Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gessy spune:

scuze ca am mancat ceva litere cand am scris mesajul anterior... adevarul este ca imi e cam foame.

a aparut in ziarul libertatea de azi un articol interesant despre vaccinarea copiiilor. despre acest subiect am auzit vorbindu-se si la stiri azi de dimineata.






17+ posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gessy

neata burtici.

silvi4 - referitor la nume de copil poti sa iei calendarul nostru ortodox si sincer ai de unde sa alegi. Ce zici de Aida sau Ana-Maria.

Galushca multumesc mult pentru informatiile date si si daca iti mai aduci aminte de ceva sa ne scrii si noua incepatoarele.

M-a cutremurat ce am vazut la nasteri prin cezariana. sicner si eu as fi optat pentru cezariana, dar cand am vazut cu "ce se mananca", am inceput sa bat in retragere. mi se pare mai eleganta, daca pot spune asa, o nastere naturala, adica parca nu este asa de "murdara".

Zilele trecute mi-s spus cineva ca nu ar fi bine sa mananci kiwi in timpul sarcinii pentru ca, contine nu stiu ce substanta care nu este ok in aceasta perioada. Voi stiti ceva in legatura cu asta?

Pupici si o zi usoara.....

17+ posibil


Si eu sunt speriata de cezariana si nu as alege decat daca asa ar fi mai bine pt bebeluse. Doar ca sa scap de nastere naturala nu imi doresc. daca e ok, fiind gemeni am sa stabilesc cu dr dupa 37 saptamani o data sa declanseze nasterea cu epidurala. Cezariana e totusi o operatie si chiar nu inteleg de ce unele fara probleme medicale aleg cezariana de frica nasterii. pe acolo au "intrat" pe acolo sa iasa.
Kiwi am papat si eu.

Elilov


Monica 20+ www.totsites.com/tot/babiesbutterfly" target="_blank">waiting for my butterflies

I don't want your offerings, and I don't want your sacrifices; I want you to know me and to love me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

gessy vezi ca poti sa-ti editezi mesajele tale. ai o optiune exact in bara de deasupra mesajului tau, o hartiuta cu un creion parca, de unde poti sa modifici textul si apare direct modificat.

diana 18+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic - http://community.webshots.com/user/ladydykitty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

nu ca s-ar supara cineva de greseli, ca doar nu stam sa corectam (mai ales ca daca scriem la servici, intre 2 vizite ale sefei..........numai de gramatica nu stam)

cred ca ma incearca o raceala; cam trag de nas si parca am asa o stare de moleseala....mi-am facut un ibric mare de ceai cu lamaie si miere sa-i dam in cap la virusache afurisit.
voua va curge sange din nas??? cica se mai intampla; eu am tras aseara o tura de sangerare dupa un stranut zdravan. si nu e prima data, am mai patit-o de vreo 3 ori, asa pe seara.

diana 18+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic - http://community.webshots.com/user/ladydykitty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Eu am o vecina care lucreaza la maternitatea din Craiova. E ca a 2-a mama pt mine. Si eu si fata ei suntem insarcinate si incearca sa ne convinga pe amnadoua s anastem prin cezariana. Ea e f speriata de nasterea naturala probabil pt ca a vazut multe intamplari urate. De cand am ramas insarcinate ne bata la cap cu cezariana, spunandu-ne ca e mult mai simpla decat nasterea usoara, cu mai putine riscuri si pt mama si pt copil. Si ca taiatura de perineu e mai nasoala decat cea de la cezariana. Acum eu nu stiu ce sa mai cred.

Silvia 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

neatza

si eu am schimbat azi semnatura silvia, ne tzinem de mana

ayla - si eu la fel gandesc...imi emai frica de operatie cu tot ce presupune ea: anestezie, sectionarea mushchilor, durerea de dupa....si groaznica recuperare. sunt convinsa ca doare si nashterea naturala dar sunt de asemenea convinsa ca o sa reushesc pana la urma este unul dintre cele mai naturale procese.
chiar, voi va ganditi sa asiste si sotzul la nashtere? eu da si trebuie sa vb cu doctorul sa vedem daca e posibil.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Ne-a spus ca a intalnit multe femei care au ramas cu probleme dupa nastere normala, pe cand la cezariana au fost mult mai putine cazuri. Si ca tarvaliul e un proces foarte coplicat si pt mama si pt copil.Ea a lucrat multi ani in sala de nasteri si de cativa ani ein sala de operatii. Asa ca sunt foarte confuza..

Silvia 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

dyana - eu mai am un fel de sangerari din cand in cand...dar nu imi curge sange din nas la propriu....doar cand imi suflu nasul gasesc nishte firishoare...intelegi tu sper ce ma chinui eu aici sa explic. peste tot am citit ca sunt normale atat acestea din nas cat si sangerarile gingiilor la periaj(am si dinastea)

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gessy spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27
[voua va curge sange din nas??? cica se mai intampla; eu am tras aseara o tura de sangerare dupa un stranut zdravan. si nu e prima data, am mai patit-o de vreo 3 ori, asa pe seara.

diana 18+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic - http://community.webshots.com/user/ladydykitty

mie mi se intampla dimineata cand suflu nasul, dar nu pot spune ca imi curge ci doar sunt niste vinisoare de sange. am constatat ca in fiecare dimineata mi se intampla asta.
referitor la suflatul nasului, am citit ca este corect sa se sufle cate o nara pe rand, adica daca sufli nara dreapta pe cea stanga o apesi in asa fel in cat sa fie blocata. la fel procedati si cu cealalta. astfel nu se mai creeaza presiune.


17+ posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Aris, sa nasca el in locul meu daca vrea. Nu vreau sa ma asiste. Sa stii ca ne descurcam grozav cu catelusul face acum numai pe scutecel si-l coatem afara. In schimb imi trage hainele de pe suport puse la uscat.
Dyana, putin sange mai ales la stranut nu ar fi chiar o problema e din cauza fluxului sanguin marit in sarcina. Mie cand imi suflu nasul dimineata patesc asa.
dar eu am iar afta pe interiorul obrazului. Am tras-o cu cealalata de vreo 3 zile nici sa manac nu am putut. Cine ce spunea de apa aceea de gura? Cum o chema?

Monica 20+ www.totsites.com/tot/babiesbutterfly" target="_blank">waiting for my butterflies

I don't want your offerings, and I don't want your sacrifices; I want you to know me and to love me...

Mergi la inceput