Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

La multi ani Mihaelelor si Gabrielelor, de asemenea si copilasilor vostri cu aceste nume
Aris, asa este, semintele de orice fel sunt foarte indicate ca sursa de lipde in sarcina- si nu numai- insa neprajite si pe cat posibil cat mai putin sarate.
Fetelor, daca nu stiati deja, daca aveti posibilitatea luati capsule cu ulei de peste, Omega 3-6-9, sunt ideale, dar si omega 3 sunt ok. Nu sriu in Romania ce fel de marci se gasesc, sunt foarte bune pentru creierasul lui bebe si pentru mamici de asemenea.
Voi mai aveti pofte de anumite mancaruri? Eu fac azi o salata boeuf cu maioneza din oua fierte mustar si ulei de masline, ca m-am gandit la ea toata saptamana, dar doar sambata am timp de gatit feluri mai sofisticate.
multa sanatate si un weekend cat mai fain sa aveti!

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Mona,Aris ,mersi de lamuriri cu semintele, mie oricum imi plac si le mananc in continuare pana o sa-mi treaca pofta
Apropos de pofte, la mine sigur nu e din cauza sarcinii, mie si inainte mi se punea pata pe ceva si mancam pana ma saturamn acel lucru apoi.. altceva la rand !!
Acum am tot facut pizza, paste si urmeaza lasagna
Daca aveti o reteta buna de lasagna va rog sa mi-o impartasiti..


22+ cu Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Eram 2,vom fi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Mona, si eu tot la salata boeuf ma gandeam sa fac, dar ar fi un efort prea mare pt mine, asa ca mai aman pofta pana va avea timp sotul sa faca. Acum ma lupt cu niste clatite de la mama .

Andreea, 19 + si mami de MARIA (5 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Mihaelacg la multi ani!!!!!!! Unde ai fugit azi ? Vrei sa scapi fara sa dai de baut ?

LA MULTI ANI!!!!!!!! tuturor celor care azi isi sarbatoresc ziua numelui.

MonaB si eu acuma ma pregatesc sa fac salata de boef si o supa de pui cu galuste

21+Ariana

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

LA MULTI ANI CU SANATATE SI BELSUG TUTUROR SARBATORITELOR

Bun venit noilor burtici sa aveti parte de sarcini si bb=i fericiti. Desi nu v-am mai scris demult, va citesc cu sfintenie. Dar...aseara am fost la echo. Si nu puteam sa nu va impartasesc minunatele sentimente traite, atat cat pot fi transpuse in cuvinte emotiile. Chiar daca dr nu a insistat pe putzica, deci momentan tot pe presimtiri si intuitii babesti mergem, am avut , pot spune, prima intalnire cu PICIUL. Spun prima pt ca celelalte erau facute in mare fuga sa nu deranjeze placenta fragila. Per total, vestile sunt imbucuratoare. Bebe casca gurita in semn de a ne spune ceva, eu am intuit ca spunea MAMA (este ca sunt deplasata), ne/a facut semn cu mana dreapta, inima era un galop...ce mai minunatie pe pamant. Dar, intrebati-ma de tati...care brusc si dintr=o data, imediat dupa finalizarea echo, a iesit afara de s-a dus asistenta dupa el. Cand a revenit nu am avut curajul sa il privesc in ochi, cred ca izbucneam amandoi in plans...dar e normal, nu? Peste 2=3 sapt merg din nou la echo, poate atunci aflam si coloritul caruciorului.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Doritoarelor de salata boeuf, le recomand fie sa prepare maioneza doar din ou fiert, fie sa manance salata fara maioneza, daca mai are vreun sens. Dintr/un articol.
"Cand esti insarcinata este important sa eviti bolile infectioase sau parazitare pe care le poti contracta din mancare, precum listerioza sau toxoplasmoza care sunt amenintatoare de viata pentru fat si pot cauza defecte de dezvoltare sau avort spontan. Alimentele pe care trebuie sa le eviti sunt:

* branza proaspata, nepasteurizata precum feta, bria, camembert;
* laptele si sucurile nepasturizate;
* carnea proaspata sau insuficient preparata termic;
* carnea procesata precum, carnatii, parizerul, salamul;
* ouale si preparatele care contin oua precum cremele, maioneza
In alta ordine de idei, desi dr meu are multi pitici el iubeste ff mult gravidele si lupta pt nasterea de copii. Am facut ac prezentare ca sa intelegeti de ce este (cred) sg medic din oras care recomanda intreruperea activitatii pe per sarcinii DACA EXISTA cel mai mic semn sau risc. Adica el recomanda ca fiecare gravida sa isi faca un program apropiat de cel anterior sarcinii, dar sa tina cont de potentialul fizic zilnic. Daca esti bine 7 zile la rand, a 8/a poti sa te plimbi sau altele asemanatoare. Poate vi se pare exagerat dar sa stiti ca gandeste tare bine. Trebuie sa invatam sa ne respectam pe noi si implicit pe bb, daca el nu vrea, trebuie sa nu vrem nici noi. Eu abia azi, dupa 3 sapt, am venit pe jos de la spital (distanta de o statie de tramvai).
Cat despre fetele cu cerclaj...nu pot sa inteleg cum medicii v=au recomandat sa va continuati activitatea??????? Mai ales o activitate ce presupune statul prelungit pe scaun.
Sunt convinsa ca ati citit despre cerclaj, dar merita inca o adresa http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=936

Aveti grija de voi, caci o data ce a existat riscul unei nastere premature...INSEAMNA CA EXISTA. Cerclajul salveaza, dar ajutati=l sa va salveze.

SANATATE SI BUCURII.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Buna seara si La multi ani sarbatoaritelor!
Vroiam sa va intreb daca vreuna dintre voi se confrunta cu caderea parului?, eu la ultimele 2 spalari, am observat ca-mi pica mult par?! O fi normal...eu stiam ca dupa nastere incepe sa pice....se poate si acum, oare de la utrogestan, sau ca sunt eu o fire stresata si ingrijorata?
Si am observat ca sunt sensibila daca stranut sau rad tare, ma inteapa burtica tare?...asta mai mult ca sigur pentru ca e placenta jos....dar ma intrebam ce ma voi face in lunile mai mari?!

20+

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

La multi ani tuturor sarbatoritelor de azi!!
Poohy la multi ani si multa sanatate, sa te bucuri de bebe mic, ce mai faci?!



Fetele eu azi am facut gogosi...imi era asa o pofta

17+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Florinela asa patesc si eu daca stranut sau tusesc simt niste junghiuri puternice pe dreapta sau stanga

Eu asa mai simt cateva junghiuri pe la burtica sau pe langa(inghinal_dreapta ,stanga)si le tratez cu no spa asa mi-a zis doctorita , cateodata ma sperii dar ma gandesc ca poate mai da si bb cu piciorusele , am cam observat ca ii place sa stea pe dreapta .

17+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Elilov multumesc mult pt informatii .
La mine la munca se da o prima lunara dar stiu ca acestea nu se trec in cartea de munca, din acest motiv ma gandesc care este cea mai buna varianta pt mine sa iau sau nu cele 126 zile sau numai 42(adica daca ies mai bine cu prenatal sau cu sal normal aceasi situatie si cu CIC/postnatal)...tre sa mai ma informez

17+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput