Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap39

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Multumesc frumos,

Eu deocamdata nu resimt din efectele "rele" ale Diphereline dar sunt abia la prima injectie. Sper sa nu simt nici mai departe. Iau Omega3, vitamina C si Magne B6 si ma gandeam la niste ceaiuri. Ma mai documentez si va tin la curent.

Multu din nou,

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Anca ma bucur ca sunteti bine si ca v-ati acomodat atat de repede !! Stiu cum e sa fie tati acasa mereu in primele 3 saptamani si pe urma sa te trezesti singura cuc, dar crede-ma ca e mai bine oricum decat sa ai pe cineva care sa te frece la cap cu mii de teorii care mai de care mai aberante. Si eu stau singura cu Alex si ne descurcam foarte bine, cateodata ne jucam, altadata plang cu el cand il doare burta si nu am ce sa fac sa-l ajut, dar per total eu zic ca e mai bine asa.
Si noi am avut probleme cu colicii si cu burta, dar vreau sa-ti spun ca au trecut ca prin minune de pe o zi pe alta. Ieri il duceam la dr ca nu mai suportam sa-l vad cum se chinuie .. si azi nu mai are nimic. Cam asa a fost.
Acum rade, se joaca, sta singur in pat si se uita la carusel si cate o ora .. N-am crezut ca o sa fie asa dupa ce 2 saptamani nu am putut sa-l las jos din brate ca plangea. Ziceam ca nu mai scap de el si ca numai in brate o sa vrea .. si uite ! Acum am momente cand nici nu stiu ca am copil.
Eu ceai nu i-am dat ca am zis ca daca medicamentele nu-l ajuta cu nimic, ceaiul ce poate sa faca ?? Doar sa-i umfle burta si atat. Copii nu au nevoie de ceai sau alte adjuvante atata timp cat le dai san si le ajunge. Daca nu le ajunge, bagi lapte praf si gata. Si teoria ca are laptele tau ceva e o prostie !! Colici are orice ai face, daca ii are.
Hai ca m-am intins si n-are legatura cu subiectul de aici. Daca vrei mai vorbim pe PM. tare !!


Fetelor mi-e dor de voi dar nu am timp sa sriu mereu si nici sa ma dau cu parerea. Dar incerc macar sa citesc si sa va tin pumnii cu ce faceti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Georgia_c,

Multumesc tare, si vroiam sa iti spun ca am patit si eu ce patesti tu si sunt la prima injectie. Pe mine ma si doare putin burtica, ma inteapa ovarele, inainte de laparo si tratament nu ma durea. Sunt una din pacientele cu endometrioza fara simptome care insa au aparut acum dupa operatie si doua saptamani de tratament??!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

iliraluca, si io am avut durerile de care pomenesti tu la prima injectie .. nu te speria , ca vor trece repede , sau la mine asa a fost

pete io nu am avut nici la prima injectie , nici la cea de-a doua (decat ceva fff putin exact in ziua in care trebuia sa-mi vina cm-ul daca nu as fi "luat" aceste injectii) ... este ciudat mai ales ca am si mucus ca la ovulatie .. hmmm .. ciudata treaba

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

georgia_c,

Mi se intampla aceleasi lucruri pe care le spui tu. Este ok, cand mai vezi la cineva, te gandesti ca poate este in regula, speram macar...

Eu ma gandeam, fiind la prima pastila ca poate ovulez

Vezi ca esti cu ceva avans in fata mea si sper sa am un exemlu bun de reusita. Succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

iliraluca
exprimarea mea de dinainte a fost .... hmmm ... ingineresca ..caci la 1 injectie eram la cm .. so mai greu cu petele

sa stii ca ....s-ar putea sa ovulezi .. asta asa sa nu-ti faci griji ca te=a afectat diphe la simturi .. fiind de-abia prima 'jectioara , se prea poa' sa apara ovulatiunea ... so ..

si io sper sa va dau in cateva luni o vesteeeee mare cu 2 bastonase II

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ola!
Fire iti multumesc iubita.Sanatate si tie si tuturor sa ne deie DD!Iti doresc multa putere sa treci peste supararea de acum si sa ai incredere in tine si in Dumnezeu ca nu va ramane asa intunecoasa treaba.Vine BB,ai sa vezi!
Eee Boolina alta viata cand scrieti si voi!Nu-ti fa probleme,ca nu sunteti off topic!Pe mine ma interesesteca vreau sa invat(deci vizualizez ca voi fi mamica si inca una care se va descurca singurica-eventual cu taticul alaturi,dar nu de tot )Nu te mai scuza atat ca e bucurie mare cand apareti oricare -gravidute ori mamici-aduceti soare la noi la subiect.Stiu ca e greu sa fi parinte dar nimeni nu s-a nascut invatat,nici macar avizatele Ma gandesc ca daca faci totul cu multa dragoste si te dedici(pt ca ar fi culmea sa nu fie asa cand ne dorim atat sa fim mamici)trebuie sa fie bine copilul,n-ai cum sa nu-l faci pe pitic sa se simta altfel decat iubit si in siguranta.Colici,dintisorii mai apoi si alti balauri de genul vin si daca avem si alti maturi pe langa noi,asa ca mai bine sa fim cat mai putin ajutato-strsato la cre-er
Iliraluca succes cu injectiile!O sa fie bine,ai sa vezi.Numai tu sa fii pozitiva si sa nu te ingrijorezi pt orice simptom.Eu am intrat sa postez inca o data ceaiurile postate de mine la cap 29(le-am gasit!eurika!)
Georgi cine are timp si chef sa faca listuta e super!Si eu am debutat cu rusi nebuni.Miscare am facut mereu pana dupa maritis,cand ne-am prostit...aaaa dat dupe barbat si devenit pensionari care are merge si la tron cu titiulLa mine metamorfozele au venit cu prima pilula ACO,asa pe nesimtite si nevazute...dar m-au aranjatDe mancat mancam mult si nu sanatos(mai ales in anii studentiei cand alergam de la un curs la altul).Dar eram slaba moarta.In schimb cu digestia...ntelegi tu stateam prost de mica.Apa nu am servit-lichide destule vreau sa zicFan dulciuri am fost de mica.Nu sunt colerica.Din contra...am avut comportamnet de oaietacut si inghit si gasit mereu scuze celor care ma necajauMai izbucneam,dar in genere oaieAcum au luat ovarele problema in maini si daca ma simt ca tin ceva in mine-urlaaaaaaa!asa che(cum spui tu)trebuie sa defulez-mai exact sa reactonez atunci imediatUps!
Cu petele nu sh ce poa sa fie ca nu am patit-o.Adeca s-au oprit robinetii ca la carte.Eu eram uscata iasca.Nici vorba de gler.
Daca combati usor efectele secundare ale diphe cu natuririste,homeopate,suplimente pt oase-de ex...nu strici nimic din taria dipherelynului.Stati linistite.Gandeste-te ca Turturica cred,primise inclusiv o picatura de estrogen in perioada lor ca sa nu se simt rau de tot.Am mai vazut pe net si este ok si cum a luat ea.La noi nu se da.Am niste carnati lungi-kilometrici de informatii luate de pe net,dar nu sh cum sa fac sa pui aici.Pt ca sunt unele de pe alte forumuri gasite si le-am copiat si de pe situri de pe care nu sh daca e bine sa le pun,daca sunt lasata....De-asta am preferat sa fac un mini rezumat.
Apa e scumpa rau?Ca eu nu am vazut pretul pe linkul dat.Mai caut.Am inteles ca e in curs de brevetare...Anyway.
Si acum lista cu ceaiuri si voi incepe sa scriu mai rarut.Nu inainte de a va recomanda pe Alvin and the chipmunks


Ceaiurile!pentru curatarea sangelui,purificare si mai ales pentru ficatelul nostru care are un cuv de spus legat de hormonei avem ceai din frunze de papadie,de frunze de nuc(intareste si organismul);
-salvia are efect de activare a circulatiei sangvine di sustine sist.nervos(reduce glicemia din sange),contribuie la cicatrizarea ranilor...pentru femei are efect de reducere a pierderilor inutile de sange in menstruatie,tonifica uterul si vindeca leucoreea;
-cretisoara este indicata la tratamentul tulburarilor de menstruatie,menopauza,menstre neregulate sau leucoree...curatarea sangelui,iritatii ale vezicii urinare...inectii si inflamatii ale organelor genitale.
-traista ciobanului ...trateaza si hemoragiile interne,metroragii,se bea 2 cesti/zi cu 10 zile inainte de venirea CM pentru cele ce au CM abundent;
-troscotul pe langa num. prop. actioneaza asupra menstr.abundente
-dragaica/sanzienele sunt bune pentru sistemul limfatic daca este tulburat(parca prin asta se inmultesc/deplaseaza celulele endometriale)si pentru afectiuni uterine.este o legenda cu Maica Domnului legat de ac planta;
-urzica moarta(galbena) pentru dureri pelvine,tulburari si dureri menstruale...efect depurativ,f. bun pt rinichi si vezica;
-urzica vie excelenta detoxfianta!!!curata sangele ca nimeni alta si se pare ca vindeca anumite afectiuni tumorale(Maria spune ca cineva cu tumori la stomac s-a vindecat si e recomandata si in cazurile de leucemie),buna la ficat,scoate apa din corp pentru cele cu retentie hidrica....enorm de multe intrebuintari.De preferat sa facem suc din urzici proaspat oparite cat timp gasim si ceai din frunze uscate 1 cana/zi tot restul anului;
-turita mare:tulburari ale intestinelor(eu ma balonez de la porcaria asta de boala),anemie,rani,efect astringent,ficat...;
-coada soricelului pentru reglarea CM se recomanda la orice varsta si indif dacaavem CM ab.sau redus,influentiaza in mod fav organele pelvine;
-coada calului f bun in multe afectiuni,opreste hemoragiile de orice fel, are rol bun in rani necrozate si afectiuni canceroase,ff buna pt vezica si rinichi,
-mai adaug aici musetelul si galbenelele pe care eu le folosesc si ale caror efecte sunt supercunoscute.Eu am personalizat si pe mine la simptomele pe care le am.
_naprasnicul nu l-am gasit la ea in carte dar se ia ca progestativ,bun in sterilitate pentru ambii parteneri.Stiu ca tu il cunosti dar mai postez aici ce am gasit ca ex. tot la noi pe forum despre el http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=43361
Eventul Madule pune link/ceva pe prima pagina sa stim toate unde sa le gasim.Plus ceaiuri din afine,macese,cozi de cirese,coada racului,merisor...ummmmmmm nu mai sh,tre sa mai ma uit prin traista mea.Dar in printip cam astea ar fi.
aaaaaa aaaaa Anaconda FELICITARI!!!Sa ai sarcina usoara si la termen cu BB in brate sanatos si papacios!!!Stiu ca tu scrii dincolo,dar nu mai intru acum.Dar va citesc si va tin pumnii la toate!!!
Va tzuculez!

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna dragelor!
Boo draga, asa cum bine spune Lucia, esti mereu binevenita si intelegem ca bebe i-ti ocupa tot timpul.Ma bucur bucur sa "te revad".
Ralu_t ce mai faci???? Ne e dor si de tine!
Lucialu draga, esti o adevarata enciclopedie pentru noi toate! Sa-ti traiasca finutzul si sa creasca mare si sanatos.
Fireyes, Mada23

Eu sunt in plina inhibare cu Diphereline, am facut deja a 4 a injectie si deocamdata ma simt bine. Va multumesc tuturor pentru incurajari!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

lucialu,

Esti foarte bine informata, imi place tare asta. Multumesc tare de ceaiuri , cred ca de asta aveam nevoie.

O sa va tin la curent, un ceai nu poate strica nimic, asa mai bem si lichide

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Ioana tin pumnii sa stii

Mergi la inceput