Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

silvia - parerile sunt impartile si e si normal sa fie asa pentru ca toate sunt subiective...iar durerea este un termen relativ depinde de la om la om ce si cat poate suporta. important este ca noi sa ne simtzim in sigurantza, sa ai incredere in tine si atunci totul o sa mearga shnur. eu stiu f clar ca am o problema in a pierde controlul si de aia sper sa scap de cezariana.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

ayla, eu am facut afte de la apa de gura. Am facut-o sub forma de reactie alergica la apa de gura si am avut 7 puncte dureroase.
Mi-a trecut pana a doua zi dupa ce am facut gargara cu apa si bicarbonat alimentar.
Acelas tratament l-am folosit la nevoie si la fetita mea. E mai eficient decat orice tratament din farmacie (solutie de afte sau altele) si le-am icnercat pe toate pentru fata inainte

18+ Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvia4

Ne-a spus ca a intalnit multe femei care au ramas cu probleme dupa nastere normala, pe cand la cezariana au fost mult mai putine cazuri. Si ca tarvaliul e un proces foarte coplicat si pt mama si pt copil.Ea a lucrat multi ani in sala de nasteri si de cativa ani ein sala de operatii. Asa ca sunt foarte confuza..

Silvia 21+

Sivia, fiecare cu experientele lui si cu rezistenta la durere. Povesti din astea de groaza sunt cu miile, daca am fi dispuse sa le ascultam. Eu de cand am burta vizibila mai toata lumea e foarte saritoare sa ma ajute cu un sfat si o poveste, a stiu eu cui. Ca asa stiu si eu cazuri de recuperari dupa cezariana grele. De exemplu baietelul sotului e nascut prin cazariana fiindca avea pozitie transversala, daca folosesc corect cuvantul. Adica nu era intors, era cumva pe diagonala. Si primele 8 sapatamani au fost grele, din ce povesteste el, si nu putea sa ridice copilul din pat, il ducea el la san. ce sa fac daca ma iau dupa povesti din astea, chiar auzite din gura cuiva care le-a trait? ce ma fac cu 2 copii daca nu ma pot ridica, apleca si sa-i iau in brate? Prietena mea a nascut natural in cateva ore dupa perfuzia ce i-au pus ei, ca i s-a rupt apa si nu avea contractii. Si a doua zi fugea pe furis din spital la poarta spitalului sa se vada cu mine, si eu eram cu baietelul si ea tare il iubeste si-l pupa tot. Avea copilul 2 ani si ceva si-l lua in brate sa-l pupe. A doua zi dupa o nastere, la greutatea copilului de vreo 11 kg. pai daca nasc prin cezariana si nu pot nici 3 kg sa tin in brate cu ce m-am ales? Pe langa cicatrice, muschi taiat. Aveam la salon o clienta cu cezariana care mult timp nu si-a revenit muscular, nu s-a retras burtica si facea masaj si electostimulare ca la exercitii pt abdomen o durea. Cazuri si cazuri. daca ar fi sa ma iau dupa tot ce aud as alege sa ma razgandesc. Mai pot sa ma razgandesc sa nu mai nasc? dar cum zicea si Aris, nasterea naturala e un proces natural. Daaa, daca sunt complicatii, e risc pt mama sau copil, fara a sta pe ganduri. Sper sa nu-mi scoateti ochii daca vin peste vreo 4 luni sa spun ca va fi nevoie de cezariana. dar daca va fi sa fie nevoie. Numai ca mi-e frica, ca taie nu stiu ce, sau ca se strica putzulica nici vorba. Coase medicul la loc, sa repare ce "strica" ca si la cezariana "repara", dar e alta recuperarea. Bebe are nevoie de noi imediat dupa, nu ne permitem luxul sa bolim in pat.

Monica 20+ www.totsites.com/tot/babiesbutterfly" target="_blank">waiting for my butterflies

I don't want your offerings, and I don't want your sacrifices; I want you to know me and to love me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Ai dreptate Aris! Probabil ca o sa vad atunci, la fata locului ce e mai bine de facut. Asta si in functie de ce zice doctorita. Sper sa se gandeasca la ce e mai bine pentru copil si pentru mine, nu cum ii e ei mai usor!

Silvia 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

legat de nastere naturala sau cu cezariana. Daca initial ma gandeam la nastere naturala in timpul travaliului as fi zis un da hotarat pentru cezariana.
Acum astept sa vad daca bb va fi in pozitia corecta si voi decide dupa. In mod clar nu voi mai naste natural inca un copil in poztia pelviana. Depinde de la caz la caz

cat despre soti sfatul meu e sa nu-i luati in sala de nastere daca evinemntul se va produce natural pentru ca veti simti nevoia de ai strange de gat si e pacat sa ramana copilul fara tata


18+ Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ayla - bravo!!!! chiar ma bucur sa aud asta...se pare ca e deshtept si invata repede. e normal sa mai faca si prostioare, doar e copil si el. al meu de exemplu avea o mare problema cu numerele de la mashini...in fiecare dimineatza imi gaseam mashinile fara placutze de inmatriculare, am luat doua amenzi pt. plecam in fuga si nu eram atenta, nici un politzist nu ma crezut cand i-am zis ca mi le mananca cainele

eu cred ca momentul nashterii este f important pentru amandoi, e o shansa unica pentru a se crea intre tata si copil o legatura f puternica...parca nu vreau sa fie doar un simplu spectator care face ture pe un hol de spital si este informat ca: gata! tzi s-a nascut copilul. plus ca pentru mine ar conta enorm sa-l am pe el langa mine pe perioada travaliului, sa ma ajute sa ma inorc sa ma ridic daca am chef...decat sa contez pe ajutorul unui strain. stiu de la alte operatii pe care le-am facut ca sufera imens cand sta pe holuri si ashteapta fara sa stie nimic de mine.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

ayla, eu am facut afte de la apa de gura. Am facut-o sub forma de reactie alergica la apa de gura si am avut 7 puncte dureroase.
Mi-a trecut pana a doua zi dupa ce am facut gargara cu apa si bicarbonat alimentar.
Acelas tratament l-am folosit la nevoie si la fetita mea. E mai eficient decat orice tratament din farmacie (solutie de afte sau altele) si le-am icnercat pe toate pentru fata inainte

18+ Damian

Multumesc! Ai vreo reteta de concetratie, cata apa, cat bicarbonat? Ca e oribil la gust, si eu am treaba rau cu gusturile.

Monica 20+ www.totsites.com/tot/babiesbutterfly" target="_blank">waiting for my butterflies

I don't want your offerings, and I don't want your sacrifices; I want you to know me and to love me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

Am primit vesti de la un tatic fericit!!!!!!!
A VENIT PE LUME BB DE ELILOV!!!!! 3,610 kg, 53 cm Apgar 8
SA FI SANATOS PUIULE! sa se bucure mami si tati de tine
si tie ELI, refacere rapida si mult laptic pt bebic


Maria 24+ Cassandra

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

ayla macar de-ar fi putin, dar a fost ditamai hemoragia, nu asa.

diana 18+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic - http://community.webshots.com/user/ladydykitty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

bravo ELI!!!! sa fie sanatos!

21+

Mergi la inceput