Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (30)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

La multi ani !!

Si eu am junghiuri de-astea pe laterale, dar amm citit ca se datoreaza unor ligamente care sustin uterul si care sint acum tensionate, intinse.

Utrogestan am citit in prospect ca se administreaza doar in primul trimestru de sarcina. Mi-a fost si mie recomandat la un moment dat, dar l-am intrerupt cind am intrat in trimestrul 2, nu m-a mai intrebat dr nimic de el, nici eu nu am mai intrebat.

No-spa iau si eu, 3/zi, ca la ultimul control dr i s-a parut ca uterul meu e cam...incordat. Contractii nu prea am perceput, dar daca asa a zis el...

Si eu m-am speriat teribil (inca ma mai ingrijorez, darastept sa fac saptamina viitoare morfologia fetala si sa ma duc la dr cu rezultatul, ca sa "impusc" doi iepuri) la un moment dat, banuiesc ca uneori bebe loveste uterul in zona inferioara, ca parca se transmit...un fel de...vibratii in vagin. prima oara am avut efectiv senzatia ca "il scap" pe bebe. Dar aceasta prima oara s-a intimplat acum mai bine de 2 saptamini si nu s-a intimplat nimic de atunci, am facut si o echo si a iesit ok, asa ca incerc sa nu mai intru in panica. oricum sint cam panicoasa si ipohondra de cind cu sarcina...

O alta intrebare as avea eu: cind va duceti la control, dr va face si consult vaginal (examen cu valve)? Mie ultima oara nu mi-a facut, si chiar ma intrebam, daca Doamne fereste e caz de incompetenta cervicala, el de unde stie, sa evitam ce e mai rau??
e drept, m-a intrebat daca am senzatie de presiune in abdomenul inferior...daca am vreo scurgere ciudata etc...dar daca la astea am zis ca 'nu", nici el nu m-a mai urcat pe capra. Nu ca m-as innebuni dupa cinsultul asta cu valve, dar.... nu ar trebui facut?

Mama zice ca nu, ca nu e bine sa "zgindarasti"...dar parca as vrea sa aud si la voi cum decurg "ostilitatile"...

if you can't say something nice, then don't say it at all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

pisi eu pana acum nu am facut decat eco, dupa caz intravaginal la inceputul sarcinii si din sapt 10 eco normal pe burtica

control pe masa nu am facut

17+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Mie mi-a facut dr de fiecare data si eco si consult pe masa, dar foarte finut, numai cu mana...fara alte instrumente.

21+Ariana

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

multumesc pentru raspuns !

am citit peste tot ca perioada de sarcina nu trebuie perceputa ca o boala...dar mie mi se pare foarte delicata, iar controalele medicale mi se par...superficiale? adica ce am facut eu constant:
- tensiune
- greutate
- masurarea uterului
- o...palpare externa a uterului
- echografii la cerere la fiecare vizita ( o data la 3-4 saptamini)
... si cam atit. plus discutiile cu "cum te simti" "te doare ceva" si chestia cu contractiile si cu senzatia de presiune.

pe barba mea, am repetat lunar sumarul de urina si urocultura.
plus analizele acelea de inceput de sarcina, plus dublul test.

probabil ca sint excesiv de ingrijorata; generatia mamei mele (aici si in strainatate!) nu a facut nici o echografie, mergea la medic sa le asculte cu "trompeta"...si gata. dar acum, ca medicina a mai avansat...parca ma simt datoare sa fac TOTUL ca sa evit orice incident. si m-a "linistit" doctorul, cu ceva povesti triste si cu concluzia ca pina la urma totul este tot o "loterie"...

ce sa-i faci...sint singurica acasa in seara asta, nu mi-e somn...stau si intreb pe forum
in timp ce altii sarbatoresc Mihail si Gavriil.

La multi ani inca o data !

if you can't say something nice, then don't say it at all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Buna dimineatza!Se pare ca nu e nimeni pe aici.Florinela79 din pacate ma confrunt cu caderea parului si asta se datoreaza sarcinii ca stresata nu sunt.Daca doresti ati dau un remediu pe care am inceput sa-l folosesc de vre-o 2 saptamani.Un amestec din:ulei de masline,albus de ou si o fiola de vitamina c(sau zeama de la o lamaie) se da la radacina parului .Pisigri mie doctorul nu ami mai face consult ginecologic ci doar pe masa cum ai place lui sa zica

monica 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

nici o miscare pe aici? unde sunteti toate?

Maria 23+ Cassandra

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Cred ca azi ii zi de odihna si toata lumea doarme Sau poate nu au fetele loc de sotzi la calculator, si apuca la calculator numai diseara cand incepe meciul.


21+Ariana

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ce faceti fetele ???!!! eu lenevesc, astazi am fost la o manastire din zona (Prislop) si ma simt plina de energie pozitiva !!

Abia astept ziua de vineri cand avem intalnire cu bebelina !!

Va pup

22+ cu Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Eram 2,vom fi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Am schimbat si semnatura !!!

23+ cu Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Eram 2,vom fi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Si noi am lenevit azi la tv si la nani

Fetelor a incepu meciul,voi ce faceti ?

Novus cred ca a fost frumoasa iesirea la manastire,si noua ne place mult sa mergem in locurile sfinte , revii acasa mereu cu multa incredere si ajutor de la Doamne Doamne.

17+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput