LMA Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (129)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Parlamentul Romāniei
Lege nr. 257 din 31/10/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 746 din 04/11/2008

pentru modificarea alin. (1) al art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei īn vederea cresterii copilului

Parlamentul Romāniei adopta prezenta lege.

Art. I. - Alineatul (1) al articolului 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148 din 3 noiembrie 2005 privind sustinerea familiei īn vederea cresterii copilului, publicata īn Monitorul Oficial al Romāniei, Partea I, nr. 1.008 din 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 1. - (1) Īncepānd cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, īn ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului īn vārsta de pāna la 2 ani sau, īn cazul copilului cu handicap, de pāna la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara īn cuantum de 600 lei sau, optional, īn cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni."
Art. II. - Pot beneficia de prevederile art. 1 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei īn vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, precum si cu modificarile aduse prin prezenta lege, si persoanele care se afla īn plata la data intrarii īn vigoare a prezentei legi.

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romāniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din Constitutia Romāniei, republicata.

Pentru cine intereseaza.

Buna dimineata !
Ana, felicitari !!
Ramonela, la multi ani sotului !

Alina si Maria - 3 nov 2007
Primul orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellis

vad ca v-ati cam distrat pe aici!

am vazut si poze...ce frumoasa rochita avea MARIA!

OF, BIANCA, tare rau papa ANA! ii mai dai vreun siropel cu vitamine? incearca si vitam c 3-4 pic cu o jum de ora inainte de masa, sau citrice...

am citit si eu pe sarite...
vad ca in genere sunteti bine...
Maria si-a revenit?

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA[http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117356&whichpage=1]






Maria mea?
Acum e bine ,nu a mai facut febra dar e plina de mucusori


anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

BAZAR PENTRU SONIA

si eu in concursul de mirese cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=1" target="_blank">anc1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=2" target="_blank">anc2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Bianca,imi pare rau ca treceti (si voi) prin calvarul nemancatului. Dar eu una am invatat sa nu ma stresez.Asta e! Cat mananca mananca,de foame nu moare! Bine,pe noi ne mai salveaza tzitzi,macar asta ma mai consoleaza.
Ai incercat sa-i schimbi meniul?Sa-i dai mancare de oameni mari?
Sau poate ca doar asta e stilul ei...stilul vrabiuta. Daca vrea putin si des,da-i asa cum vrea,nu tine cu dintii de un program strict de masa.

Ellis,bravo la fetita desteapta si frumoasa,ce stie sa se dea singurica jos din pat!




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariussimiuc

Helau!

Bianca,imi pare rau ca treceti (si voi) prin calvarul nemancatului. Dar eu una am invatat sa nu ma stresez.Asta e! Cat mananca mananca,de foame nu moare! Bine,pe noi ne mai salveaza tzitzi,macar asta ma mai consoleaza.
Ai incercat sa-i schimbi meniul?Sa-i dai mancare de oameni mari?
Sau poate ca doar asta e stilul ei...stilul vrabiuta. Daca vrea putin si des,da-i asa cum vrea,nu tine cu dintii de un program strict de masa.

Ellis,bravo la fetita desteapta si frumoasa,ce stie sa se dea singurica jos din pat!




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...



Buna,

din cate am mai auzit si de la alte mamici care au probleme cu copiii care nu mananca problema in general este chiar tzitzi. Copilasii care sunt fff atasati de tzitzi in jurul varstei de 1 an incep sa nu mai manance bine tocmai de focul la tzitzi....si se poate pralungi aceasta problema pe o perioada f lunga.... dar pana la urma nu avem ce face si hranim copiii dupa programul pe care ei il doresc si cu ce le place lor...

Va pup.

Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Multumim mult pentru urari!!!Va servesc cu tortulet de ciocolata cu banane si suculet.
Aseara am facut un tortulet tare bunnn(Miha sigur l-a incercat)Tort de ciocoata de la Dr.Oetker.Am pus si banane si a iesit superr bunnn!!!!Am mancat 2 felii la micul dejun.

Bianca imi pare tare rau ca micuta nu papa,stiu cum e,cred ca eu te inteleg cel mai bine.Am noroc ca a mea papa mai mult laptic.NU stiu ce sfat sa-ti dau,stiu ca nu functioneaza nici o vitamina,nici un sirop,nimic...Da-i doar ce-i place.La a mea ii place painea.Da-i paine cu unt,sau ii mai place paine prajita cu usturoi.Am incercat sa-i dau si Danonino,ca deh,nu este copil caruia sa nu-i placa...aha...ti-ai gasit...nu compara fata cu alti copii...
Am vazut pozele cu ea si nu pare slabuta.Cat are???Daca e vesela,doarme bine si totul e ok,nu-ti mai face probleme.Asa sunt copiii nostri si gata.Nu are rost sa-i infundam de vitamine daca n-au nevoie.Asa sunt ei,micuti,slabuti si draguti.

Cristina tare frumos Raducu!!!Toti Raducii sunt frumosi,si sotul meu e Raducu...

Ma duc sa ma culc ca aadormit fata in sfarsit...Daaaa,la ora asta...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

Ramonella... sunt de acord cu tine! (zice cioara )

Cristina si Radu 3.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:

Multumesc mult Cami. Pentru bulgarasi, cu mare placere va face fotografii
E tare scumpa Stefania cu cheliutza. Ai avut maaare curaj.

Si noua ne-ar placea sa ne mai vedem in parc. Poate in week-end, daca e frumos.

Citat:
citat din mesajul lui anacami


Nerecomandat persoanelor sensibile (Ank.ai grija...)

Anka.san, sunt superbe pozele.Ma gandeam daca sotul tau nu ar vrea sa faca o sedinta foto cu bulgarasii, atunci cand vom reusi sa ne intalnim.Imi aduc aminte de intalnire,am venit cu ele in IOR.Acum a crescut o domnisoara tareee frunmoasa,smechera si nazdravana.Are fix o luna mai putin decat Stefania, dar 2 kg si vreo 5 cm in plus fata de ea.Si are niste ochiiii si un ras care te olipseste oricat de suparat ai fi..Poate ne mai vedem in parc,desi acum este mai greu pt. mine.
Adina,imi pare tare rau.Ma gandesc ca poate si schimbarea mediului-a casei are o pondere importanta in starea asta de ne-bine a copilului..Aveti curte?


mami de Sebastian si Stefania


" Life is a journey! Enjoy the trip!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:


Multumesc pentru laude si aprecieri Miha, Alina, Cristina, Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

mda bianca abia apuc sa ma mai uit seara la stiri cu sotzul ca in rest il cam tinem inchis tv-ul ca sa nu stea andrei sa se uiteImi pare rau ca papa asa putin fetita ta dar cu greutatea cum sta fata de limite normale?cum zicea si ellis da-i ceva vitamine, siropele naturale...In schimb,Andrei al meu mereu vrea mai mult decat ii dau eusi Doamne ajuta sa nu se schimbe pt ca a avut si el 2 zile cand a fost racit la 9 luni,si nu papa nimic...a fost groaznic
iar ceea ce am povestit despre el in cap. trecut se intampla de o saptamana incoace, nu mereu....

eram asa bucuroasa de cateva luni ca se juca singurel, radea mult, vorbea mult...acum 2 sapt facuse si el 3-4 pasi singur in 2-3 zile consecutive...

dar acum e asa din cauza dintilor care stau sa sparga gingia sus ....si il chinuie rau de 7 zileCe ii mai distrage atentia de la nervisori,e jucatul de-a prinselea sau fata-ascunselea prin casa sau joaca afara la leagane-pietricele.

voi ati dat gutui bebeilor??

o zi buna va urez!!!!!

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,

vazut cheliuta, tot frumoasa a ramas Stefania! Parca aduce cu Maria Alinei...

Am vazut si poze noi cu nazdravanul Eric, cu fotomodelul Andrei si cu Raducu cel frumos (ei, nu cred eu ca are dreptate Ramonella, eu cred ca numai Raducii pe care-i stim noi sunt asa frumusei )

Bianca, zic si eu ca Ramonella, daca nu vrea sa manance fata, chiar daca e greu, nu te stresa, ca nu ai de ce, da-i ce vrea si gata!
In rest, noi am avut inca o noapte de cosmar...


Mergi la inceput