Nou stil de viata (235)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Anda, mi se pare minunat ca sotul te ajuta, ca te sustine, eu nu ma pot lauda cu acelasi lucru, ba dimpotriva. Cred ca sotul meu si-a dorit in mine un camarad cu care sa poata savura o pizza, imi spune mereu ca dieta nu e o solutie, ca ar trebui sa fac sport insa daca am tentative de a ma duce la sala se amuza ca nu voi reusi etc.
Nu-i vorba, nu pot da vina pe el, comoditatea mea e de vina, dar asa mi-as dori sa ma sustina, sa ma ajute, sa mi se alature, ca nici el nu sta bine cu kg. Si n-ar fi asta singura problema in relatia noastra, dar ce mai conteaza...
In continuare sunt in plop la capitolul inspiratie pt retete de post, am gatit ieri ciorbita de legume si cartofi si la felul doi varza dulce cu ardei gras, la cuptor. Ambele delicioase dar nu le pot manca, ma supara stomacul rau. Pana la ora asta : 2 covrigi, o cafea mare si 1.5l ceai neindulcit. Ma duc sa pap 2 rosii si 2 ardei.
Zi usoara.

Donna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Gabi, super retete, le notez si eu, am sa incerc supa crema ca suna minunat, te-as intreba cum faci budinca de legume sau chiftelutele.
Eu nu pot manca unele chestii, nu stiu din ce cauza nu pot suporta (adica stomacul meu nu poate) cartofii (decat prajiti , fasolea, varza, mazarea.
O sa mai fac si orez cu legume.
Of, sper sa rezist fara lactate.

Donna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Ziua buna, fete frumoase.

Vad ca aveti chef de scris de luni, asta e bine.

Multumim feteleor pt retete de pot.Nici noi nu tinem tot postul, eu am sa incerc sa tin miercurea si vinerea, al meu cred ca doar vinerea, numai ca tb tot timpul sa fiu cu gura pe el, ca uita.Oricum noi v-om tine postul mai mult la catolici, mancam lactate, dar nu carne.

Lou, mie imi place sa stau de vorba cu semeni de ai mei, concetateni,dar cand dau de specimene de genul asta mai bine lipsa.Chiar azi am avut o mica discutie la munca cu un coleg si mi s-a cam luat.Cand gresesc, recunosc, dar cand stiu ca-mi fac treaba bine si cine ma cunoaste stie stilul meu de lucru, ma enervez la culme cand vine unul de genul lui si spune ca am gresit, fiinca e mai usor sa dai vina pe altul decat sa recunosti propira gresala.Si tot el se supara si nu mai vorbeste cu mine si imi spune ca eu ma comport urat cu el.Dar in fine, am invatat sa trecu cu vederea.Pana mea niciodata un neamt nu mi-a reprosat nimic, seara cand lucrez, am de-a face numai cu nemti si chiar ne intelegem excelent.

Desi nu am dormit decat 3 ore azi noapte nu-mi e somn,asa ca profit si ma apuc sa fac mancare si sa pregatesc actele de sf de luna.

Incerc sa fiu fresh mai males ca al meu sef vrea azi o intrevedere, sa vedem ce vrea,ca nu mi se parea a buna

Fug la treburile mele.

Va doresc o zi buna si o saptamana excelenta.



revin...

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Tump nu ca nu-mi place sa vb cu ei, dar nu cu cei de genu
AA.. si mai cunoscusem la un moment dat o tipa romanca.. Am schimbat cateva vorbe si dupa aceea zice ceva de genu "Aporpos o cunosti de x-uleasca? Aia care s-a incurcat cu y-ulescu etc. etc..". Sau ca aia e aici de atatia ani si uite ca tot la aceasi job a ramas - curatenie.. Imi scriu in frunte ca nu ma intereseaza barfele

E bine ca ai invatat sa treci cu vederea

Donna vezi ca si Puskin a venit cu idei
Cum adica nu poti manca cartofii numai prajiti? Dar cei fierti, "prajiti" la cuptor, tocanita...?

Cat despre sotul tau... Ai putea sa vez situatia ca o provocare. E clar ca reusesti mai bine cu sustinere lui, dar asta nu-i motiv sa te lasi pe-o ureche :)

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Nu v-am abandonat, dar am avut laptopul dat la IT help desk de vineri pana mai acu' 1 ora. Citesc tot, fac modificarile si va anunt! Cam intr-o ora asa! Nu dati cu rosii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Donna,

reteta pentru chiftelute/budinca este cam asa:

Chiftelute:
- fierbi legumele: cartofi, albitura, morcov (la reteta zice si fasole, dar eu nu pun); calesti ceapa (sau o pui cruda); faci un piure din legumele pisate, adaugi ceapa, daca, compozitia nu este destul de legata poti sa adaugi o lingura de pesmet, faci chitelulele cu mana, la dai prin pesmet si le prajesti in ulei incins. Poti sa adaugi si orez fiert in compozitie si ciuperici taiate foarte marunt (daca's prea mari ies din aluat); cum trag mult ulei, trebuie sa le pui imediat pe servet de hartie, ca sa scurga

Budina:
- fierbi aceleasi legume + mazare, fasole, borcolli (ce legume vrei tu); faci un piure "grob", adaugi ciuperci poaspete, daca vrei, bucatele de masline, ceapa cruda sau calita, 2-3 linguri de ulei (sau margarina, daca folosesti), pui compozitia intr-o cratita rotunda, pui deasupra sos de rosii si dai la cuptor, unde lasi cam 30 de minute, pana face "crusta". O lasi sa se raceasca inainte sa o feliezi, adaugi verdeata. Poti sa razi si tofu deasupra.

Pofta buna!

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Buuuuuuuuun,

am citit, am modificat la Danielag, Mephala, Delidana, Irda, Madelaine, CristinaT. Va rog verificati si vedeti daca e totul OK.

Zuzi, Mephala, pot deschide eu si urmatorul capitol, no problem!

Tzuni, 75 Kg e mult! Mai ales ca in listuta tu esti cu 68 Kg greutatea de start! Si eu am avut 80 Kg intr-un singur moment (urat, rau, stresant) al vietii , dar m-am adunat si acum sunt aici! Eu cred ca tu, constient sau nu, incerci sa te izolezi de restul lumii, invelita in straturile tale, probabil ca sa o ai pe Meri numai pt tine. Asa cred eu, dar cred ca ti-ar prinde bine un psiholog.

Zuzi, eu zic ca tensiunea aia e semn de la Doamne-Doamne ca trebuie sa faci ceva pt sanatatea ta! Nu ignora semnul, ca nu stii ce urmeaza!

Mephala, arati super!!! Desi te inteleg ca mai vrei sa slabesti 2 Kg, ca, deh, piticu', il cunosc f bine!!!

Roxa, eu merg in continuare la sala, of course!!! Eu merg in principal la Pilates, Ab Revolution, Booty Express si Dance Express. Acum am inceput sa ma dau si pe eliptica 30-45 min in zilele cand n-am timp de stat mult la sala. Acum n-am mai mers de-o saptamana, pe motive de rusi, ca mi-e teama ca fac balti pe acolo. Da' maine ma duc iar, abia astept!

Donna, o buna prietena a ramas gravi numai dupa ce a dat jos excesul de greutate! De 2 ori la fel, la ambii copii! Nu se proteja deloc, dar nici nu ramanea insarcinata. A facut x tratamente, da' pana n-a dat jos, n-a iesit nimic!!! Cand i-a zis dr. ca asta e problema, i-a ras in nas si s-a dus la altul. Da' tot acolo a ajuns pana la urma! A 2-a oara a stiut exact ce e de facut si acum are 2 copii frumosi!

Puskin, mi-a placut ideea ta cu pozele in lenjerie! Da' cine are curaj sa faca asa poze cand e gras? Iti trebuie vointa si numai ca sa le faci! Oricum, super motivatie!

Vik, cum e fara cantar? Povesteste-ne!

Tumpi, asa cum zici tu cu romanii, asa imi spune si sora-mea de conationalii nostri din Germania. Nu are decat o prietena romanca, restul i se par absolut infecti! Din pacate...

Am scris un roman. Iau o pauza si mai vin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

salut dragutelor, ce faceti?
mamaaaa cat ati scris in lipsa mea...
n-am avut timp azi sa intru, am calcat tot ce am avut, spalat, aspirat, smotruit baia...iar acum plec cu copii intr-o vizita!
Carmen esti manechin, frumoasa, slaba, ca o adolescenta si Teo e un dulce! multumesc de link, il studiez mai incolo ca acu trebuie sa plec!
Tzuni o dulcica pitica ta!
Laura ce faci, te pregatesti de chef?
An-k sanatate puiului!
Gabi distractie placuta la Paris!
Eu nu mi-am facut abdomenele de 2 zile, asa ca in seara asta imi propun sa fac 150!
Cristina bine ai revenit!
Ma gandesc la o felie de tort din ala de-a Andei sau cum i-a facut Carinei de ziua ei, sau cum i-a facut sotului ei, poftesc la amndoua!


mi dor de mama mea, azi e ziua ei, a implinit 50 de ani si asa mi-ar fi placut sa fiu acasa!
revin mai tarziu ca acu trebuie sa o intind!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Fetelor sunt moarta-coapta de racita si ma doare gatul de imi vine sa plang. Un singur lucru are bun raceala asta: nu mi-e foame de nimic, as bea doar lichide caldute. Am intrat azi in cofetarie si am comandat tortul pentru piticul meu, penru maine si eram asa racita incat nu am salivat deloc dupa dulciuri... Eu care in mod normal cand simt miros de ceva dulce ma scurg pe picioare...am rezistat azi sa consult un catalog intreg de tortulete fara ca macar sa
Meniul pe azi:
pe la 11.30 am mancat cateva feliute de mozzarella cu castravete
pe la 14- o felie si jumatate de paine neagra si 100 gr gratar din piept de pui.
diseara- inca nu stiu....ceva usor, pt ca nu mi-e foame.(probabil un baton de slabit si un mar/ o mandarina)
Va pup si ne auzim maine pentru ca mai am deumblat prin oras dupa cadou pt piticot.

si sa fiti cuminti pana maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Carolina, n-am avut de ales. La 1.65 inaltime si 80 de kg, eram pur si simplu disgratioasa . A functionat foarte bine metoda asta, acum o aplic din nou .

Din pacate se pare ca am o problema la genunchiul stang , am sarit astazi peste alergarea pe banda, am facut doar antrenamentul cu greutati. O sa imi fac o programare sa vad despre ce e vorba, pana atunci protejez genunchiul.

Mergi la inceput